Gravin Ilario. No. 393. Zaterdag 8 April 1899. 8" jaargang FEUILLETON. u. o. Binnenland. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Waanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentie pr if s: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief, üroóte letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnani. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zatenlrrg bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Een ernstige zeeramp. Een ernstig ongeluk verduisterde de Paasch- dagen. Verleden Domlerdagnamiddag vertrok uit Southampton het nieuwe dubbelschroef-stoom- schip Stella, aan de Zuidwestelijke Spoorweg maatschappij toebehoorende, en in 1S90 aan de Clyde gebouwd.j l)e Stella had een nog onbekend, msar we gens de Puaschvacantie zeer groot aantal pas sagiers aan boord voor een plezierreisje naar üuernesry, vermoedelijk ruim tweehonderd men schel! met inbegrip van de 4U man der equipage. 's Middags om 3 uur, toen de >tella de Kanaal-eilanden naderde, ontstond er plotseling een dikke mist. Kapitein Keeks meende ten onrechte dut hij •lichts met dunne uevelstrookeu te doen had, en liet met volle kracht, achttien mijl in het uur, duorstoomen, maar de mist werd steeds dikkrr, en de kapitein en de eersle-oflicier raakten blijkbaar aanzienlijk buiten de koers. Het schip verdwaalde naar de gevaarlijke rotsen der Casquets, bij Alderneij men kon op de Stella den misthoorn hoeren, tnaar den hoogen vuurtoren met het electrisch licht niet zien. Eensklaps liep de Stella op een blinde klip. De gezagvoerder liet tnet volle kracht ach- teruitsloomen, maar het was te laatde puntige baznltritt'en hadden de kiel van het vaartuig opengereten. Binnen weinige mimtten liep de Stella vol water, daarop kantelde zij in diep water, waarbij de ketels sprongen, liet vernielingswerk vol tooiend de achtergebleven passagiers en leden der bemanning, ook de kapitein, kwamen oin (Jit het Italiaansch vertaald 20. DOOR XII. Uit Florence ontving de gravin een brief van haar echtgenoot, waarin hij haar het vol gende meldde Maak u niet ongerust. Mijn vriend is buiten en het valt mij moeielijk u hier veel te schrijven. Flet is eene droevige geschiedenis, die ik u onder vier oogen zal vertellen. Vraag mevrouw Marrbij u oin gezelschap te houden mij kunt gij nu dagelijks thuis verwachten. De gravin schudde onwillig het hoold, terwijl zij bij zichzelve sprakHet bevalt mij niet, dat Kodolto zich met die akelige geschiedenissen inlaat. Er hangt een geheimzinnigen sluier over dien zieken vriend, die mijn vrede ver stoort. Als Rodolfo niet spoedig terugkomt, dan ga ik hem halen. het leven. Er ontstond geen paniek, ondanks den omvang van de rampdaaraan is het toe te schrijven dat liet aantal slachtoffers niet nog grouter is. Binnen tien minuten werden zes booten uit gezet, waarin allereerst vrouwen en kinderen plaatsnamen behalve enkele vrouwen, die ver bijsterd en biddend als vastgenageld op liet d k van de Stella bleven. De mannelijke passagiers bleven doodkalm, en hielpen moedig ile bevelen van den kapitein uitvoeren. Van de andere draagbare, bij het verlaten van het schip uitgezette buoten sloeg er een spoedig 0111, zoodat bijna alle opvarenden ver dronken, behalve enkele die opgevisclit werden door ile overige booten. De geredden brachten een bangei. nacht door op zee twee booten zijn den volgenden morgen met 37 opvarenden gered door een 'mailboot van de Great Western, de Lynx, van Weymouth, naar Giiernesey onderweg, terwijl veertig ande ren geredden opgevisclit werden door een nacht boot vau den Zuidwester Spoorweg, de Vera, en een Fransch logger nog acht anderen op- vischte en te Cherbourg aan wal zetten. Laatstgenoemden dankten hun red'ting aan een verhuiswagen die op het dak van de Stella stond en waaraan zij zich vastklampten. Het is niet onwaarschijnlijk dat meer nienschen ge red zijn. De Hontleur van den Zuidwester Spoorweg is gaan zoeken en heelt de Casquets omgevaren, waarbij een paai booten opgevisclit werden het is mogelijk dat nog inenschen daarin gered zijn, ofschoon dat strijdt met het feit dat bei - den gevuld waren met geld en juweelen en ge- De gravin had geene gelegenheid mevrouw Marr bij zich te tioodtgen, want den vol genden dag verscheen deze als onverwachte gast voor haar, voorzien van een ontzaglijk groot valies, dat klaarblijkelijk haar voornemen te kennen gaf geruimen tijd bij de familie Ilario te. verblijven. Zij werd niet ongaarne, doch zonder blijdschap ontvangen. Drie dagen verliepen, toen werd de gravin ongeduldig en verklaarde haar man terug te willen hebben. Gij schertst 1 zeide mevrouw Marr Het is hier te doen oin een philantropisch werk en terwijl gij u bezighoudt met hel weesje te verzorgen, kunt gij toch uw mail de voldoening niet onthouden van zijne diensten aan een on- gelukkigen vriend t<s wijden. Het is een ongelukkige die er nooit toe komt om zijne zaken af te doen 1 riep de gravin driftig 1 Ik ken hem volstrekt niet dien vriend, die uit verre streken is gekomen om den steun in te roepen van mijn man, wiens makker hij als kind is geweest. Indien Rodolfo niet binnen twee dagen thuis komt, dan vertrek ik. Gij Dat kunt gij niet lueenen, goede Innoeenza. Eeue vrouw behoort