Gemengd Nieuws. o'n nan de persoonlijke vervulling van den dienstplicht te ontkomen. Tevens mag daaruit worden afgeleid, dat in grootere gemeenten het uitgevonden middel moeilijk is toe te passen. Reeds deze omstandigheid dat het alleen in zeer kleine gemeenten mogelijk is het middel toe te passen om aan de persoonlijke vervulling van den dienstplicht te ontkomen, schept eene onverdedigbare onbillijkheid tegenover de inge zetenen van groote gemeenten, onder wie er nog meer dan ten plattelande zijn, voor wie de persoonlijke militaire dienst, uit het oogpunt dor vakopleiding ol der maatschappelijke posi tie, groote bezwaren oplevert. Behalve deze ongelijkheid voor de weewaar- door de een zich een burgerplicht van de schou ders zou kunnen schuiven, waaraan de ander zich niet kan onttrekken, alleen omdat hij in eene grootere gemeente woont, dringt de mo raliteit tot eene wijziging der militiewet, waar door het onmogelijk wordt om langs wettelijken weg aan de vervulling van een plicht te ont komen, welken de Wetgevende Macht ter wille van het belang van den Staat uitdrukkelijk ge wild heeft dat persoonlijk wordt vervuld door hein dien de wet daartoe aanwijst. Uit dien hoofde acht de regeering indiening van een wetsontwerp, strekkende om te ver hoeden, dat de plaatsvervanging, opnieuw, in anderen vorm, te voorschijn trede, urgent ge worden. Wordt het ontwerp tot wet verheven, dan zullen de maatregelen, uitgedacht om de goede werking van de wet, houdende afschaffing van de dienslvervanging bij de militie, te verijde len, geen doel meer kunnen treilen en zal wor den verhoed dat de plaatsvervanging opnieuw, langs een omweg, herleve. Te dien einde wordt voorgesteld het voor schrift en daarmede verbaud houdende bepalin gen, dat de militie zooveel mogelijk uit vrij willigers wordt samengesteld, te doen vervallen. URESKEA'S, ^4 Februari 1899. In de reglementen van sommige in dit dis trict bestaande varkens- en paarden assurantiën komen bepalingen voor betrekkelijk het afschei den der door eene besmettelijke ziekte aange taste dieren van de gezonde. Meermalen hoorden we de opmerking, dat deze bepaling niet veel anders is dan een looze gedachte, omdat zeer velen, wegens plaatsge brek, indien noodig, onmogelijk deze bepaling zouden funnen uitvoeren. We achten het evenwel niet van belang ont bloot in verband met die bepaling te wijzen op een door den Kantonrechter te Tholen gewe zen vonnis, die een landbouwer te Oud-Vos- kaarten schudde: Zij vraagt wie de Pool- sche dame is. Zwijg toch, vermaande de graat binnens monds. Zij is slim, die vrouw 1 Geef mij de kaarten, mevrouw Marr zeide de graaf hardop. Hier zijn ze Ach wat hebt gij gedaan? IX. Gedurende de laatste dagen van het carna val kreeg gravin Ilario, die zich weer geheel verzoend had met hare vorige levenswijze, zoo vele uitnoodigingen als er dagen in de week waren, en zij bracht hare ochtenden door met naaisters en modemaaksters, teneinde s avonds als de elegantste vrouw der wereld te verschij nen. De graal verliet hare zijde niet. Indien de gravin, zich argeloos gelukkig gevoelende, gelet had op de blikken die van alle kanten op haar gevestigd waren en de onduidelijke, vreemde, geheimzinnige woorden had kunnen opvangen die nu hier dan daar op hare schre den weerklonken, dan zou zij zijn blijven stil staan, de wenkbrauwen gefronst en naar dere den van dit alles gevraagd hebben. Maar haar rein hart, haar helder verstand, slechts vervuld met al wat schoon en goed was, begreep niet licht eene sombere aandui ding. De graal' hoorde en begreep alles vol komen. Koud als een steen ging hij voort en verachtte het oordeel der wereld. (,vordf vervolgd meer veroordeelde