Gemengd Nieuws. a. dat bij ontbinding der Muzieksocieteit de bezittingen onder bewaring zullen worden ge steld van het gemeentebestuur; j b. dat ballotage van leden even als voorheen i niet behoeft plaats te hebben, tenzij in het ge val bij het reglement voorzien en van welk reglement een exemplaar bij de vorige subsi die-aanvraag is gevoegd geweest; e. dat het aanvragen van rechtspersoonlijk heid onnoodig is als zijnde de sociëteit rechts persoon uil kracht der wet. Mocht U na al het vorenstaande, en met het oog op de in den loop van dit jaar te houden tentoonstelling voor Landbouw en Vee teelt, kunnen besluiten aan onze Muzieksocie- teit de zoo hoog noodige subsidie te verleenen, dan zal haar niets aangenamer zijn dan mede te werken tot het welslagen van dat voor de ingezetenen zoo belangrijk feest, en zal zij voor hare muziekuitvoeringen, die vroeger op het marktplein plaats hadden, gaarne gebruik ma ken van den muziektempel daar zij niet wil zijn een Muziek van de een of andere partij, welke ook, maar alleen bezield door liefhebbe rij voor do Toonkunst ter beschaving en ver edeling van het volk. Met verschuldigden eerbied hebben wij de eer te zijn de Directie van de Muzieksooieteit „Geduld Overwint" (geteekend) Hendrikse, Voorzitter. Felix de Witte. G. A. F. Cortvriendt. A. Dellaort. I. Schijve. P. J. Dellacrt, Secr. Kap. Dit verzoek was door B. en W. gesteld in handen der vroeger benoemde Muziek commis sie waarop het navolgend advies was ingekomen: Aan Heeren Burgemeester en Wet houders der gemeente IJzendijke. Op het om raad en advies in onze handen gesteld verzoekschrift van het muziekgezelschap Geduld Overwint om toekenning eener sub sidie ad. drie honderd gulden uit de gemeen tekas, hebben wij de eer U te antwoorden lo. dat onzes inziens een muziekgezelschap met meer dan honderd honoraire leden, hij een goed en zuinig beheer, geen behoefte aan subsidie kan of zou mogen hebben, hetgeen in veel andere gemeenten voldoende wordt bewezen; 2o. dat wij naar aanleiding van de houding door Geduld Overwinttijdens de kronings feesten aangenomen, onze bemiddelingsvoorstel len in ons eerste rapport gedaan, bij deze te rugtrekken en U zelfs ontraden van de in het adres gedane beloften, eenige notitie te nemen, om alzoo het gezelschap van elke verplichting jegens de gemeente te ontslaan; So. dat wij nogthans om bijzondere redenen en om van onze belangstelling in het behoud van een muziekgezelschap te doen blrjken, Uw college in overweging geven, het hierbij ge voegde ontwerp-besluit aan den gemeenteraad voor te stellen. Hoogachtend De Commissie, (get.) C. de Vos. J. A. Bekaar. C. A. Carpreau. IJzendijke. 26 Januari 1899. Ik Neen, waarlijk nietde portiers vrouw heeft haar gezien. Een gevolg van slechte spijsvertering, beweerde mevrouw Marr Waarom heeft de portiersvrouw gewacht met te waarschuwen totdat de freule vertrok ken was Als men haar daarvoor een genees middel had laten innemen, dan was het mis schien overgegaan weet gij wel, mijn kind, dat dit evenzeer eene ziekte is als eenig andere p Dat geloof ik welmaar freule Veber had ons het zwijgen opgelegd. Ik heb het eerst kort geleden aan mevrouw de gravin ver teld. Beuzelingen. De getornde japon was genaaid. Wel bedankt, meisje 1 En mevrouw Marr cinfr de deur uit. ^Wordt vervohd.) Naar aanleiding van dit advies stellen Burg. en Weth. voor bet Muziekgezelschap G. O. te vergunnen: lo om onder garantie van de gemeente eene leening groot drie honderd gulden te