Gravin Ilario. No. 389 Zaterdag 11 Maart 1899. 8e jaargang. Buitenland. FEUILLETON. II. c. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Abonnementspr ijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De aanvraag van Picquart, tot regeling van zijn rechtsgebied, dat wil zeggen, om aan zijn zaak een einde te maken door middel van eenig rechtscollege, heelt een gunstiger verloop gehad, dan menigeen zich had voorgesteld. Immers de aanvraag als voren bedoeld is toegestaan en zijne zaak zal behandeld worden voor den burgerlijken rechter, behalve een 2tal feiten, die in directe verbinding met de mili taire inlichtingen-dienst staan. Het militaire strafwetboek schrijft echter voor, dat de behandeling der zwaarste strafzaak moet voorafgaan. Indien nu Picquart in |de vervalschingszaak door de jury wordt vrijgesproken en indien in dien tusschentijd het Hof van cassatie over de revisie van het proces Dreyfus zal hebben be slist, dan zal het de vraag zijn of de mili taire rechter Picquart zal durven veroordeelen wegens feiten, die bijna onder de welwillende goedkeuring der hooggeplaatste militairen zijn geschied en die nooit bij hem aanhangig zouden gemaakt zijn, indien men niet volgens alge- meene erkenning, aan het zoeken gegaan was naar een aanklacht, op grond waarvan de ver volgde overste, als het met de vervalschings zaak eens niet mocht lukken, tóch in dc ge vangenis zou kunnen worden gestopt. Men weet het, het wanbegrip omtrent .de eer van het leger" eischte eerst, dat Dreyfus op het Duivelseiland bleef, en vervolgens, toen die kans geringer werd, dat Picquart door een veroordeelend vonnis zou worden getroffen. Uit het Italiaanseh vertaald 16. DOOR De rijke lui, zeide Mevrouw Marr., we ten niet waarmede zij den tijd zullen doorbren gen, en om te voorkomen dat zij het al te ge makkelijk zullen hebben halen zij zich een tal van wederwaardigheden op den hals. Bij mij zou het tenminste zeker niet opgekomen zijn om die bedelares in huis te nemen, die zonder twij- lel eenmaal de aalmoes van den rijke met on dank zal betalen. O, als Innocenza maar han delen wilde zoo als ik Mevrouw de gravin verlangde zoo ont zaglijk naar een kindje. En dat zou haar ook heel best te pas gekomen zijn. Maar niet zóó een. Mijn hemel! daar zijn schepseltjes genoeg uit een hoogeren stand, die Zij sloeg de oogen ten hemel en slaakte een zucht. Majoor Esterhazy heeft zijne onthullingen verkocht aan het Engelsche blad „de Davlv Chronicle."} Die onthullingen zullen bevatten het verhaal van zijne betrekkingen tot den Generalen Staf van het Fransche Leger, aanteekeningen betref fende wijlen overste llenry en zijne volledige getuigenis voor het Hof van cassatie met bij voegingen. Plechtig heeft hij voor den daartoe bestem den commissaris tot het afnemen van beëedigde verklaringen bij het hooge Gerechtshof injEn geland, dat deze onthullingen waarachtig zijn en dat de folografiën die daarbij gevoegd zijn, ware fotografische afdrukken zijn van volstrekt echte brieven, waarvan zijn handschrift bij deze verklaring is gevoegd. Als Esterhazy zich mocht schuldig maken aan gebleken onwaarheid in zake deze plechti ge en beëedigde verklaring, dan stelt hij zich bloot aan veroordeeling tot eene straf van ze ven jaren dwangarbeid. De kans dat de majoor nu waar is, wordt dus grooter. Een vreeselijke ontploffing heeft Zaterdagnacht om half drie bij Toulon plaats gehad. Aan het einde van de haven, ten Westen van het arsenaal, staan twee kruitmagazijnen. Het kleinste, het magazijn van Lagoubran geheeten, gelegen op [een schiereilandje, dicht tegen den spoorwegdijk MarseilleToulon aan, en omgeven door kleine huizen, is in de lucht gevlogen. In Toulon sprongen de ruiten aan stukken en werden alle lantaarns uitgedoofd. Het gehuchtje, rondom het kruitmagazijn Die, zeide Rosa zeer wijsgeerig, alsof zij eene ingeving kreeg, die nooit ondankbaar zullen zijn, die Wat dat aangaat, hierin komen alle men- schen vrijwel overeen; doch dan zou de wel doener althans de voldoening smaken van een wezen in zijn stand te hebben verheven dat tot denzelfden stand behoort; begrepen Dit laat zich duidelijk hooren 1 De vrouw, die maar niet vatten kon hoe men in dit geval verschil maakte tusschen het kind van een bedelaar en dat van een voornaam per soon, boog zwijgend het hoofd. Vertel mij toch eens, mijn goede vrouw, waar is dc rotonde? De rotonde is vlak naast het huis, zoo dra men de trap afgaat; ook kan men er inko men door de deur van de eetzaal. Wat is er eigenlijk voor moois in die ro tonde? Ik herinner mij niet meer wat er is. De rotonde is begroeid met een wijngaard en met bloemen, rondom zijn banken, in het midden tafeltjes, beelden, leuningstoelen, even als in eene zaal. Aldaar brengt de graviu de heetste uren van den dag door. Vergis ik mijof waart gij hel die freule Veber eens op een