Gravin Ilario. No. 385. Zaterdag 11 Februari 1899. 8e jaargang. Binnenland. FEUILLETON. H. C. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Ulaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskem. Alhoewel het hoogst waarschijnlijk is dat de Czaar van Rusland 'sGravenhage zal kiezen als plaats van samenkomst voor de vredes-con- ferentie, bestaat daaromtrent nog geen officieele inededeeling Op de aan ons Gouvernement desbetreffende gedane vraag is medegedeeld dat de samenkomst hier te lande aan de re geering hoogst aangenaam zou zijn. De samenkomst zal in elk geval niet vóór Mei a. s. kunnen plaats hebben. Wetsontwerp op den leerplicht. Door de commissie voor school wet wijziging is een no ta van bedenkingen vastgesteld tegen het in gediende wetsontwerp op den leerplicht, waar van de conclusie is, als volgt Het komt der overheid niet toe met dwin gend recht aan de ouders voor te schrijven op welke wijze zij de opvoeding van hun kind heb ben te regelen, behoudens hare roeping tot be scherming van het kind tegen verwaarloozing. Het wetsontwerp bevat eenerzijds, onder be dreiging van straf, zulke voorschriften aan de ouders, en biedt anderzijds geene behoorlijke bescherming tegen verwaarloozing. De hier gegeven voorschriften zijn voor het grootste deel overbodig, kwellend ook voor ou ders die hun plicht niet verzuimen, ondoeltref fend, omslachtig en veel te duur. Het wetsontwerp legt alle gezag in handen van de centrale overheid, terwijl het de krach ten der maatschappij, der kerk, en de mede werking der plaatselijke overheden zoo goed als 12. Uit luit Italiuansch vertaald DOOR Ach, wist ik maar iets van haar 1 ant woordde de andere bedremmeld. Iloe Geen brief Geen enkele. Het is wel gemakkelijk dit aanhoudend stilzwijgen, alsof men van de oppervlakte der aarde verdwenen ware. Amalia Veber zal zich moeten voegen naar den wil harer gebiedster. Bedoeldt gij, dat die Poolsche dame haar geen kwartiertje vrij zou laten om aan hare vrienden te schrijven Ik onderstel het. En ik vermoed het integendeel, dat het verregaande ondankbaarheid is, zeide de gravin, en hare oogen fonkelden, hare lippen beefden en zij werd bleek. Ik, bij voorbeeld, al zou ik duizenden mijlen ver zijn, al had ik iemand geheel verwaarloost, en cischt voorts op on rechtmatige, hatelijke en onpaedagogische wijze de diensten der hoofden van bijzondere scholen ten behoeve der overheid. De verhouding, die thans tusschen het bij zonder en het openbaar onderwijs beslaat, zal ten gevolge van dit wetsontwerp eene wijziging ondergaan ten naJeele van het bijzonder on derwijs. Het wetsontwerp is om deze redenen onaan nemelijk, en dewijl deze bezwaren den grond slag van het wetsontwerp raken, ook niet vat baar om door amendeering aannemelijk ge maakt te worden. lirief kaarten. Men zal zich herinneren, dat indertijd een verbod is uitgevaardigd door het Hoofdbestuur der Posterijen van het per post verzenden van briefkaarten die op de adres zijde meer bevatten dan het adres van hem of haar voor wien de briefkaart bestemd was. Tengevolge der protesten is toen bepaald ge worden, dat op die zijde ook mochten voorko men de naam, woonplaats en beroep van den afzender, doch waarvan het beroep met slechts één woord was aangeduid. Langzamerhand is weer op de gewone wijze van de briefkaart gebruik gemaakt. Doch thans is het bovenvermeld verbod for meel na 1 Juli geldig verklaard en een strenge toepassing toegezegd. Na dien datum mag dus het beroep van den afzender worden aangeduid met slechts één woord. Wanneer men nu uitgaat van de veronder stelling dat de blanco zijde van de briefkaart over mij die mij met arendsblikken bespiedde, ik zou toch altijd eene gelegenheid weten te vinden om te zeggen blijf mij liefhebben, blijf aan mij deuken, tot hen die mij meer dan een tehuis en voedsel, die mij vriendschap en liefde geschonken hadden. Heb ik gelijk P .Volkomen gelijk 1 hernam mevrouw Marr... schijnbaar verontwaardigd gij moet ook nooit weer een woord spreken over Amalia Veber, noch luisteren naar wat men ook van haar ver telt. Dat zal mij niet mogelijk wezen allen die gewoon waren haar met mij te zien zullen naar haar vragen. Och kom 1 De wereld is zoo vergeet achtig Toch niet 1 Zij was mijne vertrouwdste vriendin. Mevrouw Marr beet op de lippen. Wat zeker is, sprak zij, is dit dat A- malia Veber nooit terug zal komenhet is een ziekelijk