Binnenland. zaak vertrouwd waren. Met hetzelfde recht zou kunnen beweerd worden, dat de werklieden uit een Zieken fonds zouden willeu trekken, waarvan de gel den niet door hen zelve waren bijeengebracht. En evenmin dat hen deze stelling nog zou kunnen worden opgedrongen, evenmin zullen zij blijven volhouden dat een pensioen-fonds moet bijeengebracht worden zonder hunne bijdragen, als zij eerst de resultaten zien van het doel, dat ze willen bereiken zonder den weg te weten. We twijfelen er echter geen oogenblik aan of binnen korter of langer tijd wordt op deze za»k teruggekomen, en zal het ons aange naam zijn te kunnen constateeren, dat deze bijdrage iets heeft medegewerkt om den werkman den weg te wijzen, dien hij te gaan heeft om tot zijn doel te geraken. Bij gelegenheid dat de Koningin-Moeder jl. Vrijdag oen bezoek bracht aan Oranje-Nassau- oord is zij aan een groot gevaar ontsnapt. De wielband van het achterwiel van het rijtuig waarin H. M. was gezeten, was los- geloopen, doch tijdig ontdekt door twee wiel rijders, die het rijtuig volgden. Onmiddellijk waarschuwden zij den koet sier. Terstond stapte H. M. uit en nam plaats in het haar aangeboden rijtuig van den bur gemeester van Renkum, waarmede spoedig de plaats van bestemming bereikt was. De minister van Marine, jhr. Roëll, is deze week, toen hij zich op weg naar het ministerie begaf door een beroerte overvallen. De toestand is naar omstandigheden niet ongunstig. De minister van oorlog is met de tijdelijke waarneming van dit departement belast. BRF3KE.\S, 3 Februari 18»». Aan het postkantoor Bres/eens en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedu rende de maand Januari ingelegd ƒ10897.36, terugbetaald ƒ8661.735. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2817. Door het Bestuur der Bewaarschool al hier werd jl. Woensdagavond aanbesteed de levering van 26 stuks schoolbanken ten behoe ve der nieuwe school, waarvoor werd ingeschre ven door J. de Vlieger voor ƒ217, W. Woit- tiez ƒ210, J. M. II. van de Sande-Monjé 198, J. A. Carets ƒ186, Albr. van de Sande Az. ƒ176, P. Monjé Pz. ƒ175.48 en Anth. Monjé ƒ173.10. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Door de heeren D. H. van Zuijen en J. de Hullu alhier zal nabij Papenrecht eeue Steenbakkerij worden gesticht. Met de voorbereidende werkzaamheden is men reeds begonnen. De heer R. Meeuwcuberg, beroepen pre dikant bij de Ned. Herv. Gein. alhier, zal kindje Ik heb het wichtje aangenomen, dat tot mij gekomen is ik heb het uit de armen eener stervende ontvangen. Bestaat er iets heiligers - Ik deel niet in nw gevoelen, riep me vrouw Marr uit, de schoudess ophalende. Redetwisten over eene zaak die voor haar hart onbetwistbaar was, lag niet in den aard der gravin, en bovendien liet de goedkeuring harcr vriendin haar tamelijk onverschillig, zoo dat zij het beter vond het gesprek af te bre ken. Mevrouw Marr was voor haar ecne persoon aan wie zij gewoon geraakt was, eene aanvulling van het oppervlakkige leven, een band ter herinnering aan hare eerste jeugd mevrouw Marrniet te zieD zou haar spij ten haar te zien en te hoornn bracht niets bij tot haar innerlijk welzijn. Vertel mij eens wat van freule Veber, sprak de gravin kalm. ^ordt vervolgd.) Zondag 12 Februari a. s. in de namiddag godsdienstoefening zijne intree-rede houden, na des voormiddags bevestigd te zijn door zijnen schoonvader ds. I. G. Knottnerus, predikant te s Gravenhage. Groede. In