Een terugblik. No. 379. Zondag 1 Januari 1899. 8' jaargang. Binnenland. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. ssso<«. Als de velden der aarde met eene dikke sneeuwlaag zijn bedekt en de wateren tot eene ijskorst zijn gesteven, als de boonien ontbla derd en de landen naakt zijn, dan wordt ons daarin de vergankelijkheid geteekend van het leven der natuur. Als in de lente het grasscheutje zijn kopje schuchter uit de aarde opsteekt, het blad zich ontwikkelt, het heestergewas uitloopt en de bloem ontknopt, als in den zomer de vrucht door de warmte der zonnestraal tot rijpheid en in den herfst tot vollen wasdom komt, en wanneer daarentegen in den winter alles in de natuur ten doode schijnt gedoemd te zijn, dan zien we daarin een volmaakt spiegelbeeld van ons bestaan. Want onmiskenbaar spiegelt het verganke lijke menschenleven zich in de vergankelijk heid der natuur af. Indien we om ons henen staren, trekken onderscheidene veranderingen onwillekeurig onze aandacht. Oude geslachten zijn heen gegaan, waarvan in sommige gevallen zelfs geen spoor meer te vinden is, in andere daar entegen waaruit nieuwe takken zijn gesproten, met andere gedachten bezield. Zeden en gewoonten hebben zich gewijzigd en ons voorgeslacht zou de handen in een slaan bij het zien der omkeering in onze hedendsagsche maatschappij, waartoe de tijd geest als bet ware aanleiding heeft gegeven. De bewegingen op staatkundig en gods dienstig gebied vormen schier nieuwe perio den in hunne eigen geschiedenis. In alles is de zucht tot vooruitgang en verandering waarneembaar. Elke gedachte, elk begrip wordt beheerscht door den geest des tijds, wordt samengetrok ken met de huidige beginselen, die allengs baan hebben gebroken. 0, wat is alles ontzettend veranderd, hoo- ren we vaak ouden van dagen zeggen. Alles is tegenwoordig geheel anders dan vroeger ingericht. Onze geheele maatschappij is geschoeid op de leest der vooruitgang. Eene scherpe tegenstelling vormt het resul taat van den vooruitgang met die van eene vroe- gore opvatting onzer samenleving. De staatkundige denkbeelden hebben zich gewijzigd naar de behoeften van onzen tijd en in elk leger der politieke partjjen, treft men de bevorderaars van den vooruitgang op dat gebied aan. Men moge smalen op de beginselen, reeds door zoovelen toegedaan, het onmiskenbaar recht van hun bestaan is niet meer tot en ger paden -terug te leiden. De tjjden zijn voorbij, dat geld macht en recht, wijsheid en heerschzucht met zich bracht. De ontwikkeling der vrije gedachten beeft de grenzen van rechten en plichten op be hoorlijke wijze doen onderscheiden. Waar echter aan deze beweging, ook in ons land, een belangrijke aandacht wordt ge schonken, zou het heel verkeerd zijn tot over ijlde stappen zijn toevlucht te nemen en is eene bezadigde voorbereiding immer aanbe velenswaardig. Daarvoor staat echter de kalme natuur on zer natie ons borg. Bij de meest verschillende opvatting van begrippen, gaat zij niet overijld te werk, en als het belang van de geheele natie zulks meebrengt, wordt dubbol bezonnen oer begon nen. Geen wonder dan ook, dat bij het concen- treeren harer belangen eene vrij algemeene eenstemmigheid heerscht, die bij vele andere natiën eerbied afdwingt. Gaf de plechtige gebeurtenis van de inhul diging onzer Koningin in het afgeloopen jaar, daarvan niet het sprekendst bewijs Niet waar het zoogenaamde Kroningsjaar staat als met gulden letteren geschreven in de annalen van Nêerlands geschiedenis. Niet alleen om de beteekenis van het heu gelijk feit, maar ook oiu de wijze waarop Nêerlands volk zijn Koningin is tegemoet ge treden. Nederland heeft zijn vorstin ontvangen met eene liefde, trouw en aanhankelijkheid, die de troon des te hechter heeft bevestigd. Van die trouw gaf de natie de meest door slaande bewijzen in hare spontane uiting van oranje-gezindheid. De hechtheid van den Staat is nog meer bevestigd geworden door het Nederlaudsche volk in de aanvaarding der regeering van Ko ningin Wilhelinina. Deze groote en alom in den lande gevierde gebeurtenis ligt niet alleen te verseh nog in het geheugen om haar aan de vergetelheid te ontrukken, maar is ook van te uitgestrekte beteekenis, om, bij het overzicht van het af geloopen jaar, niet de eerste plaats in te ne men. Waar in het verre westen de oorlogsklaroen schalde, maakten wij ons op om het feest van bet Hoofd van onzen Staat te vieren. Waar Frankrijk bijna in leugen en onge rechtigheid ten onder ging, bracht onze natie in de meest volmaakte gerustheid hulde aan hare Koningin. Waar Europa beefde op de griezelige daden der anarchisten, lag Nêerlands volk schier aan de voeten van zijne vorstin. Die volkomen zekerheid in de liefde van Oranje tegenover het volk, is het gevolg van beginselen op vasten grond gebouwd. Oranje's ideeën zijn niet van heerschenden aard, noch van despostische strekking, maar van een leven met en voor het volk. En daarop kan niet genoeg gewezen worden, daarvoor kan het volk zich niet dankbaar ge noeg toouen. Want zulke