Gravin Ilario. No. 387. Zaterdag 25 Februari 1899. 8e jaargang. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Viaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. y De presidents-vacature in Frankrijk, ont staan door het overlijden van Felix Faure „,e| waaromtrent we de vorige week met een en kel woord melding maakten, is reeds jl. Za terdag vervuld. Het Nationaal Congres, gevormd door de 'hl leden van de Kamer van afgevaardigden en den Senaat, heeft den voorzitter van het Ch laatst genoemde wetgevend lichaam, den heer Emile Loubet, als President van de Fransche Republiek gekozen. Dat Faure's dood voor Frankrijk met het oog op de ernstige crisis, die het doorleeft eene ongelegene zaak was, is moeilijk te ont kennen. De Dreyfus-kwestie werd uit den aard der zaak bij de benoeming van den President er met de haren bijgesleept, üe schandaalpers heeft dan ook haar uiterste best gedaan om de verkiezing van den heer Loubet te voorko men. Dat zij het op de wijze, als in de >Zaak" deed, behoeft nauwelijks vermeld te worden. En toch werd de heer Loubet bij eerste stemming met 488 van de 780 geldige stem men gekozen. Of dat teekenend is, zal nog moeten blij ken. 't Is te hopen, dat de eenmaal gebe zigde zinsnede, dat de Senaat de Republiek heeft gered, ook in dezen bewaarheid wordt. De anti-Dreyfusards zijn met de benoeming van Loubet alles behalve ingenomen. De eigen landgenooten vormen alzoo een scherp Uit het Italiaansch vertaald 14. DOOK II. O. De graaf sprak geen woord. Er ontstond eene pijnlijke stilte, afgebroken door de stem van den knecht, die markiezin Frosio aandiende. De gravin sprong op. Ach, mijn lieve peettante; ik dacht er juist van morgen over u een bezoek te brengen. En nu ben ik hier, Innocenza. Goeden avond, graaf, goeden avond, mevrouw Marr. Dit is de tweede keer dat ik uitga en ik kom n mijne blijdschap betuigen over uw terug keer. Hebt gij genoeg van het ijs en de bergen Met waarlijk innige vreugde werd markiezin Frosio door haar petekind begroet, plechtstatig en eenigszins gemaakt door haar echtgenoot en door mevrouw Marr. Terwijl Innocenza de zooeven aangekomene hartelijk omhelsde, wisselden de graat en me contrast met het Buitenland. De buitenlandsche pers spreekt over het algemeen een woord van waarleering over de nieuwe President, en Frankrijk wordt geluk gewenscht met een man als Loubet. De toon der Franschen, die de heele boel op stelten zouden willen zetten, is beneden alles. Van Beaurepaire tot Drumont en van Ro- chefort tot het straatgepeupel valt eene een stemmigheid waar te nemen in afbrekende critiek op de persoon van den nieuwen Pre sident, die tot vóór korten tijd een zeer ge acht man was. Maar men kent de oude waarheid dat men nooit door een eerlijke wagen wordt overreden, maar door een vuilniskar. Zoo is het ook hier. Gelijk de pot de ketel verwijt dat ze zwart is, zoo verwijt deze bende de waarheids-lie- venden, dat zij verkochten zijn. Dat zij het zijn die Frankrijk in gevaar brengen, wie zal het ontkennen. De schijn is er alsof deze onruststokers on der hoogere bescherming staan. Het einde van de groote zaak is nog niet te voorzien, en wat zal de oplossing zijn Te Brussel heeft Zaterdag ten gevolge van de mist een ernstig Spoorweg-ongeluk plaats gehad. De expres-trein komende van Calais naar Brussel is in volle vaart op een trein, staan de voor het station Vorst bij Brussel gereden, waardoor een 30tal personen gedood en een 50 ernstig gewond werden. vrouw Marr. een veelbeteekenenden blik met elkander, Markiezin Frosio was eene knappe oude dame, groot van gestalte, met smaak gekleed en boe zemde ontzag in, zoowel door haar wit gekapt haar als door hare eenvoudige voorname ma nieren. Sedert jaren sukkelende, was zij meest al genoodzaakt hare kamer te houden en zelfs somtijds weken achtereen te bed te blijven, en zoodra zij dan weder hersteld was hervatte zij hare visites bij de meest geliefde families, waar onder ook behoorde de familie Ilario; zij was tegenwoordig geweest bij den doop van gravin Ilario, en de moeder der gravin was eene vrien din van haar geweest, waardoor een nauwe vriendschapsband en onderlinge toegenegenheid tusschen markiezin Frosio en gravin Ilario ont staan waren. Markiezin, heeft u lust een partijtje met ons te maken vroeg de graaf beleefd. Neenik blijt liever praten. Het gelijkt mij eene eeuw sedert ik u gezien heb en gij moet weten, dat ik er eigenlijk aan twijfelde u tehuis te vinden. Maar ik dachtlaat ik het beproeven. Zijt gij teruggekomen om wat te genieten Innocenza Dat was te begrij - pen. Het schijnt dat de machinist van den aan- stoomenden trein nog op het laatste oogen- blik heeft