Binnenland. Gemengd Nieuws, van ile operatie eu het bloedverlies nit te rus ten, en kwam spoedig zoover bij, dat hij vroeg om de uit het gezwel verwijderde stoffen to zien. Tegen prof. Mazzoni moet de Paus toen gezegd hebben rQij hebt heel wat moed ge had, om een man van mijn leeftijd te operee- reu." De koorts verdween onmiddollijk, waardoor bleek dat de diagnose juist geweest was en de oorzaak van de koorts in het gezwel had gele gen. Deze gunstige wending van het ziekte geval werd door twee opvolgende bulletins be vestigd. Hare Majesteit de Koningin zal zich met H. M. de Koningin-Moeder den llen April naar Amsterdam begeven, voor het jaarlijksche be zoek aan de hoofdstad. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft het wetsvoorstel betreffende de uitbrei ding der herziening van strafvonnissen, zonder hoofdelijke stemming aangenomen terwijl de hoeren Hartogh, de Savornin Lohman en Rhe- thaan Macaré zijn aangewezen om het voorstel in de Eerste Kamer te verdedigen. Ingevolge een tusschen de ministers van binnenlaudsche zaken en financiën gepleegd overleg in zake verbetering van controle op het beheer van gemeente-ontvangers. De Rjjka-ontvangers der directe belastingen zullen worden aangeschreven, met ingang van I April a. t. betalingen aan gemeente ontvangers van bedragen, hooger dan één hon derd gulden, ter kennis te brengen van het gemeentebestuur. Eerstgemelde minister heeft de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën uitgenoo- digd de gemeentebesturen zoo spoedig mogelijk van dezen maatregel in kennis te stellen. Het wetsontwerp op den leerplioht is ge wijzigd versohenen. Het eerste artikel is geheel omgewerkt en luidt thans als volgt .Ouders, voogden en anderen, krachtens wet of overeenkomst met de verzorging van kinde ren belast, zijn verplicht voor zoover die kin deren bij hen, in de inrichting onder hun be heer of met hen bij anderen inwonen, zorg te dragen, dat hun gedurende den tijd en over eenkomstig de regelen, in deze wet gesteld, voldoend lager onderwijs wordt verstrekt. X. Graaf Ilario zeido, dat hij een brief ontvan gen had van zijn vriend uit Florence, wiens gezondheid zeer wankelende bleet, zoodat hij voorzag binnenkort verplicht te zijn hem te gaan opzoeken. Zijne vrouw verzette zich te gen zijne afreis, ten minste alvorens zij buiten waren, en mevrouw Marr... beijverde zich de partij der gravin te kiezen, daarbij zichzelve haar tot gezelschap aanbiedende gedurende de week harer eenzaamheid. Men was het einde van Maart genaderd, de maand waarin de eerste madeliefjes, de vioolt jes en de amandelbloesems zoo vriendelijk be - ginnen te ontluiken en de hemel met een zachte blauwe tint wordt bedekt; de maand waarinde zonnestralen reeds wat meer kracht beginnen te krijgen. De gravin had het bericht van eene dochter rijk geworden te zijn ruchtbaar gemaakt, zonder dat haar echtgenoot dit nieuwtie tegensprak de gevoelens omtrent dit feit waren zeer uit— eenloopeud in den kring der vertrouwde vrienden. Wie vooral het besluit der gravin goedkeurde, dat was markiezin Frosio, de achtenswaardige en deftige oude dame die menigmaal iu open lijken tweestrijd met mevrouw Marr... was. Gravin Innocenza verliet de stad den laat- sten dag van Maart. Aan den pastoor van het verafgelegen kerspel was door de gravin de geboorteakte van het weesje gevraagd één root één werden de beweringen der overleden moeder geconfronteerd en daarmede bet bezit van het meisje gewettigd. Op dat tijdstip was Santinella 18 maanden oud. (Wordt vervolgd.) Deze verplichting wordt door hen nageleefd le. bl door te zorgen, dat het kind als leer ling op