Gravin Ilario. No. 392. Zaterdag* 1 April 1899. 8e jaargang. FEUILLETON. Buitenland. HET NIEUWSBLAD voor Zoonvseh-Vlaandoren. Abonncmeiitsp r ij 8 Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den O Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Paaschhymne. De christenheid staat andermaal gereed een harer hooge feesten te vieren. Het is het belangrijkste feit, de gewichtigste gebeurtenis in ile geschiedenis van het Christendom, die in het Paaschfeest herdacht wordt. Immers, de opstanding uit de dooden, wordt gevierd, als de overwinning van het leven op den dood. De opstanding is de volmaking van het christelijk leven want zonder opstanding is het christendom een doode letter. Gelijk de christenwereld door de opstanding eene verjongings-, eene verkwikkingskuur heeft ondergaan, zoo ook is in de natuur een nieuw leven gewekt. De donkere dagen hebben den strijd tegen het meer koesterende zonlicht, dat door don kere wolken was omhuld, opgegeven. De naakte velden en dorre boomen beginnen al lengs te groenen. Het gure weder maakt plaats voor eene zachtere lentetijd, kortom de natuur herleeft, de rnensch ademt vrijer, en het is hem alsof hij uit de kluisters is vrij gemaakt. Wat een heerlijke overeenstemming vindt men in de opstanding van den Heiland en de opwekking van nieuw leven. Christus, de man van smarte, die den beker des lijdens tot den bodem geledigd had en zooals het ons beschreven wordt, gebeden had om dezen drinkbeker, die ten boorde toe ge vuld was, weg te nemen, is ons het volmaakte Vit het Italiaansch vertaald 19. DOOR II. c. Nauwelijks in Bologna teruggekeerd, waar hij met open armen door zijne familie ontvangen werd, informeerde hij naar de gravin, hoorde dat zij buiten was en ging haar terstond be zoeken. In vriendschappelijk onderhoud brachten zij den dag door. De markies sprak oppervlakkig over zijne reizen, de gravin sprak met innig welbehagen jover haar man. Santinella, wier geschiedenis vóór alles door de gravin werd medegedeeld, maakte de vroolijkheid van den markies gaandehij bewonderde oprecht de edele, liefdevolle daad, doch beweerde dat hij voor zich nooit dergelijke kindertjes om zich heen zou dulden. Indien gij dus in de plaats van Rodolfo waart Dan zou ik alles doen gelijk Rodolfo om beeld der dienende liefde, waarvoor Hij zelf Zijn eigen bloed en leven gaf. De donkerheid, die Hij te gemoet giug en de strijd tegen logen en miskenning was zoo zwaar, dat naar menschelijk verstand geen uitweg mogelijk was. Door den dood des kruises ontviel der menschheid alles, en scheen het nacht te zul len blijven. Als de gure wintertijd door felle stormen wordt aangekondigd, en ons niets dan naakte velden en dorre twijgen doet aanschouwen, maar tevens in de stulpen der armen bezorgd heid en gebreke doet ontstaan, dan maakt zich een wee gevoel van ons meester. De natuur, die als 't ware zijn doodslaap slaapt, levert ons het beeld der duisternis, als waarin de wereld vóór ruim achttien eeuwen was gedompeld, toen »het is volbracht" van de heilige lippen van den Gekruisigde werden gehoord en een stikdonkere duisternis over de aarde heerschte. De ziel des menschen, die huiverig wordt bij het aanschouwen der duisternis, en die aangegrepen wordt bij de gedachtenis aan het lijden en sterven van Christus, gevoeit behoefte aan licht en koesterende warmte. Evenmin als de natuur in zijn doodstaat blijven kan, evenmin kan de rnensch bij de duisternis volharden. De duisternis week en het licht brak door^ De lijdende Christus, die den dood was in gegaan, maar ook was opgestaan en tot het leven weer gekeerd, had Zijn taak op aarde ook volbracht. De weg, die voor Hem was u tot de gelukkigste der vrouwen te maken, inaar weesjes, kinderen opvoeden, zwarigheden van dien aard, neen 1 Dan zoudt gij een slecht echtgenoot we zen. En gijdankt den hemel dat gij mijne vrouw niet zijt O, wat dat betreft, ja van ganscher harte. Het is beter zoo 1 sprak de markies, het hoofd schuddende met een gemengd gevoel van vernedering, van spijt en van spotternij. Hieruit kan inen althans opmaken, dat men nimmer datgene betreuren moet wat men niet heeft kunnen verkrijgen. Ik spreek voor mij zelf, gravin ik die eenmaal een zeel' treurigen dag in mijn leven had weet gij welken Ik zou niet weten Den dag uwer bruiloft. Wilt gij mij het hof gaan maken, markies? Nu niet; jaren geleden, ja. Gelukkigerwijze gingt gij naar Australië! riep de gravin lachende uit. liet is beter zoo, ik herhaal het u. Begint gij beleedigend te worden Kom, kom, markies, laat ons voor immer en altijd goede vrienden blijven. Ik mag u gelijk afgebakend, was ten einde geloopen, zonder omwegen, zonder tegenwerking, maar met besliste en voorbeeldige nauwgezetheid. Is ook door ons met nauwgezetheid