Gemengd Nieuws. recht vau drie francs per 1000 K. G' beetwortelen, waarin eerbiedig doch dringend wordt verzocht dat H. M. met alle Haar ten dienste slaande middelen trachtc de Belgische regeering te doen afzien van het voornemen tot het heffen van een invoerrecht op in Ne derland verbouwde beetwortelen, overtuigd als de vereeniging is dat deze heffing eei.e groo- te ramp zoude zijn voor onderscheidene land bouwers iu Zeeuwsch-Vlaanderen. Als lid der Tweede Kauier in het district Veendam, is, bij tusschentijdsche stemming, noodig door de benoeming van den afgevaar digde, mr. E A. Stnidi, tot officier van ju stitie te Dordrecht, gekozen, de lieer J. H. Schaper isoc.-dem.) te Groningen. Ged. Staten van Zeeland zullen aan de Provinciale Staten voorstellen om het verzoek om subsidie voor de Stoomtram Vlissingen- Domburg af te wijzen, als zijnde de richting door eene schaars bevolkte landstreek niet de meest geschikte. 1IKE.8KËXS, 17 Maart 189». Ken tweetal ongelukken, die beide een men- schenleven eischten, vonden deze week in onze omgeving plaats. Volgens een door ons ingesteld onderzoek, dat ons noodzakelijk voorkwam, om geen ver keerde indrukken te weeg te brengen, hebben deze ongevallen zich als volgt toegedragen Zaterdagavond kwam de 78-jarige P. de Lo- bel, voerman te Sluis de Kapellestraat doorge reden in de richting van liet Stadhuis, alwaar de wegwachter Vervake geposteerd was, om door middel van de roode vlag het sein te geven, dat de zandtram in aantocht en de straat dus onveilig was. Vervake raadde den voerman ten overvloede nog aan om een andere straat in te slaan. Niettegenstaande deze waarschuwingen reed de Lobel toch de straat waardoor de tram ko men zou in, met het gevolg, dat zijn wagen ter hoogte van de kazerne, in aanraking kwam met de inmiddels gearriveerde zandtrein. De wagen sloeg eenigszins op zij en de L. sprong verschrikt van zijn voertuig at, doch bekwam overigens geen letsel dan een schram aan een zijner vingers. Na van den schrik bekomen te zijn, reed hij door en zelfs nog renige straten om, naar huis. Aan zijn vrouw vertelde hij het ongeval on der de goedmoedige opmerking, dat het weinig te beteekrnen had. Des anderen daags gevoelde hij eenige pijn in de zijde, ontstaan, naur vermoedt wordt, door de sprong van den wagen, die op een inwendig lichaamsgebrek schijnt geintluenceerd te hebben, tengevolge waarvan hij in den avond is overleden. Bij da indeeling der lotelingen voor de na tionale militie bevonden zich jl. Dinsdagmorgen vele jongelieden uit de omliggende gemeenten, die per tram naar Breskens vervoerd werden. Gebruikelijkerwijze heerschte eene vroolijke stemming hetzij dan een geveinsde of wer kelijke onder onze aanstaande landverdedi- gers. Onder dezen stonden eenigen op liet balcon van de tram, waarbij het Iawaaimaken in de eerste plaats aan de orde was. Even buiten Schoondijke waren sommige jon gens bijzonder druk aan het zwaaien tegen eeni gen in het veld werkende arbeiders met het noodlottig gevolg, dat een zekere J. Willcms van Oostburg zijn evenwicht verloor en over de afsluiting van het balcon naar beneden tuimelde en onder de wielen terecht kwam. De beide beenen werden hem stuk gereden en de onge lukkige was schier terstond een lijk. Met zeer verminkte lichaam werd in de ba gagewagen nêer gelegd en naar Breskens ver - vaerd om per volgende tram naar de ouderlijke woning terug gebracht te wordeu. Het geneeskundig onderzoek bracht aan het licht dat de dood een gevolg was van een bloeduitstorting in de hersenen. We voelen diepe deernis met het zwaar be proefde ouderpaar, en het verwondert wellicht niemand, dat de ouders