Binnenland. Gemengd Nieuws. rechten laat gelden, dan is het billijk dat hij, die gearbeid heeft, niet als een stuk onbruik baar ijzer in den hoek wordt geworpen. Maar wat schiet er dan over voor den werkman Wat moet hij gaan beginnen, als de ledematen stijf en stram geworden zijn en de krachten hem begeven om het werk, dat jarenlang door hem is verricht, te doen Welk lot wacht hem, als hij door ouderdom genoodzaakt is zijn arbeid te moeten neder- leggen Zijn die vragen niet van groote beteekeuis en is het wonder, dat voor menig arbeider, op welk gebied ook, de oude dag een schrikbeeld is Inderdaad neen De minister van oorlog brengt ter kennis van de lotelingen van de lichting 1809, die wcnschen te worden ingedeeld bij een van de bereden korppen, dat zij bij een korps van hun ne keuze kuunen worden geplaatst, indien zij zich met een daartoe strekkend verzoekschrift tot hem, minister, wenden. In het 'verzoekschrift moeten, behalve de naain en voornamen van den loteling, ook wor den vermeld de gemeente waar hij aan de lo ting heeft deelgenomen en het lotingsnummer. Het verzoek behoeft niet op gezegeld papier te worden gesteld en kan ongefiankeerd worden verzonden. BRESKENS, 20 Januari 1899. Dinsdagavond is door eene onbekende oor zaak brand ontstaan in de visschersschuit van J. VV. van den Heuvel alhier. In korten tijd was het groote zeil alsmede eenig verder want en een der korren een prooi der vlammen. Door spoedige blussching werden verdere on heilen voorkomen. De schade is vrij belang rijk. Hedenmorgen ontstond een begin van brand in de bakkeet op het hol'steedje van den landbouwer M. Manneke alhier. Door het uitvallen van eenige steenon uit het wolf van den bakoven, vatte een plank vuur, dat zich weldra meedeelde aan eenige bossen duivenboontjes. Daar het ongeval door de bewoners spoedig werd ontdekt, kou men den brand in weinige oogeublikken in zijn voortgang stuiten en was men hem terstond meester. De schade is niet zeer groot. Toen Zaterdagmorgen de provinciale stoom boot flZeelandia" te 10 ure de reis van Vlis— singen naar Breskens zou ondernemen, kwam verandering ondergaan. Het gaat ons goed wij leven in de beste verstandhouding met el kander ik ben, zooals gij zietaltijd de zelfde, u steeds liefhebbende echtgenoot en vriend, gelukkig in uw bezit Wat heeft dit hiermede te maken riep de gravin uit, op dien eigenaardig beslisten toon, voortgesproten uit het bewustzijn eener reeds sedert lang bekende zaak waaraan niet getwij feld werd. Ik begrijp het, hernam haar man glim lachende het is het gemis van de kleine land loopster. De gravin keerde het hoofd om en zag haar man recht verontwaardigd aan. Stellig, zeide zij. Men doet wel of men doet het niet. Men heeft lief of men heeft niet lief. Gaarne bad ik het kind, waaraan ik als eene moeder gehecht ben, met mij willen medenemen. Wie heeft u zulks verhinderd Gij antwoordde de gravin. Ik heb er geen woord van gerept. Er bestaat een hoogst eenvoudig middel zich tegen eens anders wenschen te verzetten, door zoomin rechtstreeks toe te stemmen als af te keuren. Indien gij het bijzijn van het kind in de stad goedgekeurd hadt, dan zoudt gij gezegd hebben neem haar mede, zonder dat ik het n had behoeven te vragen. Och, altijd weer dat kind 1 pruttelde haar man. (Wordt vervolgd.) zij in aanvaring met een van buiten komende boot, waardoor zij aan een der voorzijden ern stige averij bekwam en genoodzaakt |was terug te keeren. Eerst in den namiddag was de dienst weer op regel. Een der passagiers bekwam aan een duim en een been eenige kneuzingen. Gisterennamiddag kwam hier de tijding dat de schippersknecht J. F., varende