Binnenland. Gemengd Nieuws. zeau den tegenstanders verder elk wapen der verdachtmaking uit handen wil nemen, dan wel of in de overname der presidentiele taak een bewijs van wantrouwen ligt gelegen in de wijze waarop Loew het onderzoek heeft geleid, is vooralsnog niet uitgemaakt. In elk geval is de toestand er weer hache lijker door geworden dan ooit. Dat men op den duur den moed zou gaan verliezen, is niet te verwonderen. Zelfs bij de gunstige tijding, die van het Duivelseiland komt, zou men aan het wankelen gaan. Ten opziehte der beweer Ie bekentenissen is Dreyfus namens het Hof gehoord en per tele graaf het getuigenis van den balling aangeko men. Hij herhaalde, dat hij nooit tegenover Le- brun-Reuaud, eenige bekentenis heelt afgelegd. Integendeel heeft hij zijn onschuld betuigd. Voor de strafparade heeft hij zijn voornemen to kennen gegeven openlijk te zeggen, dat hij on schuldig was en dat zijne onschuld in twee of drie jaar zou uitkomen. Ook ontkent hij oen bekentenis te hebben afgelegd tegenover den directeur van de ge vangenis, waarin hij na zijn vcroordeeling op gesloten werd. Hier in de gevangenis ontving hij een bezoek van du Paly de Clam. Deze vroeg hom of hij niet zekere stukken geleverd had om er andere voor in ruil te krijgen. Hij antwoordde toen dat hij geen stuk gele verd had. Verder getuigt Dreyfus, dat hij geen bekentenis gedaan heeft, noch aan een repu- blikeinschen garde noch aan een gendarme. Aan hot einde van het verhoor herhaalde Dreyfus, dat hij altijd overtuigd was geweest, dat zijn onschuld na verloop van twee of drie jaar zou uitkomen. De minister van financiën heeft in overleg met zijn ambtgenoot voor binnenlandsche zaken, aan de commissarissen der Koningin de volgen de aanschrijving gezonden Met het oog op de plaats gehad hebbende concentratie der landbouwbelangen bij het de partement van binnenlandsche zaken, heb ik mijn ambtgenoot aan dat departement geraad pleegd omtrent het toestaan van loterijen, ver bonden aan markten en tentoonstellingen van paarden, vee en landbouwartikelen. Mijn ambt genoot heeft daarop geantwoord, dat naar zijn oordeel er alleen dan termen bestaan om voor dergelijke loterijen vergunning te verleer,en, wanneer er inderdaad bijzondere omstandighe den aanwezig zijn. Als zoodanig zoude niet in aanmerking ko men het feit, dat de bewuste markten slechts door verloting in stand zijn te houden. In dat geval toeh blijken die instellingen de noodige levensvatbaarheid te missen en zouden zij, al- thans uit een landbouwoogpunt zender bezwaar opgeheven kunnen worden. Waar het intus- schen nieuwe markten geldt en deze, ook al voorzien zij in een bepaalde behoefte, toch in i den aanvang vaak nog weinig bezoekers trek— de kindertjes uit de buurt aan te halen en tegenwoordig wil hij niet de minste toegeveud- beid gebruiken tegenover Santinella, die als ons eigen kind aan huis is. Do vrouw van den portier Lorenzo, wie de i eer te beurt viel een streepje voor te hebben j boven de andere dienstboden, kon soms zoo zeggen tot hare meesteres Wat zou het oneindig beter wezen, me- 1 vrouw, indien u het kind bij mij aan buis liet s en dal u met mijnheer den graaf weer naar j stad ging Het woord eens onwetenden bevat in som mige gevallen weieens ongezocht eene waar- schuwing, en de gravin, van nature tot over denking gestemd, nam steeds gretig een goeden i raad van wien dan ook aan. c Zou deze vreemde afzondering wezenlijk 2geheel verkeerd zijn? Zou Rodolfo onder den invloed van een gril handelen en per slot van rekening berouw hebben van hetgeen hij be gonnen is Laat ik hein op de proef stellen. (Wordt vervolgd.) ken