tot 15 boete of 6 dagen hechtenis, wegens het niet afgezonderd houden van een varken, dat verschijnselen van besmet, lelijk»; vlekziekte vertoonde. Tot klerk-schrijver bij de Stoomtram- Maatschappij Breskens-Maldeghem is met in gang van 1 Maart a. s. benoemd J. Buijse Az. van Oostburg. Wij ontvingen van den uitg. K. Ie Coin- tre te Middelburg het Gedenkboek van de In huldigingsfeesten in Zeeland", bevattende een kort résumé van al wat in het laatst van Au gustus en het begin van September in Zeeland met betrekking tot de Oranjefeesten is gedaan. Waar op zoo'n wijze alles bij elkander is genomen en met een enkele oogopslag dit Ge denkboek het geheugen te gemoet komt, ligt htt voor de hand, dat menigeen zich dit boek zal aanschaffen. De Hollandsche Drukkers- en Uitgevers- Maatschappij zond ons tie 13e jaargang van het Restantenboek, bevattende de tot 31 De cember 18S9 uitgelote seriën van 58 Premie- leeningen. De samenvoeging van deze verschillende uit lotingen is niet alleen zeer practisch, maar ook onmisbaar voor hen, die daarbij betrokken zijn. De prijs a ƒ1.25 wordt ruimschoots ver goed door het nut van dit boek. IJzeudijke, 23 Febr. Hedenmorgen begaf de metselaar P. H. zich op een ladder ten ein de eenige werkzaamheden te verrichten op het dak der woning van den landbouwer Th. de Jaeger alhier. Vermoedelijk door de gladheid tengevolge van de vorst gleed de ladder uit en viel H. van een hoogte van circa 10 Meter naar beneden en kwam op de stecnen terecht. Onmiddellijk werd genoekundige hulp ont boden, doch dr. Schouten kon niet anders dan bewusteloosheid coustateeren en oordeelde eene overbrenging naar huis gevaarlijk. Bij het afzenden van dit bericht, duurde naar onze berichtgever schrijft de bewuste loosheid nog voort. Oostlmrg, 17 Febr. lu de hedennamiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad werd gunstig besloten op een door de bewoners van de Zandstraat ingediend verzoek tot verharding met keien van die straat, zoo noodig te ver deden over twee dienstjaren. Naar aanleiding van het door I. J. Duste gedaan verzoek tot plaatsing van een weegbrug en van het daarop gemaakt bezwaar aan den Raad kenbaar gemaakt door middel van een request, werd overeenkomstig de conclusie der commissie ter beoordeeling dezer beide adres sen, besloten tot afwijzing van het verzoek van Duste. Ten slotte toonde hij zich als altijd inschikke lijk, waar het geldt het afstaan van een ge meente-gebouw, teil dienste van deze of gene corporatie. Immers aan de opgerichte vereeni- ging „Oostburgs Zangkoor" werd, behoudens enkele bepalingen, vergunning verleend om in de Graanbeurs hare oefeningen te houden. De jacht op houtsnippen wordt gesloten met ingang van 1 Maart, die op waterwild met in gang van 1 April en die op watersnippen inet ingang van 12 April. Indertijd hebben we gemeld, dat verschil lende landbouwers van Overslag en Zuiddorpe zich tot den minister van buitenlandsche zaken met het verzoek, te beproeven intrekking te verkrijgen van het verbod der Belgische regee ring, waarbij was bepaald dat de melk van hun ne hotsteden afkomstig niet mocht worden ver werkt in de nabij de grens gelegen boterfabriek in de Belgische gemeente Wachtebuke. Adressanten hebben nu van den minister ten antwoord ontvangen dat de Belgische regeering op hun verzoek ahvijzend heeft beschikt. Deze beschikking is o. m. daarop gegrond, dal, hoewel de invoer van melk in België vrij is, melkerijen gelegen op Belgisch grondgebied binnen een kring van 5000 M. van de grens, geen andere dan inlandsche melk mogen ver werken. Deze maatregel is genomen na invoe ring der wet tot het heffen van invoerrechten op boter en margarine, sedert