Gravin Ilario. No. 381. Zaterdag 14 Januari 1899. 8e jaargang. Uit Frankrijk. FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De Dreyfus-zaak heeft niet alleen op zich zelf eene iange lijdensgeschiedenis achter den rug, maar hebben andere zakei: een verbazende nasleep door deze schijnbaar alles beheerschende Fransche quaestie. Dat Frankrijk tegenwoordig is verdeeld in Drcyfusards en auli-Dreyfusards bewijst reeds voldoende, dat de reeds lang hangende kwestie de grootste is, welke Frankrijk in zijne geschie denis dezer eeuw kent. De omstandigheid, dat voor- en tegenstan ders van Dreyfus of liever van die Franschen, wier aanhankelijkheid aan het leger als 't ware de rechtvaardigheid in de schaduw stelt eener-, en zij, die een onderdeel van dc staats-instel- lingeii ondergeschikt achten aan waarheidsliefde, anderz'jds zelfs niet meer samen kunnen wer ken, waar zij in één college de hoogste belan gen der natie hebben te behartigen, is het doorslaand bewijs, dat de Dreyfus-zaak eene alles beheerschende is. De meest eenvoudigste en onnoozelste zaken worden samengekoppeld met //de zaak" en leiden tot gevolgen van de ineest verreikende strek king. tlebben we gezien, dat generaal G'hanoinc die als minister van oorlog opgetreden, op de meest onnatuurlijke wijze van de regeering zich heelt afgescheiden, thans aanschouwt Frank rijk een soortgelijk geval met een der mannen van de hoogste magistratuur. Zooals men zich herinneren kan heeft de raadsheer Bard, rapport uitgebracht over de Uit het Ilaliaansch vertaald 8. DOOR II. c. Nu is zij redelijk wel, zendt hare groeten en verzoekt mij die ook over te brengen aan u, die zoo goed voor haar waart. Zij zal spoedig schrijven. De Poolsche dame is zeer met haar ingenomen Ik hoop u weldra te komen bezoeken, zoodra ik mij sterk genoeg zal ge voelen mij een uurtje op het spoor te wagen, in de barre koude die wij tegenwoordig hebben. Elkeen vraagt inij waarom graaf en gravin Ila rio gedurende den winter hun huis niet weder komen betrekken. Waarom antwoord ik, om dat wie rijk is tevens zonderling is, en zijne luimen mag volgen. Tot wedorziens, Innocenza." De brief van mevrouw Map-., bracht geeue verbetering in de gevoelens der' gravin omtrent freule Veber, aan wie evenmin de tijd als de noodige gezondheid kon ontbreken om haar An woordje van beleefdheid te doen toekomen. De Dreyfuszaak waarhij men tot de conclusie was gekomen, dat de aanvraag om herziening van het vonnis, inet het oog ook op de nader aan het licht gekomen feiten, moest onderzocht worden. Op deze conclusie nam het Hof van Cassatie een arrest, waarbij een uitgebreid en geheim onderzoek zou worden geleid. Ten tijde dat ook kolonel Pieqnart zou ge hoord worden, begaf de bovengenoemde raads heer Bard zich in het vertrek van den heer Quesnay de Beaurepaire, en in de meening daar Piequart te ontmoeten zeide hij, dat de kolonel als getuige dien itag niet meer kon gehoord worden. De heer Beaurepaire, president van de civiele Kamer van het Hof van Cassatie was er cenigs- zins gebelgd over dat zijn vertrek was misbruikt, en nog wel door iemand, wion hij als anti- Dreyfusard geen goed hart toedroeg. Op welke wijze aan dit misnoegen ruehlbaar- heid is gegevon, doet weinig ter zake, maar toch is daaruit dc gevolgtrekking gemaakt dat de onpartijdigheid van de strafkamer, althans van den raadsheer Bard, in twijfel werd ge trokken. Uit een door den minister van Justitie in gesteld onderzoek is gebleken, dat het verhaal grootendeels was verzonnen en aan Bard in elk geval niets kon verweten worden. Beaurepaire schijnt daardoor in hooge mate getroffen en heeft als lid der hoogste magistra tuur ontslag genomen. Is de aanslag-aanvrage, die door de beide partijen verschillend wordt uitgelegd, op zich zelf een vrij ernstig feit, niet te minder is zulks graal zelf, hierover ondervraagd, kon niet an ders dan zich verecnigen inet het oordeel zij ner echtgenootc en noemde treule Veber een koud, ongevoelig, trotsch en ondankbaar schep sel. Inmiddels was het bijzijn van Santinella vol doende om uit het hart der gravin alle onaan gename indrukken en alle verveling van het seizoen en de eenzaamheid uit te wisschen. Als eene echte epicuriste genoot het kind haar nieu wen toestand, baadde zich in weelde en maakte zich de aanmatiging dtr groote lui eigen, door te stampen met dc kleine in satijn geschoeide voetjes en haar kante mutsje in flarden te scheu ren, telkenmale als men haar het een of ander voorwerp weigerde. De echo's van het groote huis weergalmden van kinderkreten. De schoone gravin, gekleed in eene wollen japon, nam de kleine op den arm, op haar schoot, sloeg nauw lettend het doorkomen barer tandjes gade, wiegde haar teederlijk in slaap, en als zij haar dan goed verzorgd had, waagde zij het een oogje op haar eigen toilet te slaan en lachte. Goed dat ik in het afgelegene gebergte woon Ja, waarlijk woonde zij eenzaam, en meer nog dan zij bemerkte dit haar echtgenoot, die de de slap, waartoe Beaurepaire zijn toevlucht heeft genomen, namelijk door in het orgaan dat in betrekking staat tot den generalen staf, een protest te doen hooren tegen de partijdigheid waartnêe