Gravin Ilario. No. 394. Zaterdag 15 April 1899. 8e jaargang. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: Buitenland. FEUILLETON. H. O. HET NIEUWSBLAD voor Zeenwsch-Vlaanderen. Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Het is andermaal voor de uitgestrekte Drey- fuszaak, waardoor schier ieder bewogen is, dat we de aandacht vragen. Toen op 31 Augustus des vorigen jaars Kolonel Henry als een falsaris door den mi nister Cavaignac is ontmaakerd, en deze, de beschuldiging van valschheid in die groote zaak te hebben gepleegd, door vrijwillige of gedwongen zelfmoord heeft bekrachtigd, is in de zaak van Dreyfus eene aanvankelijke om mekeer ten goede gekomen. De oogen zijn opengegaan, en het licht daagde, dat Frankrijk zoude redden. Het werd als algemeen zeker beschouwd, dat het niet lang meer duren zou, of den balling van het Duivelseiland zoude recht ge schieden. De behandeling der aanvraag om herziening van zijn proces van 1894 werd opgedragen aan het hoogste rechtscollege, nl. het Hof van Cassatie, en wel voornamelijk aan de daarvoor speciale afdeeling de Kamer van strafzaken. Men kon de zaak daar veilig achten. Niet echter de gecompromitteerden bij deze zaak. Immers door de behandeling te onttrekken aan dat college, bewees men zijne ongerustheid over den afloop. Het geheele onderzoek vond met gesloten deuren plaats. De meening, dat, waar bij die gelegenheid velen gemakkelijker spreken, dan wanneer hunne verklaringen onmiddellijk wereldkundig worden gemaakt, wel eens van 21. Uit het Italiaansch vertaald DOOR En zij ging naar boren en sloot zich in haar eigene kamer op, waaruit zij niet eer te voorschijn kwam dan op bet uur van het ontbijt. De graaf zette zijn hoed at, wierp een vluchtigen blik in den spiegel, streek zich het haar glad en richtte zijne schreden vastberaden naar de kamer zijner vrouw. Hij kwam juist bijtijds om de kamenier in te halen en te voorkomen dat zij het eerst naar binnen zou gaan. Hij opende de deur. De gravin was bezig zich te kleeden bij het flauwe licht, dat door de neergelaten jaloeziën schemerde, wier groenachtige tint een mat schijnsel verspreidde als van een bleeken maneschijn. Daar stond zij nog op bloote voeten, bare lange vlechten neerhangende over haar nachtgewaad, den rug gekeerd naar de deur, en toen zij die hoorde opendoen, zeide zjj be daard dien aard kon zjjn, dat de rechters de over tuiging kregen van de begane fouten, heeft de regeering blijkbaar er toe doen besluiten de bekende gelegenlieidswet in te dienen. Met horten en stooten en blijkbaar onder den invloed van hijomstandigheden is deze wet aangenomen en de verdere behandeling der revisie-aanvraag aan de Strafkamer ont nomen. De drie afdeelingen zullen over het verzoek om herziening hebben te beslissen. Kon de Strafkamer, die haar onafhankelijk rechtsgevoel in aanmerking nemende, zich een oordeel hebben gevormd, naar de afgelegde verklaringen bij het verhoor der getuigen, niet alzoo kan het geheele Hof zich uitspre ken, waar zij deze zittingen niet had bijge woond. De beide overige afdeelingen moesten zelf standig oordeclen, daar een advies van de Strafkamer niet mocht worden opgedrongen en aan de onpartijdigheid niet mocht te kort gedaan worden. Tengevolge daarvan is het geheele dossier van de verhooren door de Strafkamer gedrukt om aan de uverige leden vanjiet Hof van Cassatie ter hand te stellen. Dit werk op de Staatsdrukkerij verricht, werd op zeer geheime wijze en onder strenge controle, uitgevoerd. Het Fransche publiek was echter zeer nieuws gierig naar dat dossiervormde zich zelf een comité van mannen, die een aanzienlijke som gelds bijeenbrachten om dit dossier te ver spreiden, zoodra de openbaarmaking geoor loofd was. Ik heb niet best geslapen van nacht. Geen antwoord. Wie is daar? riep zij. Twee armen werden om haar heengeslagen, twee lippen werden op haar blanken molligen schouder gedrukt. Zij wierp het hoofd achterover en met den blijden glimlach eencr liefhebbende vrouw sprak zij Ha, zijt gij teruggekomen, Rodolfo De graat haalde de gordijnen op, zoodat het volle daglicht naar binnen stroomde en de meu bels, de spiegels, het gebloemde behangsel en het porselein dat op de kasten prijkte deed glinsteren en blinken. Waart gij nog langer weggebleven, dan zou ik u zijn komen halen, weet gij dat wel, Kodolfo Ik had u haast verwacht, antwoordde de graaf zichzelf volkomen meester. Overigens zou het mij smartelijk gevallen zijn u deelgenoot te hebben moeten maken van hartverscheurende tooueelen. Gisteren op dit uur is mijn arme vriend gestorven. Is hij gestorven riep de gravin, ge troffen door dit bericht. Moest hij niet sterven P Hebt gijzelve het niet gewild? En