ons verslag van den toestand van het Ziekenfonds maakten wij de vorige week melding, dat het ledental verminderde inet 2 door overlijden. Men maakt er ons op merkzaam op, dat dit tweetal door bedanking uit de vereeniging trad. IJzendijke. De loop der bevolking dezer gemeente was in het afgeloopen jaar als volgt: Op 31 Dec. 1897 bestond zij uit 1414 in. en 1472 vr., samen 2886 inwouers. Zij vermeerderde door geboorte met 40 tu. en 36 vr, en door vestiging met 115 m. en 74 vr.. totaal met 155 m. en 110 vr.. samen 265. Daarentegen verminderde zij door overlijden met 16 ui. en 17 vr. en door vertrek met 168 ui. en 94 vr., samen 184 in. en 111 vr., totaal 295. Op 31 Dec. 1898 bedroeg de bevolking 1385 ui. en 1471 vr., samen 2856, zoodat zij in 1898 verminderde met 29 m. en 1 vr., samen 30 personen. In 1898 werden 27 huwelijken gesloten. Oostburg. Bij de in Zeeland gehouden paardenkeuring ter opname in hot Ned. Paar- den-stainboek zijn 31 hengsten, waarvan 29 ter herkeuring aangeboden, en 30 goedgekeurd. Van de 30 aangeboden merriën werden slechts 3 opgenomen. Te Oostburg werpen 5 hengsten aangeboden en 3 opgenomen, en de 8 ter herkeuring aan geboden hengsten alle goedgekeurd. Van de 3 merriën werd 1 goedgekeurd. Cadzand. De loop der bevolking dezer ge meente is als volgt Op 31 Dec. 1897 wa ren er 566m. en 569 vr. of 1135 inwoners. In den loop van 1897 vermeerderde de be volking door geboorte met 19 m. en 31 vr. en door vestiging met 43 m. en 20 vr., of eene totale vermeerdering van 62 m en 41 vr. Zij verminderde door overlijden met 7 m. en 12 vr. en door vertrek met 51 m. en 28 vr. dus eene geheele vermindering van 58 in en 40 vr. Op 31 Dec. 1898 telde men 570 m. en 570 vr., samen 1140 inw. Te Vlissingen wordt sedert Dinsdagna middag de 25 jarige brugwachter de Jong ver mist. De man, tot dusver werkzaam aan het bureau van den Rijkswaterstaat te Middelburg, was met ingang van 1 Februari tot eerstge noemde functie benoemd. Hij staat als zeer oppassend bekend 'en is gehuwd. Het afzoe ken van slooten en andere wateren leidde nog tot niets. Mej. J. M. Scheele, onderwijzeres aan de openbare school te Biervliet is als zoodanig be noemd aan de Chr. school te Zaamslag. Groetle. De koopprijs van het huis der Er ven H. Brakman, aangekocht door den heer W. Salomé aldaar, bedraagt niet ƒ910 maar ƒ1910. Sclioondijke. Vrijdag 27 Januari hield de gemeenteraad eene korte openbare zitting waar in besloten werd om het huis van de wed. G. Contant te trachten aan te koopen en zoo dit gekocht wordt dit af te breken en op de te verkrijgen ruimte een gemeentehuis te bouwen met annex en bergplaats voor de brandspuit en een arrestanten-lokaal. Tegen stemde de heer W. C. de Smidt. Naar wij vernemen is het huis aangekocht voor de som van ƒ3500. •Sclioondijke. Dinsdag gaf het muziekgezel schap v Oefening kweekt Kunst alhier haar jaarlijksch concert, dat door een flink getal leden werd bezocht. De nomuiers werden zeer goed uitgevoerd en het comediestukje Schui ven gaan zevond veel bijval. Dat men na afloop een dansje deed spreekt van zelf. Sclioondijke, 28 Jan. Hedenavond werd al hier eene algemeene vergadering gehouden van het Ziekenfonds »Hulp in Nood". De voorzitter deelde mede dat door de be sturen der beide Ziekenfondsen te Groede, en die van Oostburg, Zuidzande en Schoondijke een centrale commissie is gekozen bestaande uit de Voorzitters van die fondsen, waarvan tot voorzitter