op de schuit van den beurtschipper op Middelburg W. Jacobs, te Middelburg was verdronken. Het schijnt dat de ongelukkige, Woensdag avond door de duisternis misstapte op de loop plank en in de diepte wegzonk. Eerst gisteren voormiddag, werd hij, daar hij des morgens werd vermist, gevonden in de na bijheid der schuit. Door de geheimzinnigheid van het telegram, dat het ongeluk vermeldde, werden vele der betrokkenen in ongerustheid gebracht O O Hoofdplaat, 16 Jan. Hedenavond had ten huize van J. B. van Weijnsberghe de 3e alge- ineene vergadering plaafs van de Maatschappij Helpt elkander", tot uitkeering van gelden bij het verlies van Varkens, die door 21 leden werd bijgewoond. De voorzitter, de heer F. 1'. Hamclijnck, deelde mede dat de vereeniging thans 38 leden telde. In het atgeloopen jaar zijn drie varkens gestorven waarvoor is uitbetaalu een bedrag van ƒ105, terwijl de overige uitgaven ƒ26.30 be liepen. Ontvangen was ƒ160.46, zoodat de rekening met een batig saldo van ƒ29.16 sloot. Verder herdacht hij het door don dood ont vallen lid, wijlen J. M. Weijneti, die als mede oprichter aan de vereeniging goede diensten had bewezen. Eén lid had ontslag genomen wegens verschil van mcening over het niet aan nemen van een varken. De entree voor nieuwe leden werd bepaald op ƒ2.50 en de vergoeding voor af te maken of gestorven varkens op ƒ0.35 per K.G. Met algemeene stemmen werden herbenoemd als voorzitter F. F. Hamelijnck, als ponning - meester A. J. P. Ego, terwijl tot secretaris werd gekozen O. Spinnewijn, in de plaats var. J. Spinnewijn, die wegens vertrek uit de gemeente ontslag had genomen. De schatters J. B. van Weijnsberghe, P. B. Buijck, P. J. Tas en M. H. Hulmer werden, evenals de keurmeester Iz. Willemsen, herbe noemd Nadat de werkzaamheden waren afgehandeld sloot de voorzitter, onder dankzegging voor het genoten vertrouwen, de vergadering, met den wensch dat de vereeniging steeds in bloei moge toenemen. Hoofdplaat. De bevolking alhier bestond op 1 Jan. 1898 uit 729 m. en 720 vr., to taal 1449 zielen. Zij vermeerderde door ge boorte met 19 ra. en 18 vr., totaal 37, en door vestiging met 45 in. en 29 vr., samen 74, zij verminderde door overlijden met 7 in. en 9 vr., samen 16, en door vertrek met 35 m. en 25 vr., zoodat op 1 Jan. '99 de bevolking be stond uit 751 m. en 733 vr., totaal 1484 zie len. Er werden 8 Huwelijken gesloten Hoofdplaat. De postbode van Ilooldplaat- Biervliet-lJzendijke, P. de Gellekens, heeft te gen 1 April eervol ontslag als zoodanig aange vraagd. Moge het hem gegeven zijn van de welverdiende rust een ruim gebruik te kunnen maken. Hoofdplaat. Aan den heer C. J. Weijne, is met ingang van l Februari a.s. eervol ont slag verleend als onderwijzer aan de Openbare school, wegens zijne benoeming te Kaatsheuvel. Men schrijft ons uit Groede Den 17den had bij den heer Luteijn alhier de jaarlijksche rekening en verantwoording plaats der zangvereeniging O. E. G. Het doet ons veel genoegen te kunnen ine- dedeelen dat het ijverige bestuurslid C. Brakman Sr. ah zoodanig werd herkozen dit zal ook aan de leden veel genoegen hebben gedaan, gedach tig aan zijne gewaardeerde hulp bij het plezier tochtje naar Blankenberghe van dezen zomer. Ook gedurende het afgeloopen jaar maakte zich de zangvereeniging met haren vlijtigen en onvermoeiden directeur zeer verdienstelijk. Zelfs de voorgeslagen boete bij niet trouw opkomen der werkende leden behoefde blijkbaar niet te worden toegepast. Steeds verheugen wij ons in den bloei dezer vereeniging. De collecte voor het Synodale Fonds voor noodlijdende kerken en personen heeft in 1898 opgebracht te Schoondijke