eene lagere school wordt geplaatst en dat het die school geregeld bezoekt 2e óf door aan het kind huisonderwijs te doen verstrekken. De grondbepaling dezer wet, waarbij de ver plichting om het kind van 6 tot 13 jaar ge regeld eene lagere school te doen bezoeken, was voorgeschreven, is vervallen, waarvoor wat ou derdom betreft art. 3 in de plaats is gekomen, als volgt De verplichting om, voor zoover aan school onderwijs de voorkeur gegeven wordt, te zor gen, dat het kind op eene lagere school wordt geplaatst, vangt aan uiterlijk, zoodra het den leeftijd van zeven jaren heeft bereikt. Deze verplichting eindigt zoodra het kind zes jaren leerling eener lagere school is ge weest eu het alle klassen doorloopen heeft, of voor zoover het onderwijs gegeven wordt in klassen die samen een laugeren leertijd dan zes jaren innemen, zoovele klassen, als samen een leertijd van zes jaren omvatten. Een kind, dat bij zijne toelating op de school terstond in eene hoogere klasse wordt geplaatst, wordt geacht den leertijd, dien de lagere klasse of klassen innemen, afgeloopen te hebben. De verplichting eindigt in ieder geval, indien het kind een klasse heeft afgeloopen, waarin het bij het bereiken van den dertien jari gen leeftijd was geplaatst. BRESKEVS, 10 Maart 189». De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend dat: lo. de visscherij zal gesloten zijn van 14 Maart tot en met 14 April, voor zooveel betreft het visschen met het truimet, en van 1 April tot en met 31 Mei, voor vooveel betreft het vis- •chen met de zegen of het sleepnet 2o. de visscherij met de overige voor deze provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 14 Maart tot en met 31 Mei; 3o. gedurende den gesloten vischtijd, sub 2o. vermeld, in de wateren waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van aal of paling, doch alleen met aalkorven zal mogen plaats hebben. Bij hel te 's Gravenhage gehouden exa men voor de nuttige handwerken is o. m. ge slaagd mej. M. E. Lako van Schoondijko. Als gemeente-veldwachter te Schoondijke is benoemd de agent van politie C. D. Kot- vis te Middelburg. Zondag ging een ingezetene van Oostburg per fiets naar Biervliet, om een lot in te wis selen, waarop hij een prijs getrokken had in de staatsloterij (men zegt /T350.) Hij kwam met het geld te IJzendijk3 en schijnt aldaar met een paar vrienden een goed diner te hebben genomen, dat natuurlijk flink besproeid werd. Men besloot een rijtuig met twee paarden te nemen, en daarmede over Schoon dijke naar Oostburg te rijden. Te Schoondijke. moesten natuurlijk de paar den eens blazen en de heeren werden steeds vroolijker. Zooals bij dergelijke gelegenheden meer ge beurt kregen er twee over een nietigheid ruzie, die zoo hoog liep, dat zij een gevecht begon nen eerst in de herberg en later op straat. Zij duwden een paar ruiten in, zetten het gevecht, tot groot vermaak van het publiek, voort en ranselden elkaar goed af. Het einde van de historie was, dat de geluk kige prijswinner alleen per rijtuig naar Oostburg werd gebracht met een „zeer" hoofd en de an deren naar IJzendijke teruggingen. Schoondijke, 9 Maart. Hedenavond gaf de. zangvereeniging Kunstmin" op de .bovenzaal van den heer Haartsen, hare laatste uitvoering in dit seizoen. De zaal was eivol, en de bepaling, dat le den van zustervereenigingen wegens te kleine localiteit niet vrij konden worden toegelateu, werkte wel gunstig, want anders zou de zaal onmogelijk allen hebben kunnen bevatten. De zangvereeniging heeft eene goede repu tatie, en het is ons gebleken dat zij dien ten volle verdient. Opgevoerd werd de operette„De Prins van Sind." Dit