Gravin Ilario. No. 377. Zaterdag 17 December 1898. 8e jaarga. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskem. De vervolging tegen overste Picquart wegens vervslsching en het gebruik luaken daarvan, tou, zooals men weet, j 1. Maaudag voor den krijgsraad behandeld worden. Duizenden in Frankrijk hebben zich verzet tegen de wijze waarop de militaire autoriteiten tegenover Picquart zijn opgetreden. Dit luide protest heeft dit tengevolge gehad, dat door de regeering als het ware middelen zijn aangewezen om de berechting te voorkomen. Picquart's vardediger, mr. Labori, die onuit puttelijk schjjnt in juridische spitsvondigheden, heeft ingevolge het Fransche strafwetboek Pic quart tot het Hof van Cassatie doen wenden, unit het verzoek om diens rechtgebied te rege len, op grond dat de zaak, waarvoor Picquart wordt vervolgd, in het nauwste verband staat met de door het Hof van Cassatie in onderzoek zijnde revisie-aanvraag van Dreyfus. Donderdag laatstleden werd daartoe door het Hof eene openbare zitting gehouden, die ge presideerd werd door mr. Loew. Ha de opening las de raadsheer Atthalin dadelijk zijn rapport voor. Hij gat een overzicht van de besehuldigin gen tegen Picquart ingebracht, noemde den samenhang der feiten in 't oog vallend, en concludeerde tot bevoegdheid van de burger lijke rechtspraakhij helde over tot het uit spreken van een arrest tot schorsing wegens gemeenschap van de aanhangige zaak-Dreyfus. Het pleidooi van Picquart's advocaat, mr. Mimerel, was zeer kort. Uit het Italiaatuch vertaald 5, DOOR II. O. Toen de vrouw zich met haar kleine last ver wijderd had, keerde gravin Ilario zich naar ha ren echtgenoot. Nu behoor ik geheel aan u, zei de zij minzaam. Qeef mij een kus!Zeg mij, waarom hebt gij dit uur voor uwe tehuis komst uitgekozen P Ik reisde af zoodra ik vrij was, mijne lie ve Innocenza 1 En dit zeggende omhelsde hij haar recht hartelijk en volkomen tevreden ge steld. En uw vriend Arme man, hij is naar Napels vertrokken, waar hij den winter zal doorbrengen. Hij heeft voel tijd noodig gehad om daar toe te besluiten Wat zou hij veel spoediger Neen, gekheid Rodolfo ik ken hem niet, maar dewijl hij zoo zeer op u gesteld is, verdient hij van mijn kant alle mogelijke toegeeflijkheid, Hij zeide, den tijd van het Hof niet langer dan noodig was in beslag te willen nemer., en zich te kunnen vereenigen met de conclusies van den rapporteur, er nog bijvoegend dat lui tenant-kolonel Picquart zoo spoedig mogelijk ziju zaak behandeld weusclil te zien, om zich dan dadelijk te kunnen zuiveren van de smet die op hem geworpen is. Ook de procureur Manau gaf een historisch overzicht vau de kwestie. Naar zijn gevoelen moest het Hof, alvorens over den samenhang van de feiten, aan het oordeel van de burger lijke en de militaire rechtspraak onderworpen, een meening te kunnen uitspreken, in het bezit zijn van het dossier der militaire instructie tegen Picquart. Zijne conclusie was dus ook dat het Hof een arrest als door den raadsheer-rappor teur bedoeld, moest uitspreken. Overeenkomstig dien eisch heeft het Hof beslist, dat de zaak-Picquart nog niet voor den Krijgsraad zal worden gebracht. Dientengevolge is de zitting van den Krijgs raad, zonder bepaling van een ander tijdstip, uitgesteld. Niettegenstaande de handelingen van het Hof van Cassatie de waarborg voor de meest mogelijke onpartijdigheid en rechtvaardigheid bieden, wordt door sommigen maar immer voortgegaan om de volksmenigte op te ruien en al die handelingen in verdenking te bren gen. Picquart, de heldhaftige strijder voor recht en waarheid, die vele betrokkenen in de Dreyfus- zaak aau gevaar heeft blootgesteld, is, terwijl hij nog in de gevangenis „de Cherche Midi" zit opgesloten het voorwerp van hun uitvallen. Rodolfo, vervolgde zij met bekoorlijke lieftallig heid, ik zal u geen deelgenoot maken van al de kwellingen mijner eenzaamheid, de sombere zwaar moedigheid die zich van mij meester maakte; ik wil u slechts dit zeggen dat ik u nim mer meer alleen zal laten vertrekken. O, dat is zeker, nimmermeer. De spiegel weerkaatste de beeltenis van dit jeugdige, schoone paar, dat elkander toelachte en vol van liefde en geluk in de oogen zag. De gravin hield zich een oogenblik stil, toen leunde zij het hoofd op den schouder van haar echtvriend en zeide: De dood van die bede lares en de aanvaarding van dit kind, hetwelk zij ons naliet, heeft mij, zonderling genoog, be ziggehouden gedurende uw afzijn. Spreek niet meer daarover, hernam de graaf en trok zijn arm terug, welken hij in dien zijner vrouw had gelegd. Dus keurt gij zulk een weldaad af? Neen, maar de slotsom is: ik weiger om langer eene onaangename redeneering aan te hoo- ren. Ik kom van het spoor, ik stap binnen, ik zie u en ik hoor van niets praten dan van sterven; een vreemd kind wordt mij aangeboden, mijne ooren worden verscheurd door een onver wacht geschreeuw. Liefdadigheid is zeer mooi, De bedreigingen en plannen door die volks misleiders op vergaderingen en mectingen geuit, heeft aanleiding