Gravin Ilario. No. 395. Zaterdag 22 April 1899. 8e jaargang. Politiek Leven. FEUILLETON. II. c. Buitenland. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /'2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertenticprifg: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te JJreskens. Er is in de vergadering der Liberale Kies- vereeniging in ons district een voorstel ge daan oin te trachten meerdere afdeelingen dier vereeniging in het leven te roepen. De bedoeling daarvan is om plaatselijke Kiesvereenigingeu op te richten, die onderge schikt zijn aan de bovenvermelde vereeniging die dus als Centrale zoude kunnen worden aangemerkt. Dat zulke plaatselijke Kiesvereenigingeu hoofdzakelijk werkzaam zouden dienen te zijn op het terrein der gemeentelijke huishouding, ligt voor de hand. In verband met de tegenwoordige wijze van ofliciëele candidaatstelling is het zeker aan bevelenswaardig, dat de ofticieuse handelingen vóór eene verkiezing in onderlinge gemeen schap gedaan worden. Althans is het waardiger, dat in eene bij eenkomst van eenige kiezers, die zich als Kiesvereeniging hebben geconstitueerd, over de verkiezing wordt gesproken, hetzij dau dat een aftredend lid weder zal worden gecandi- deerd, hetzij een ander tegenover dezen ver kieselijker wordt geacht, dan wanneer zulks op het onverwachts of uit bijbedoelingen op welt, soms enkel met het idee om deze of gene uit het zadel te lichten. Dergelijke praktijken zijn moeilijk te ver dedigen. Uit dien hoofde en ook om den kiezers te ontlasten van de teekening van eene eandida- tenlijst, waartegen velen opzien, is eene Kies 22. Uit het Italiaansch vertaald DOOR Mevrouw Marrhoorde zij haar eene stem in het oor duisteren op het oogenblik dat de kring der gasten rondo n de tafel zich ont bonden en de eene hier, de ander daar zich uit de zaal verwijderd had. Wat zegt u, markies Ik zeg, dat u voor den graaf en de gravin een allerliefst gezelschap is, maar dat de graaf daarom toch geen tweeden keer zal willen Mevrouw Marr.trok de wenkbrauwen sa- meu en zette groote oogen op. Wees gerust, haastte de markies zich er bij te voegen. Ik spreek hierover met u om dat ik weet dat gjj op de hoogte van alles zijt, en hier kan niemand ons hooren. U spreekt dubbelzinnig, markies, zoide mevrouw Marr..., 200 wit als een doek. O I neen, neen, waarlijk niet. De wereld vereeniging alleszins gewenscht. In dat geval kan zoo'n Kiesvereeniging als plaatselijk kiesorgaan, zelfüandig werken. Zij behoeft dan ook niet direct een poli tieke kleur te bezitten, omdat uit den aard der zaak de belangen der gemeente niet di rect politieke zijn. En toch, zal zij politiek leven kunnen wek ken. Maar zal men den moed hebben om lid van zulk eene Kiesvereeniging te worden 'i Zal men den moed bezitten om daar voor zijne overtuiging uit te komen Dat zijn lastige vragen en het antwoord is nog lastiger. We behoeven er niemand op te wijzen, dat vooral in dagen van verkiezing de gemoederen licht ontvlambaar zjjn en de burgerij, meer nog dan anders, tot voorzichtigheid gedoemd is. Voorzichtig in het zich uitlaten omtrent de te doene keuze voor een lid van den Gemeen teraad. Dat zulk eene redeneering eene omgekeerde verhouding is, wenschen we met een enkel woord aan te toouen. Blijkens art. 143 van de Grondwet staat aan het hoofd der gemeente een raad, welks leden rechtstreeks door de manneljjke ingeze tenen der gemeente, gekozen worden. Aan dien raad wordt de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente overgelaten. Elke gemeenteljjke huishouding heeft hare eigene behoeften, overeenkomstig de gesteld heid en de toestanden der gemeente. Daaruit volgt dat de wenschelijkheid, hoe neemt de taak op zich om alle raadsels te ont cijferen, en dat waarvan ik spreek is reeds zoo klaar als de dag. Zonde 1 hernam hij met oen bitteren glimlach het is zonde dat er onder zoovele helderzienden ééne blinde is, en dit zeggende sloeg hij een blik op de stoep vóór de groote glazen deur, waar hij de gravin rag staan, geleuud op den arm eener andere dame. Ik bid u, markies, wees toch voorzichtig, smeekte mevrouw Marr sidderende zij wilde heengaan. Iedereen loopt hier rond en iedereen is vrij om te praten gaat u met mij mede kijken, mevrouw Marr... naar de duiven in de groote kooi Geen inensch let op ons. Zij gingen de andere deur uit en wandelden langzaam aan, zonder dat iemand hen opmerkte, den tuin in. Tegen hare gewoonte in bewaarde mevrouw Marr... het stilzwijgen. Zij bleven stilstaan voor de nette volière, waar de aardige duiven bij honderden in en uit hunne nesten vlogen, die achter in de ruime kooi gemaakt waren en omgeven door een be schot, voorzien van talloozo poortjes. Ik zeide daareven, mevrouw Marr... hoe wezenlijk jammer hot is, dat zich onder al die een en ander in overeenstemming met die plaataeljjke behoeften, zal