welken tijd door landbouwers van aangrenzende landen op Bel gisch grondgebied coöperatieve bolerfabrieken werden gesticht, om in België voor hunne bo ter hoogere prijzen te kunnen bedingen, zonder het voor de boter geheven invoerrecht tc moe ten betalen. Waar de minister ook het recht bezit om in bijzondere gevallen den invoer van melk te ver bieden, is de maatregel van liet verbod geno men oin aan de vermomde smokkelarij een einde te maken. Deze week zou iemand tc Heinkenszand des nachts zien hoe laat het was. Daartoe nam bij een lucifer en streek die aan om zijn in de nabijheid liggend horloge te raadplegen. Ongelukkigerwijze ontvlamde het licele doosje en viel brandend op het beddegoed, dat ter stond vlam vatte, terwijl het vuur zich ook aan zijn slaapgewaad meedeelde. Nadat hij ten spoedigste de vlammen had gedoofd, kwam hij inet den schrik en eenige brandwonden vrij. Te Middelburg is Maandagmiddag op de Vlasmarkt een jongetje, dat op weg was naar school, door een vrachtwagen overreden. Het jongetje was terstond dood. Een vijftienjarig dienstmeisje in dienst bij de familie K. te Vlissingen, bij wie de heer B. inwoont, bracht bij het afhalen van diens bed een doos te voorschijn. Nieuwsgierig deed zij de doos open en vond daarin een geladen revolver. Door aan den trekker te trekken, ging het schot af en kreeg den kogel in de borst. In hoogst emstigen toestand werd het meis je naar het gasthuis vervoerd. Reeds geruimen tijd zoekt de Belgische politie naar de twee smokkelaars en stroopers van beroep, die hun kameraad zoo duchtig had den afgeranseld, doch tot heden zonder resul taat. Naar echter door kooplui wordt verzekerd, zaten ze Dinsdag goed en wel te Sas van Gent in verzekerde bewaring. De politie aldaar had de beruchte kerels aan gehouden wegens oplichterij. Als een bewijs, wat een dier individu's zooal op ziju geweten heeft, deelde een Belgisch po- liteman mede, dat hij voor niet minder dan 8 verschillende feiten was aangeklaagd, waarvan reeds sommige door een vonnis waren bekrach tigd. Dat zulke kerels voor eenigen tijd achter slot en grendel gezet worden, zal zeker geen schade aan de openbare veiligheid doen. Naar uit goede bron wordt vernomen, zal de eerlang op een punt langs het kanaal van Ter Neuzen naar Gent op te richten coö peratieve suikerfabriek niet te Sluiskil, zooals aanvankelijk het plan was, maar te Sas van Gent gebouwd worden. De reden hiervan moet gelegen zijn in de omstandigheid, dat de grond te Sluiskil geen geschikt water oplevert. Voor de bewoners van dit gehucht is zulks te betreuren, want zoo'n suikerfabriek zou na tuurlijk het hare er wel toe bijgedragen heb— Naar wij vernemen zal aan de in dezen zomer te IJzendijke te houden Algemecne Landbouwvergadering en Tentoonstelling een wedstrijd van Ploegen worden gehouden. Te Saint Gilles was ten behoeve van een te maken riool in den weg een geul gegraven ter diepte van 'Sl/2 M. Door een noodlottig toeval had een instor ting plaats, waarbij twee menschen begraven werden. Omtrent een verkooper van vervalsehte poederehocolade, die in Friesland aangehouden werd, meldt inen De man woonde met zijne vrouw in een woonscheepje, voer van dorp tot dorp en be reisde op die manier de omgeving. Hij kleedde zich als heer, bood monsters goe de chocolade aan, om bij bestelling busjes fe leveren, gevuld met bruinsteen, modder enz., boven bedekt met een laagje cacao. Bij avond altijd terugkeerende, verscheen luj later in e?n armoedige schippersplunje, om dan verder te varen. Sommige bedrogen koopers herkenden in den schipper den netten koopman niet. Zijne vrouw werd ook gearresteerd, doch we der op vrije voeten gesteld, bij gebrek aan be