Binnenland. tusschen hoop en vrees. Telkens als een ver klaring ten gunste van Dreyfus was afgelegd leefde de hoop op, maar zoodra men begon te zien, dat het uit moest loopen op eene veroordeeling van Zola om zoodoende de ver deren voortgang der pogingen om Dreyfus te bevrijden, te smoren, maakte zich eene alge meene teleurstelling van elk weldenkend mensch meester. Daarop is de ontmaskering van Henry ge volgd. Eu weer dezelfde nieuwsgierigheid. Men greep naar de couranten en verslond de berichten, die op eene ommekeer ten guns te van Dreyfus wezen. De tegenpartij heeft niet gerust vóór een hinderpaal in den weg was gelegd, door de zaak aan de Strafkamer van het Hof van Cassatie te onttrekken. De ongerustheid van de vereerders der leger- onteerders was weggenomen, en met moed ging men de uitspraak van het geheele Hof van Cassatie tegemoet. Daar komt op het alleronverwachts de Fi garo het kaartenhuis der anti-Dreyfusards in duigen werpen, door de getuigenverklaringen te publiceeren. Ên weer herleefde de de hoop dat nu aan Dreyfus recht zal geschieden en de schuldigen hunne straf niet zullen ontgaan. Doch de tegenpartij schijnt niet uitgeput op hét beramen van middelen om de hunnen te redden. Want nu reeds worden geruchten verspreid dat de Strafkamer een aanvullend onderzoek zal eischen. Komt het daartoe, dan wordt de zaak weer op de lange baan geschoven. Zou het mo gelijk zijn tot zoolang, dat Dreyfus zal be zwijken onder het moordend klimaat van het Duivelseiland O, Frankrijk, wat daalt ge in de achting van de beschaafde wereld We ontvingen van het liestuur der Vereeni- ging ter bevordering van Handel en Nijverheid, gevestigd te Amsterdam, eene circulaire, waarin een tweetal artikelen ziju opgenomen, naar aan leiding van het door het dagblad De Echo" verspreid bericht nopens de min nobele wijze waarop de verloting der goederen door die ver- eeniging zou hebben plaats gehad, en welk be richt ook door ons, aan dit blad ontleend, was opgenomen. De Echo werd door het bestuur op hare on juistheid gewezen en de redactie aangeboden tot het bekomen van volledige inlichtingen. Uit hot zeer uitgebreid relaas, dat de Echo van dat onderhoud gaf, blijkt dat de Echo al zeer slecht was ingelicht, daar ze schier alle punten van haar bericht heeft moeten intrekken. doen ontluiken, hadden plaats gemaakt voor de wanne zomermaanden, wanneer de gloeiende hitte de bronnen verdroogt. Reeds volgde Au gustus. vergezeld van de tusschenpoozende re genbuien, en ten slotte was men genaderd aan September, met zijne heldere dagen, waarin de blauwachtige nevels in het zonlicht schitteren. Al de voorname bewoners der omliggende buiten- 'pluatsen en vele kennissen uit de stad kwamen druk aan huis bij de familie Ilario. Markies (Alessandro Frosio nam menigmaal deel aan die gezellige bijeenkomsten, werwaarts hij zich be— gaf, hetzij regelrecht uit de stad komende, hetzij in gezelschap van de eene of andere met hem bevriende familie die buiten woonde. Dan deed men gezamenlijk wandeltochten in den koesterenden zonneschijn of bij lichte maan; dan werd er gebiljart of men speelde kaart, of bleef praten of muziek maken en men veraan genaamde zich het leven door raiddel van de menigvuldige uitspanningen, welke de rijke lui zich kunnen veroorloven. Mevrouw Marr genoot van alles rued", met ware opgetogenheid gebruik makende van elke geschikte gelegenheid die zich voordeed zij nam de plaats in eener gezelschapsjuffrouw en voelde zich uitermate voldaan, telkens wanneer de graaf en de gravin vriendelijk lachende tot haar zeiden Het zou eene ramp wezen