nacht in de rotonde gebouwd, is geheel verwoest. Eerst Zondagmorgen kon men zich eenige rekenschap geven van den omvang van de ramp. Naarmate men vorderde met het opruimen van de ruïnes werd het aantal lijken, dat men vond, steeds grooter. Om 1 uur waren er 38 gevonden, vele ge heel onherkenbaar. Men telde toen 110 ernstig gewonden. Onder de dooden waren tal van bewoners der omliggende huizen. Een wonder is het, dat het groote 'kruitma gazijn en de pyrotechnische inrichting in de buurt behouden zijn. Te Nice werd de slag gehoord. Het magazijn bevatte 50.000 kilogrammen buskruit. Het geheele garnizoen van Toulon werkt aan de opruiming der bouwvallen mede. De president der Republiek en de minister van marine hebben dadelijk getelegrafeerd, dat er voor de door de ramp getroffen gezinnen ge zorgd moest worden. Het aantal dooden is tot ruim 60 gestegen. De ellende is er ontzettend. De lezingen die van de ramp gegeven worden zijn akelig. Het hulpbetoon is voorbeeldig. In den loop van den dag van Donderdag der vorige week begon over Rome zich het gerucht te verspreiden van een ernstige ongesteldheid van den Paus. De couranten van den namiddag werden langs de straten uitgeroepen met een dubbelzinnige reclame „de laatste oogenblikken van den Paus", die ze een groot debiet bezorgden en het be richt deden aangroeien tot een doodstijding, hebt gezien Met opzet brak mevrouw Marr. hier hare re de af om te beter het antwoord der portiers- vrouw te kunnen verstaan. Zij hoorde echter niets. Ernstig en ten zeerste gegriefd kneep de vrouw zenuwachtig met hare vingers in den zoom van haar boezelaar en kleurde tot over de ooren alsof zij iets kwaads had bedreven. Spreek! Zeg het maar gerust. Gij zijt het maar gerust. Gij zijt het geweestMen heeft mij verteld dat gij het waart. Een mooi ding om 's nachts naar de rotonde tb gaan riep Rosa, die blijkbaar trachtte de zaak zoo onbeduidend mogelijk te behande len. De freule zal het zeker warm gehad heb ben, of mogelijk heeft zij gedroomd. ZekerZij zal gedroomd hebben, sprak mevrouw Marr... op een ongedwongen toon. En gij hebt het verteld aan Aan de kamenier. Ochik ,had er na derhand spijt genoeg van, en ik heb mij nooit weer een woord laten ontvallen. Mevrouw Marr... trad naar haar toe en zag haar doordringend aan. Zou er nog iets anders te. vertellen zijn geweest O, ondervraag mij niet over die dingefi 1 waaraan velen, niettegenstaande latere tegen spraak, bleven gelooven. Tegen den avond gingen er heel wat men— schen naar het plein voor den St. Pieter, om nadere berichten. Naderhand is het geheele verloop van het ziektegeval bekend geworden. Dinsdagavond om hall acht riep dr. Lapponi, die niet geheel gerust was over den toestand van den zieke, wiens koorts licht was toegen nuen en die zich in een toestand van nerveusheid bevond, den door den Paus aangewezen prof. Mazzon ;van de chirurgische kliniek der universiteit) tot een consult. De beide geneeskundigen besloten toen tot de verwijdering van een gezwel, dat zich sinds ongeveer 30 jaren aan de linkerheup ge vormd had, en waarschijnlijk door ontsteking in de laatste dagen de koorts had voortgebracht. De operatie had 's Woensdagsmorgens in het vertrek van den Paus plaats. Een klein bed was voor het eenige raam ge plaatst. In de kamer was, behalve de 'patiënt en de beide operateurs, slechts een kamerheer tegenwoordig. De hooge leeftijd en de lichaamszwakte lie ten niet het gebruik van chloroform toe. Men bepaalde zich tot de injectie van een mengsel cocaïne en morfine. De operatie begon om kwart voor tienen en duurde ongeveer tien mi nuten. Een groote insnijding was noodzakelijk, de inhoud werd verwijderd, de opengebleven ruim te gewasschen, de lippen van de wond veree- nigd en de heup verbonden. De patiënt moet slechts weinig pijn gevoeld hebben. Hij werd vervolgens op zijn bed in de alkoof gelegd, om riep de pnrtiersvrouw en deinsde half veront waardigd een stap achteruit. Gij zijt eene voorzichtige vrouw daar, neem dit. Voor mij Ja, voor u. Ik laat mij door niemand omkoopen. Dit antwoord trof mevrouw Marr... zeer, bij wie plotseling het denkbeeld opkwam Dat zou wat moois wezen als deze er minder van af wist dan al de anderen en wij haar door deze gift op den slechten weg brachten. Als gij het niet wilt aannemen, zooveel te erger voor u. Ik wilde u slechts een blijk mijner achting geven. Nu freule Veber is zóó ver weg, dat het ons weinig schelen kan of zij al dan niet eene slaapwandelaarster is. Laat zij maar altijd ver weg blijven riep de portiersvrouw op een toon die hare in wendige ontroering verraadde. O! deze weet er meer dan genoeg van, dacht mevrouw Marr... bij zichzelve. Daarna een onderzoekenden blik op haar slaande, kwam zij tot het besluit: zij is' eene eerlijke vrouw en zal weten te zwijgen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1