is gekozen dhr. Neeteson en tot secre taris dhr. Mr. F. J. N. van Dam te Oostburg. Die eommissie zal jaarlijks samen komen met de overige bestuursleden der verschillende fondsen om de belangen te bespreken. Het getal leden bedroeg in 1898, 75, ge schrapt wegens wanbetaling 1, o7erledeu 1, blijlt 73 en aangenomen 1 is totaal 74 leden. Het kapitaal der vereeniging bedraagt thans ƒ995.655, dat bestaat uit ƒ601.95 aan effec ten, ƒ278.24 Rijkspostspaarbank en ƒ115.465 aan kasgeld. Er werd aan 33 zieken uitgekeerd ƒ454.75, aan de nabestaanden van een over leden lid ƒ25.en de administratiekosten bedragen ƒ2.95uit de rekening van den penningmeester bleek dat de ontvangsten over 1898 bedroegen ƒ1478.355 en de uitgaat 482.70, alzoo sluitende met een batig saldo van ƒ995.655. Twee leden hebben de volle uitkeering ge noten, een van ƒ72 en een van ƒ54. IJzendijke, 30 Januari. Hedenmorgen kwam de gemeenteraad in voltallige zitting voor het eerst in dit jaar bijeen, waarbij de voorzitter den wensch uitsprak, dat 1899 voor de leden een voorspoedig jaar moge zijn en dat de be langen der gemeente met vrucht mogen worden behandeld. Daarna werden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd. Van Ged. Staten waren een tweetal missives ingekomen tot goedkeuring van genomen raads besluiten. Bij den gem.-ontvanger was gebleken in kas te zijn ƒ2715.84. Aangaande de voorgenomen wijziging van den Ligger der wegen en voetpaden was van den heer J. Risseeuw Jz. te Zuidzande een schrijven ingekomen, houdende bezwaar, tegen het op dien ligger brengen van een perceel dijk, in den Oranjepolder, in gebruik bij N. Weeda. Door dezen laatste was een adres in gelijken geest ingediend. Ook door dhr. Hendrikse was een bezwaar schrift ingediend voor de brenging op den lig ger van een tweetal bermen van dijken, die als grasëtting gebruikt niet ten algemeenen dienste waren opengesteld. Hij kwam met kracht tegen deze voorge stelde wijziging op, omdat daardoor noodeloos en willekeurig werd getreden in de rechten van derden. Wel betoogde de heer Calon, dat hij als dijkgraaf van den polder, waarin beide dijken gelegen waren, zijn plicht had gedaan door de ze als ten publieken dienste open te stellen, maar dhr. Hendrikse keurde het niettemin af, dat juist die dijken waren aangewezen waarover hij de administratie voerde. Dhr. Carpreau gaf de voorkeur aan de be noeming van eene commissie ter nadere onder zoeking van die bezwaren, waartegen dhr. Hen drikse aanvoerde dat, tengevolge der veelzij digheid van zulk een onderzoek, dat zich tot alle bermen en dijken in de gemeente zou moeten uitstrekken, zoo'n commissie een zeer moeilijke taak zoude hebben. Hij voegde er nog aan toe dat de meening van het bestuur van den Oranjepolder niet eenstemmig was, want dat de gezworene Ris seeuw met de voorgestelde wijziging niet mee g'ng- Dhr. Bekaar bestreed dit gezegde van Ris seeuw, daar deze den wensch te kennen gege ven had een opril naar de kruin van den dijk te maken dan was de oplossing gemakkelijker. Dhr. Carpreau stelde voor om de definitieve vaststelling aan te houden. Dienovereenkomstig werd besloten onder voor behoud, dat alleen deze betwiste punten zullen besproken worden. Daarna werd voorlezing gedaan van het Rapport der Raadscommissie tot oplossing der vraag op welke wijze het best kan worden voorzien in het gebrek aan ruimte der begraaf plaats der Rooinsch-Katholieken. Dit rapport luidde als volgt