ƒ10, Biervliet 3.25, Groede ƒ3.10, Hoofdplaat ƒ3.08, Breskens ƒ2.65, IJzendijke 2.50, Waterlandkerkje 2.50, Nieuwvliet ƒ2.05, Sluis ƒ14.60, Zuidzande ƒ9.10, Cadzand ƒ7.43, Retranchement ƒ5.015, Oostburg ƒ3.025. Sint Kruis ƒ3, Sint Anna ter Muiden ƒ2.50, Terneuzen ƒ12, Zaamslag ƒ11.375, Hontemsse ƒ6.265, Hulst ƒ5.615, Sas van Gent ƒ2.825 en Philippine ƒ2.82. Eene tweede eolleetc werd gehouden en bracht op te IJzendijke ƒ1.025, Sluis ƒ6.45, Oostburg ƒ4.75, Cadzand ƒ7.275 en Hontenisse ƒ7.705. Te Aardenburg, Axel en Hoek is geen col lecte gehouden. Nog werd voor genoemd Fonds gegeven door de kerkvoogdijen te Aardenburg ƒ5, Oostburg ƒ10 en Terneuzen ƒ5. De collecte voor het Studiefonds bracht op te Oostburg ƒ4.50 die voor het fonds van geestelijke behoeften te Terneuzen ƒ7.95. Voor het weduwen- en weezentonds werd mede in 1898 door de Kerkvoogdijen geschon ken te Aardenburg ƒ5, Hulst ƒ10 en Terneu zen 5 en voor het fonds der schraalste pre- dikantstraktementen te Breskens ƒ6. Groede ƒ1 en Zuidzande 2. Aan het hulppensioenfonds voor Emiriti-pre- dikanten, bijdrage ƒ10, namen deel de kerk voogdijen te IJzendijke, Schoondijke, Groede, Aardenburg, Sluis, Sint Anna ter Muiden, Ter Neuzen, Zaamslag, Hulst en Sas van Gent. Atirdeilburg', 16 Jan. Heden werd alhier ten huize van H. van Leeuwe, ten overstaan van den Notaris De Graaff en ten verzoeke van dhr. S. Verniere te St. Laurens een woon huis, tuin en erf geveild, staande alhier aan de Burgstraat, groot 3.80 A. Kooper werd de heer A. S. Leijs, voor 810; alsmede een huis met erf, groot 78 c.A, ten verzoeke van dhr. A. Prevoost, waarvan kooper werd dhr. J. Lootens, voor ƒ300. Te Maastricht is een negenjarige knaap smoordronken en bewusteloos in een greppel gevonden. Hij behoorde tot die wezens, welke voor eeni ge centen jenever aan de klanten rondbrengen. Waarschijnlijk heeft hij aan de verleiding geen weerstand kunnen bieden en het vocht gedeeltelijk uitgedronken. Hij werd naar bet gesticht Calvariënherg vervoerd, waar men hem tot bewustzijn bracht, zoodat hij later weder naar huis kon worden gezonden. Wat het feit nog treuriger maakte is, dat kort nadat de zoon in het gesticht was opgenomen, daar ook het lijk van den vader gebracht werd. Deze was plotseling ongesteld geworden, en op weg naar het gesticht overleden. Hel vermoeden is niet uitgesloten, dat de schrik over het gebeurde met zijn zoon den dood heeft veroorzaakt. Een Eugelsch blad verhaalt de volgende anecdote over II. M. de Koningin-Moeder: Bij haar huwelijk had de Koning haar voor dagelijksch gebruik een magnifiek servies van Sevres-porseiein ten geschenke gegeven. Daar dit nog al kostbaar was dreigde Z. M., dat, zoo eeu bediende een der stukkken mocht bre ken of beschadigen hij onmiddelijk zou ontsla gen worden. Op zekeren dag nu verscheen een oude be diende, die reeds jarenlang in 's Konings dienst was, voor de Koningin, en vertelde haar met gebroken hart, dat een der koppen gebroken was en hij dus zonder twijfel in ongenade zou vallen. De Koningin trachtte hem te troosten met de opmerkiug, dat men den kop nog wel zou kunnen lijmen doch de knecht schudde ontkennend liet hoofd, en verzekerde dat dit aan het scherpe oog van den Koning niet zou ontsnappen. De Koningin zei hem toch den kop zoo goed mogelijk te lijmen en 's middags in 's Koningi tegenwoordigheid aan haar in dien kop thee a in te bieden. Aldus geschiedde. De Kon in «in dronk de thee uit en toen opstaande liet zij als bij ongeluk, den kop in duizend stukjes vallen. Ik heb een uwer Sèvres-kopjes gebroken zeide zij tot den Koning; Gij moet mij maar in eens ontslaan. De Koning lachte en de