Gravin Ilario. No. 391. Zaterdag 25 Maart 1899. 8e jaargang. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. EET NIEUWSBLAD voor ^eeuwseh-f laanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskem. Het was Donderdag der vorige week elf jaar geleden, dat te Berlijn de grootsche lijk plech tigheid voor den ouden Keizer Wilhelm, de bij retting van zijn stoffelijk overschot in het mau soleum te Charlottenburg, plaats vond, en ter herinnering daaraan had zijn kleinzoon Wil helm II, den [16 dezer aangewezen voor het laatste eerbetoon aan Bismarck op Friederichs- rug. Door den Keizer werd aan dit eerbetoon met een schitterenden drom van militaire waar digheidstek leeders deelgenomen. De militaire eerewacht werd waargenomen door de Maagdenburgsche Knrassiers, wier uni form Bismarck tijdens zijn leven droeg, terwijl de burgerlijke eerewacht was samengesteld dour de Hamburgsche nationale Kiesvereeniging voor den Rijksdag met vijftien honderd fakkels. In Hamburg was een algemeen rouwvertoon, maar Berlijn, gaf daarvan geen teeken meer. Trouwens men wordt door het politiek en maatschappelijk gevoel van den tegenwoordigen tijd zoodanig meegesleept, dat gebeurtenissen, als het afsterven van den ex-kanselier nu reeds in een te ver verschiet ligt, om nu negen maanden, aan de bijzetting van het stoffelijk overschot van den stichter van het nieuwe rijk, nog zoo ernstig te denken. Te half twaalf kwam de Keizer aan. Hij roeg, evenals bij zijn bezoek op Bismarck's 80sten jaardag, kurassiersuniform. Prins Her- bert ontving hem. Kort daarop zette de stoet, die uit een 50- tal personen bestond, zich in beweging. Ook 18. Uit het Italiaansch vertaald DOOR II. c. Uit de rotonde kwam men in den tuin; een van die nieuwerwetsche tuinen, arm aan bloe men, rijk aan uitheeuische, zacht geurende ge wassen, met zeldzame bladeren, die men zou aanzien voor fluweel, en die men noode met de hand 'durft aanraken uit vrees van de kleur te bederven. Eenzame paden, verrukkelijke boschj.es, onvoorziene onelfenhedeu in den bodeui, kleine watervallen, eene omrasterde ruimte voor allerlei soort van gevogelte, groepjes boomen, met mos begrooide of met beelden en lantaarns versierde heuveltjes. Uit den tuin daalde men af naar den oever der rivier. De gravin kreeg luat om te gaan wandelen, aij bedacht zieh echter, ging in de rotonde zit ten en, met de armen over elkaar gekruist en de voeten gemakkelijk gesteund tegen een bankje dat gewoonlijk tot zitplaats diende voor het lijk der gemalin van prins Bismarck werd bijgezet. De groote strijd over de uitbreiding van de legersterkte in ünitschland is uitgevochten, op eene wijze, die voorzeker niet te voorzien is geweest. De regeering had voorgesteld om die sterkte te vermeerderen met 23000 manschappen, doch de centrum-partij, had een derde gedeelte, 7000 man infanterie geschrapt, niet alleen uit personeele, maar ook uit finauciëele redenen, immers de schrapping van dat derde deel le verde eene bezuiniging op van 2t/2 millioen mark 's jaars. Het ernstige conflict, dat plot seling hierover was opgekomen, is ten spoedig ste gedempt geworden, door een vergelijk, dat eene bevredigende oplossing heeft gegeven. Door het Bestuur van den Algemeeneii Ne- deriandschen Wielrijdersbond is een propaganda boekje samengesteld om den Bond nog meer bij het groote publiek bekend te maken. Dit propagandaboekje, dat er keurig uitziet en in woord en beeld een overzicht geeft van den Boud ten opzichte zijner leden, is ten volle lezenswaardig. De Boud bepaaide zich tot het plaatsen van wegwijzers, het sluiten van contracten met ho teliers, waardoor de Bondsholels gevestigd wer den, het aanstellen van bekwame rijwielherstel lers, het oprichten van het Bondsorgaan »de Kampioen", het plaatsen van hulpkisten ten Sanlinella, liet zij onbewust vrij spel aan hare droomerijen. Haar prachtig bruin haar, nog onopgemaakt, viel eenigszins wanordelijk over het voorhoofd, en hare beschreide, daarom niet minder fraaie oogen zochten, als haakten zij naar eene aflei ding voor hunne tranen, een glansrijk, vertroos tend punt. Door den boog, die den ingang van de rotonde uitmaakte, had men een prach tig gezicht op de bergen en de vallei; de half geopende en zooals meestal vroolijke oogen der gravin dwaalden over het prachtige landschap, maar vonden toch in dit schouwspel geen rust. Zij hoorde, zonder er hare aandacht op te vestigen, het zuivere gezang van een dier min of meer drieste vogeltjes, die, geene bewonder aars van het maneschijn, aan het volle daglicht onbeschroomd hun eeuwig liefdelied toevertrou wen. Zij dacht niet aan haar man op dezelfde wijze als zij tien jaar geleden aan hem gedacht zou hebben, maar zij gevoelde zich meer dan ooit door zijn afzijn gedrukt en herinnerde zich met eenonverklaarbare huivering zijn buiten gewoon zwaarmoedigen blik bij het vaarwel zeggen. Dwaze