gezongen tooneelstuk werd op uit nemende wijze uitgevoerd. De hoofdpersonen vervulden hunne rollen met zeer veel tact en juistheid. Er werd blijk gegeven van ernstige studie, goede lust en voorbeeldige ijver. Want we hebben meermalen tooneelvoorstel- lingen ten plattelande bijgewoond, waarvan we met lof konden gewagen, maar zoo'n operette, waarbij alles wat anders gesproken wordt, zin gende wordt voorgedragen is toch heel wat anders. We hebben daarom niet te veel gezegd, dat aan deze uitvoering de bovengenoemde drie eigenschappen ten grondslag lagen. Een der hoofdrollen, nl. de koning der Dwer gen, moest wegens ongesteldheid van de ver tolkster, die deze rol-travcstie zou uitvoeren, op het onverwachts aan een ander worden toe vertrouwd. De teleurstelling daarvan werd echter door het keurige spel van de plaatsvervangster ruim schoots vergoed. Tengevolge van deze wijziging riep de voor zitter bij de opening van de uitvoering de wel willende beoordeeling van het publiek in. Op de operette volgde de komische scène, „de Artisten-Revue." Komisch bleek ze in den vollen zin des woords, want het publiek legde meermalen eene uit bundige vroolijkheid aan den dag. „De onbestorven weduwnaar", een komisch stukje, dat ons een blik gunde in het leven van een man, wiens vrouw er van doorgegaan was en haren echtvriend met een klein kind had achtergelaten, was er eveneens op berekend om de aanwezigen iu prettige stemming te hou den. De daverende toejuichingen, die den dilet tanten van beiderlei kunne telkenmale ten deel vielen, en hen op het tooneel terugriepen, wa ren ten volle verdiend. In het sluitingswoord van den Voorzitter, de heer Anth. Luteijn was een dankbare toon gevlochten, aan het adres van den directeur de heer Brakman van Groede, voor zijne uitste kende leiding, aan rte leden voor het met groo- te opoffering verschafte genoegen, aan den pia nist Steenhart van Oostburg en Casteleijn voor hunne zeer gewaardeerde medewerking eu aan de talrijke aanwezigen ook uit andere ge meenten, voor hunne trouwe opkomst en be toonde belangstelling. Dat de keurige costumes er zeer veel toe bij droegen om het effect der uitvoering te verhoo- gen, behoeft wel niet gezegd te worden. Na de sluiting kwam er beweging in de danslustigen, die tot onder den morgen deze geliefde uitspanning beoefenden. Woensdag is in de algemeene vergade ring der afd. Oostburg van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt het ontwerp - adres in behandeling gekomen ter aan bieding aan de Koningin, in zaxe de Belgische grenskwestie. Na een grondige uiteenzetting van den toe stand waarin de Nederladsche veehandel en voornamelijk die van Zeeuwsch-Vlaanderen is gebracht door de sluiting der grenzen en door de bezwaren, indien zij voor den veeinvoer ge opend zijn, concludeert het adres tot het ver zoek aan Hare Majesteit, zoodanige overeen komst met België te sluiten, dat voor Zeeuwsch- Vlaanderen open handel worde verkregen met de Noordkant van België wat betreft het vee, en daartoe aan te wijzen als lijn waar de for maliteiten van den veeinvoer zullen geschieden, den Zuidelijken oever van de Wester-Schelde. Van weerwraakmiddelen is in dit adres geen spoor te vinden, zoodat uit dien hoofde voor niemand bezwaar kan bestaan het adros te teekenen. Wij betwijfelen echter of dit verzoek wel zal kunnen ingewilligd worden. De uitzondering die voor Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gevraagd zal in botsing komen met de belangen van de andere deelen van Zeeland en de overige zui delijke provinciën wat betreft den veeinvoer, en zal waarschijnlijk tot eene afwijzende be schikking leiden. Dat