wat gebeurt Als een donderslag uit een on bewolkten hemel, begint het Boulevard blad, »de Figaro" met de openbaarmaking van dat dossier. Hemel en aarde scheen bewogen. En geen wonder. De schelmen in deze droevige zaak worden ontmaskerd op eene wijze, die een schandelijk licht werpt op sommige legerhoof den en hooggeplaatste personen. De getuigenverklaringen van hen, die er groot belang bij hebben, dat Dreyfus blijft waar hij is, konden zich haast niet draaien of keeren om hunne getuigenissen overeen komstig de blijkbare feiten in te kleeden. Bedrog en logen staan op den voorgrond, laster en verdachtmaking volgen elkander ge regeld op. Integenstelling daarvan wijzen veler ver klaringen zoo loshelder op de onwettigheid, zelfs op de onschuld van Dreyfus, dat zijne invrijheidstelling bezwaarlijk kan uitblijven. »De Figaro" heeft als 't ware een schavot opgericht waarop velen die Frankrijk in de eerste gelederen dienden, prijs gegeven worden aan de algemeene verachting van Frankrijk niet alleen, maar aan geheel de beschaafde wereld. Met opgeheven hoofde en zonder schroom werd door de waarheidslievenden getuigd over eenkomstig de waarheid, zonder omwegen, doch vrij en ongedwongen. Onder andere belangrijke getuigenissen neemt dat van den heer Cassimir Perier, die tijdens de Dreyfus-zaak in 1894 en begin 1895, pre sident der Fransche republiek was, eene eerste plaats in. O, spot niet met zoo iets 1 Ik heb berouw over mjjne gevoelloosheid. Hoe oud was hij Tien jaar jonger dan ik. De graaf hielp zijne vrouw den laatsten knoop van haar kleedingstuk dichtmaken, schoof toen een leuningstoel naar haar toe en zette zich naast haar neder, met den rug naar de ramen gekeerd. Hij is gestorven met kalme gelatenheid, sprak hij ernstig en treurig, terwijl hij de oo gen nedersloeg. Hij heeft geen eer, geen roem geen rijkdom achtergelaten, maar hij heeft zich moeten losscheuren van al wat een mensch het dierbaarst op aarde is, van een zoon, mijn lieve Innocenza. De gravin luisterde met gespannen aandacht. En zijne vrouw vroeg zij op zeer droeven toon. Het is een ongelukkige geschiedenis. Ook zij is dood I hernam hij op eenigszins ge heimzinnige wijze. Arm schepsel 1 En wie zal nu zorg voor hem dragen? Voor het oogenblik eene voedster, later wie weet hot IGod 1 Eene voedster maar is hij nog 166 klein Zoo lezen we dan, dat er gedurende zijn presidentschap gewoonlijk onwetend gehouden zijnde van den loop der publieke zaken, geen enkel feit ter zijner persoonlijke kennis is ge komen, dat hij voor de verantwoordelijke mi nisters verborgen heeft gehouden. Generaal Mercier heeft hem van zijne ver denkingen tegen Dreyfus gesproken, kort voor dat de krijgsraad werd bijeengeroepeneen ministerraad is over deze zaak niet op het Elysée gehouden. Hij geloofde voorts dat de vervolging begonnen en Dreyfus gearresteerd was, voor dat de zaak te zijner kennis was gekomen. Ten slotte verklaarde de ex-president nog, dat het stuk »Ce Canaille de D" volgens mededeeling van generaal Mercier onder de oogen van den krijgsraad was gebracht maar Perier begreep toen niet, dat die (overlegging tot de rechters beperkt zou blijven. Van de zoogenaamde brieven van Keizer Wilhelm, had Perier nooit kennis gedragen. Men ziet hieruit, en ook nog uit andere verklaringen voor welks opname ons bestek veel te beperkt is, dat er ongeloofelijke din gen met de rechtspraak van Dreyfus gebeurd zijn. Er is nooit een zaak geweest, waarvoor zooveel belangstelling is gewekt als deze. Zelfs eenvoudige menschen, die den naam Dreyfus, niet juist kunnen uitspreken, lezen met belangstelling de mededeelingen van en over den balling. Het groote publiek grijpt naar de dagbla den om ie vorderingen der zaak te zien. Tjjdens het proces-Zola werd men geslingerd Ja, antwoordde de graaf, op wiens voor hoofd van ter zijde gezien de zweetdroppels parelden. Hij voegde hier verder niets bij, zette een opgewekt gezicht, vatte zijne vrouw bij de hand en bracht haar op andere gedachten. Vertel mij eens, zijt gij in de stad ge weest A propos heeft de rentmeester geld gestuurd Ja, maar ik had het niet noodig. Gij zijt voorbeeldeloos zuinig geworden, zeide de graaf lachende. Eene uitwerking van het buitenleven en van mijn moederlijken staat, antwoordde zij en wees op de deur waarachter men het stemmetje van Santinella mama en papa hoorde roepen. De graaf sprong op. Doe mij 't genoegen Kodolfo, en laat de kleine in. Hij opende de deur, liet Santinella binnen, die dadelijk naar de gravin toeliep, terwijl hij haar ongevoelig aankeek en binnensmonds prut telde «indringster 1" XIII. De zoele lentedagen, die de rozenknoppen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1