en zonder kunstmiddelen allicht zouden verloopen, bestaan er bij inijn ambtgenoot geen bedenkingen, dat daaraan, ten hoogste Toor de eerste vier malen, verlotingen worden verbon den. Ter voorkoming van misbruik wordt het echter aanbevelenswaardig geacht, dat bij even- tueele vergunningen in ieder geval de navol gende voorwaarden worden gesteld lo. dat geen andere zaken verloot worden dan eenhoevige en herkauwende dieren en var kens, alsmede voorwerpen, welke voor gebruik in het land- ol' tuinbouwbedrijf zijn te bezigen; 2o. dat de sub 1 bedoelde zaken worden aangekocht op dc markt ot de tentoonstelling 3o. dat de geeoncessioneerde binnen een zekeren tijd na afloop der uitloting een verslag, vergezeld van alle bewijsstukken van uitgaat, inzeilde aan den betrokken commissaris der Ko ningin. Ik kan mij met het gevoelen van mijn ambt genoot geheel vereenigen en verzoek mitsdien UHEG. om, bij eventueele berichten op rekes ten om vergunning tot het houden van verlo - tiugen vau bedoelden aard, inet het vorenstaande rekening te houden. Dc heer mr. J. A. van Hoek, heeft inet ingang van 1 April a.s. eervol ontslag aange vraagd als officier van justitie bij de arr.-recht- liank te Middelburg. BRESKENS, 13 Januari 189». Tot rijkshavenmeester alhier is benoemd de heer J. Mulder, le officier bij de Maatschappij «Zeeland" te Vlissingen. Hoofdplaat. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen de heer E.eB. Couvée, eand. te Leiden. De heer J. G, Gerritsen is met ingang van 17 Jan. herbenoemd als burgemeester der gemeenten Groede en Nieuwvliet. Bij de Ned. Herv. Kerk in onze provin cie zijn op 't oogenblik 35 predikantsplaatsen vacant, waarvan in de classis IJzendijke ti. nl de gemeenten Breskens, Hoofdplaat, Hoek, Hulst, Sas van Gent en Waterlandkerkje. Dc vacaturen Breskens en Sas van Gent zullen eerlang vervuld worden door de aannem.ng der beroepen door de heeren R. Meeuwenberg en C. van Akkersloot van Houten Roos. Hoofdplaat is vacant sedert 11 Mei 1889 en Waterlandkerkje sedert 18 Sept. 1881. In 't geheel waren op 1 Jan. nog 288 plaat sen onvervuld, welks getal 24 minder is dan in 1897. Nieuwvliet. De loop der bevolking gedu rende het jaar 1898, is als volgt Op 31 Dec. 1897 bestond do bevolking uit 288 in. en 309 vr., totaal 597 zielen. Zij ver meerderde door geboorte met 7 m. en 4 vr, en door vestiging met 33 m. en 24 vr., samen 40 in. en 28 vr., zij verminderde door overlijden met 3 m. en 5 vr. en door vertrek met 31 m. en 32 vr. samen 34 m. en 37 vr., zoudat op 31 Dec. 1898 de bevolking bestond uit 294 m. en 300 vr., totaal 594, zij is dus vermin derd met 3 zielen. Kr zijn als levenloos aan gegeven twee kinderen een van het mannelijk en een van het vrouwelijk geslacht, en buiten echt geboren twee kinderen, een van het man nelijk en een van het vrouwel. geslacht, er zijn acht huwelijken voltrokken, allen tusschen jong mens en jonge dochters. IJzendijke. Door het telegraafkantoor al hier zijn over 1898 ter verzending aangeboden 940, ontvangen 941 en ter verdere seining ont vangen 3398 telegrammen. Blijkens het in de gehouden vergadering van de afdeeling Zeeland der Nederl. Maatschap pij tot bescherming van dieren uitgebracht ver slag, is door het bestuur heel wat verricht tot opsporing van gevallen van dierenmishandeling. Door deze afdeeling werden daartoe gratifi catiën beschikbaar gesteld aan die pelitie-ainb- tenaren, die van dierenmishandeling proeessen- verbaal zouden opmaken, en die tot een vcr- oordeelend vonnis aanleiding zouden geven. Zulke belooningen konden o. m. worden uit gereikt aan dhr. N. de Bruine brigade-comman dant