Belsiiral fee-invoer. Gravin Ilario. No. 376. Zaterdag 10 December 1898. 8e jaargang. II. c. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewaelit tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De bepalingen der Belgische regeering no pens den invoer van ons vee in liaar rijk, is in onze Tweede Kamer, bij de behandeling der begrooting voor Buitenlandscbe Zaken, andermaal ter sprake gekomen. Andermaal, zeggen we, want het is niet de eerste maal, dat deze belangrijke kwestie in onze wetgevende vergaderingen is aange roerd. Het debat dat er jl. Dinsdag over geroerd werd, was wel eenigszins afwijkend met dat bij vorige gelegenheden. Er werd nu bij sommigen definitief aange drongen op weerwraakmiddelen als het weren van Belgische inschrijvers bij aanbestedingen van rijkswege, het beperken en weigeren van invoer van mest van Belgische landbouwers wier gronden op Nederlandsehen bodem lig gen, en het beletten van beweiding op de weiden binnen onze grenzen, door Belgische koehouders. Zou men met ernst kunnen aannemen dat België daardoor toegeeflijker zou worden P Zou België niet eerder tot nog krasser maatregelen kunnen overgaan Het is waar, we hoorden dezer dagen, dat de nood zoo hoog gestegen is, dat de bepa lingen bij strenger toepassing niet méér na deel aan den grensbewoner en veefokker kunnen berokkenen. Maar de vraag is gewettigd of België niet tot maatregelen zou kunnen over gaan, die vrij wat dieper sporen nalieten, en ook andere takken van ons volksbestaan aan FEUILLETON. 4r. Uit het Italiaansch vertaald DOOR Bij het binnentreden van haar ochtgenoot, wiens stem zij reeds had gehoord, verroerde zij zich niet, maar stak hem de haar vrij gcblcve- ne hand toe, met zulk een onmiskenbare uit drukking van blijde verrassing, dat de graaf, in het eerst niet te best in zijn humeur door het geheimzinnige waarmee hij ontvangen werd, ter stond van stemming veranderde, naar haar toe snelde en de hem aangebodene hand aan zijne lippen drukte. StilGoed thuis gekomen, Rodolfo? O, hoe verheugt het mij je terug te zien. Kijk, dit engeltje is uit den hemel neergedaald Ga zitten, ik zal je alles vertellen. Met één oogopslag overzag de graaf zijne gade, het kleine schepseltje, de wanordelijke kamer en de portiersvrouw, die, uitgeput van vermoeienis, ingedommeld was, staande achter den stoel tastten. Enkele jaren geleden is een zeer druk be zochte vergadering gehouden in de graanbeurs te Oostburg, waar tot het in het leven roe pen van een algemeen petitionnement werd besloten. De resultaten zijn op verre na niet loonend geweest aan de getoonde belangstelling. Een krachtdadig optreden onzerzijds zal evenmin baten, want met gelijke munt zullen we terug betaald worden. We gevoelen de noodzakelijkheid van ver andering wel, maar door ons toegeven op kleinigheden heeft België de overhand verkre gen en nu is natuurlijk van een terug krijgen der weg geschonken voorrechten geen sprake meer. Geweld gebruiken is bezwaarlijk omdat onze handelsbelangen met België en niet andere naburen niet alleen meer van ons vee afhan kelijk zijn. Eer er tot weerwraakmiddelen wordt over gegaan zullen wel eerst de gevolgen moeten overzien worden. Want buitenaf staande kan men der regeering wel laksheid tegenover België verwijten, maar in den regel weet men niet wat er achter de diplomatieke coulisen verborgen zit, die een minister uit den aard der zaak wel kent. Het is waar, dat, zooals de heer Fokker opmerkte, dat de inschikkelijkheid niet altijd van ééne zijde kan komen, maar het egoïsme speelt ook bij de rijken een zekere rol, zoodat het best is om van den beginne af maar niet meer inschikkelijkheid te toonen, dan in het eigen belang noodig is. Was onzerzijds daar barer meesteres. Vertel mij toch wat dit alles te beduiden heeft 1 zeide de graaf, wiens gelaat opnieuw be trok. Er heerscht hier eene onordelijkheid ge lijk ik nimmer te voren heb waargenomen. Dat is zoo, dat is zoo, Rodolfo; maar wees nu vriendelijk en spreek zacht; eindelijk is zij in slaap gevallen, nadat ik mij vier-en-twintig uren met haar heb afgetobd. O, Rodolfo, nu begrijp ik eerst recht welk een last kinderen veroorzaken. Van wie is die jongen vroeg kortaf de graaf, opmerkzaam het kleine lichaam, welks beentjes men in een dikke shawl gewikkeld had, beschouwende. In de eerste plaats is het geen jongen, het is een meisje, mijn goede Rodolfo, antwoordde de gravin met de uiterste zachtzinnigheid ter wijl zij haar man naar zich toe trok. Het is een meisje dat ons in de doodsche eenzaamheid van den winter komt opvroolijken. Ik vraag van wie het is Van ons I sprak de gravin. Het heeft geen vader en geen moeder meer. Hare moeder, die weduwe was, is gisteren bij ons in de schuur gestorven, Wat is dat voor eene geschiedenis rekening mêe gehouden, dan zou het niet zoo ver gekomen zjjn, als het nu is. Het „hebben is hebben en krjjgen is de kunst" brengt de Belgische Regeering wel ter dege in toepassing. Dat onze regeering niet met één Fransche slag kan goed maken, wat andere, nu gezien, minder