Gravin Ilario. No. 388. Zaterdag 4 Maart 1899. 8e jaargang. Advertentieprijs: Buitenland. FEUILLETON. II. c. Binnenland. EET EIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-f laanderen. Abonnementsprijs-. Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents- Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De begrafenis van president Faure, is een nationale geweest. In de kritieke dagen die Frankrijk doorleeft, was het te voorzien, dat de Kamer niet eenstemmig zou zijn in haar besluit om Faure eene zoodanige begrafenis toe te staan, maar niettemin was het land dat toch aan zijn Hoofd verplicht. De opruiende taal van de schetterende pers, heeft weinig afbreuk kunnen doen aan den eer bied, dien het Fransche volk zich aan zijn pre sident verschuldigd achtte. De begrafenis ging zeer ordelijk in zijn werk, doch indruk heeft zij niet np het publiek ge - maakt, zegt de Correspondent van de Nieuwe Rotterdammer. De stemming van de menschemnassa was vroolijk en aardig, gelijk die van het Amster- damsche publiek by de Kroningsfeesten, en zooals die van het Parijsohe publiek altijd is. De nieuwe President, die der traditie gewoon, zich mede in den stoet bevond, werd overal toegejuichtdat is een goed teeken geweest. Want de schijn was er, alsof een omwenteling te vreezen was, nu een vermeende h Dreyfus- ard" aan het hoofd van den Staat gekomen was. De kreten .leve het Leger", die dienst moes ten doen als een anti-betooging, tegenover pre sident Loubet, konden vrijwel als misplaatst geacht worden. Paul Déroulède en Marcel Habert, een 2tal afgevaardigden, die zich tegenover Generaal Roger ergerlijk hadden aangesteld en in de Uit het Italiaavsch vertaald 15. DOOK Mevrouw Marrdie de gravin niet volg de op schitterende partijen, vergenoegde zich met haar gade te slaan in de rustige uren die zij in haar gezelschap doorbracht, en dan wist zij met sluwe streken uit te vorschen wat in hare ziel omging. Geen opstand, niet de minste achterdocht huisde in Iunocenza's ziel. Ver scheidene personen vroegen haar naar freule Ai ober, zij vertelde dit over aan mevrouw Marr en bekende haar tot vervelens toe te moeten herhalen ik weet niets van haar af. Zij kon de gedachte aan de ondankbaarheid van het meisje, dat zij met weldaden overladen had, maar niet uit het hoofd zetten, doch zij trachtte haar te verontschuldigen door zich allerlei droe vige omstandigheden voor te stellen waarin de jonge dame zich wellicht bevinden kon. Eens zeide zij tot mevrouw Marr Schrijf toch kazerne ongeregeldheden hadden verwekt, zijn gevangen genomen, terwijl tegen hen, ingevolge vergunning van de Kamer van afgevaardigden, eene vervolging zal worden ingesteld Bovendien zijn nog een 180 personen gear resteerd, al moet aan de incidenten die tot de arrestatie aanleiding gaven, geen te groote be- teekenis worden gehecht. Intusschen vordert de Dreyfus-zaak zeer wei nig. De gelogenheidswet, zijnde die, welke door de regeering is ingediend, om de uitspraak over de revisie-aanvraag niet aan de strafkamer van het Hof van Cassatie op te dragen, maar uit te breiden tot de bevoegdheid van het ge- heele Hof, uit drie afdeelingen bestaande, is ook door den Senaat aangenomen, en wordt dus, na bekrachtiging van den President on middellijk in werking gesteld. Dat een zoodanige maatregel weer vertraging zal geven, is te voorzien. De tegenpartijders laten nie's ongebruikt of onbeproefd, om het gevaar voor enkele leger hoofden, die ernstige fouten schenen te begaan, te sparen. De regeling van het rechtsgebied ten opzich te van kolonel Piquart, die sinds 13 Juli des vorigen jaars gevangen wordt gehouden, met of zonder redenen, werd gisteren door het Hof van Cassatie ter hand genomen, maar het zal wel niemand verwonderen, wanneer ook hier bij opnieuw machiuatiën worden aangewend om het recht te verkrommen. Zoo levert Frankrijk het toonbeeld der sla vernij en afhankelijkheid van de publieke opi nie, dat zelfde Frankrijk, dat zich niet alleen beroemen wil op zijn verlichting van den eers naar Weenen I Dit stilzwijgen is te hardnek kig om niet te denken, dat het een of ander ongeluk er de oorzaak van moet zijn. Gij kent het adres der Poolsche damehet is dus aan u daarvan gebruik te maken. Mevrouw Marrstemde hierin toezij kon echter geene gelegenheid tot schrijven vinden. Zooals het in de meeste, zelfs belangrijkste zaken gebeurt, als er maar eenige tijd over heen is gegaan, verliezen zij zich in de beslomme ringen des dagelijkschen levens en laten slechts een flauw spoor achter, dat op het laatst over gaat in totale onverschilligheid. Zoo ging het met de gravin. Zij vergat freule Veber niet, maar na verloop van een paar maanden sprak zij niet meer over haar, noch hoorde haar meer noemen door de overigen. Deze episode was in de vergetelheid verzonken. Te midden van de drukte van concerten en bals zweefde der gravin Ilario gedurig het don kere en onschuldige gezichtje van Santinelia voor den geest. Arme