te Aardenburg, voor de marcchausssées J. B. Goossens (thans te Hulst) en P. Leof, thans gemeente-veldwachter te IJzendijke. Dsze ambtenaren 'hadden in October 1897 «ene bekeuring ingesteld tegen K. J. W. te Bede, wegen3 het doen trekken van een last, kennelijk te zwaar voor het dier dat voor den wagen was gespannen, waarop door den kanton rechter te Oostburg een veroordeelend vonnis is uitgesproken. Met ingang van 15 Jan. a.s. zal de in voer van vee uit Holland in België weer ge sloten worden voor wat betreft het station Clin- gp- Deze sluiting zal vermoedelijk in verband staan met het uitbreken' van het mond- en klauwzeer op sommige hoeven nabij de gren zen Zoo is die ziekte weer ontstaan onder het rundvee van de landbouwers E. de Munck te Zuiddorpe en A. le Clercq te Retrenchement. Op een dorp in Nijmegcn's omstreken sterft een koe naar het zeggen des volks «aan de tering". Een erg geval voor den boer, maar zoo heel erg toch niet, want het beest stond in «de fonds." Het nu in den grond te stop pen was wel misschien het baste, maar tevens het onvoordeeligstc geweest. Er kwam een kooper, deze. kocht het beest voor f 9. Dit werd nu in een mand gepakt, op de mand het woord «porselein", en daar ging het beestje, niet naar Nijmegen, neen een eindje verder, zeker naar een of andere „worstfabriek." Een paard gevallen. Daar lag «ie", zoo als de straatjongen, die er natuurlijk bij was, het uitdrukte. «Ie" was het paard van een aapje. De koetsier smakte, een verwenschiug mompelende tegen «dat berasphalt" de zweep op de kap van zijn voertuigtoen klom hij met koetsierskalmte van zijn bok en begon de strengen los te maken. »Ie" lag op het asphalt van de Utreehtschestraat te Amsterdam, juist over de rails. Dadelijk een oploop van inenschen, steeds groeiende in aantal, meewarig kijkende naar het paard, dat in al zijn zwaarte lag op de straat, geen moeite doende om op te staan. Trams komen aan van weerskanten eerst een, dan nog een, dan een derde zij hoopen zich op achter elkaar, moeten wachten tot «ie" weer op de beenen staal. Hulpvaar dige handen helpen den koetsier het paard be vrijden van de hinderlijke strengen en riemen, duwen dan het rijtuig achteruit tot het vrij staat op den hoek der Kerkstraat. Dan trekken zij het paard bij het bit, porren het tegen het lijf: «hoep! hoep!" Het dier spartelt met de beenen de nieuwsgierigen drin gen angstig achteruit «als «ie» eens slaan ging.» Maar als het beest weder kalm de bee nen uitstrekt en blijkbaar geen plan heelt op te staan, dringt de menigte weer op, om toeh maar goed te kunnen kijken. «Zoo gaat ie niet, Jen 1" zegt een der hel pers, «hè je geen doekie Gedienstige gees ten komen met doekies aan. De deken van den bek van het rijtuigaardappelzakken uit den kelder daar dichtbij, en al die sdoekies» worden gesjord onder het zwaarliggend paar- denlichaam doer. «Hoep hoeprukken ze weer aan de teugels weer gespartel met de beenen angstige gilletjes van achteruitdrin- gende dienstmeisjes dan weer ligt het beest kalm. «Op die manier haal ik mijn trein niet", zegt een heer, die van een der trams afgestapt is. «Haal jij 'in dan op zij", krijgt hij van een der helpers tot bescheid. «Dan mot je maar loope", zegt een ander. De heer af, verdwijnt weer in de tram. Onderwijl komen anderen op het denkbeeld «hem» van de rails te trekken. De daad wordt gevoegd bij het woord gesjor aan de «doekies» en kalm laat het paard zich seulen van de rails af. Vroolijk klingelen de trams van weerszijden, passeeren elkaar op de brug Prinsengracht de «mijnheer zal zijn trein halen. «Hoep hoep 1 rukken ze weer aan het paard. Ha 1 Daar