Binnenland. Gemengd Nieuws. staande Ziekenfondsen. In de Dinsdagavond gehouden algemeene vergadering van het Fonds voor werklieden bij ziekte te Groede, is dit punt ter sprake gekomen, en uit hoofde van de belangrijkheid dier stof zullen we het in ons volgend num mer als derde artikel van dit onderwerp af zonderlijk behandelen. BRKSKE*'!?, 87 Januari 1899. Woensdagavond had in de herberg „de Stad Vlissingen" de jaarvergadering plaats van de vereeniging „Eendracht maakt Macht" tot uit- keering van gelden bij het verlies van varkens. Na voorlbzing en goedkeuring van de notu len geschiedde inededeeling van den toestand der Maatschappij over 1S98, waaraan is ont leend. dat zij bestond uit 56 deelnemers, met een verzekerd aantal varkens van 81 stuks, en 9 donateurs. Van de 12 aangegeven varkens, bleken 7 hersteld, 4 gestorven en 1 onteigend. Dc groote uitgaven, hadden de kas flink aangesproken, waardoor het maatschappelijk ka pitaal tot ƒ1178.045 was teruggebracht. De jaarwedden van den voorzitter, secretaris ontvanger werden zonder hoofdelijke stemming vastgesteld, resp. op ƒ5, ƒ10 en ƒ10. De inleg werd als vorig jaar op ƒ3 bepaald, evenals de uilkeering ad ƒ0.35, per KG. bru to gewicht. Als bestuursleden werden herbenoemd, J. A. Poissonnier en Jac. van Kampen, met 28 en 23 van de 31 stemmen. De oude bascule zal bij inschrijf worden ver kocht, waaraan alleen door leden mag worden deelgenomen. Naar aanleiding van de bepaling dat ondanks vrijstelling van contributie van leden die meer dan 5 jaar lid zijn, deze vrijstelling niet geldt voor het houden van 2 of meer varkens, werd door bet lid P. C. Roest voorgesteld, om dc vrijstelling in de wintermaanden enkel geldig te doen zijn, voor de maanden als gedurende dien tijd geen varken wordt gehouden. Het lid J. de Hullu voerde hiertegen aan dat de toepassing van dit voorstel nadeelig zoude werken voor die leden, die als 't ware genoodzaakt zijn reeds vroeg, een big aan te schaffen, en dat ze dan geene vrijstelling meer zouden kunnen genieten, terwijl zij die in het voorjaar een looper kunnen aankoopen vrij zou den zijn. Deze omgekeerde verhouding kan niet billijk werken. De vergadering deelde dit gevoelen, want met 25 tegen 6 stemmen werd het voorstel- Roest verworpen. Daarna werd de vergadering gesloten. De heer J. de Masier, Waterbouwkun dig Ambtenaar bij de waterkeering van het Calamiteus Waterschap Oud en Jong Breskens en bij het waterschap van dien naam, even als bij het waterschap Groot en Klein Baarzande, vrouw! Mijnheer de graaf Hij is degene die het wenscht. Het kan zijn! Mijnheer de graaf is zoo goed; voor een ander zou de zwarigheid van een kind bij zich te hebben niet onverschillig zijn. Daar komt de trein al aan! Gauw, gauw, mevrouw! U zal Santiiiella in het voorjaar terug zien. O! wat zal ze dan gegroeid zijn en er goed, lief en dik uitzienGoede reis, me vrouw. Vertrouw op mij, bouillon, melk, papGoede reis, mijnheer en mevrouw! Lorenzo zal u geregeld ééns per week bericht komen brengen; laat u gerust alles aan mij over. Een lauw bad alle dagen, denk er aan Alle dagen, itc beloof het u! Als het mooi weer is eiken dag een uurtje in de open lucht Zonder twijfel Geef haar een kus voor mij Och, och, arme gravin! De trein reed weg en de portiersvrouw, vlak voor het tweetal staande, met de handen saam- gevouwen, hare eerlijk openhartige oogen met tranen gevuld, herhaalde nog eens van gansc.her harte: Arme gravin 1 (Wordt vervolgd.) heeft tegen 1 Mei as. eervol ontslag uil die betrekking aangevraagd. Gild/mud. De werklieden-vereeuiging tot uit- keering bij ziekte hield Woensdagavond hare tweede Algemeene Vergadering nadat deze ver eeniging een jaar heeft bestaan. Als vergader