Gravin Ilario. No. 390. Zaterdag 18 Maart 1899. 8e jaargang. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. HET NIEUWSBLAD voor Zeenwsch-Vlaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Een transportschip is met 885 Spaansche soldaten uit Manilla naar Spanje vertrokken. Er zijn nu nog maar 120 Spaansche soldaten op Luzon (behalve die welke zich in de macht der Filipinos bevinden). In de Fransche Kamer heelt de afgevaardigde Allard den minister van marine een vraag ge steld over de ramp die het kruitmagazijn te Lagoubran, bij Toulon, getroffen heeft. Lockroy zeide dat het onderzoek naar de oorzaak van die ramp tot dusver geen enkel positief resultaat heeft opgeleverd. Op de plaats waar het kruitmagazijn stond, vindt men nu slechts een kolossaal gat, en al len die in den onmiddellijken omtrek waren zijn dood, of bevinden zich in zulk een toestand, dat zij niet verhoord kunnen worden. De minister kou de ramp niet aan zelfont branding of ontbinding van het kruit toeschrij ven. Dit laatste schijnt slechls bij een bepaalde soort kruit voor te komen, maar alles bij hoo- pe temperatuur, die iu het kruitmagazijn zeker niet bestond. Het is ook niet waar dat er oud kruid te Lagoubran bewaard werd. De minister achtte een aanslag niet ondenkbaar, maar hij hecht geen waarde aan de ontdekking van een kistje dynamiet, en aan de revolverschoten op een schildwacht. Het onderzoek wordt intusschen voortgezet Esterhazy heeft weer het een en ander los gelaten tegenover een redacteur van de Daily Uit het Italiaansch vertaald 17. DOOK II. c. De overeenstemming tusschen do echtelieden Ilario had geene de minste verandering onder gaan. Onafgebroken, geljjk in de eerste dagen hunner echtverbintenis, bestond tusschen hen heiden die wederzijdsche vertrouwelijkheid der liefde, die van geen verflauwen weet, omdat zij tot grondslag heeft de achting, het onwrikbare vertrouwen en de toewijding des harten. De verschijning vau Santinella, inderdaad wat on logisch door haar donker en plomp uitzicht in vergelijking van de aristocratische schoonheid van den graaf en de gravin, wierp eene schaduw over dit huiselijke tafereel, en terwijl de pleeg moeder, door liefde vervoerd, de kleine aan het hart drukte, wier grove vormen ten zeerste in haar de dochter der edellieden weerspraken, zag hij, de pleegvader tegen wil en dank, een anderen kant uit en beet zich op de fijne kue- News. In den nacht, volgende op den zelf moord van Henry, ontving hij, naar hij zegt, bezoek van drie officieren, wie blijkt niet. Later zou men de geschiedenis weten van den zoogenaamden brief van keizer Wilhelm, van het ontslag van Casiinir-Perier en don dief stal van het diplomatiek valies. Overste du Paty had heel wat te vertellen; als hij eens wilde spreken, zou generaal de Bmsdeffre verloren zijn deze «n Koget wisten al lang dat het stuk van Henry vals h was. Esterhazy vertelde verder, dat als men hem in Fiankrijk had gearresteerd, hij strychnine- pillctjes zou hebben geslikt. Wat Dreytus betreft, men zou zien dat pre sident Loubet dezen weldra gratie zou verleenen en dat de heele beweging in rook zou opgaan. Esterhazy ontvangt in Engeland allerlei zon derlinge aanbiedingen. Barnum is ook al bij hem geweest om hem te vragen iu Olympia op te treden 1 Ook is de concierge van het huis m de rue de Douai, waar Esterhazy met Marguerite Pays gewoond heeft, geïnterviewd. Van zijn praatjes lijkt alleen dit van eenig belang „Esterhazy heeft altijd gezegd, dat hij niet de maker van het borderel was. Maar Dreyfus beschuldigde hij niet, integen deel 1 Dreyfus is onschuldig, zeide hij eens tot ons, en ik begrijp heel goed, dat de men- schen zich tot taak gesteld hebben de rivisie van zijn proces te verkrijgen. Alleen behoeft de verantwoordelijkheid daar om nog niet op mij geworpen te worden. De makers (meervoud) van het borderel zijn thans trouwens aan de strafkamer bekend." veis, in stilte de verzuchting slakende Geduld maar 1 Tegen de helft van April gaf de graaf zijn voornemen te kennen naar Florence te vertrek ken, bewerende dat zijn vriend naar hem vroeg. Sterft hij P vroeg de gravin op een spot- tenden toon, die hare inwendige spijtigheid verried. De graaf zette een ernstg gezicht. Mijn beste Innocenca, ik herken iu deze vraag uwe goedaardige gezindheid niet meer. Gij, jegens allen zóó medelijdend, zijt thans hardvochtig jegens een ongelukkige die veel van mij houdt en die sedert lang lijdende is. Het is zoo, Rodolfo. Weet gij hoe dit komt In de tien of elf jaren dat wij te zarnen zijn is niemand ons komen storen, en juist nu komt die vriend, dien ik niet ken, voor den dag om u tweemaal achtereen aan mijne zijde te ontvoeren. Is het zijne schuld indien hij, na ver scheidene jaren buitenslands te hebben doorge bracht, ten laatste ziek wordt Indien hij, zich mijner herinnerende, naar mij vraagt om zijne belangen te behartigen Neen, ik beu slecht, gij hebt gelijk. Maar ik ben altijd een wcinigje voor verbetering vat- Bij beschikking van den minister van water