beginselen leiden tot het heil der natie, tot de vastheid van den Staat. Het is daarom niet te veel gezegd, dat 1898 een zeer belangrijke periode vormt in de geschiedenis van ons land en volk. De meest belangrijke feiten die in 189S plaats vonden in Europa, willen we met een enkel woord in dezen terugblik aanstippen. Van het staatkundig tooneel werden door den dood een tweetal hoogst belangwekkende figuren weggerukt. We bedoelen de Engelsche Staatsman Wil liam Gladstone en de Duitsche ex-rijkskanselier Vorst Bismarck. Alhoewel beiden zich uit het publieke ge woel hadden teruggetrokken, hun verscheiden wekte niettemin de belangstelling van ganscli Europa op, van welks politiek zij onmisken baar de toonaangevers waren. De moorddadige aanslag op de ongelukkige Keizerin van Oostenrijk heeft het strenge optreden tegen de anarchisten weer versterkt en hoezeer het te wensclien ware, dat dit revolutionisuie voor goed den kop kon worden ingedrukt, zien we vooralsnog weinig heil in de maatregelen, die de verschillende Staten tegen hare aanhangers trachten te nemen. In het laatst des jaars kwam de tijding tot ons van den vrede tusschen de Vereenigde Staten van Amerika en Spanje. De vreemd soortige oorlog tusschen beide landen gevoerd, heeft het laatste rijk in een zeer ongunstige financieels positie gebracht. De reeds lang hangende Creta kwestie heeft eindelijk haar beslag gekregen in de benoe ming van prins George van Griekenland tot gouverneur van het eiland Creta, onder be scherming van de vier groote mogendheden. Te hopen is het intusschen, dat de christen- moorden waartoe de Grieksch-Turksche oorlog aanleiding heeft gegeven, een einde zullen genomen hebben. De Dreyfus-zaak, die niet alleen in Frank rijk maar zelfs daarbuiten groote belangstel ling heeft gewekt, heeft in den nazomer van het vorig jaar eene wending genomen, die goede hoop heeft op een bevredigende oplos sing en aan licht en waarheid eene overwin ning zal bezorgen op bedrog en leugen. Letten we ten slotte op de vredesboodschap van czaar Nicolaas II van Rusland, die als 't ware voor een oogenblik verademing schonk in de drukkende atmosfeer van wapengekletter en krijgsmuziek. De te dier zuke te houden conferentie van de mogendheden en Staten van Europa belooft wel belangwekkend te zijn maar of zij zoo danige resultaten zal hebben als met de strek king dier samenkomst bedoeld is, valt te be twijfelen. Immers de budgetten van oorlog van ver schillende Staten wijzen eer verhoogde dan verlaagde cijfers aan en geven aanleiding tot het vermoeden, dat de bedoeling van den Czaar zal mislukken. Noch de Atjeh-oorlog, noch de gronsquaestie met België zijn tot eene bevredigende oplos sing gekomen. Het is nog op verre na niet te voorzien, wanneer aan deze ingewikkelde en voor ons land nideelige vraagstukken een einde zal komen. Waar de balans over 1898 ten opzichte van ons land niet naar het debet overslaat, en de binnenlandsche aangelegenheden daartoe evenmin aanleiding geven, gaan we met moed bezield de nieuwe jaarkring in. We hopen dat ieder persooiiljjk de zegenin gen van onzen tijd deelachtig worde opdat de vooruitgang van het laatst dezer eeuw in alle opzichten eene vooruitgang in de goede rich ting zij. Blijkens bericht van Ilarer Majesteits gezant te Brussel van 25 December is de invoer van melkkoeien in België langs het kantoor Water vliet tot nader order verboden en het kantoor Santvliet weder voor dien invoer geopend. KKESKEX.S, 31 December 1S9S. Bij de Dinsdag door Kerkvoogden der Ned. Herv. gein. alhier gehouden aanbesteding van onderhoudswerken aan Kerk en Pastorie, werd ingeschreven door de heeren 1'. van Houte voor ƒ187.25, W. Woittiez, ƒ187, A. N. v. de Sande ƒ187, Anti). Monjc 130, J. Vienna ƒ185, Albr. van de Sande ƒ184.20, J. A. Carels ƒ1 S3. Wtlterlandkcrkje. Den 2en Kerstdag, gaf de Red. Kamer „Nut en Gonoegen" alhier voor eene goed bezette zaal hare vierde openbare uitvoering. Opgevoerd werden: „Baboe Rita", tooneclspei en „Stotteraars in soorten", klucht spel. Alles liep goed van stapel, en de wer kende leden werden voor de moeite, die zij zich hadden aangedaan, om zulk eene uitvoe- riug te geven, rijkelijk beloond door de toe juichingen van de zijde van het publiek. Het is te hopen, dat de werkende leden dezer Kamer op den ingeslagen weg voortgaan en den ingezetenen nog dikwijls een gcnoegelijken avond mogen verschaffen. Waterlandkerkje. Bij de Ned. Herv. gem. alhier zijn tot notabelen heikozcn, do altreden de leden dhr. J. J. Rissecuw en W. van dor Hooit, terwijl door den Kerkeraad zijn benoemd als ouderling dhr. W. v. d. Hooft en als dia ken dhr. J. Verplanke. Waterliimlkcrkje. Niettegenstaande in het vorig nommer van dit blad werd vermeld, dat dhr. H. G. Brink voor de toezegging vun be roep alhier heeft bedankt, is er tot heden toe bij den consulent ds. Onnes en bij den kerke raad niets b kend. Scliooudijkc. Met du Kerstdagen ver chafte de zangverecniging „Kunstmin" alhier een paar

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1