zaal was de kerk aangewezen, die goed bezet was. Blijkens het verslag dat wij ontvingen, doch eenigszius in vage terme.n is samengesteld, tra den verschillende predikanten als sprekers op. Bij ziekten was een bedrag van ƒ12 uitge keerd en de rekening sloot met een batig saldo van ƒ75. Hoe eohter eene vergadering van een zieken fonds in verband staal niet het optreden van predikanten als zoodanig, is ons niet recht duidelijk. Grocdc. In de gehouden vergadering van de Varkens verzekering-Maatschappij Help u zeiven is de uitkeering bepaald op 0.4U per K. G. bruto gewicht en de inleg voor nieuwe leden op ƒ2.50 De vrijstelling is vastgesteld op 4 maanden. Als bestuursleden werden herkozen de heereu F. Lucieer en H. Brakman. De vereeniging telt 94 deelnemers en 11 do nateurs. De kas bedraagt 2026,295 Groede. Bij de Dinsdag gehouden veiling van onroerende goederen voor de erven van wijlen de echtelieden II. Brakman alhier, is het woonhuis in de Schuitvlotstraat toegewezen aan den heer W. Salomé alhier voor 910, en het sweede perceei, zijnde een schuurtje, aau den heer C. Brakman Sr. voor 390 Het door den postbode P. de Gelleke te Hoofdplaat gevraagd ontslag is hein, wegens gevorderden leeftijd, met ingang van 1 April op eervolle wijze verleend. Door den heer Eug. Janssens van Groede zal te Oostburg eene stoomzuivelfabriek worden gebouwd volgens de laatste constructie. Daaraan zal een klein laboratorium worden toegevoegd tot kosteloos onderzoek van kunst meststoffen van landbouwers, die zich voor de leverantie van de melk aan de fabriek zullen aansluiten. Vital de Vos, die deze week voor de rechtbank te Gent terecht stond wegens dood slag op den gemeente-veldwachter Verdurmen te Overslag is tot 8 jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Hoofdplaat. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. gem. alhier is toezegging van beroep gedaan aan den heer J. Gouverneur, cand. te Rotterdam. Groede, 24 Januari. Hedenavond had in de Christelijke school alhier de algemeene jaarver gadering plaats van het Fonds voor werklieden tot ondersteuning bij ziekte, die door 29 ge wone en 10 bestuursleden en commissarissen werd bijgewoond. De heer L. J. Roggeband, opende deze bij eenkomst met een woord van welkom en sprak den wensch uit dat 1899 èn voor de leden persoonlijk, èn voor het fonds een voorspoedig jaar moge zijn. Daarna werd door den secretaris, L. A. Cij- souw lecture gegeven van de notulen der vo rige algemeene vergadering, welke onveranderd en met dankzegging voor de accuratesse der redactie werden goedgekeurd. Aan het door den voorzitter uitgebracht jaar verslag is ontleend, dat op 1 Januari 1898 het Fonds 51 leden telde, welk getal met 34 is vermeerderd door toetreding, doch met 2 is verminderd door overlijden, met 7 door vertrek en met 5 door schrapping. Op 31 Dec. be stond alzoo het Fonds uit 71 leden, waarvan 46 mannel. en 25 vrouwel. Alhoewel dankbaar voor den vooruitgang is dit getal nog te weinig om tot nog betore re sultaten te komen. Het idee van de zedelijke verplichting dat ieder zich zooveel mogelijk voor gebrek moet vrijwaren waar zulks mogelijk is, is nog te weinig doorgedrongen. Hij deed een beroep op de werklieden om anderen tot het voorbeeld, door hen gegeven, aan te sporen en op de begunstigers om hunne werknemers het goede doel van het Fonds voor oogen te stellen. Het getal der begunstigers was tot 37 ge klommen, en hunnen financiëelen steun werd zeer op prijs gesteld. De administratie, waarvan om de drie maan den behoorlijk aan het Bestuur inzage werd verleend, was in volmaakte orde. Oin echter eene algeheele uitputting van de fondsen te voorkomen, had het Bestuur gemeend der ver gadering