Gravin Ilario. No. 398. Zaterdag 13 Mei 1899. 8e jaargang Buitenland. FEUILLETON. H. C. HET MIEUWSBLAD voor Zeenwsch-Vlaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De Dreyfns-zaak is met rasse schreden vooruitgegaan, kan men wel zeggen, en dat de publiceering van de verhooren voor het Hof van Cassatie door de Figaro, daaraan een flinke stoot heeft gege- Ten, is onmiskenbaar waar. Trouwens, die openbaarmaking is een daad die naast het verbazingwekkende van den moed, Frankrijk oneindig veel goed heeft ge daan. Het hoogste rechtscollege, de Strafkamer van het Hof van Cassatie, dat op de meest leugenachtige wijze is verdacht gemaakt van partijdige handeling in het leiden van het onderzoek, is volkomen vlekkeloos te voor schijn getredendaardoor heeft de openbaar making van dit dossier aan het licht gebracht dat de onttrekking van de Dreyfus-zaak aan de Strafkamer een zoeken der regeering is geweest, om aan het geheele Hof eene andere uitspraak te ontlokken van die, welke van de Strafkamer verwacht werd. Waar is nu Quesnai de Beaurepaire, met zijn verdachtmakende beschuldigingen. Is er laffer daad bekend, dan dat een rech ter zijn betrekking verlaat, omdat zooals nu gebleken is een zaak te rechtvaardig wordt behandeld En wat is nu het feit, dat ons aanleiding gaf om te beweren, dat de zaak met rasse schreden is vooruitgegaan. Dit, dat het Hof van Cassatie besloten heeft de openbare zit ting te bepalen, op Maandag den 29sten de 25. Uit het Italiaanech vertaald BOOR n Inderdaad, als zij stervende was zou men u medelijden betoonen, Innocenza, begon me vrouw Marr.vast besloten een eind aan hare weifeling te maken. Maar aangezien er thans slechts sprake is van ceno kwetsuur en het de wensch is van uw man om de wandeling te on dernemen, doet gij zeer verkeerd met hier te blijven. Waar is Rodolfo P vroeg de gra/in, bleek van ontroering. ff Ik sta op u te wachten, antwoordde hij, niet ver weg. Laat mij hier, ik smeek u De vrienden verzetten zich daartegen Neen, neen, klonken onderscheidene stem men. Wij zullen morgen gaan. Maar het plan was van avond Een groot ongeluk als het niet volvoerd dat zer maand. Van deze zitting verwacht men, minstens vier dagen zal duren. Zij zal gewijd zijn aan de voorlezing van het rapport van den raadsheer Ballot-Beaupré, het requisitoir van den procureur generaal Manau en het pleidooi van Dreyfus' advocaat Mornard. Getuigen worden daar niet gehoord, dat is reeds geschied in de enquête. Na het pleidooi begeeft het Hof zich in raadkamer en onmiddellijk na de beraadsla ging volgt de uitspraak. Deze mag dus Don derdag 1, Vrijdag 2 of op zijn laatst Zater dag 3 Juni verwacht worden. Tengevolge van een incident in de Fransche Kamer tegenover den minister van oorlog de Freycinet, heeft deze als zoodanig ontslag ge nomen en is vervangen door den minister van openbare werken Krantz. Zoo zijn in korten tijd heel wat ministers van oorlog op stal gezet. Wat van de nieuwe minister, in verband met de Dreyfuszaak is te wachten, doet wei nig ter zake meer, daar zooals we boven schreven, het einde van dit drama spoedig is te voorzien. Wel vernemen we van hem, dat hij voor nemens schijnt te zijn het personeel van het Kabinet van oorlog en van het particuliere secretariaat geheel te vervangen, en dat het departement van openbare werken, aan welks hoold Krantz stond, vele ambtenaren van oor log zullen vervangen. kan worden I riep de markies. Gij hebt den geest der tegenspraak, waarde markies. En gij, waarde graaf, den geest der eigenzinnigheid. Ditmaal luisterde de gravin wel degelijk; zij sloeg de oogen op naar de twee sprekers. Zij las op het gelaat van haar man een vijandige uitdrukking, op het gelaat van den markies niets dan de grootste minachting. Bevreemd gaf zij het kind over aan Rosa en stond op. ff Ik ben tot uwen dienst, zeide zij zeer op gewekt. Ook ik begrijp dat er geen reden be staat om de wandeling uit te stellen. Laat ons gaan, hoereu. Men ging op weg. De tijdelijke misnoegd heid was snel voorbijgedreven en het gezel schap kwam zonder vermoeienis in het dorpje Fram aan, dat samengesteld was uit eene kerk, eene herberg en een klein aantal woningen. De schemering werd vervangen door het hel dere licht der volle maan, welks zilverachtig schijnsel de omringende boschjes en de grijs achtige kanten der rotsen aan de overzijde der vallei verlichtte. De stoet wandelaars rustte uit op de banken in de herberg, waar voor hen plaats gemaakt werd door een bergbewoner, in De Tweede Kamer heeft de vorige week het wetsontwerp tot aankoop van een tweetal