staat, handel en nijverheid van 11 dezer is be paald, dat met ingang van ld Maart 1899, voor het doorgaand vervoer van rundvee uit Nederland naar België zullen gelden de navol gende bepalingen: Geen rundvee mag ten vervoer worden aan genomen, tenzij voor elk stuk aan spoorweg onderneming zijn ter hand gesteld twee, door een geëxamineerd veearts ingevulde en onder- teekende, gelijkluidende certificaten van het bij de beschikking gevoegde model, welke, blijkens het daarop vermelde tijdstip van afgifte, niet langer dan 12 uur vóór het tijdstip der aan bieding ten vervoer zijn afgegeven. Van deze certificaten zal het eene exemplaar op het station van verzending bewaard moeten blijven, terwijl het. andere met de overige pa pieren, welke de zending rundvee begeleiden, tot het laatste Nederlandsche spoorwegstation zal moeten worden medegezonden, ten einde al daar bewaard te blijven, en desverlangd aan den districts-veearts ter inzage te worden gegeven. Naar de II. Crt. verneemt, zal de zaak tegen den persoon te Groningen, die lotelingen tijdelijk ongeschikt voor deu militairen dienst wist te maken, zoodat ze bij de keuring werden afgewezen, voortgang kunnen hebben, doordat de lotelingen, die verdacht werden van zijn hulp te hebben gebruik gemaakt, het feit heb ben herkend. Ook blijkt het aangewende middel allerminst baar. Ga, ga, Rodolfo, nu ben ik niet alleen. Noodigt gij mevrouw Marr... bij u Ik weet het niet. Ik heb Santinella. Denk er aan, dat ik weinig schrijven zal. Dien avond vertrok de graaf. Hij nam af scheid van zijne vrouw, omhelsde haar herhaal delijk, haar teeder in de oogen ziendehij ver zekerde haar spoedig te zullen terugkeeren, waarna, reeds bij de deur gekomen, hij opnieuw terugkwam, besluiteloos naar het scheen oen heen te gaan. Laat ik met u gaan, Rodolfo 1 riep de gravin uit, voortvarend in al hare gewaarwor dingen. De graaf haastte zich neen te zeggen. Als gij eens bleeft?... Als uw vrjend zoo goed zou willen zijn om zich met een brief van u tevreden te stellen Bedenk dat hij alleen is 1 zeide de graaf meewarig, en vastberaden voegde hij er bij hij heeft mij noodig. Tot weerziens, Innocenza Een paar tranen welden haars ondanks op in de oogen der gravin, die te vergeefs streed te gen hare overdreven teergevoeligheidzij be knorde zichzelve en weende; zij luisterde naar de zich verwijderende voetstappen van haar man en weende; na verloop van tien minuten keek onschuldig tc zijn de personen, die het inna men, lijden thans aan een vrij ernstig hartge- brek. - De buiten-Europeesche mogendheden, die op de conferentie vertegenwoordigd zullen wezen, zijn, naar uit 's Gravenhage wordt gemeld, de Vereenigde staten van Noord-Amerika, China, Japan, Perzie en Siam. De lijst der uit te noodigen rijken is thans door onzen minister van buitenlandsche zaken van de Russische regeering ontvangen Het Huis ten Bosch wordt ingericht voor het houden van de vergaderingen. Volgens Het Vad., zal de conferentie in drie afdeelingen worden gesplitst de eerste voor de ontwapeningsvraag en de kwestie der vermindering van de vredessterkte der legers de tweede voor de arbitrage-aangelegenheid de derde voor alle andere voorstellen. Elke afdeeling zal zelfstandig optreden, met een eigen presidentiedere sectie brengt ook een rapport uit, dat aan de conferentie in ple- no onderworpen wordt om over de couclusiën te beslissen. De leden der conlerentie worden bij loting over de drie sectiën verdeeld. Bij versehil vau meening of staking van stem men zullen de voorzitters der drie sectiën als arbitrale commissie beslissen. Door de vereenigitig van landbouwers die suikerbieten verbouwen is aan H. M. de Ko ningin een adres gericht, naar aanleiding van het bij de Belgische Kamer aanhangig gemaak te wetsontwerp tot het heffen van een invoer- zij uit het raam en zag den zwarten trein met groote glimmende lantaarns in de duisternis voorbijsnorren, en zij weende. Zij was geen tranen gewoonZij gevoelde er al die bitterheid van. Waarom ben ik ongelukkig? riep zij overluid, vol verbazing de oogen opslaande. Mijn man verlaat mij voor enkele dagen, ik weet waar hij heen gaat en ik schrei als eene weduwe, als eene bedrogene Wij hebben vroeger gezegd, dat gravin Ilario eene verstandige vrouw was, weshalve zij zich ook niet zoozeer door een voorbijgaanden indruk kon laten terneerslaan. Zij trachtte hare kalmte te herwinnen door uit alle macht de nachtlucht, die de kamer indrong en de vlam der hanglamp deed flikkeren, met groote teugen in te ademen. Bleek, in eene half liggende houding gedo ken in een leuningstoel, vlak bij het venster, bewoog zij zich niet eer van hare plaats dan toen een witachtig schijnsel de wolken verlichtte. Het was de dageraad die aanbrak. Zij stond op, luisterde aan de deur van de naaste kamer, waar Santinella met Rosa sliep. God zegene u zoo klonk het in haar hart. Toen ontkleedde zij zich, wierp zich op haar bed en sloot de oogen, doch de beeltenis van haar man werd

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1