IJzendijke, 27 December 1898. Aan den Gemeenteraad l De ondergeteekenden door Uwen Voorzitter aangewezen rapport uittebrengen in zake de Kerkhofquestie hebben de eer U te berichten dat zij zich hebben begeven ter vonden dat werkelijk de begraafplaat" voor di Rooinsch-Katholieken diende te worden uitge breid voornamelijk omdat tengevolge van dep! drogen groudslag de lijken niet spoedig genoeg zijn verteerd en de doodgraver daardoor gesti- dig op de doodkisten stuit. De vergrooting kan zonder bezwaar plaat, hebben wanneer van de algemeene begraafplaati het eerste vak ter linkerzijde aan den weg wordt aangewezen voor het gebruik der Katholieken. Tevens kan dan ook aan de Nederduitse! Hervormden recht wedervaren zonder tekort te doen aan de rechten van andersdenkenden die zelf hebben te kennen gegeven niet op het laatstbedoelde Kerkhof te willen begraveu wor den, of wier naast bestaande» zich daartegen verzetten. Daarom stellen wij den Raad voor: a. volgens achterstaande teekening een deel van het eerste vak der algemeene begraafplaati ten gebruike te geven aan de Katholieken. t. het andere deel van dat vak over een, lengte van 16 a 12 Meters en over ile gehea- le breedte te bestemmen voor algemeene be graafplaats. c. het tweede en derde vak geheel beschik baar te stellen voor begraafplaats der Neder- duitsch Hervormden. i zi 50 S- O i co :rjq Zl Ti S n :T3 r» ig 3 5- 3 a. Pt t» S- I I De scheiding tusschen de algemeene begraaf plaats en het aan de Katholieken afgestane deel kan geschieden door een te plaatsen heg van de bestaande soort. In de heg die het tweede van het derde deel (thans het eerste van het tweede deel) scheidt kan eene opening gemaakt en een hek als de bestaande worden aangebracht om voor het tweede deel toegang tot de algemeeue begraafplaats te hebben zooali een en ander met stippen en lijnen hierboven is aangeduid. Wij houden deze oplossing voor eene allen bevredigende en drukken daarbij den wensch uit dat de ingang van het Kerkhof worde voorzien van een nieuw goed sluitend ijzeren hekken met restauratie van de bestaande stee- nen pilaren, waarmede wij d* eer hebben te zijn De Commissie van Rapporteurs (tjeleekend) F. J. CALON, Wethouder. HENDRIKSE. Iz. LEENHOUTS. Naar aanleiding van dit rapport gaf de voor zitter te kennen, dat tot beschikking over eene begraafplaats een verzoek moet ingediend wor den en daar dit verzoek niet van het Hervormd Kerkbestuur is ingekomen kan daaraan niet woiden voldaan. Met het oog op het ongenoegen, dat deze scheiding in de gemeente onder de Hervormden zal geven, kwam het hem voor de algemeens begraafplaats bestemd te laten voor de Her vormden daarin steekt hoegenaamd geene ver nedering, waarvan hij enkele voorbeelden aan haalde. Dhr. Hendrikse wilde alleen tegemoet komen aan de billijkheid, dat als Katholieken eeu ei gen Kerkhof hebben, de Protestanten, dsar evenzeer recht op hebben. Dhr Carpreau stelde voor tot het Hervormd Kerkbestuur de vraag te richten of hst een eigen Kerkhof wil hebben, welk voorstel ge completeerd werd door den heer Hendrikse door daar aan toe te voegen, dat ook hst Ka tholieke Kerkbestuur met het rapport zal in kennis gesteld worden. Hiertoe werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Plaatsgebrek noodzaakt ons hier het verslag at te breken, dat wegens zijne uitgebreidheid in het eerstkomend nummer zal vervolgd wor den.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2