razend van schrik wa ren. Dat is in een korte tijd een drietal onge lukken met doodelijken afloop. En waar, vra gen we, is het einde, als waarschuwingen niet helpen of de roekeloosheid hand over hand toeneemt. De schuld van de tram zeggen zenuw achtige menschen en in hun overmoed verwen- schen ze het stoom ros. Maar dat is het niet. Vinden niet ettelijken den dood bij ijsvermaak en zwemmen De schuld van het water, kan men met evenveel recht zeggen. Maar hoeveel offers vallen niet uit roekeloosheid. We hoorden nog, dat laatst, toen eenige soldaten naar huune haardsteden terugkeerden, de conducteur tusschenbeide moest komen om de luidruchtigste onder hen, tot bedaren te brengen, daar anders stellig ook ongelukken zouden voorgekomen zijn. Als razend stelden zij zich aan. Als in een onbewaakt oogenblik evenzeer een hunner over de afsluiting van het balcon geslingerd was, wiens schuld zou het geweest zijn We hebben ons tot taak gesteld om deze zaken eens nauwkeurig te onderzoeken, omdat het ons belangrijk genoeg voorkwam er op te kunnen wijzen waar de fout schuilde. Het resultaat van dat onderzoek noopt ons te waarschuwen meer voorzichtigheid in acht te. nemen, bij het op- en afstijgen der rijtuigen, en te letten op de voorgeschreven veiligheids maatregelen. Als men in de kom eencr gemeente komt waar de tram doorrijdt en iemand ziet met een roode vlag, dan blijkt daaruit toch dat de weg onveilig is, en is het raadzaam daarop acht te geven. Laat inen deze waarschuwing ongebruikt, dan moet men zelve voor de gevolgen instaan. Een lichtvaardig oordeel geeft van weinig doorzicht blijk. Dat sommige al to ijverige correspondenten hieraan eens dachten was wel aanbevelenswaardig, want zij dienen te beden ken, dat hun zucht voor het douceurtje in de eerste plaats toch een waarheidlievend ot on partijdig bericht eischt. Tot Hoofd der Bewaarschool alhier is benoemd mej. E. van der Have alhier. Bij het laatst gehouden examen voor de Rijksnormaallessen te Oostburg en voor de daar toe Voorbereidende klasse zijn toegelaten tot de le klasse der Rijksnormaallessen A. Beerens te Schoondijke, W. F. Besemer te Breskens, A. Bril ta Zuidzande, A. Frelier te Groede, J. van Houte te Oostburg, J. ka reis te Groede, A. Lucieer te Nieuwvliet, D. v. Male te Schoondijke, S. Masclee te Oost- burg, J. r. d. Sande te Groede, Ca. v. Dix- hoom te Waterlandkerkje, Rie. v. Maldeghem te Sluis, Sa. v. d. Plassche, Oostburg, Ma. Rissecuw te Oostburg, Sa. v. Rossenberg te Oostburg. Tot de hoogste afdeeling der Voorbereidende klasse I. Catsman te Oostburg, F. van Ha- urghi-in te Waterlamlkcrkjc, J. Kouive tc Re- Irancheinent, T. Maat te IJzendijke, O. Maes te Hoofdplaat, E. Verhoosel te id. Tot de laagste afdeeling der Voorbereidende klasse J. Kotvis te Hoofdplaat, I. v. Prooije te Waterlandkerkje, L. van Renterghem te Ee- de, Aa. van Dam te Oostburg, Ja. van Prooije te Walerlandkerkje, Ma. Vcrhage te Zuidzande, Ma. de Vlieger te id. De Normaalschool telt thans -18 mannelijke en 24 vrouwelijke, de voorbereidende klasse 17 mannel. en 11 vrouwel. leerlingen, totaal 100. Gisteren vierde Franpois de Reu te Nieuwvliet zijn lüflen verjaardag. Tal van menschen deden weder van hunne belangstelling blijken, zoo door een persoonlijk bezoek als door het toezenden van een kaartje. Was hij tot voor korten tijd zeer gezond geweest, nu was hij sedert een 3 a 4-tal we ken ongesteld, waarin zelfs oogeublikken waren voorgekomen, dat men voor hein vreesde. Tuch was hij weer een weinig aan het op knappen, en had Woensdag enkele uren opge zeten en met smaak een paar pijpjes geronkt. Het eten smaakt hem nog bijzonder. Het