per- ceelen te 's Gravenhage voor de tijdelijke ves tiging van het gerechtshof en voor de lokalen van den raad van toezicht op de Spoorwegdiens ten verworpen, met 43 tegen 28 stemmen, voornamelijk op grond er van, dat de kosten van aankoop ad ƒ78000 en die van verbou wing ad ƒ12000, kon voorkomen door niet te zoeken naar huizen op de eerste standen. Op de Prinsegracht was een huis te beko men voor ƒ20000, terwijl nu een pand is aan gekocht op de Princessegracht voor de bovenver melde som. Doordien bij de eerste aanvraag van gelden voor herstellingswerken de toestand niet in zijn geheel is nagegaan, is de Kamer voor een fait accompli gesteld. Verder kwam in behandeling de door den heer Kuyper aangekondigde interpellatie over de vredesconferentie. Deze kwam hierop neer dat inlichtingen werden gevraagd naar de waar heid der geruchten, dat de Oranje-Vrijstaat en de Transvaal niet waren uitgenoodigd, welke de redeneu waren en of er alsnog pogingen zijn aangewend om deze Staten uit te noodigen. Aan de hand van 'net tractaat gesloten met Engeland, bestond hoegenaamd geen bezwaar om de Transvaal, en met haar, de Oranje-Vrij staat, die beide onze stamverwanten zijn, uit te noodigen. Uit het antwoord van den betrokken minis ter van builenlandsche zaken bleek, dat de niet-uitnoodiging vooral daarop berustte, dat de het minst niet onthutst door de verschijning van zooveel heerschappen, daar 's zomers me nigmaal troepjes voorname lieden die arme huis jes, in bet eenzaam gebergte gelegen, met een bezoek vereerden. Zoete wijn voor de dames P Neen, versche melk, riepen vele stemmen. Versche melk dusen eieren! Ja, w aarom niet P Eene eierstruif. En brood I Tarwebrood is er niet, heereu. Is het versch, uw bruin brood ff Van van ochtend. Geef het dan, breng het hier op de ta fel in de open lucht Het is koud, zeide mevrouw Marr.; ook de vrouw van den burgemeester vond het te koud. Komt binnen och, goede Hemel I het lampje is op het punt van uit te gaan. Wat brandt gijlieden p Om u de waarheid te zeggen, mijnheer, wij branden vet. Goed, vet. Aansteken dan maar, goede lieden. Hoelang moeten wij wachten op de eierstruif? Een kwartiertje, heeren, omdat de waar din reeds te bed is, en niemand dan zij hier vredesconferentie wordt gehouden tot mogelijke inkrimping van de stijgende krijgstoerustingen, en dus zoodanige Staten zijn uitgenoodigd die groote krijgstoerustingen maken. Enkele bui- ten-Europeesche Staten die daartoe gerekend kunnen worden, zijn dan ook uitgenoodigd, waarmede de grens was bereikt. Na dit antwoord, dat den beer Kuyper verre van bevredigde, en waarop hij, na afloop der conferentie nader wensebte terug te komen, werd de interpellatie gesloten. Ten slotte was door den heer Troelstra eene motie ingediend, er toe strekkende, dat de Tweede Kamer zich in beginsel zou verklaren vóór de invoering van algemeen kiesrecht. Na langdurige discussie, en waarbij de lei ders van alle partijen in 't geweer kwamen is deze motie verworpen met 54 tegen 30 stemmen. BRESKENS, 13 Mei 1899. De kolossale Steur, van welker vangst we do vorige week melding maakten heeft te Gent de som van 153 francs opgebracht. De herijk der maten en gewichten zal dit jaar plaats hebben te Breskens 15 Mei en 16 Mei voorm. Groede 16 Mei nam. en 17 Mei. Nieuwvliet 18 Mei des voorm. Cadzand 18 Mei des nam. Zuidzande 19 Mei des voorm. Ratranchement 19 Mei des nam. Sluis met uitzondering van Oud-Heille 24 en 25 Mei. Aardenburg, ook voor Eede, St. Kruis en Oud-Heille 26 en 27 Mei. Oostburg 29 en 30 Mei. in deze buurt eierstruiven kan bakken. Maar zij is binnen vijf minuten kant en klaar. De een kwam binnen, de ander bleef buiten de deur been en weer drentelen. Innocenza 1 sprak de graaf, hij nam zijn vrouw bij den arm en wees haar met de hand een vervallen huisje, werwaarts een kronkelpad leidde. Daar lijdt men armoede en in geen geringe mate. Ik wilde gaarne, dat gij mij even vergezeldet, teneinde een goed werk te ver richten. Wie woont daar P vroeg de gravin deel nemend. Dat zult gij zien. Wilt gij medegaan. Dadelijk. Laat ons mevr. Marr. ook medeneinen. Ja. laten wij dat doen. De graat trad op den drempel en riep me vrouw Marr. Heeren, zei hij daarop lot de overigen gewend, vergunt mij, mijn vrouw en mevrouw Marr. te vergezellen naar een barer beschermelingen, die niet ver van hier woont. En ons avondeten dan riep de vrouw van den burgemeester. Wij zullen in tien minuten terug zijn. Al lang heb ik verlangd u hierheen te geleiden, zeide de graaf, terwijl zij zich op weg

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1