komt beweging in het beest nog een ruk, nog één achteruit stuift de me nigte hoep daar staat het paard snuivend en blazend overeind. De koetsier wrijft »hem» de beenen niet verwond aangespannen wordt het tuig het paard wordt gezet voor het rijtuig de koetsier klimt op dou bok vooruit weg rijdt het stelletje uiteen gaat de menigte uaar alle kanten. Te Geul (L.) zijn Woensdag drie lijken komen aanspoelen dat van een meisje, dat her kend is als de 18-jarige dochter van den heer A. uit Beck (L.), en twee andere lijken, van een man en een vrouw, aan elkander gehou den. Toen men den man op het droge haalde, brak het touw en verdween de vrouw in de diepte. Het lijk van den man is nog niet her kend naar zijn kleedereu tc oordeelen was de man mijnwerker. Het Handelsblad van Antwerpen meldt: Een jong advocaat van Amsterdam, welke uit de stad verdwenen was, verbleef sinds dien t» Antwerpen en had zijn intrek genomen in een onzer voornaamste hotels. De ouders van den advocaat, die hem kwa men opzoeken, stapten, zonder te weten waar zij hem vinden zouden, af in hetzelfde hotel. En het kon bijna niet anders of ouders en zoon moesten elkaar ontmoeten. Zoodra dit gebeurde, snelde de advocaat naar zijne kamer, waar hij zich een kogel door den kop schoot. Wij vernemen later dat de jonge zelfmoor denaar, die in 't begin der maand te Antwer pen was aangekomen, tot den 8 dezer in een hotel aan de statie had verbleven, waar zijne ouders hem hadden opgezocht. Hem daar niet vindende, zetten zij heel den avond hunne zoekir.gen voort, en kwamen in gezegd hotel, waar zij inliohtingenr egen. Op het vernemen dat de gezochte daar was, vroegen zij bij hein toegelaten te worden. Zij klopten op zijn kamerdeur, twee-driemaal tot eindelijk do vader zich bekend maakte. Bij hot hooren dier stem hce t hij zich een kogel in den mond geschoten. Hij was op slag dood. Zijn naam was Nicolaas L., geboren te Lei den, 27 jaar. Hij was een Jgroote struische jongen, die niet minder dan 115 kilo's woog. Het lijk is in St. Elizabcthgasthuis gebracht. Vermist wordt te 's Gr&venliage een jeug dige dienstbode, de verloofde van een van de brandwachts die bij den brand in de Brood- en Meelfabriek het leven verloren. In een brief moet zij haar voornemen te ken nen hebben gegeven zich van liet leven te be- rooven. De politie hoeft verscheiden grachten afge- dr< gd. Zaterdagavond is door den trein, welke te 10 uur te Middelburg aankomt, even vóór het station een 16-jarige knaap overreden; de jongen werd letterlijk vermorzeld. Het is meer dan waarschijnlijk dat hij zich, met het doel om overreden te worden, voor den trein heelt geworpen. Zaterdagavond is te Gapinge door het springen van een petroleumlamp brand ontstaan in de smederij en het woonhuis van J. K. al daar. Alles is uitgebrand niets kon er gered wor den. De geheele boel was verzekerd. Twee meisjes van H. v. d. Akker te Oudehorne, die door duisternis verdwaald (wa- ren, zijn ir. eene sloot verdronken. Door den visscher Spruit te Loosdrccht, is in den Loenderveenschen polder een snoek gevangen ter zwaarte van 20 pond. Toen het reusachtige dier in de kar was ge daan, spuwde het een ander snoekje uit, dat nog anderhalf pond woog. Tengevolge van de in den laatsten tijd veelvuldig voorgekomen (vechtpartijen tussehen militairen en burgers in danshuizen in de Tol* brugstraat te 's Hertogen boscg, bestaat „bij de militaire overheid aldaar het voornemen den mi litairen (het bezoek aan die inrichtingen te verbieden. Te Amsterdam is de vorige week op de Mauritskade tegenover de 's-Gravezandsche

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2