Santinelia I Kwamen hare tandjes goed door Indien men plotseling in de opgewondenheid van een feest tot haar gezegd had Santinelia heeft u noodig, onmiddellijk zou zij in haar rijtuig gestapt zijn om naar haar toe te snellen ten rang, maar ook op zijn Volkomen volks vrijheid. Als het licht gebruikt moet worden om be drog en leugen te verblinden en de vrijheid wordt dienstbaar gemaakt aan het onrecht, dan kan men met de eigenschappen der Franschen vrede hebben. Anders werpen wij, Hollanders, ze over boord. Omtrent Dreyfus zelve, zegt een Fransch Koloniaal blad door haar correspondent te Cay enne Den 3den Januari jl. heeft de heer Darius waarnemend president van het Hof van appel van Guyana, zich naar de Hes du Salut bege ven, met een verzegeld pakket bij zich, dat hij niet mocht openen dan ter plaatse van be stemming het was de rogatoire commissie van het Hof van cassatie. Na aan Dreyfus zijn opdracht te hebben kenbaar gemaakt overhandigde de heer Darius hem een vragenlijst, eraan toevoegende dat hij vier-en-twintig uur tijd had om die te beant woorden. Dreyfus uitte een langen vreugdekreet en riep „Eindelijk kan ik dan spreken 1 Einde lijk zal mijn onschuld aan het licht komen 1" Daarna, luid snikkend: »l)ank, mijnheer." Den volgenden dag ontving de heer Darius de antwoorden van Dreyfus en keerde naar Cayenne terug. Reeds geruimen tijd deed in de dagbladen het bericht de rondtedat Toekoe Oemar, In het begin van de Vasten werd het jaar getijde zachter en de feesten hadden een einde genomen, zoodat de gravin, opgewekt door den zonneschijn, aan haar man verzocht een uit stapje met haar naar buiten te doen. Zij ont ving echter een weigerend antwoord de graaf had, naar het scheen, zoovele zaken te regelen, dat hij gedwongen was bij zijne weigering te volhardenhij kon niets anders beloven dan, zooals gewoonlijk, tegen het voorjaar voorgoed naar buiten te zullen gaan. De gravin gaf haar voornemen niet op en verklaarde, dat zij dan alleen zou gaan, waarop mevrouw Marr aanbood haar op haar tochtje te vergezellen. Het denkbeeld Santinelia weer te zien lachte haar uitermate toehet was voor het gemoed der gravin eene hernieuwing van niet slechts aangename, maar tevens dieptreffende gewaar wordingen. Derhalve nam zij het voorstel van mevrouw Marr aan, en zoo vertrokken zij op een fraaien morgen samen naar de villa. Geen meDsch verwachtte hare komst. Het hek was gesloten, de wegen rondom bat Veld overdekt met afgewaaide takken en vuil ge worden sneeuw. Het kleine, sierlijke gebouw maakte een somberen indruk met de besneeuwde een der opperhoofden van de ons vijandige At- jehsche benden, gesneuveld was. De positieve bevesiiging van dit belangrijke bericht kon eehter, met het oog op de moei lijk te verkrijgen inlichtingen, niet zoo spoedig geconstateerd worden. De latere tijdingen, die van Oetnar's begra ving gewagen en voldoend vertrouwen wekken, wijzen dan toen op den werkelijken dood van dezen geslepen Aljeher, die eerst aan onze zij- I de staande, later ons weer heeft verlaten. Hij was dus meer dan een vijand, hij was een verrader en dus des te gevaarlijker. BRESKE.MS, 3 Haart 189». Aan het postkantoor Hreskens en de, daar onder ressorleerende, hulpkantoren werd gedu rende de maand Februari ingelegd ƒ12421.98, terugbetaald ƒ5251.42. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2840. Sluis. Maandagavond omstreeks 8 ure had alhier een treurig ongeluk plaats. Een rond reizend koopman, genaamd I. I. uit Breda, werd door den vertrekkenden stoomtram over reden. Vreeselijk verminkt werd hij in een nabijzijnde herberg gedragen, waar hij eenige oogenblikken daarna overleed. Sterkeu drank schijnt ook hier weer zijn treurige rol te hebben afgespeeld. Mej J. M. Scheele, onderwijzeres aan de Openb. Lagere school te Biervliet, heeft voor hare benoeming als onderwijzeres aan de Chr. school te Zaamslag bedankt. bergtoppen hier en daar in het verschiet, met de hooggewasschen rivier in de diepte en de beelden in den tuin, geheel in stroo gepakt. De gravin, tegen de ijzeren stijlen van het hek geleund, aanschouwde onbewegelijk en stil zwijgend dit tafereel. Waarom trekt ge niet aan de schel zeide mevrouw Marr die een oogenblik na haar aankwam. Wacht even Ik denk aan Amalia Veber. Waarom? vroeg hare vriendin en fronste de wenkbrauwen. Omdat het mij is als zag ik haar op gindsche trap voor mijne oogen verrijzen, om met den baar eigen langzamen tred ons tege moet te loopen en het hek voor ons te ont sluiten. Verleden voorjaar herinner ik mij, dat Rodolfo en ik op een dag uit de stad kwamen en dat niemand ons opendeed. Toen zagen wij, gelijk eene bevallige verschijning uit het gebergte nederdalende, freule Veöer naar bene den komen. Hoe mooi is Amalia vandaag riep ik uit. Gij wilt zeggen, verbeterde Rodolfo, dat zij op dien afstand u minder leelijk voorkomt dan anders. Ik was verdrietig over dit hate- lijko antwoord.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1