de veeinvoer uit andere Nederlaudsche streken in Zeeuwsch-Vlaanderen dezelfde belem meringen zou moeten ondervinden als nu bij den invoer in België plaats heeft, zou dunkt ons even groote ontevredenheid verwekken. Het komt ons bovendien vreemd voor dat f». van de ruim 300 leden der afdeeling j]f een 44-tal aanwezig was op eene vergadei waar dit hoogst belangrijk punt ter jp, kwam. Of zien de landbouwers het doellooze van pogingen tot regeling der grenskwestie in maken zij er zich daarom niet warm meer v» IJzendijke, 7 Maart. Hedenavond li een 17 tal belangstellenden bijeen om de gelijkheid tot oprichting eener Varkens-Ai rantie - Maatschappij te bespreken. De gedachtenwisseling had tot resultaat, men besloot eene vereeniging in het leven roepen. Wel was het aantal opgekomenen niet g» maar men meende, wanneer de eerste stapi gedaan waren, spoedig meerderen zouden t treden. Een voorloopig bestuur, bestaande uit de 1 ren J. van den Boom, A. L. Thori, J. B.l cruijsse, Alf. Groosman en A. van der Ht werd aangewezen om de voorloopige werkm heden te doen. Dq entree werd bepaald op fi. Bij het te Zwolle gehouden examen n de nuttige handwerken is o. m. geslaagd i C. Fregeres te Groningen, vroeger alhier. Op het dak van de kerk te SchoonJ vertoonde zich gisterenavond een ooievaar. 8 tig bleef hij zitten en bekommerde zich om de drukte op straat of het geroep derk deren. Zeker eon voorbode van de naderei lente. Uit Sneek meldt men Donderdagavond der vorige week schreei een zekere Bos uit Amsterdam, van beroep»! porteur, lang» de straten alhier: „Leest 'ti nifest aan de Koningin van 't Kikkerland hare dierbare hongerige onderdanen." De man verkoos aan de politie niet zijn in op te geven en werd daarom |in arrest genui» Den volgenden morgen vertelde hij te heer Carel Antony Bos, geboren te Paramaribo, 18, gedomicilieerd te Amsterdam, Kinkerstraat e Een vraag aan den hoofdcommissaris te of men dien persoon aldaar ook kende, w als volgt beantwoord „Alhier woont wel in de Kinkerstraat C. Bos, geboren te P., maar deze wordt sedert vorig jaar reeds verpleegd in 't Wilhelmii Gasthuis." Bij nader onderzoek bleek dat de eigenlij naam van den colporteur was Petrus Com Bos, geboren te Leiderdorp in 1860, van k roep colporteur, die reeds eenige malen n den strafrechter heeft kennis gemaakt. Op gezegden Donderdagavond nu verkoos van socialistische zijde loslating van den i: restant. Maar de burgemeester wist de verzamelde n nigte te beduiden, dat hij 't gezag hoog z houdenwaarop 't volk langzamerhand li droop. Zaterdagavond kwam het tot feitelijk vent Eene waarschuwing per telegraaf gezonde in een te Groningen verschijnend blad De Ai beiderspartij, luidende „Arbeiders, Zaterdagavond op uw post had 't gewenschte gevolg. Nadat Bos weer was ingerekend, pleegde et: volksmenigte verzet. Sommatie om uiteen gaan baatte niels, en daarop werd er van i sabels gebruik gemaakt. De commissaris van politie kreeg van et onbekend gebleven persoon een snee over hand. Onderscheidene proces-verbalen zijn naar ast leiding van dit opstootje opgemaakt. Zondagavond was alles rustig. Te Venhuizen (N. H.) kreeg de vroui van den arbeider G., die aan vallende ziekte lijdt, juist toen zij een pelroleumtoestel 1» aangestoken, een toeval. Zij viel met hei lioo: in de vlam, en bekwam zulke ernstige braai- wouden, dat voor haar leven gevreesd wordt. Een arbeider te Genemuiden kreeg Zs- terdag bij het rietsnijden een wondje aan fl hand. Spoedig daarna deden zich verschijnse len bloedvergiltiging voor. Na een lijden van drie dagen is de o»1 bezweken,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2