wijs. De man beweert het mengsel zelf niet te maken de fabrikant moet in de provincie Groningen wonen, vanwaar ook de schipper- koopman afkomstig is. Te Hillegom is Zondag eene dame door een tandein aangereden. Zij werd omver geworpen en een trapper van de tandem drong haar in het hoofd. Zij is aan de gevolgen bezweken. Tegen de fietsrijders is proces-verbaal op gemaakt. Op last de justie is het lijk naar Haarlem vervoerd, in verband met het doen van eene gerechtelijke schouwing. Een bataljons-inspectie Ze viel voor ergens in den archipel. Een hoofdofficier van het Nederl.-Indisch leger nam ze af. Deze I overste had, zooals er wel meer zijn, een „zwak." t Bij hem bestond het hierin, dat hij bij zijne ondergeschikten, door linnen en wollen heen, zegt men wel, steeds informeerde naar positie, vroegeren werkkring, familieaangelegenheden enz. Dit was algemeen bekend. Een nieuwe in spectie voor dezelfde autoriteit stond dus ge houden te worden en men verwachtte weer liet zelfde „stelletje" nieuwsgierige vragen. Een kostelijke grap 1 Verschillende soldaten wisten van het complot, om hun overste een poets te bakken. Zij hadden overlegd Maar laten we de historie niet vooruit loopen. Op den morgen der inspectie is het bataljon aangetreden, en voor inspectie vaardig. De overste, zich tot den eersten man, op den rechtervleugel van het eerste gelid wen dende, geeft reeds dadelijk blijken, dat hij weer zijn stokpaardje op de oude wijze zal berijden. „Wat was je beroep, voor je in dienst kwam", vraagt hij. „Schoenmaker overste." En heb je broers. „Ja, overste, éun broerdie is ook schoenmaker." „En zusters." „Ja, overste één, maar die is den verteerden weg opgegaan. „Zoo, zoo 1 da's jammer. Misschien komt het nog terecht." Zich tot den tweeden per soon daarop wendende zegt hij „En jij, wat ben jij van beroep. Met een stalen gezicht wordt geantwoord „Schoenma ker, overste." „Zoo F' En zich tot den compagnies-commandant koerende, merkte hij op „Je zit nog al dik in de schoenmakers." Deze kuehl even en zegt„Jawel overste." En zich verder weer tot no. 2 wendend, zegt hij „Heb je nog broers?' Jawel overste 1 ééu". „En zusters „Ja, overste één, maardie is den verkeerden weg opgegaan", »zoo, zoo, ook al den verkeerden weg opgegaan." Een vaag gevoel komt allengs bij hem on, dat het zeer wel mogelijk is, dat al die gelijk luidende antwoorden, geenszins aan het toeval te danken zijn, m. a. w. dat bij beetgenomen wordt. Hij wil echter zekerheid hebben, daar om vraagt hij dan ook, nu echter vrij norsch, aan den derden soldaat„En jij, wat ben jij van beroep „Schoenmaker, overste 1" „En heb je broers „Jawel overste, één." „Eu zusters „Ja overste 1 één, maar die is den verkeerden weg opgegaan." „Zoo, zoo Hoe de verdere inspectie afiicp, kau inet wei nig woorden worden verteld. De overste was in zeer kwaden luim geraakt. Niemand, die zijn geweer goed kon dragen, niemand, die zijne zaken, kleeding, etc. in orde hail 1 De geheele inspectie voor het eerste en het tweede gelid liep af, zooals dat to verwachten is, tegenover een autoriteit, die uit zijn humeur geraakt is. Maar nu volgt het opsluitend gelid, d. w. z. de meesters tamboers, hoornblazers, schosn- en kleermakers, enz. Al deze lieden zijn gegradueerd. En nu dacht de overste, dat hij bij deze lieden nog wel ongestralt aan ziju zwak voedsel kon geven en daarom vraagt hij dan ook bij den korpo raal-schoenmaker gekomen zijnde „Wel kor poraal 1 wat ben jij van beroep." „Schoenma ker overste." „Zoo 1 je hebt zeker ook één broer en één zuster, die den verkeerden weg is opgegaan, je bent een vuil soldaat. Acht dagen provoost.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2