Gravin Ilario. No. 384 Zaterdag' 4 Februari 1899. 8e jaargang. De oude dag'. FEUILLETON. I HET NIEUWSBLAD voor Zeenwseh-¥laanderen. Abonnementsprijs: Per maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskem. IXL (Slot.) We beloofden enkele indrukken weer te geven van eene te Groede gehouden vergade ring van liet Ziekenfonds, waarin de l'en- sioenkwestie ter sprake kwam, naar aanlei ding van de opgeworpen vraag of eene werk- lieden-pensionneering mogelijk zou zijn. De meest mogelijke zekerheid van een jaarlijksch pensioen is het sluiten van een contract met eene maatschappij. Tegen eene vaste jaarpremie volgt na het bereiken van een leeftijd, bijv. 65 jaar, een vast jaargeld, dat afhangt van den inleg Door het Bestuur der gemelde vereeniging was te dien einde bij eene maatschappij ge- informecrd, waarvan de resultaten werden meegedeeld. Voor iemand van den leeftijd van 19 jaar zou de jaarpremie ƒ1.88 bedragen om op 65 jarigen leeftijd een pensioen van ƒ40 te er langen. Voor eiken leeftijd was deze jaarpremie op gegeven zoo zou voor iemand van 30 jaar deze premie ƒ3.72, voor iemand van 40 jaar ƒ7.20, voor iemand van 50 jaar ƒ17.20 en voor iemand van 60 jaar ƒ80.32 bedragen om op een pensioen van ƒ40 's jaars aanspraak te kunnen hebben. De vereeniging werkt onderling en werd dus de omslag over de 71 leden samengevoegd en per hoofd berekend. De gezamelijke jaarpremiëu zouden dau ïi. Uit het Italiaansch vertaald door II. O. VII. Mevrouw Marr..., van voorname afkomst, weduwe en zonder fortuin, was zeer gesteld op den omgang met de aristocratie en was boven al grootach op de vriendschap van gravin Ila rio, wier vriendin zij van kind af geweest was, sedert haar verblijf op eene kostschool van den eersten rang. Zeer voorkomend, hartelijk en vrij in hare manieren, was zij eene vrouw die algemeen gezocht was, die moed en vertrouwen inboezemde. Steeds zag zij de dingen van hun ne goede en aangename zijde in, had medelij den met elk soort van schuld en gebrek, ruim de alle hinderpalen uit den weg, steunde eiken wankelenden voet en trachtte de smarten der stervelingen te verzachten door de wijsgeerige redeneering van zjjt het wisselvallige des levens volgens berekening ƒ789.41 bedragen, waar onder die van hen, die 63 jaar en ouder zijn, niet zijn berekend, omdat alsdan de kosten met meer dan het dubbele van het bedrag zouden moeten vermeerderd worden. De gemiddelde inleg werd begroot op ƒ10 per jaar en per lid, of circa 20 ets. per week. Indien dus elk lid per week 20 ets. boven zijnen inleg voor ziekte-uitkeering bijdroeg, zou de verzekering voor een pensioen van ƒ40 's jaars kunnen gesloten worden. Tien gulden 's jaars Welk eene enorme som voor menscheu die nauwelijks dooreen gerekend ƒ300 verdienen in een geheel jaar. Het was geen wonder, dat niemand der le den daarvoor ooren had. Het aanvankelijk bezwaar om zelve niet in hunne pensionneering te moeten bijdragen kwam in de algemeene verwerping van dit stelsel duidelijk uit. Pensionneering zit in de lucht en daarom werd getracht een bemiddelings-voorstel aan de hand te doen, waarbij de bijdragen aan merkelijk verminderd hen nogtans eenige ze kerheid op een pensioentje schonk. Door de aanneming van verschillende voor stellen, die ongetwijfeld de kas ten goede zullen komen, was het mogelijk dat na ver loop van eenigen tijd de kas dermate geste ven zal zijn, dat de enkele werklieden, die in de naaste toekomst in de termen vallen, waar op zij aanspraak op een pensioen zouden kunnen maken, dat zouden kunnen genieten. Dit is echter zeer wisselvallig, want als de ziekte-uitkeering veel van de kas zal vergen, is de kans op een pensioen grootendeela ver gedachtig hedeu bevinden wij ons in leven, morgen wie weet Alles is nietig in ver gelijking met het heelal. Zij hield er van zeer veel te weten, wilde volstrekt alles weten en nam het gewichtig voorkomen aan van eene vrouw van de wereld, die beladen is met ge heimen, gebukt gaat onder zorgen, zichzelve niet meer toebehoorende uit liefde voor het gansche menschelijke geslacht. Een dag na de aankomst der gravin bracht mevrouw Marr haar een bezoek de knecht zeide, dat de gravin niemand ontving, omdat de kamers nog niet in orde waren. Doch me vrouw Marrliet zich niet afschrikken en ging met alle gerustheid naar binnenden knecht verzekerende dat de gravin hoogst ge lukkig zou wezen haar weer te zien. Zij stapte regelrecht door, en toen de gravin hare ver wondering te kennen gaf haar voor jzich te zien, zeide mevrouw Marrterwijl zij hare mot op een stoel, hare porteraonnaie op de ta fel en hare handschoenen op den schoorsteen legde Maar hoe, wilt gij dat men uwe thuis komst niet raden zal Ik heb de ramen wijd open gezien. Gij deedt zeer verstandig, Iti- nocenza, om die streken