juffertje en hare nieuwe levenswijze zal bepaald nadeelig op haar werken. Ik verwacht niets anders dan den eenen of andoren dag te hooren dat zij dood is. Het zou mij leed doen, zeide de goede gravin. voor den verzender dient om zijne belangen aan toe te vertrouwen, en de adreszijde voor de posterij is gereserveerd, dan baart het verwon dering dat bijvoorbeeld buitenlaudache brief kaarten met een massa aanduidingen van den afzender geduld worden en de biimenlandsche niet. BRESKENS, 10 Februari 1899. Vervolg en slot van het verslag der raads zitting van IJ z e n d ij k e Ingekomen was het navolgende verzoek van de directie der muzieksocieteit Geduld Over wint IJzendijke 2 Januari 1899. Aan den Gemeenteraad te IJzendijke. Mijne Heeren 1 Wij zijn zoo vrij ons verzoek tot toekenning eener subsidie aan onze Muzieksocieteit nog eens beleefd te herhalen. In de algeineene vergadering dato 26 Oct. j. 1., door zes en zeventig leden bijge woond, zijn wij met eenparige stemmen tot dit verzoek gemachtigd. Uit de origineele rekening en verantwoording die wij U hierbij ter inzage aanbieden, en na gemaakt gebruik vriendelijk terug verzoeken, zal U blijken dat in kas is ƒ135.475 waaronder evenwel zijn gebracht de contributiën en giften die voor het dienstjaar 1898/gg zijn ingekomen ter somma van ƒ209.50, zoodat wij eigenlijk voor een tekort staau van 74.025 De behoeften voor het loopeude Mij ook, op mijn woord van eer. Maar overigens ik denk er niet zeer veel over. Den laatsten tijd toen zij bij mij in huis was scheelde haar watzij was zoo afgemat, lusteloos, lichtgeraakt.... Weet gij liet ook? Er is mij verteld dat zij haar in haar slaap hebben zien wandelen. Wie heeft u dat verteld De kamenier. Een beetje somnambulisme, daar steekt niets bijzonders in, Inuocenza ik was vroeger ook eene slaapwandelaarster. Gij? Niet op school, maar later. En dit gezegd hebbende, trachtte mevrouw Marreen andere wending aan het gesprek te geven. Zijt gij van plan alle avonden uit te gaan Vooralsnog nietna acht maanden aan de stilte van het buitenleven gewend te zijn, kan ik mij slechts langzamerhand weer aan de drukte gewennen. Dan zal ik u gezelschap komen houden. Bestde intieme vrienden zal ik wel ontvangen. Houdt mevrouw S dit. jaar re ceptie dienstjaar 1S98/^ zijn geraamd als volgt: Salaris Kapelmeester Muzieklessen Kamerhuur Adverteeren en drukwerken Verteringen muziekanten, con certen binnen en buiten Herstellingen aan instru menten Noodzakelijk aanteschaffen instrumenten Bodeloon Onvoorziene uitgaven ƒ100. 15. 22.50 18. 25. 30. 200. 7.50 17.475 In kas als boven gezegd Te kort 435.475 135.475 300. Wanneer dit tekort door eene subsidie uit de gemeentekas kon worden gedekt, laat het zich aauzien dat in het volgend dienstjaar onze behoeften véél minder zullen zijn en een be roep op Uwen Raad alsdan niet die strekking zal hebben als thans het geval is. Ter toelichting dieue dat de aankoop van nieuwe instrumenten onontbeerlijk is, en dat de post onvoorziene uitgavan zeer gering is geschat, omdat daaruit moeten worden gedekt de kosten eener eventuele kunstreis naar het festival van eene of andere bevriend» sociëteit ten einde wederkeerig op hare deelname te kun nen rekenen, wanneer een festival in onze ge meente, zoo voordeelig voor de neringdoenden, gegeven wordt. Ten slotte zijn wij in bovengenoemde verga dering gemachtigd te verklaren: Reeds begonnen altijd dezelfde gezich ten. Geeft markiezin Lhaar gewone mu ziekavondjes weer Reeds begonnen altijd dezelfde liederen. Ik heb plan van tijd tol tijd naar den schouwburg te gaan, weet gijRodolfo heeft eene loge in de opera voor mij gehuurd. Welk een echtgenootWelk een echt genoot I riep mevrouw Marr uit, gedachten- loos, spelende met den sleutel van de loge. Vervolgeus maakte zij een praatje over toi letten, huwelijken, verschillende aangelegenhe den die in den smaak der gravin vielen, en na een uurtje gekeuveld te hebben vertrok zij we der. Bij de deur der kamer gekomen, keerde zij zich tot den knecht. Een volant van mijne japon is losgetornd, zoide zij en wees op haar rok. Wilt gij mij bij de kamenier brengen, opdat zij dien even voor mij hechte Onderwijl de kamenier de naald instak, vroeg mevrouw Marr vriendelijk glimlachende, zonder eenige erg. Dus heeft freule Veber iu haar slaap ge wandeld Hebt gijzelve haai gezien P

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1