als gij ons verliet; blijf bij ous totdat het tijd is dat wij naar stad gaan. (Wordt vervolgd.) Het wekt bevreemding, dat, waar zij een persoonlijk onderzoek instelde, de verloting per soonlijk bijwoonde en dus persoonlijk kon waar nemen hoe die verloting geschiedde, thans op haar bericht zoodanig is moeten terug komen. Is de wijze van trekking van de prijzen het meest kardinale punt geweest, waarop de goede naam der vereeniging in verdenking zou kun nen gebracht worden we laten hier even 't woord aan het bestuur voornoemd dat zich daaromtrent in de Echo als volgt verdedigt Was bij de trekking fiaude mogelijk geweest? Uw verslaggever wist een kunstje om uit den trommel het nummer te trekken, dat hij wilde. Toen wij vroegen hoe was zijn antwoord als de persoon die het trekt, het in zijn mouw verborgen houdt. Daarop antwoordden wij door alle kunstjes bij de trekking onmogelijk te maken, hebben wij de trekking laten doen door een notaris. Draagt men de trekking op aan iemand die men uit het publiek roept, dan blijft altijd de mogelijkheid over van een doorgestoken kaart iemand die omgekocht is. Daarom hebben wij die taak opgedragen aan een staatsambtenaar die onder ziju eed staat, aan wien de gewichtig ste belangen worden toevertrouwd en die krach tens zijn eed boven alle verdenking staat. Bij onze verloting zijn alle aandeelen door deii nutaris zelf getrokken van het eerste tot het laatste, verscheidene dagen lang. Iemand moet toch trekken v ij vragen wie verschaft dan grooter waarborgen tegen de mogelijkheid van fraude dan een notaris Het tweede punt noemt uwe verslaggever het uitsluiten van vier uoinniers, op kans op de volgende hoofdprijzen. De ongeldigheid der loting wordt thans op die* grond niet meer beweerd, zooals in uw eerste artikel. Nu heet het echter nog vreemd." Ook dat woord bewijst dat uw verslaggever de zaak nog niet volkomen begrepen heeft. Denk slechts even aan het voorbeeld der Staatsloterij, door hem zelf als model aanbevo len. Daar worden de hoogste prijzen eerst in de laatste klasse getrokken. Al de nummers die dan uitgeloot zijn, zou uw verslaggever dus uitgesloten noemen van de kans op de hoogste prijzen. Geheel ten onrechte Zij konden even goed later als eerder zijn uitgekomen. Maar zoodra een nummer uitgeloot is, hetzij met een hoogen of lagen prijs, heelt het natuurlijk geen kans meer op de volgende prijzen het is dan uitgeloot. Bij onze verloting nu zijn eerst tegelijk met den hoofdprijs vier kleinere prijzen uitgeloot. Daardoor verdwenen dus vijf nummers, d. w. z. een nummer in elk der vijf seriën. Dat nummer moest derhalve uit alle vijf seriën ver dwijnen en werd dus weggeworpen. Wij durven ieder vragen die van deze zaken op de hoogte is of daar iets vreemds aan is en of dat niet volkomen is zooals het behoort I Hadden wij, zooaF uw verslaggever wilde, het nummer weer in de bus gedaan, dan zou het publiek er zeker niets van begrepen hebben en hadden wij stellig aanleiding gegeven tot verdenking. En men weet het, sommige lieden zien altijd verdenking welke waarborgen men ook neeinl. Het derde punt betreft de vermindering der prijzen, door uw verslaggever mogelijk geacht. Hij meent, dat het publiek die controleeren kan. Men stelle zich dat eens voor in de prak tijk, b. v. hoe het publiek de waarde of het aantal der verschillende prijzen zou kunnen schatten en men zal ook te dien aanzien het met ons eens zijn. Hiermede meent het bestuur deze zaak gerust aan het oordeel van het publiek te kunnen overlaten. Dinsdagnamiddag zijn Mare Majesteiten de Koninginnen naar Amsterdam vertrokken