inbeeldingen van een werkeloozen geest! Zij verbeelde zich hem hier en daar door gehruike bij verwondingen der bondsleden of noodreparalie aan de machines, het plaatsen van waarschuwingsborden, het sluiten van ver zekeringen der bondsleden, het' vervaardigen van een zeer doelmaligen reiswijzer en atlas, het aanstellen van consuls, het uitgeven eener afstandskaart, het instellen eener rechtsgeleerde commissie, en het vrij passeeren der grenzen door middel eener vrijgeleide. Dat alleen door de aansluiting van duizenden en duizenden wielrijders de bond bij machte was, datgene te doen, wat hij in zijn 16jarig bestaan gedaan heeft, begrijpt ieder. Eene oproeping tot nog nauwere aansluiting is ten volle gerechtvaardigd, en we twijfelen niet of ieder die nog niet aangesloten is, zal behoefte ge/oelen, om, waar zooveel in zijn belang kan gedaan worden, zich aan te sluiten. Het propagandaboekje is ten onzen bureele, ter inzage nedergelegd Men schrijft uit Friesland Door boterkooplieden alhier is een schrijven uit Londen ontvangen, waaruit blijkt dat de aanvoer van Australische boter aan de Londen- sche markt dit jaar niet zooals gewoonlijk medio April zal ophouden, doch waarschijn lijk zal voortduren tot ultimo Juni. Het weder is in Australië buitengewoon guns tig, men herinnert zieh niet, ooit zulk eene koele en vochtige Januarimaand te hebben be- leetd. De weiden liggen prachtig, de boter- productie Zal ook na April buitengewoon groot zijn. Er zal surplus komen en men zal zich hiervan niet anders kunnen ontdoen, dan door de export naar Londen vol te houden. de lanen te zien loopen, achter de dichte boo men verdwijnende en met een boek in de hand en een sigaar in den mond weer voor den dag komende, zich bukkende om een tak op te ra pen en dien een oogenblik later weder weg werpende. Plotseling sprong de gravin overeind. Werkelijk had zij op twintig passen afstand een man gezien en zij was op het punt van uit te roepen: Rodolfo XI, Voorzeker, graaf Ilario was het niet. Het was een man van zijn leeftijd, uiet denzelfdén smaak gekleed; zonder boek, zonder sigaar, zag zij hem vriendelijk lachend naderen, met den hoed in de hand, met vasten tred, in al de kracht zijner mannelijke schoonheid. De gravin verzette geen stap, bloosde en zeide: Onmogelijk! Waarom onmogelijk, dat ik hier ben? Gij Gij Ik, gravin, die van de zee kom om het gebergte te bezoeken waar gij verblijf houdt. Maar dit is een droom. Een oogenblik heb ik u voor mijn man aangezien. Waar is de graal Volgens berekening is de prijs 40 et. per x/2 KG. boter aan de Londensche markt vol doende om per gallon melk in Australië 11.25 cent te maken.™ De Friesche boterkooplieden zijn nu aan het vergelijken gegaan. Een gallon is ruim 4.5 L., zoodat 11.25 et. per gallon een prijs van 2!/2 cent per liter geeftmet een marktprijs van boter te Londen ad 32 gld. per 1/4 vat. Wat wordt nu in den zomer in Friesland voor de melk betaaldhoe hoog zijn dan de gemiddelde boterprijzen. In het vorige jaar zoo blijkt uit de no teering van drie verschillende zuivelfabrieken werd per liter melk betaald 2,5 h 3 et., terwijl de marktprijs per */4 vat boter toen liep van 32 tot 36 gld. Duidelijk blijkt hieruit, dat dus Australië in elk geval met Friesland concurreeren kan in prijs. Of zij het in kwaliteit kan, zal de tijd moeten leeren. In de eerste dagen zal dit wel gaan, omdat de boter uit Friesland thans meest gemaakt wordt van melk, aikomstig van pas gekalfde koeien. De boter is dati van mindere kwaliteit. De verloting der Ver. voor Handel en Nijverheid. In een lokaal aan de Warmoesstraat te Am sterdam begon volgens aankondiging in de bla den Dinsdagavond 14 Maart de trekking van de Nederlandsche Vereeniging voor Handel en Nijverheid, d. w. z. de verdeeling van goede ren door loting onder de houders van loten, welke goederen door het bestuur der vereeni- In Toscane. Dan ben ik gelukkiger dan hij, gravin, daar ik uwe hand mag drukken. Zij gaven elkander hartelijk de hand. Hoeveel jaren, gravin, sedert wij elkaar niet gezien hebben Ik herinner het mij niet. Ik was pas getrouwd, en toen gij terugkeerdet, bevond ik mij te Parijs. Zeven jaar, sprak de jonge man en zag haar aan met de openhartige nieuwsgierigheid van iemand die een kostbaar voorwerp terugvindt Aan u hebben die zeven jaar niets van hun glans ontnomen, in mij hebben zij den geest der dichtkunst uitgedoofd. Maar ik zal weer dichter worden, als ik u maar menigmaal mag ontmoeten. Uwe moeder? O zij is gelukkig. Dat geloof ik. Zij had niet het minste vermoeden dat gij komen zondt Neen, ik stond eensklaps voor hare oogen gelijk een lang verborgen gebleven ster. Markies 1 wat doet gij mij een genoegen Gij bl'jft toch een paar dagen hier Waar hebt gij uw rijtuig gelaten of zijt gij met her spoor gekomen Hoe jammer dat Rodol.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1