sluiten, aflosbaar in zes jaren, telkens met vijftig gulden, betaalbaar in de maand Ja nuari van de jaren 1900 tot en met 1905, zonder rente, en overigens op zoodani ge wijze, als genoemd gezelschap zal goedvin den; 2o. om zonder vergoeding het beurslokaal te gebruiken voor het houden van repetitiën en concerten, het geven van muzieklessen enz., op dagen in overleg met den Burgemeester te bepalen. De heer Hendrikse betwijfelt of aan het ver zoek om aan de leening deel te nemen gevolg zal worden gegeven. Dhr. Carpreau zou zich sterk verwonderen als die 100 honoraire leden geen ƒ300 kon den samenbrengen. Dhr. Hendrikse wees er op, dat de houding van G. O. bij de kroningsfeesten, door de com missie in haar rapport aangehaald, juist èn in de gemeente èn in heel het land van Cadzand een gunstige indruk heeft gemaakt, 't Was dan ook voor het nationaliteitsgevoel zeer kwetsend dat die feesten door Belgische muziekkorpsen moesten worden opgeluisterd. Dhr Carpreau hernam dat als de /"100 drink geld gegeven werden, G. O. zou gespeeld heb ben en vroeg wat men dan van zoo'n hou ding zou zeggen. Dhr Hendrikse zei dat geen aalmoes is gevraagd doch enkel eene bolooniug voor te presteeren diensten. De muziek vraagt geen aalmoes doch financieele tegemoetkoming in de beoefening der Kunst. Maar de subsidie <ou niet ingetrokken zijn als spreker niet aan het hoofd van G. O. had gestaan. Dhr. Carpreau gewaagde van een slecht be heer, dat bij zooveel steun van de honoraire leden nog subsidie noodig was. Dhr, Hendrikse noemde het beheer in de gemeente slecht. Jaren lang is ƒ150 subsidie gegeven zonder eenige aanmerking en nu wordt dat op eens ingetrokken. Het voorstel van Burg. en Weth. als voren bedoeld in stemming gebracht wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Leenhouts, de Jaeger, Doens en Hen drikse. Laatstgenoemde verlaat de vergadering. Daarop stelde de heer de Jaeger voor eene subsidie ad. ƒ75 voor één jaar te verleenen. Aangenomen met 4 tegen 2 stemmen; vóér stemden de heeren Carpreau, Calon, Rekaar en de Jaeger; tegen de heeren Leenhouts en Doens. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot aanschaffing van jalouziën voor de ramen van het Raadhuis en voor de woning van het hoold der school, alsmede tot af- en overschrij ving van eenige posten op de begrooting van 1898 tot een bedrag van ƒ270. Ingevolge het door den heer Doens gedane voorstel tot plaatsing van een lantaren op den Roodenhoek, meende dhr. Carpreau, dat de be woners met een voetpad beter goholpen warin. Dientengevolge werd goedgevonden een voet pad aan te laten leggen en aan het bestuur van deu Zachariaspolder te vragen zich met het onderhoud te belasten. Daarop werd de zitting gesloten. Maandagmiddag geraakte een span paarden vun den landbouwer I. Luteijn-Kotvis te Zuid- zande op hol met het noodlottig gevolg, dat een der paarden in eene sloot terecht kwam en zoodanig verwond werd, dat de dood spoe dig volgde. Het andere paard bekwam geen letsel, doch aan den wagen was eenige schade. Met ingang van 15 Februari is herbe noemd als burgemeester van IJzendijke en van Biervliet de heer C. de Vos, en als burgemees ter van Waterlandkerkje de heer J. A. Bekaar, secretaris dier gemeente. De heer J. Gouverneur, cand. te Rotter dam heelt bedankt voor de toezegging van be roep naar de Ned. Herv. Gem. te Hoofdplaat. IJzendijke, 4 Fehr. Heden ontstond alhier brand bij A. R. verpleegde in het Ned. Herv. Armhuis. Gelukkig bepaalde het ongeval zich tot den «ohnnrstfen. en kon bereids met enkele emmers water gebluscht worden. Dit is in een kort tijdsverloop de tweede maal dat bij dezelfde persoon bruml is ontstaan. Door de rijkspolitie te Oostburg is Woens dagavond de hand gelegd op een vijftal jeug dige personen van 1417 jarigen leeftijd, die van de marktdrukte gebruik hadden gemaakt, om een buitenstaande kist met sinaasappelen open te breken en de vruchten zich toe te ei genen. Een paar der jongens hebben reeds vroeger met de justitie kennis gemaakt. Men heeft een stil vermoeden, dat de jongens ook niet vreemd zijn aan tal van kwajongensstre ken en allerlei straatschenderijen, welke in den laatsten tijd voorkomen. M. Crt. Aardenburg', 9 Febr. Hedenavond had al hier de algemeene vergadering plaats van de Onderlinge Maatschappij van geldelijke uitkee- ring bij bet verliezen van Varkens. Blijkens het uitgebrachte verslag was het ge tal deelnemers met 6 vermeerderd bedragende op 31 Dec. 66. De rekening en verantwoording werd goed gekeurd tot een goed slot van ƒ76.15, zoodat het kapitaal der maatschappij thans ƒ618.73 bedraagt. De heeren J. L. Crar.sberg en Ch. L. Joli- vet werden met overgroote meerderheid van stemmen als bestuursleden herbenoemd. De contributie voor 1899 werd bepaald op 10 ets. per maand en per varken; de vergoe ding op ƒ0.35 per KG. bruto gewicht en het inleggeld voor nieuwe deelnemers op ƒ2.50 en bij eene contributie van ƒ0.20 per varken en per maand gedurende 2 jaren. Sclioondijke, 10 Febr. In de heden na middag gehouden zitting van den Gemeente raad is door B. en W. medegedeeld, dat door hen het huis van de wed. Contant is aange kocht voor den prijs van ƒ3500 tot inrich ting van een Gemeentehuis. De raad verleende daaraan zijne goedkeu ring. Goedgevonden werd om de jaarwedde van den overleden veldwachter Lako aan diens weduwe uit te betalen tot 1 April. De jaarwedde van een op te roepen veld wachter werd bepaald op ƒ400 en ƒ50 voor kleeding. Terwijl Zaterdagnamiddag te Vlachtwedde het öjarige dochtertje van den landbouwer W. Rengs eenige oogenblikkcn bij haar grootouders vertoefde, had de kleine het ongeluk voorover in een grooten pot met kokend water te val len, waardoor zij zulke hevige brandwonden bekwam, dat ze reeds den volgenden avond onder vreeselijke pijnen aan de gevolgen over leed. In het dorp Assenede bij Gent viel Dins dagavond een gebouw in, waaraan veel werk lieden bezig waren, en bedelf er twintig onder het puin. Na uren hard werken had uien er allen ouder uil gehaald, drie als lijken, ver scheidene zwaar gekwetst. In de Theresia-mijn te Poolsch-Ostrau (Oostenrijksch Silezië) werden deze week door een mijngasontpioffing twee werklui gedood en vijf gewond. Men schrijft uit De Lemmer van 7 Fe bruari Zoover het oog reikte, was hedenmorgen de eerste maal in dezen winter, de Zuiderzee met een vrij zware ijskorst bedekt en wel in die mate dat de vaart voor zeilschepen gesloten was. In de Friesche kanalen is ook reeds veel ijs. Een zware dooi is evenwel in den loop van den dag ingevallen, zoodat verwacht mag wor den dat het ijs spoedig opgernimd zal zijn. Wind Z. W., mistig, regenachtig weder. Een loodgieter hield een gloeienden soldeerbout in de hand. „Als je mij een dubbeltje geef, lik ik er aan", zei een jon- gen. „Die grap wil ik hebben", sprak de lood gieter en gaf den knaap een dubbeltje. De jongen likte heel leuk aan het dub beltje. Een heer te Ginneken schoot, terwijl hij je aan het eten was, een stuk rleesch in de keel. I0n