willen remmen, maar dat hem dit niet gelukt is. De locomotief ging, terwijl de machinist en de stoker er af sprongen (zij zijn ongedeerd gebleven) door de 3e klasse wagens van den stilstaanden trein heen. Deze drie wagens zijn geheel vernield, de andere wagens werden niet beschadigd behalve de voorste; instinctmatig heeft de machinist van den stilstaanden trein de rem aangedrukt, hetgeen de ramp verergerd moet hebben, want nu gaf de trein meer vat aan den trein uit Quiévrain. Het is een afschuwelijk tooneel, schreef de berichtgever van de Indépendance. De loco motief van den trein uit Quiévrain is boven op de onderstellen der vernielde wagens ge schoven, en de daken van deze wagens heb ben een soort van dak boven de locomotief gevormd. De zware raderen van de locomo tief schijnen als klauwen de slachtoffers te omklemmen, men ziet de lichamen er tusschen hangen, vreeselijk verminkt. Gewonden jam meren. Een juffrouw de Greef, uit Hal, is slechts geschramd, maar bovenop haar ligt het lijk van een man en stukken hout en ijzer houden haar gevangen. Men is twee en een half uur bezig om haar te verlossen, maar zij heeft zich niet bewogen en heeft haar be wustzijn niet verloren. Op het terrein zelf worden gekwetsten geamputeerd. Velen blazen den laatsten adem uit terwijl zij vervoerd worden. Een jonge man wordt met het hoofd tegen het voorwiel van de lo comotief gevonden, hij heeft slechts een schram Ik geef er niets oin, lieve markiezin. Men zou zeggen dat ik door het langdurig ver blijf daarbuiten een tegenzin in de wereld ge kregen heb. Maar het kan zijn, dat ik mij weder daarmede verzoenen zal ik zal beginnen met naar de opera te gaan en af en toe zal ik ook feesten bijwonen. Hebt gij uwe gezelschapsjuffrouw niet meer Freule Veber Ja gij waart altijd met haar. Mevrouw Marr luisterde oplettend. Freule Veber is naar Weeueu gevlucht. Wie is toch die Poolsche dame, dia haar bij zich genomen heeft? Ik ken haar niet, zeide de gravinme vrouw Marr heeft haar ontmoet. Ontmoet nu juist niet, was mevrouw Marrgenoodzaakt te zeggen. Maar ik hoorde bij kennissen vertellen, dat de oude da me, op het punt van op reis te gaan, naar een beschaafd jong meisje uitzag om haar te ver gezellen. Uitmuntend geschikte plaats voor freu le Veberik bracht haar te zamen en Ireule Veber vertrok. Goede tijding van haar vroeg de mar kiezin terloops. aan zpn wang, maar zijn horloge is zoo plat geslagen als een stuk papier. Overal bloed en menscheljjke overblijfselen; het is vreeselijker dan een slagveld Voorkoming; van ontduiking der Militie- wet. Vermits het aantal vrijwilligers bij de militie sedert de invoering der militiewet van 1861 slechts 46 bedroeg, zouden naar de uiee- ning der regeering de wetsbepalingen welke ten doel hebben de militie zooveel mogelijk uit vrij willigers samen te stellen, gerustelijk kunnen vervallen, waaraan dan ook geene plaats gege ven werd in de wetsontwerpen welke ter uit voering van het tweede lid van art. 181 der in 1887 herziene grondwet bij de Tweede Ka mer der Staten-Generaal werden aanhangig ge maakt. Ook de regeering zoude bij een voorstel tot wettelijke regeling van den verplichten krijgs dienst deze bepalingen niet wenschen te doen voortleven. Nu die bepalingen evenwel in den laatsten tijd als middel worden aangewend om de af schaffing der dienstvervanging bij de militie te verijdelen, oordeeleu de ministers het noodza kelijk verdere pogingen in dien zin zonder uit stel tegen te gaan. Immers uit de opgaaf van het aantal toege laten vrijwilligers voor de militie voor de lich ting 1899 blijkt, dat in onderscheidene kleine gemeenten met succes werd gebruik gemaakt Opperbest, antwoordde mevrouw Marr Toevallig ving de markiezin een blik van den graaf op. Gij gedraagt u voorbeeldig graaf, sprak de oude dame met een fijn lachje op de lip pen. De uren, die elke andere man van uw leeftijd in allerlei verstrooiingen doorbrengt, wijdt gij aan uw huisgezin. -Als Innocenza uitgaat, dan zal ik ook uitgaan. Zoo heeft hij altijd gehandeld, zeide de gravin, minzaam zich naar de markiezin koe rende. Hetgeen beteekent, besloot mevrouw Marr... levendig, dat graaf Ilario de feniks der eebt- genooteil is. Dank, antwoordde de graat stijf. Verder werd er niet meer gesproken over freule Veber, noch over goede echtgenooten, noch over het bijwonen van feesten. Do mar kiezin verzocht den graaf een partijtje taart te spelen met mevrouw Marrterwijl zij, dicht bij den haard gezeten, vertrouwelijk over het een en ander met haar petekind ging keu velen. Hebt gij 't gehoord vroeg mevrouw Marrop fluisterenden toon, terwijl zij de

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1