worden geregeld zich kan uitspreken in de afvaardiging in den raad door de kiezers. De kiezers kunnen alzoo eisclien, dat deze of gene candidaat zich verklare omtrent som mige, voor de ingezetenen, belangrijke zaken of kwestiè'11. Het zijn alzoo de kiezers, die aanvankelijk de macht in handen hebben om een candi daat al of niet af te vaardigen. Zij kunnen dat eischen, en het is ook goed, dat de zienswijze van een candidaat eens ge vraagd wordt. De kiezers kunnen daar dan eeuigszins rekening mee houden. Maar nu begrijpt men dat kiezer A of kiezer B. niet aan candidaat C. of D. diens meening over dit of dat punt kan gaan af vragen. Men zou de vraag wellicht beant woorden met een compliment over de aanstel lerige houding. Neen, als in eene Kiesvergadering zoodanige punten ter sprakej,komen en waarom kun nen ze dat daar niet even goed als elders dan kan bij een eventueel candidaat geinfor- meerd worden. Daar steekt niets bijzonders in. Terugkomende dus op onze bewering, dat de verhouding, als in de praktijk wordt waar genomen in omgekeerde reden staat tot haar werkelijkheid, ligt, naar onze meening in eene Kiesvereeniging eene groote kracht. Maar dan moet het eene vereeniging zjjn, waar eenige pit in zitwant als het er eene is, waar oogendienerjj de hoofdrol speelt, dan ligt er een negatieve kracht in, nl. eene die werkt ten gunste van personen. helderzienden ééne blinde bevindt. Maar ik heb mij verkeerd uitgedrukt. Het is een ge nade des Hemels, dat eene uitstekende vrouw onkundig blijtt van het verraad waarvan zij het slachtoffer is. Markies 1 Daar u voorgeeft zoo goed in gelicht te zijn, moet het u ook niet onbekend wezen dat alles geëindigd is. Er is geen ver raad. De markies haalde de schouders op. Arme gravin, herhaalde hij, zonder me vrouw Marr... aan te zien. Laaghartig bedrogen! Ik heb de eer u te verzekeren, markies, dat ik langen tijd in het duister verkeerde omtrent hetgeen er voorviel, en niet zoodra was mij de blinddoek van de oogen gevallen of ik heb gehandeld gelijk eene oprechte vriendin. Te laat, mevrouw Marr... De schuld ligt niet aan mij, markies. Arme vrouw herhaalde hij hoofdschud dende. Ik zou gaarne willen weten wie er ver maak in schept praatjes op te rakelen die reeds volkomen gesust waren, sprak mevrouw Marr..., naar alle kanten rondziende en bij elk geritsel der bladeren opschrikkende. De stem der wereld heeft een lang weer Dat de werkzaamheid eener zoodanige Kies vereeniging zich niet alleen tot de verkiezin gen behoeft te beperken, ligt voor de hand. Er zijn ook belangen, buiten de dagen der verkiezingen, die hare aandacht waardig zijn. Ook daarover kan beraadslaagd en naar ge lang van omstandigheden, gehandeld worden. Het vereenigingsleven vervult nu eenmaal in onze hedendaagsche maatschappij eene be- langrijke rol. Waarom zou, bijv. in onze gemeente, eene Kiesvereeniging geen recht van bestaan heb ben Zouden er geene personen te vinden zijn, die de leiding op zich zouden willen nemen V Als de hand maar aan den ploeg wordt geslagen, dan is er nog wel eenig politiek leven waar te nemen. Dit om te zetten in den vorm eener zelf standige en burger-Kiesvereeniging is, zooal niet een eisch van den burgerplicht, dan toch zeker in het welzijn van de burgerschaps rechten. Wie wil het initiatief nemen, dat, des te gemakkelijker geschieden kan, nu het eerste woord daarover is gesproken en het ijs alzoo gebroken is. De Eigaro gaat nog immer voort met de verhooren voor het Hof van Cassatie te publi- ceeren. Het blijkt nog hoe langer hoe meer, dat, zoowel tegen Dreyfus als tegen Picquart, die een doorn in het oog der generaals werd, kaatsende echo, waar het betreft het kwade over te brengenweet gij dat niet, mevrouw Marr.? Het kostte mij moeite het te gelooven 1 Zij, zijzelve had mij over haar geluk gesproken. Is zij iu werkelijkheid dan niet gelukkig? waagde mevrouw Marr... op te merken. Toornig wendde de markies het hoofd om. Het geluk van een kind dat midden tus- schen bloemen speelt, zonder de adder te zien die aan zijne voeten kruipt. Zoudt gij het ge luk dier vrouw begeeren Het was eene voorbijgaande dwaling, ge loof mij, markieszijn hart heeft niet opge houden haar toe to behooren. Ik weet het Ik, die zijne vertrouwde benik die het ka rakter van den graaf door en door ken. Ach laat ons over iets anders praten, om Gods wil Ik werd liever levend begraven dan den geringsten argwaan te verwekken. Ik ga links en gij, markies, gij gaat rechts af en wij hebben elkander volstrekt niet gezien. De markies vond het goed, dat mevrouw Marr.... een anderen weg insloeg, terwijl hij onbewegelijk voor zich uit bleef staren mot de armen over elkaar gekruist, de oogen op den grond geslagen, geheel verdiept in de droeve gedachten die zijn gelaat deden verbleekeu.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1