is wel te zien dat zoo'n leven niet veel meer is, maar onder omstandigheden als van de Reu gaat het nog vrij wel. Zijn gehoor is nog zeer goed, zijn smaak uitmuntend, het gezicht belet hein niet om zelfs nog zonder bril te lezen terwijl hij soms nog buiten loopt, wel met een stokje, doch alsot het een 80-jarigo was. Toen zijn schoonzoon Wemelsfelder en diens vrouw hem des morgens geluk wenschten met zijn jaardag, dankte hij er hun hartelijk voor, wel een bewijs dat zijn bewustzijn verre van weg is. Het is overigens een interressant gezin, waarin hij woont. Wemelsfelder is 84 jaar, zijn vrouw 70 en de Reu 103, dot maakt te samen 257 jaar. Een huisgezin van 3 menschen, die te samen zooveel jaren tellen, behoort wel onder de zeldzaamheden. Als de Reu tot 1900 in het leven blijft, dan heeft hij in 3 eeuwen geleefd, lil. iu de 18e, 19e en in de 20ste. Zoo heelt hij vier ver schillende regeeringsvorinen over ons land door leefd, nl. die der Bataafsche Republiek, ein digende in 1800 door de komst van Loilewijk Napoleon, die tot 1810 als Koning van Hol land regeerde. Van 1810 tot Nov. 1813 stond ons land, als ingelijfd bij Frankrijk onder directe bestu ring van Keizer Napoleon en van af laatst ge melde tijdperk tot op den huidigen dag onder het Koningschap der Oranje's. Van deze laatsten heeft hij onder de regee ring van de 3 eerste Koningen gestaan en leeft thans, evenals wij, onder die van Koningin Wilhelmina. We hopen dat de wensch, nog eenigen tijd in 't leven te worden gespaard, moge vervuld worden, evenals dezelfde wensch, uitgesproken bij zijn lOOsteu verjaardag tot nu toe vervuld is. In de eerste helft der maand Juni zal door den Ring van Chr. Jongelingsvereenigin- gen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ander maal een zomerfeest worden gehouden op eene weide van den landbouwer H. A. Cijsouw te Groede. Te Clinge speelde Dinsdagmorgen een 6- jarig jongetje op de straat voor het kantoor van den ontvanger, terwijl een met een paard bespannen wagen met kunstmeststoffen daar stilstond, waarvan de voerman, een landbouwer van St. Jansteen, bij den ontvanger aangifte deed van zijn in te voeren waren. Toen, na afloop der lormaliteiten de land bouwer zijn kar weer besteeg, schoot hel paard wat door, waarbij het kind onder een der wie len terecht kwam, dat dwars over een zijner dijbeenen reed. Het arme venlje, dat aan het gespaarde been reeds lam was, zag er afzichte lijk uit en bezweek ook na eenige uren. Sedert verscheidene dagen wordt door de marechaussee en rijkspolitie in de bosschen tus- schon Wehl en Didam jacht gemaakt op zeke ren D. D., uit Holthuizen, een ouden kennis der justitie. Op weg van Arnhem naar Duisburg alwaar li hij voor het kantongerecht moest verschijnen, wist hij aan de handen der politie te ontsnap- e pen. Meermalen is hij reeds door de politie in de bosschen gezien, maar door zijn bekendheid met het terrein en zijn groote behendigheid is liet tot nu toe onmogelijk geweest hem in handen j te krijgen. Te Katwijk aan Zee is een man, die er zijn werk van maakte in het duin konijnen te graven, onder het instortend duin geraakt en daaruit eenigen tijd later levenloos opgegraven. Een verschrikkelijke brand heeft Maan dagnacht de hofstede van den heer Th. Baze- lier onder Steenbergen in de asch gelegd. Eerst bij het instorten van het dak ontwaak ten de bewoners, die zich ongekleed in allerijl moesten redden. Dertien koeien en twee paarden zijn in den brand gebleven. Niets heelt men kunnen redden. Op een bruidspartij te Breslau, in een hotel, is de eerste luitenant Kalckhotf over de leuning van de trap geslagen, door twee ver diepingen