knecht zag mei dankbaren blik de Koningin aan. Hij bleet in dienst en de Koning heelt nooit de ware ge- scbiedenis van den gebroken kop gekend. In den nacht van Zaterdag op Zondag ij er te Leiden een brutale diefstal gepleegd. Lit het kantoor der kalkbranderij, gelegen buiten de Zijlpoort, is, nadat de deur verbroken was, weggevoerd een tamelijk groote brandkast, bevattende boeken, koopcontracten en andert papieren, benevens ongeveer ƒ40 aan specie. Ook waren de lessenaars opengebroken, doch daarin werd geen geld gevonden. Volgens aanwezige sporen is de brandkast van achter liet erf, uitkomende met een paadjt tusschen open erven aan den Rijn, met een roeibootje weggevoerd naar Leiderdorp, een ver voer dat des te gemakkelijker heeft kunnen plaats hebben, omdat men, al dadelijk in een buitengemeente zijnde, aldaar geen of mindere surveillance vond. Hel onderzoek der politie te Leiden heeft reeds aangetoond dat het gestolene in die rich ting is vervoerd, daar een visscher, aan den walkant nabij Leiderdorp staande, in den don ker een roeischuitje heeft zien voorbijtrekken, komende uit Leiden en waarin hij opmerkte, naar hij dacht, een fornuisje, onder een kleeif verborgen, en waarbij twee personen waren. Voor liet geven van inlichtingen in doze welke tengevolge hebben dat de brandkast en boeken enz. teruggevonden worden, hebben de eigenaars der kalkbranderij eene belooning van 100 uitgeloofd. Over de gevolgen van den storm in Duitsohland leest men de volgende bijzonder heden: Te Trier stonden Zaterdag tengevolge van een wolkbreuk, die de Saar had doen zwellen, de lage stadswijden blank. Te Rheydt is een lsods, waarin de vuilniskarren van de stad worden opgeborgen, door een storm opge nomen en in den aangrenzenden tuin van liet Amtsgericht geworpen. Te Elberfeld gebeurde hetzelfde met een lange houten loods van een boorakweekerij; deze kwam echter neer op de kassen en verbrijzelde die geheel met haar kost baren inhoud. In den Boven-Hartz heeft twee dagen lang een sneeuwstorm gewoed, die hier en daar sneeuwdijken van 2 M. hoog heelt op geworpen. In de vlakte heeft het terwijl vree- selijk geonweerd. Van het geweld van den storm krijgt men een denkbeeld uit het bericht, dat de muur van een villa bij Uruiitz over eene lengte van omstreeks 80 M is omgeworpen; de muur brak vlak bij den grond af. Te Stuttgart kwam een oude apotheker onder een neerploffendcn stei ger; de mail overleed kort daarop. Terwijl de hovenier De V., wonende aan den Nicolaasweg te Utrecht Zaterdagavond met zijne vrouw uil was oin boodschappen te doen, heeft een dief van de gelegenheid, dat er nie- mand thuis was, gebruik gemaakt om bij hen in te breken en uit een gesloten kast een geld kistje, ruim ƒ500 inhoudende, te ontvreemden. Toen De V. omstreeks half elf thuis kwam, vond hij de achterdeur, waarvoor een groote waakhond ligt, opengebroken, hetgeen eveneens met de kastdeur hef geval was. Bij onjerzoek bleek, dat het geldkistje wai verdwenen. De politie van het gebeurde on derricht, stelde dadelijk een onderzoek in, niet het gevolg, dat des nachts als de vermoedelijke dader, een bij De V. inwonende broer van hem, in hechtenis werd genomen. Het kistje met geld is echter nog niet ge vonden. Naar aanleiding van het oprichten van een stroopersbond op Zuid-Beveland, met hel doel, oin bij eventueele veroordeeling na bekeu ring wegens stronperij, uit de door hen te be talen contributiën de boeten enz. te voldoen, hebbin eenige grondeigenaars en verpachters van hofsteden en landerijen in die streken eene bespreking gehouden over een te nemen maat-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2