haar huiselij- ken haard niet te verlaten ik, bij voorbeeld, makkelijk mee te nemen artikelen. Bij benadering wordt liet getal der slacht offers op honderd geraamd, ongeveer overeen komend met het aantal vermisten. Het juiste aantal reizigers, die zich op de Stella bevonden, is nog steeds niet vastgesteld en zal misschien niet vast te stellen wezen. De hoofdreden is natuurlijk, dat de Stella als dagboot voer. Bij dagbooten nu en betrekkelijk korte rei zen is het niet altoos de gewoonte oin biljetten voorat te nemen. Nu de beambte, bij wien aan boord de kaartjes genomen zijn verdronken en zijn boek weg is, is natuurlijk het eenige middel om het getal biljetten, aan boord afge geven, na te. gaan, verloren. Het getal vermisten wordt ondersteld met het getal verongelukten overeen te stemmen. Ook dat is echter slechts ten naasten bij juist. Immers worden verongelukten niet altoos vermist, althans niet terstond. Alleen levende dames en heeren b. v. verdwijnen wel meer uit logementen, pensions en zoo meer, zonder dat het de aandacht trekt. Het ontbreekt natuurlijk niet aan verhalen van geredden, die hun ijzingwekkende lotge vallen aan verslaggevers toevertrouwden. Onder die relazen spant dat van den heer Vesian te Harrow, een der acht personen, door den Eranschen kotter Marsouin te Cherbourg aangebracht, misschien in akeligheid de kroon. Met dertien anderen slaagde hij erin op een omgeslagen reddingboot der Stella te klauteren. Door een groote golf kwam de sloep weder overeind, maar de prop was weg en men had niets om het gat te dichten. heb nooit een voet buiten mijne deur gezet, wanneer mijn man zonder eenig bepaald doel hier en daar aan het rondreizen was. Hij had lust in zwerven, God moge hein zulks zergeven; terwijl, wat den graaf betreftdal maakt een groot verschilgij weet waar hij is en dat hij zich verdienstelijk inaakt. In de mooie oogen der gravin was niet veel bewondering te lezen zij weerspiegelden slechts de herinnering aan de zichtbare aandoening van den graaf op het oogenblik der scheiding en zij verlangde niets anders dan hem weder te zien. Overdreven teergevoeligheid, die ik beken dat mij onbegrijpelijk voorkomt, prevelde me- r ouw Marr..., eenigszins verontwaardigd. Gij zijt verwend door de teedere u om ringende zorgen, en bijgevolg ongeschikt om vierentwintig uur verwijderd van een man door te brengen.O ja, ja, die man is uw echt genoot, wie zal het ontkennen Gij bezit ten volle het recht hem aan uwe zijde te houden, doch in buitengewone gevallen behoort men zich toch te onderwerpen. Hoe dit zij, de graaf zal morgen koinen, mijn hait zegt liet mij, en ook mijn droom van den Vorigen nacht heelt het mij voorspeld. De vriend is dood en de graal komt thuis. Bijkans een vol etmaal bleven die. inenschen die inenschen dus, met het onderlij! in het kille water, als hopeloos ronddrijven. En tijdens die bange uren bezweken er zes van de veertien Hun lijken moesten uit de sloep geworpen worden. Onvergetelijke uren moeten dat geweest zijn. Geen voedsel, geen lafenis, met den dood voor oogen en den dood in hen 1 Van vele aandoenlijke voorvallen gewagen de overlevenden insgelijks. Een dame ontdeed zich van haar mantel, oin er een rillenden matroos mede te dekken. De hofmeesteres, die ondergegaan is, was on vermoeid in het runddeelen van reddinggordels onder de dames, maar aan zich zelve dacht zij niet. De eerste stuurman plaatste zijn vrouw iu een der booten en zonk toen met den gezag voerder ir. dc diepte weg, ondanks al haar smeeken, om haar niet te verlaten. Eu dan die notabele kapitein Reeks, ondergaande ua de kalme volvoering zijner plichten, al staande op de scheepsbrug, den wegroeienden in de sloepen inet de rechterhand een laatst vaarwel toewuivende als een held, die sterven gaat. Ja, zoo'n man kan men blijven eeren en bewonderen, ten spijt van zijn misslag, die aan honderd inedemcn: chen het levr.n heelt gekost. Gp de jl. Zondag gehouden algeineene ver gadering van het Algemeen Nederlandsch Werk- O, dat het zoo ware 1 riep de gravin uit. Een fijne opmerker zou op het gelaat van me vrouw Marr eene niet geringe inspanning bespeurd hebben om den innerlijken angst te verbergen, die van tijd tot tijd haar hart ont- stuimig deed kloppen. Dit ontging echter aan de gravin, die zich zoover boven haar verheven gevoelde, dat zij niet lette op de minder of meer diepe rimpels op het voorhoofd van hare oude vriendin, en die buitendien, levendig, druk en openhartig van karakter zijnde, zelden een on derzoek instelde naar de gelaatstrekken derge nen die haar zooals gewoonlijk goed toeschenen en daarbij oprecht, gelijk de uitdrukking van haar eigen gelaaf. Mevrouw Marrgeheel verdiept in haar haakwerk, had moeite den haakpen vast Ie hou den, daar het klamme zwaet haar uitbrak, zoodra zij de gravin zich M sterk hoorde uitlaten aver het afzijn van haar echtgenoot. Voor haar eenigszins bijziende oogen verdwenen de steken geheel en al dit verdroot haar en zij eindigde met een gesprek aan te knoopen niet Santinella, die deze beleefdheid beantwoordde met schreeu wen en allerlei Iralsen. Maar haar hart had haar niet bedrogen ten opzichte van haar, voorgevoel. Graaf Rodolfo

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1