tot het brengen van het jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad. Van daar vertrekken de Koningin nen den 17 dezer r.aar Lipburg, nabij Baden- weiler, om, na eene afwezigheid van een vijftal weken, naar het Loo terug te keeren. BRESKE.YS, 14 April 189». De heer J. J. van Male te Muiden, geb. te Breskens, is benoemd tot adjunct inspecteur van den arbeid. Tot de rijks kweekschool voor onderwijzer tc Middelburg is o. ra. torgelaten A. Imcieer van Uetrancheinent. Hoofdplaat. Aan den eervol ontslagen post bode P. de Gelleke alhier is een pensioen toe gekend van ƒ232. IJzendijke. Op de kiezerslijsten koinen voor den Gemeenteraad 841, voor de Provinciale Staten 361 en voor de Tweede Kamer 363 namen. De collecte voor de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord heeft netto op gebracht te Breskens ƒ8.99, te Groede ƒ16.9U en te Nieuwvliel ƒ5.39. Groede, 9 April. In de hedeniiamiddag ge houden godsdienstoefening der Er. Luth. Gem. nam de WelEerw. lieer ds. J. A. Ilust afscheid, wegens zijn vertrek naar Utrecht naar aanlei ding der woorden van Hand. 20 30 middelste gedeelte. Aan het einde dezer uitnemende rede, werd doo: ds. F. Brcen, pred. bij de Ned. Herv. Gem. tc Cadzand namens de gemeente een hartelijk woord van dank gezegd voor al hetgene ds. Rust in liet belang der gemeente had gedaan. De christ. Zangvereeniging, die zich op de orgel-galerij had opgesteld zong den scheiden den leeraar het navolgende afscheidslied .- U, goaehto Leoraav Z(j ons lied gowyd. Wy hadden u zoo menig jaar Zoo gaarn' genot bereid. Wy zwijgen echter stil En buigen 't hoofd, berustend in Gods wil. u en uw ou gade zjj, Hy, die 't al regeert, Mot zyne zegen thans nabij Moogt Gij door Hom zelf geleerd, Steeds aan Zyn haml geleid, Voor "t eeuw'ge leven worden voorbereid Daar stemmen d'akkoorden Op zuiveren toon Sarueu. Wij staauiion de woorden Tot eor van 's Vaders zoon, Zingt lof en eer den Hoer, Welhaast scheidon wy nimmer, nimmer meert Zichtbaar aangedaan, dankte ZEerw. voor deze verrassende hulde. Een gruote schare belang stellenden woonde deze plechtigheid bij. De beste wenschen de.r gemeente vergezellen hein en zijn echtgenoot? naar zijne nieuwe standplaats. Groede. Maandagnamiddag had in de „Drie Koningen" alhii-r de jaarlijksche Vergadering plaats van deelgonooteii der Onderlinge Brand waarborg-Maatschappij alhier gevestigd. Uit (ie overgelegde rekening en verantwoor ding van der. Penningmeester bleek, dat het totaal der ontvangsten ƒ9487.79 en dat der uitgaven ƒ8332.01 en het batig saldo ƒ1155.78 bedroeg. De ontvangsten waren verdeeld over de na volgende rubrieken, als le Goed slot der laatste rekening ƒ3567.155, 2e inleg voor verzekerde gebouwen ƒ291.67, 3e opbrengst van den jaar- lijkschen omslag ƒ1267.855, 4e interesten van kapitalen ƒ2647.86 en opbrengst van ver kochte effecten ƒ1731.75. De uitgaven liepen over de volgende posten: le brandschade ƒ6047.25, 2e belegde gelden ƒ1736.58, 8e traktementen ƒ310 en 4e diverse uitgaven ƒ238.23. Als directeur werd herbenoemd de heer Jacob Cappon te Cadzand met 39 van de 40 geldige stemmen2 bricljcs waren blanco cu op Iz. Cappon uitgebracht. Op eene vraag van den heer Jac. Vcrhage ot de billijkheid niet medebracht, dat eene her- schatting zoude moeten plaats hebben vooral van oude gebouwen, die thans minder waarde hebben, dan sints hunne verzekering, deelde de directie mede, dat het groote werk en de vele kosten daaraan verbonden, niet het sncces zou den hebben, als men zich daarvan voorstelt. Bovendien achtte de directie dit een teer punt en was wel huiverig