voldaan aan de ons gestelde eischêu Hebben wij ons leven geleefd met beslist heid en on wankelbare trouw V Of waren wc menigmaal gelijk aan Petrus Hoevele malen hebben we de lijdens- en stervensgeschiedenis niet gehoord, zonder dat zij vrucht opleverde. En hoeveel malen zullen we er nog aan herinnerd moeten worden, dat de rnensch, ook in zijne menschelijke opvattingen, afgezien van elke leerstelling, plichten te vervullen heeft, die niet met logen, niet met miskenning in overeenstemming te brengen zijn. Waarheid en trouw behoort het devies der ziel te zijn. Er zijn hoogere belangen, dan die met liefdeloosheid en haat, nijd en ver dachtmaking te bereiken zijn. Waar het Paaschfeest als opstandings-feit een afgesloten tijdperk vormt, van wat lage hartstocht en miskennende beoordeeling hebben gewrocht, past het bij de opening van eene nieuwe levensperiode het oog dankend opwaarts te heffen. Dankbaar kan de rnensch zich gestemd ge voelen als de Paaschklank «Vrede zij u lie den" tot hem is doorgedrongen als een blijde boodschap.. Met a Vrede op aarde" is de geboorte van den Verlosser der menscheH aangekondigd, met vrede begroette Gij het menschdom na de opstanding. Vrede en liefde hebben Zijn gansclie leven een broeder gaarne lijden. Ora 's Hemels wil I plaats mij niet in de categorie der platonische genegenheden. Zeg dat gij met mij op hebt als met een vriend 1 Zeer stellig Met klaren oogopslag reikte de gravin hem de hand, die hij aannam, doch niet mei zijne lippen aanraakte. Na het middagmaal traden zij naar buiten op het terras, beneden aan de trap bij de groote deur, en gingen eene wandeling doen, gevolgd door Santinella, die aan de hand van Rosa haar uiterste best deed om met de kleine voetjes op de zijden japon der gravin te trap pen. De zon ging onder, de lucht was scherp, het landschap bewonderenswaardig schoon. Uit het dichte bosch hoorde men de regelmatig neervallende bijlslagen en van deu naburigen straatweg weerklonken de rtemmen der boerin nen. Eene dezer stemmen zong een lied, aan de gravin overbekend, zoodat zij er met weinig aandacht naar luisterde. Bevalt het liedje u vroeg de markies stilstaande. Het wordt niet goed gezongen, maar het herinnert mij aan iemand die het heerlijk placht te zingen. Niet waar, ltosa zeide de gravin, gekenmerkt, en tot op den huidigen dag, is het «Vreest nietnog even krachtig voor hen, die Hem belijden, als ten tijde, dat deze woorden van Hem uitgingen. Zal het Paaschfeest een waarlijk gezegend feest zijn, dan moet met volharding gearbeid worden aan het groote beginsel van waarheid, vrede en liefde, maar dan ook is de overwin ning op leugen, miskenning en verdrukking zeker aan de zijde van hen, die Christus tot hun voorbeeld nemen. De direct uit hel Valikaan geïnformeerde correspondent der Poll. Corr. spreekt de ge ruchten tegen alsof de Paus opnieuw ingestort zou zijn. Waar is hel dat Leo XIII nog lang niet hersteld is en zich nog erg inoet mena- geeien, maar voor onmiddellijke bezorgdheid is geen reden. De zwakte waaraan hij ljpit, zou alleen dan gevaarlijk worden, als zij nog langer voortduurt. De doctoren zijn overtuigd dat de Paus spoediger herstellen zou, als hij de zieken kamer kun verlaten en zich tueer in de vrije lucht bewegen. Het wordt ook ontkend, dat door de kardinalen in geheime vergadering het conclave reeds voorbereid wordt. Zoodra de Paus wat beter is, wil hij eene consistorie hou den om nieuwe kardinalen te benoemen. Et zijn thans 14 vacatures, zoodat de Paus om zijn zwakke gezondheid het noodig acht de ledige plaatsen zoo spoedig mogelijk te bezetten. Als er mets tusschen komt hoopt inen dat het consistorie in Juni zal bijeenkomen. zich tot de kindermeid keerende, is het u niet alsot gij haar nog hoort Ja, mevrouw. Verleden jaar markies, had ik hier eene allerliefste jonge dame bij mij onder hare voortreffelijke eigenschappen behoorde ook die van te kunnen zingen als een engel. Was zij een bloedverwante van u? Neen, zij wasEn de gravin glim lachte. Zij was ook eene wees, die ik niet tot dochter wilde aannemen, maar die ik heb lief gehad als eene vriendin En daarop vertelde zij den markies allrs be treffende freule Veber. Geloofdet gij aan de menschelijke dank baarheid Ik hoopte er althans op. Ach 1 gij zijt nog te jong graviD, om het ijdele dezer hoop in te zien. Buitengewoon edelaardige harten bestaan er slechts weinige 1 En gij, steeds geneigd de rol van bescherm engel op u te nemen, stelt u daardoor juist bloot aan gedurige ontgoochelingen. Ontneem inij niet alle poëzie des levens I riep de gravin uit, een teederen blik slaande op de kleine die op het gras dartelde. Deze zal goed worden, zij zal niet aan toevallen on-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1