Ofschoon spoedig geneeskundige hulp werd in geroepen en verleend, gelukte het niet het Tt) vleeech te verwijderen. Binnen weinige oogen- fc0i blikken was de man een lijk. w te Te Oostwold (gem. Leek! struikelde eene te vrouw, terwijl zij den vloer veegde, over haar ds kind, en viel met het hoofd op den veger, waarvan de steel haar in een der oogen drong, tei Dit oog werd geheel verbrijzeld, en ook uit I on het andere is het licht geweken, zoodat de on- wc gelukkige vrouw in een oogenblik volslagen blind is geworden. me dit Men schrijft aan het Vad tal In de nog jeugdige Drankbestrijders-vereeni-1 ging Sint-Paulus te Tilburg dreigt scheuring tiji te ontstaan. Naar men weet hebben zij zich jde verbonden om nè twaalf uur voormiddag geen he sterke dranken meer te gebruiken. De quaestiebe is thans gerezen of dit nu van den Greenwich of wel van den Amsterdamschen tijd te verstaan tl is. Een partij meent, dat de bedoeling is den loaalen tijd te volgen, daar in die 20 minu ten nog heel wat geconsumeerd kan worden;' de andere, dat deze strengere uitlegging tegen j den geest der vereeniging is. De oprichter en leider, dr. Van Zinnicq Berg- j mann, hoopt alsnog een voor beide partijen be vredigende oplossing te kunnen vinden. Te Wagenborgen viel Maandagavond een alleenwonend grijsaard in het vuur datJ« in zijn kamertje op den haard brandde. Ji Op zijn hulpgeschrei schoten buren toe en in doofden de vlammen, doch de man stierf wel-1 ui dra aan de bekomen brandwonden. Jo 'F De heer G. Boomgaard te Groningen, j b de oudste inwoner van ons land, is in den i cc ouderdom van 110 jaren overleden. J cc De overledene was rustend zeekapitein en bi de laatst overgebleven Nederlandsche soldaat I B uit het Fransche leger dat in 1812 naar I Moscou trok. m r De wegens gortigheid aan de Belgische t grenzen afgekeurde koeien worden, zegt men d weder in Nederland teruggevoerd. Daar deze koeien, tot waarschuwing met j. twee gaatjes in het oor zijn gemerkt, hebben 8 naar men meldt sommige eigenaars en v veehandelaars er iets op gevonden. 7 Zij maken een snede door de gaatjes en e splijten alzoo het oorde gaatjes zjjn dan h verdwenen. v Men zij daarom op zijn hoede, want er zjjn I 7 reeds pogingen gedaan, om zulke koeien op j a onze veemarkten te brengen. g Er is nog een gevaar aan verbonden. I c De bedoelde koeien zijn niet alleen lijdende aan gortigheid, maar kunnen ook het mond- en klauwzeer overbrengen, welke ziekte véér en na in de grensstallen heerscht. Men meldt uit Zaamslag Vrij dagnamiddag verliet de zoon van de wed. A. Dieleman aldaar, de hofstede om zich naar het dorp te hegeven. Na eeDige uren bij een familielid te zijn geweest vertrok hij van daar Jin de richting naar Axel, onder welke gemeente hij door verschillende personen is gezien geworden. Tot heden toe is hij nog niet in zijne wo ning teruggekeerd. Zaterdagmorgen zijn naar alle zijden boden uitgezonden. Algemeen is men bevreesd dat hem een ongeluk is over komen, daar hij aan toevallen leed. De wed. Dieleman looft ƒ100 uit aan hem die inlichtingen omtrent zjjn verblijf kan j verstrekken. IX G E Z O N DE N ST UKKEN. Groede, 7 Februari 1899. Mijnheer de Redacteur! Wil mij s. v. p.' eenige plaatsruimte toe staan in het eerstvolgend nummer van hat Nieuwsblad, om het publiek te waar-chuwen, dat zij hunne centen niet ondoordacht wegge- ven aan agenten van Levensverzekering-maat schappijen, die uiaar alles aannemen wal vour I

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2