te verlaten mooi, vlogen. Om niettemin eenige zekerheid te hebben, werd voorgesteld eene premie van 5 cents per week te heffen, die in het pensioenfonds aan de vereeniging te verbinden gestort wordt, en niet voor ziekte-uitkeeringen zou mogen ge bruikt worden Is de kas van het Ziekenfonds zoo gunstig dat het pensioenfonds daarmee kan aangevuld worden, dau zou de zekerheid van een pen sioen -uitkeering rijzen. Maar ook dit voorstel kon geen genade vinden. Voor een jaarlijksch pensioen was een offer van 5 cents per week nog te groot. Was het wonder dat we ons afvroegen, welk idee de werkman van de pensionneering zich had gevormd Het zal evenmin verwondering baren dat een voorstel om de klassen van het Zieken fonds te doen vervallen, de inleg op 10 ets. per week en de uitkeering bij ziekte op 50 cents per werkdag te bepalen, ter vorming van een pensioenfonds, schier gaten in de lucht deed slaan. We kwamen tot de overtuiging dat eene pensionneering voor den werkman, nog een idee fixe is. Als zij de resultaten der pensi onneering in hunne omgeving en onder hunne mede-werklieden zagen toegepast, evenals zij de ziekenfondsen in werking zien, er zou geen kwestie van zijn, dat ze tegen eene kleine uitgaaf van 5 of 10 cents per week zouden opzien. Het waarnemingsvermogen heeft zich te dien opzichte nog niet tot in het werkelijke kunnen uitstrekken en heeft dit denkbeeld wie zal het ontkennen in den zomertijd, af schuwelijk in dit jaargetijde. Gij brave luidjes 1 na een tienjarig huwelijksleven hebt gij elkaar niets nieuws meer te vertellendaarom heb ik gelachen om uwe verzotheid op de eenzaam heid. Het was een plannetje van mijn man. Wel, wel 1 wat een vernuftige inval van uw man 1 Hoe gaat het met onzen goeden graaf? Keert hij naar stad om prachtige feesten te geven of oin z'ch in zijn studeervertrek op te sluiten met zijn rentmeester Ik weet het niet. Ik heb hem niet ondervraagdmaar wat ik er van begrijp is, dat hij niet wist hoe hij het programma zou volgen, daarom heb ik gezegd, dat ik wilde heengaanmaar ik was wezenlijk zeer gaarne buiten gebleven. Hoe vreemd Ik vermaakte mij daar ooklaat ons el kander goed verstaan het was een betrekke lijk vermaak. Och, als gij eens wist Een nieuwtje Ja, Geltrude, een kind 1 Wat 1 Dat verheugt mij, zeide hare vrien din oprecht. mitsdien nog geen vasten vorm gekregen. Het vooruitzicht, dat na 10 jaren de kas van het Ziekenfonds wellicht een pensioen- uitkeering zou kunnen gedoogen, was voor hen voldoende om voorhands op geen enkel voorstel in te gaan, dat eene geldelijke op offering, hoe gering dan ook, zou vorderen. Maar welk eene zekerheid ligt nu in dat zoo even genoemde vooruitzicht opgesloten. Immers is dat vooruitzicht zoo vaag, dat het weinig meer is dan een verblijden met een doode musch. Als de ziekte-uitkeeringen, gering zijn, verhoogen de fondsen der kas. Maar dit is toch zeer wisselvallig. Als de meerdere of mindere zekerheid moet afhan gen van veel of weinig ziekte-gevallen, dan is zoo'n pensioen-uitkeering geen zekerheid meer te noemen. Dat kan dus bezwaarlijk de juiste weg zijn om tot eene oplossing van dit vraagstuk van den dag te geraken. Doch als de kas gesteven wordt en dat wordt ze ongetwijfeld bij een normaal ziekte- cijfer en als daaruit een pensioentje zoude kunnen worden afgezonderd, dan is het dub bel jammer, dat de algemeene vergadering van het Ziekenfonds te Groede niet toegehapt heeft in het voorstel om door eene bijdrage van slechts 5 cents per week, die kans in elk geval te verhoogen. Een pensioen te verzekeren zonder dat de belanghebbende er zelf in bijdraagt is on denkbaar en we zijn er van overtuigd, dat de arbeiders zelve het ondenkbare daarvan zou den inzien, als ze maar met de grond der Eene dochter van veertien maanden. Mevrouw Marrzette een paar groote oo- gen op. Zachtmoedig gestemd, deed nu gra vin Ilario een omstandig verhaal van de bede lares, van het kindje dat alleen overbleef en van haar voornemen om het als haar dochter tje aan te nemen. Gij schertst 1 Gij droomtGij wilt mij wat diets maken Neen, neen, antwoordde de gravin, die te goed bekend was met de uitroepen van me vrouw Marrom daaraan veel waarde te hechten. Ik meen het in allen ernst. M aar uw man, wat zegt hij er van Rodolfo heeft zoozeer naar een kind ver langd, dat hij onmogelijk dit kau weigeren, hetwelk God ons toegezonden heeft. Mevrouw Marr bleef een oogenblik zwij gen daarop, als geheel ouder den indruk van het zonderlinge bericht, zeide zij eindeiijk Ik moet zeggen dat het vreemd klinkt. Waarom Als gij dan volstrekt zoo dwaas wilt zijn een kind te hebben, dan hadt gij er immers een kunnen kiezen uit den deftigen stand, het bij de geboorte aannemenEen onbekend

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1