geschikt deden, is begrij pelijk. In de Tweede Kamer achtte de heer mr. Hennequin het eveneens gevaarlijk als men de gevolgen niet voorzien kan. Tegenover België zou 't neerkomen op een tarieven-oorlog, die bedenkelijk ware in zijne gevolgen verhooging van den prijs der arti kelen die wij uit België krijgen en minderen invoer van hier. Ook voor den landbouw zou 't op protectie neerkomen. Uitsluiting van België bij onze aanbestedingen zou slechts ten nadeele van onze belastingschuldigen wezen. En waarom zouden wij dan niet tegenover Duitschland doen wat wij tegenover België doen P Beter achtte hij 't zoo spoedig mogelijk de tuber culose van het vee ten onzent te bestrijden. Dan is ten minste dat voorwendsel weggeno men. België heeft nooit anders gehandeld dan thans. Bij de toepassing van de quaran taine maatregelen wordt het zieke vee dat in België niet wordt toegelaten naar ons land weder teruggezonden. Door gemakkelijke ver gunningen voor de beweiding van vee in de grensgemeente wordt de verbreiding der ziekte ook bevorderd. Het sanatair toezicht moet verscherpt worden. De toestand is inderdaad slecht. De smokkelarij gaat op groote schaal voort en van smokkelen komen andere mis De zuivere waarheid. Eene bedelares vroeg om een onderkomen. Zij was reeds zeer ziek en is thans overleden. De dokter heeft haar be zocht, de priester is bij haar geweest en zij hebben haar hier op het kerkhof begraven. Nu blijft het kindje voor ons over Gelooft gij niet dat het Gods beschikking is dat zij juist onder ons dak moest sterven, opdat wij het hulpbe hoevend wichtje zouden opnemen? Ja, Rodolfo, ja! Het onschuldig schepseltje heelt een tehuis ge vonden heeft een moeder gevonden en een De woorden bestierven haar op de lippen; want zij zag zulk een trek van verbolgenheid op het gelaat van den graaf, dat het haar leed deed. Zij verbleekte en riep: - Rodolfo I doen mijne woorden u onaangenaam aan Eén oogwenk slechts; toen klaarde het gezicht van den graat op en hij werd wederom vrien delijk. Hij nam een stoel en, met den rug naar de lamp gekeerd, boog hij zich naar zijne vrouw en sprak Volstrekt niet, lieve. Zoudt gij meenen, dat uwe edelmoedige opwelling geen weerklank zou vinden in mijn hart On mogelijk. Het eenige is, lieve Innocenza, dat het heel laat is, dat ik van de reis kom, dat ik ver moeid ben en zoo laf zelfs van slaap te heb ben Ziet gijuwe ingenomenheid met dat drijven. Daarom moet ook dit |zoo kracht mogelijk worden tegengegaan. Het antwoord der regeering, gegeven monde van den minister van Buitenlandse Zaken kwam hoofdzakelijk hierop neer, ei deze zich voornamelijk plaatste op het stan punt van den heer Hennequin. Over vergeldings-maatregelen wilde de n nister niet spreken voordat daarvoor aller uiteenloopende denkbeelden worden geoppe) De minister wilde niet ontkennen, dat enkele maatregelen zouden te nemen z|jn, ma ze treffen meestal dezen, die ze neemt. Hij zou er dan ook nooit toe willen ove gaan, tenzjj er zekerheid bestond voor e goed resultaat. In dit geval is er ook gei aanleiding voor retorsie-maatregelen. Belg heeft de grens opengesteld onder de beken voorwaarden. Inmiddels zijn er gevallen vi ziekte voorgekomentoch zjjn de Belgisc. grenzen opengehouden. Hoe het mond- klauwzeer zich weder heeft geopenbaard, niet na te gaan. België heeft echter tjjdelj de grenzen moeten sluiten, doch Esschen i zoodra mogelijk weder worden opengesteld. Van 115 Nov. zjjn 10142 stuks vee i gevoerd in België, op 15 Nov. 931 stuks. Dat is niet zoo gering. De quarantai levert zeker eenige bezwaren op, waaromtre vertoogen tot de Belgische regeering zjjn g richt. Men kan Belgie niet kwaljjk nenn dat het de quarantaine handhaaft, zoolang i parelziekte onder ons vee heerscht. Of h op onwettige wijze ingevoerd vee vrjjelijk circulatie wordt gebracht is den minister ni bekend. Is 't geschied, dan zou 't bewjjzt kleine ding (en hij raakte met zijn vinger h kleine ding aan) beneemt mjj zelfs eene omhe zing ran U; dit kunt gij niet tegenspreken. Ht ziet het er uit Is het blond Is het bruin Lichtbruin Blank Bekijk het maar, daar is zij 1 Gij hebt kleine ineid wakker gemaakt. De gravin tilde de kleine op haar schoot ove eind, die met haar groote oogen naar het licl staarde, met eene eigenaardige onbewegelijl strakheid, zonder eenige uitdrukking hoegenaam Zij kon ongeveer twaalf of veertien maand» oud zijn; zij was noch mooi, noch leelijk: zij za er proper uit, omdat zij sinds vier-en-twint. uur door gravin Ilario verzorgd werd, en i schreide niet, omdat men haar genoegzaam bi voorzien van melk en dunne pap. Ik zou gaarne willen weten waar dit kiti vandaan komt, zeide de graaf, met moeite zj afkeer bedwingende. Zij is geboren te Porretta en heet Sant heeft hare moeder gezegd. "Wij zullen haar Sa; tina of Santinella noemen; zij bezit niemand me op de wereld dan eene stokoude grootmoedei O, wie zou u ooit voorspeld hebben, Santinell dat gij de dochter zoudt worden van graaf gravin Ilario I

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1