daarop in te gaan. Ook waren zoovele oude gebouwen en huizen ver nieuwd of door nieuwe vervangen, dat het getal der gebouwen, die bij herschatting tot een be langrijk tuinder cijfer zouden verzekerd kunnen worden zeer luttel zou zijn. De directie meende op die gronden een herschatting te moeten ont raden. Daar geen voorstel werd ingediend, werd dit punt verder onbesproken gelaten, en de vorga- dering gesloten. IJzendijke, De op 15 Juni te houden laud- bouw-tentoonstelllng zal worden ingericht op de weide van den landbouwer P. F. de Jaeger, gelegen aan deu straatweg naar den Rooden- hoek. werden April c café on feestvie: overvol verbeid net de tentoonstelling Advertentieblad van 1 sn opgeroepen in een ;en over plannen der der bijeenkomst was ing werd het oogenblik gadering zou worden geopeui em, die de oproeping had ge is als de deur openging werd d binnenkomende gericht, in afwu de leider der vergade ring zou zijn, doch alles te vergeefs. Niemand onder de aanwezigen die de op roeping had geplaatst, zoodat de vergadering geen voortgang kon hebben en men aan een Aprilgrap begon te denken. Dat er hartelijk gelachen werd behoeft wel nauwelijks gezegd te worden. Laten wij voor een oogenblik de keerzijde van deze zaak bezien, dan gelooven wij dat niet aan een Aprilgrap moet gedacht worden. Het is bekend dat wel veel over de tentoon stelling gesproken, maar weinig behandeld is. Het is maar steeds bij praten gebleven en vorderen deed men niet; niemand wilde de eerste zijn. Nu gelooven wij stellig dat de oproeping met eene zeer goede bedoeling is gedaan, n. 1. om den eersten stoot aan het initiatief te geven en de neringdoenden aan den gang te krijgen om eene commissie te vormen. Wijl nu zoovele belanghebbenden te samen waren, en het doel der samenkomst de hoofdschotel der gesprekken was, ware het toch eene kleinigheid geweest om verder door te tasten, dan was de sneeuwbal toch aan het rollen geweest. Verre van vermaak te zoe ken in een Aprilgrap, is, dunkt ons, de stel ler teleurgesteld in zjjn aanvankelijk pogen om de IJzendijkenaren op dreef te brengen. Zekere K. v. d. Broeke van Heille had Woensdag j.l. het ongeluk van zijn kar te val len en zich zoodanig te bezeeren, dat hij in het Burgergasthuis te Aardeuburg moest worden opgenomen, waar hij deu volgenden morgen overleed. De heer A. J. de Sopper, cand. te Sluis, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned. Herv. Gent. te Zoutclande bedankt. Door den feilen storm van de vorige week van 7 op 8 April werden van eene in aanbouw zijnde korenschuur te Retranchement drie van do vier muren, welke zoover klaar waren, dal de balken gelegd konden worden, geheel omvergeworpen. Slechts één muur was staande gebleven, de rest lag tegen den grond. In Oostelijk Zoeuwsoh-Vlaand eren worden weer 2eer vele kikvorschen gevangen. De arme dieren worden lerend gevild en daarna netjes in ijs verpakt naar Parijs ver zonden om daar gegeten te worden. Prcdikbenrten. Zond af 16 April 1899. Biervliet Breskens Groede Hoofdplaat Nieuwvliet Schoondiike Ned. Herv. vm. 9.30 vm. 9 u vm. 9 n nm. 2 u vm 9.30 vm. 9 u Waterlandkerkje nm. 2 u IJzendijke vin. 9.30 Ev. Luth. Groene vm. 9 u Kerk. ds. Homburg, ds. Meenwenberg. ds. Krol. ds. Meeuwenberg. ds. van Essen, ds. Beckeringh. ds. Onnes, ds. Onnes. Gem. ds. Snijders. Hoogwatergetij te Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 15 April 8.54 4.18 Zondag 16 4.80 4.54 Maandag 17 5.08 5.32 Dinsdag 18 5.56 6.20 Woensdag 19 7.00 7.24 Donderdag 20 8.14 8.38 Vrijdag 21 9.30 9.54

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2