verschillende voorstellen te moeten doen van enkele bepalingen, op uitkeering als andersints betrekking hebbende. Eene aanvrage van enkele werklieden te Nieuwvliet om als lid Ie mogen toetreden, was door het Bestuur van de hand gewezen, uit do overweging, dat iu die gemeente evenals in Ik andere, personen zouden te vinden zijn, die zich met de samenstelling van een lotids te dier plaatse zouden kunnen belasten. Na dit uitvoerig verslag werd door den heer ds. J. A. Rust rekening en verantwoording ge daan van zijn gehouden beheer, waarvoor hij den dank der vergadering, bij monde van den voorzitter, inoogstte. De commissie van toezicht verklaarde bij monde van den heer H. A. Cijsouw, dat de rekening tot geene bedenkingen aanleiding had gegeven. Daarna werden door het Bestuur de navol gende wijzigingen in de artt. 21, 31 en 32 voorgesteld, strekkende a. om het Bestuur te machtigen den leden die langer dan 4 dagen uitkeering genieten te verplichten geneeskundige hulp in te roepen. Volgens art. 21 was deze termijn op 10 dagen bepaald. b. om de uitkeering per werkdag te bepa- ltn op 80, 60 en 40 ets. voor de le, 2e en 3e klasse, in plaats van 100, 75 en 50 cents, zooals oorspronkelijk was aangenomen c. om de uitkeering niet te doen plaats hebben indien de ziekte korter duurt dan 2 dagen d. om de uitkeering binnen het tijdsverloop niet langer te bestendigen na den termijn van 12 weken, waaraan werd toegevoegd, dat als zeer bijzondere omstandigheden in aanmerking konden genomen worden en de kas zulks ge doogde het Bestuur eene langere uitkeering kon overwegen. Als toelichting, vooral van het punt sub d, diende, deze uitleg, dat als bijv. iemand ziek wordt op 1 Febr. de termijn der 12 weken, loopt tot 1 Febr. van een volgend jaar, en niet meer zooals voorheen zonder vaststelling van een aanvangstijdperk der ziekte, ter bepaling van bovenbedoelden 12-weekscheu termijn. Alle deze wijzigingen werden met algemeene of bijna algemeene stemmen aangenomen. Het Bestuur had het wenschelijk geacht, dat de leden indien zij eene of andere zaak op dc algemeene Vergadering wenschten te bespreken, hen daartoe in de gelegenheid te stellen om zulks vóór l Januari kenbaar te maken, opdat het Bestuur als dan kan overwegen voorstellen naar aanleiding van dien ter tafel te brengen, wat bij niet tijdige kennisname of niet-voorbe- reiding, soms bezwaren kan opleveren. Betrekkelijk het Pensioenfonds waren de be sprekingen roo veelzijdig en uitgebreid, dat we in een afzonderlijken vorm, onder het hoofd artikel „de oude dag" van de volgende week zulks zullen behandelen. De toetreding voor nieuwe leden werd ander maal tot 1 Juli a. s. opengesteld. Wegens den zeer uitgebreiden werkkring van commissaris F. van der Weijde, werd op diens voorstel tot de benoeming van een vijfden com missaris besloten waartoe Ch. de Looze met 33 stemmen werd benoemd. De heeren J. G. Meijer Jr. en H. A. Cij souw werden weder aangewezen als leden der commissie van toezicht op de rekening over 1899. Als bestuursleden werden de heeren L. J. Roggeband, P. Mabesoone en F. van der Weij de, inet bijna algemeene stemmen herbenoemd, die allen onder dankzegging zich deze herkie zing lieten welgevallen. Op voorstel van het Bestuur werd de heer J. G. Gerritsen, die zooveel tot de totstand koming van het Fonds had bijgedragen en dit nog immer met raad en daad ter zijde stond, bij acclamatie tot eere-voorzitter benoemd. Uit erkentelijkheid voor de groote moeite die zich de commissarissen-ontvanger F. van der Weijde on P. de Potter, getroosten werd dezen vrijstelling van de halve contributie verleend. Nadat zich nog een zestal personen als lid hadden aangemeld, werd dc vergadering, on Ier