heen gevallen en dood neergekomen. Waarschijnlijk tengevolge van een de fect aan den schoorsteen, brak Zaterdag te Den Horst, gemeente Oosterhout, in de be huizing, bewoond door den eigenaar Bossers, een brand uit, die onmiddellijk zoo in hevig heid toenam, dat weldra liet geheele perceel in lichte laaie stond en geheel en al uit brandde. De 72-jarige vrouw trachtte nog iets te redden, doch zij werd door de vlammen ver rast. Het verkoolde lijk werd lator tussclieu de asch gevonden. Niets kou er van den inboedel worden ge red. Behalve het meubilair ging ook eene aan zienlijke partij hooi en stroo, tijdelijk daar geborgen, door de vlammen verloren. Uit den Haag wordt gemeld Alhier heeft zich een geval van hondsdol heid voorgedaan, waarbij een tweetal perso nen zoodanig gebeten zijn, dat eene opzen ding naar het instituut-Pasteur te Parijs, ge- wenscht was. De hond was voor ongeveer een jaar uit Oost-lndië aangevoerd. De mogelijkheid bestaat dat hij daar is be smet, maar dan is het tijdperk, dat de ziekte sluimerend bleef, zeldzaam lang. Ook is het mogeljjk dat de hond door een uit België komenden hond is besmet, daar in België in den laatsten tijd wel gevallen der ziekte zijn voorgekomen, vooral in de pro vincie Antwerpen. De districts-veearts heeft op grond der door hem waargenomen verschijnselen de dolheid geconstateerd. De sectie, aan de veeartsenij school te U- tiecht verricht, heeft het vermoeden van het bestaan van dolheid versterkt. Intussclien zijn aldaar honden met ragge- mergweefsel van den afgemaakten dollen hond ingeënt en wordt thans de uitkomst daarvan afgewacht. Wanneer die uitkomst positief is en dus de ingeente honden eveneens door dolheid wor den aangetast, kan eerst met absolute zeker heid worden uitgemaakt dat werkeljjk dolheid heeft bestaan. De afgemaakte hond heeft te 's Gravenha- ge met verschillende honden gevochten, en daarom vooral is het dragen van een muil korf noodzakelijk. De vrouw van den diamantwerker L. in de Bilderdijkslraat te Amsterdam had haar 4 jarig dochtertje een oogenblik alleen in de keuken gelaten. Het kind wist lucifers machtig te worden, slak se aan en geraakte daardoor in den brand. Op het geschreeuw der kleine schoot een buurman toe, die met het kind op straat vluchtte, waar met een paar emmers water zelfs door den slaap niet voor haar uitgewischt. Bij haar ontwaken kwam het denkbeeld bij haar op om terstond aan hein te schrijven. Neen, was haar tweede gedachte, voordat er een dag of drie, vier verloopcn zijn, zal hij zicli waar schijnlijk niet naar liet postkantoor begeven daarom schrijf ik niet Ik heb Santinella, wier bijzijn mij de uren pijlsnel kan doen om vliegen. Met hart en zie) hield zij zich met het kind liezig, en dacht er in het minst niet aan me vrouw Marr.... bij zich te noodigen, maar wachtte haar liever af. Tegen twaalf uur opende zij de groote deur met gekleurde glazpn die van de eetzaal voerde naar de rotonde, een sierlijk rond vertrek, behangen met de groene ranken van klimop, rozen, jasmijnen en wijngaardbladeren, waar de zonnestralen tusscheu door schitterden. De gravin trad naar buiten en trok dicht iver hare schouders een groote shawl, waarvan le zijden franje hier en daar bleef haken aan le takjes die over den grond verspreid lagen 4ij had een slechten nacht doorgebracht dal voelde zij zij had behoefte aan rust, en ging rit om den helderen hemel door het geboomte te zien schemeren, de rivier langs het struik- jewas te zien stroomen, de bergen in liet zon- icht te zien baden. Santinella was hij hare verzorgster gebleven. (Wordt vervolgd

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2