gegeven tol buitengewone politie maatregelen. Daaromtrent lezen we liet volgende Zondagavond liet Touny, directeur van de gemeentelijke politic, in overleg met de regee - ring, de commissarissen van de twintig arron disseinenten van Parijs en de vier divisie-aom- missarissen bij zich komen hij gelastte hun, geenerlei samenscholing op den openbaren weg, noch geschrdeuw toe te laten en vooral de groepen die zich in den omtrek der gevangenis van Cherche-Midi mochten vormen, uiteen te laten jagen. Voorts gaf Zondagavond de regeering bevel, alle troepen van het garnizoen van Parijs in de kazernes te consigneeren, en vooral het station Montparnasse, maar oolc alle bruggen, door sterke afdeelingen agenten te lateu bewaken. Lazies en graaf de Ramel bevonden zich met Millevoye onder de aanvoerders van den troep, die slechts een 150 man telde, toen hij bij de rue Cherche-Midi aankwam. Nadat hier den betoogers de weg versperd was, begaven zij zich, intusscheu Picquart „couspueereude", naar het Hotel des Invalides, en van daar naar de woning van deu gouver neur van Parijs, waar alles gesloten was. Behalve de Millevoye voerden hier ook de Ramel en kolonel Monteil het woord. Eridelijk is het vredes-verdrag tusschen Spanje en de Vereenigde Staten van Amerika geteekend. De voornaamste bepalingen van het verdrag zijn deze dat Spanje alle aanspraken op sou- lieve vrouw, doch in dit bijzonder geval verwijs ik die naar een vondelingshuis. Ach, Rodolfo, wat zegt gij Kinderloos gelijk wij zijn, houdt gij het niet voor eeucn ons aaugewezen plicht om een aangenomen kind bij ons aan huis op te voeden Het is altoos nog tijds genoeg om tot zoo iets te verbinden. Tieu jaar heeft God gewacht om ons daar toe in de gelegenheid te stellen, antwoordde de gravin met neergeslagen oogen op droeven toon. Het moet God onverschillig wezen, of het weesje hetzij hier, hetzij ddar opgroeit. Indien gij het wilt beschermen, dan voorzeker verricht gij een Gode welgevallige daad; het geheel tot u te nemen evenwel maakt een groot verschil uitInnocenza, Innocenza, ging hij voort, zjjn ongenoegen onderdrukkende, in welk een vreemdsoortig gesprek zijn wij verwikkeld ge raakt op dit ongewone uur, meer dan een half uur na middernacht. Ik ben moede en ik ver lang zeer mij ter rust te begeven. IV Gravin Ilario bezat eene groote mate van stijf hoofdigheid, en, in aanmerking genomen de vereiniteit en gezag over Cuba afstaat, alsmede dat het eiland Portorico aan Amerika komt benevens alle andere eilanden in West-Indië, die thans nog onder Spaansch gezag staan. De geheele archipel, bekend ouder deu naam Filippijnsche moet Spanje aan de Vereenigde Stateu overdragen. Du Spaansche soldaten, die bij (1e inneming van Manilla krijgsgevangen zijn gemaakt, en alle andere gevangenen, zullen door de Veree nigde Staten op vrije voeten worden gelaten. Betreffende verschillende andere rechten ziju natuurlijk evenzeer bepalingen gemaakt. Het gebeente van Christuffel Columbus, de ontdekker van Amerika, is Maandag met veel praal uit de hoofdkerk van Havanna naar het Spaansche oorlogschip, dat daartoe was overge komen, overgebracht, om van daar naar het Vaderland vervoerd te «orden. De admiraal en vele ambtenaren en andere aanzienlijke Spanjaarden woonden de plechtig heid bij. Nog denzeltden avond kon het schip naar Cadix vertrekken. Men schrijft: Aan de Fransche grenzen worden in den laatsten tijd bezendingen Friesche boter gewei gerd voor invoer. Belangrijke zendingen staan aan die greuzen, waardoor de handel niet wei nig schade lijdt. De oorzaak dezer weigering is de volgende. In de overgangsperiode van den weitijd naar den stal is het percentage van vluchtige vetzuren in de Friesche boter weinige keeren dat zij gedwarsboomd werd, had zij de vereischte kracht overgehouden om aan de zeldzaam voorkomende spiegelgevechten het hoofd te kunneu bieden. Nooit zou zij deu strijd aanvaard hebben zonder voorzien te zijn van goede beweeggronden; want liet zij zich bij den eersten aanval allicht door haar gevoel mede slepen, zoo was zij toch even snel weder geneigd tot nadenken, door welk middel zij er steeds in slaagde zich te verbetereu. Derhalve had zjj nu ook rijpelijk overwogen, of zij al dan niet ge lijk had haar ideaal te willen verwezenlijken, dat is der kleine eene opvoeding te geven, haar als dochter aan te nemen en haar een bruidschat te verzekeren. Hier was niets tegen. Zijzelve bezat fortuin, was zeer rijk door haar huwelijk: er zou dus geen stoffelijk nadeel uit voortspruiten, en uit een zedelijk oogpunt beschouwd, was het niets dan haar volkomen geluk hetwelk zjj be oogde. Haar echtgenoot, goedhartig van inborst en zeer op kinderen gesteld, zou welhaast in de gevoelens zijner gade deelen, en had hij ook al in een oogenblik van vermoeidheid en lusteloos heid neen gezegd, ongetwijleld zou hij in een ander, kalm en opgeruimd oogenblik ja ge zegd bebben. En ja" moest het ook zijn. Hiermede stelde gravin Ilario haar geweten

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1