dankzegging voor de trouwe opkomst en onder opwekking om nog meer leden aan te werven, door den heer Roggeband gesloten. Moord te Bcrkel. Inzake den dubbelen moord te Berkel, waarvan we de vorige week kortelings melding maakten, schijnt men de daders op het spoor te zijn. Door de Botterdamsche recherche zijn als verdacht daarvan aangehouden C. Uitlen- boogaard en A. Kraaijenbrink, tegen wien de aanwijzingen zoo sterk zijn, dat zij thans, on danks hunne hardnekkige ontkenning, ter be schikking van de Justitie te 's Gravenhage zijn gesteld. Vermoeden op den eerstgenoemden heeft de politie gekregen door de ten verkoop aangebo den effecten. Vrijdag voor den moord keerde hij uit Duitschlaiul terug, werwaarts hij de wijk had genomen sedert zijn laatsten diefstal. Bij aankomst te Rotterdam nain hij zijn in trek bij Kraaijenbrink, een kennis van hem. Zijne kleeding die met bloed bevlekt was en te Antwerpen was verwisseld, is aldaar door de politie in beslag genomen. Van de aanwe zigheid van dat bloed kou de verdachte geen geloofwaardige verklaring geven. Omtrent Uittenboogaard en Kraaijenbrink lezen wij de volgende bijzonderheden: U. is iemand van omstreeks 38 jaar en heeft het uiterlijk van een boerenarbeider. Ook stot tert hij, hetgeen klopt met de verklaringen der lieden die beide verdachten te Berkel ontmoetten, De zeer beruchte A. Kraaijenbrink is een man die al ettelijke jaren in de gevangenis heeft gezeten, grooter en van robuster lichaams bouw dan U. Deze Kraaijenbrink, vernomen hebbende, naar hij zeide, dat de politie naar hem zocht, had de brutaliteit zich zelf te mel den aan het politiebureau in de Lange Toren straat, met de vraag wat men van hem moest hebben, zeker niet vermoedende dat men van hem te weten was gekomen, dat hij een gedeel te van de na den moord gestolen effecten te koop had aangeboden. Hij werd dan ook onder goede bewaking gehouden. Uittenboogaard ontkent alle schuld en liegt er geducht op los, terwijl Kraaijenbrink om te verklaren hoe er effecten in zijn bezit kunnen zijn gekomen, een sprookje van een erfenis ver telt, die U. ten deel zou gevallen zijn, waar na hij op zijn verzoek van dezen en op diens kosten met hem medegereisd was om de effec ten te verzilveren. Zoo reisden beide personen naar Antwerpen en Amsterdam, waar de gesto len effecten te koop aangeboden en wellicht gedeeltelijk te gelde gemaakt zijn, althans de te Amsterdam in beslng genomen effecten ver tegenwoordigen maar eeii klein gedeelte van het geheele bedrag. Niet onmogelijk, waarschijnlijk zelfs is het, dat Kraaijenbrink ook te Rotterdam gestolen effecten heeft te koop aangeboden. De rol, die de Anisterdamsche politie heeft gespeeld om deze vermoedelijke daders in han den te krijgen, is eene zeer verdienstelijke ge weest, terwijl de ontdekking van de effecten de opsporing van de daders heelt vergemakkelijkt. Doch nog andere aanwijzingen ontving ze, die tot de ontdekking van een der daders kon leiden. Een vrouw uit de Heintje Hoeksteeg heeft Donderdagavond een man ontmoet met wien zij den nacht heelt doorgebrrcht in een loge ment. Zij beschrijft dien man als iemand van ruim 30-jarigen leeftijd (hij gaf op 34 jaar te zijn), inet een blond kneveltje en een puntigen neus, gekleed in een donkergrijze pelerinejas bij zwart af, en een slappen hoed met ronden deuk. Op het hoofd had hij een kale plek tusschen den kruin en de kuif, op een onge wone plaats dus, daar uitvallen van het haar in den regel begint op de kruin of aan het voorhoofd. Deze omstandigheid is opmerkelijk, omdat een der slachtoffers van den moord een vlokje haar in de hand hield. Deze man is door genoemde vrouw, Johanna

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2