de revisie-procedure wordt geleid on der bedreiging, dat hij zal blijven protesteeren tegen het vonnis, dat ten gunste van Drevfus wordt voorbereid. Dit is werkelijk ongehoord. Ziehier een lid van het Hof van cassatie, niet behoorend tot de stralkamer en dus onbevoegd om kennis te nemen van hetgeen daar voorvalt en van den loop van het volstrekt geheime onderzoek. Han gende dat onderzoek, beschuldigt deze man zijn collega's van het hoogste rechtscollege van par tijdigheid en verklaart te zullen protestceren tegen hnn arrest, van welks voorafgaande in structie hij geen kounis mag dragen Men slaat versteld over een dergelijke plicht verzaking door iemand, die nog pas een post van zoo hooge verantwoordelijkheid bekleedde. En hoeveel kwaad zal dit optieden weer doen. Al wat legen de revisie gekant is, zal er zich aan vastklampen de menigte zal bewerkt wor dt n met het betoog, dat er toch wel een luchtje aan de onpartijdigheid der stratkamer zal zijn, als de collega's van haar leden zelf er haar van beschuldigen. Het te wachten adres zal nieuwe aanvallen te verduren hebben de Dreyfus-agi- tatie zal tot ver over den definitieven uitslag van het Drevfus-proces verlengd worden. Men mag waarlijk wel zeggen, dat niemand in Frankrijk er aan denkt zich tegen de uit spraak van het Hof van cassatie te verzetten I De onverantwoordelijke daad van den afge treden raadsheer kan werkelijk niet te gestreng kamers doorliep of zich opsloot in zijn studeer vertrek, waar de brandende kachel van 's mor geus vroeg tot 's avonds laat eene gloeiende hitte verspreidde. Het was ot een geheime smart zijn hart folterde en hem somwijlen de krachten dreigden te begeven, doch de kwel lingen der afzondering maakten terstond plaats voor eene zichtbare kalinte, zoodra hij zag dat de oogen der gravin op hem rustten. Hoe mooi, die sneeuw, Innocenza, zeide hij met uitgezochte vriendelijkheid. Ja, waarlijk mooi. En gij, Rodolfo, houdt gij nog vol Maar ik begin te gelooven dat het leven in de wereld u vreeselijk tegen gestaan heeft. Het heeft mij verveeld, anders niet. Ik zal een uitstapje naar de stad doen als de tijd daar is om met mijn rentmeester mijne reke ningen te vereffenen. Zijt gij over inij tevre den Onuitsprekelijk, Bodolfo De dagen vlie gen om Maar het is mijne bedoeling niet de wereld met al haar praal, al hare verleiding voorgoed te ontvlieden. Dit zou eene dwaasheid wezen. ZekerEn de gravin glimlachte. Uw vriend schrijft niet, zoo sprak zij afgekeurd worden. Den voorstanders der revi sie zal zij een nieuwe wenk zijn 0111 op hun hoede te wezen. Waar zulke dingen gebeuren, waar wij om van de direct bij het vonnis van 189-1 be trokkenen te zwijgen oen hoogen magistraat als Quesnay de Beaurepaire het voorbeeld van den coup de theatre te zien volgen, door een Cavaiguac, een Znrlinden, een Chanoine gege ven, daar is, zoolang het Hof de procedure niet beëindigd heeft, alle reden tot ongerustheid en blijft de kans open op „de een of andere on mogelijke en monsterachtige poging zooals Zola het uitdrukt nog aan den vooravond van Dreytus' vrijspraak." Dat intusschcn het optreden van den afge treden raadsheer zulke groote proportiën heeft aangenomen is wel eenigszins bedenkelijk. liet is nu niet alleen meer, dat de heer de Beaurepaire zijn collega Hard van onpartijdig heid beschuldigt, maar zelfs het gcheele Hof. Dat deze verdachtmakingen koren is op den molen der anti-Dreyfards, is niet te ontkennen. Wie weet of niet het motief tot het ontslag en de gevolgen van dien is voorbereid door du anti-Dreyfusards als laatste poging om eenige bij „de zaak" betrokkenen te redden. Indien dit zoo mocht zijn, welk eene opvat ting zou dan de Beaurepaire gehad hebben van zijn taak als president van een der hoogste rechtscollegiën. E11 toch heeft hij, ondanks het kleinzielige en verdachte van zijn optreden dit succes, dat de pre sident der stralkamer Mazeau, zelve de debat ten der revisie-zaak zal leiden. Of daaruit moet opgemaakt worden, dat MaH op een dag dat zij bezig was een laarsje voor Santinella te rijgen. Ach 1hij is zoo lui. Alle vrienden zgn lui I prevelde zij en dacht aan freule Veber. Er kwamen onderscheidene brieven uit de stad, welke de graaf onverschillig inzag en daail op tafel liet slingeren. De winter werd hod langer hoe strenger, doch overschreed geenszins den drempel van het grafelijke huis, dat ver-| warind en van alle gemakken voorzien was. De schoonheid der gravin, éénig als de zon omdat zij daar in het gebergte geene mede dingsters had, en haar gelijkmatig humeur moes-j ten, zou men gezegd hebben, het hoogste genot van haar echtvriend uitmaken, die verstoken was van elke rerstrooiïng. Eene norsche uit-i drukking evenwel benevelde zijn oog, zoodra dij toevallig op de kleine Santinella gevestigd was of haar midden in de kamer recht overeind zad staan in eene weerbarstige bui, druk in dj weer papier te verscheuren, te schreeuwen ol zonder ophouden te roepenMama, mama j Dan werd de graaf ongeduldig en liep de ka mer uit, en de gravin, die hem verwonder) naoogde, sprak bij zichzelve Het is vreemd 1 Vroeger placht hij al

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1