Muziek-. Zang ei mi; De St. Nieolaas-Etaiagc is gereed. Dit Se hanfl te toep IitsleparteMt GROEDE. Volks-voorlezing Ctir. Jeiiel. to Sprat. 3lil1, BMetts. Weijkman k Scttlppers. een perceel DIJE, EEN HOFSTEDE 0 f I f IDI Rechtzaken. Aclvertentiën0 len Meiders-loonhuis, Openbare Vergadering Engelsche Kolen in lossing. ALMANAKKEN voor 1899. P. J. Ie IJzeii Predikbeurten. Handelsberichten. E. II O 8, HBreskens VERKOOP ING Zaterdag 19 Hovember 1898 I. 8niit. Tan ar lieden dagelijks: arresteert], terwijl het gestolen geld is gevon den op een zolder, tnsschen hooi en stroo veiborgen, waar nooit iemand dan de gearre steerde kwam. Aan de laatste berichten betreffende Dreyfus, ontleenen we het volgende Het Hof van cassatie heeft, hoewel den zeer stelligen indruk bekomen hebbende, dat er volstrekte eenstemmigheid van schrift en papier bestaat tusschen het borderel van 1894 en de beide brieven van Esterhazy, welke dezer dagen in beslag zijn genomen, niette min om allen twijfel weg te nemen een schrift kundige heeft bevolen. Maandag zet het Hof zijn onderzoek voort en zal dan beginnen met het hooren van ge neraal Gonse. Kort daarna wordt ook overste Picquart gehoord. De advocaat mr. Mornard zal, als hij de volledige inzage van het verhoor der vijf oud-ministers bekomen heeft, welke het Hof hem zal verleenen, vragen om zich in betrek king te mogen stelle» met Dreyfus en zal dan tevens aandringen op een bevel om de zen naar Frankrijk te laten terugkomen. Hij acht dit noodzakelijk, omdat het Hof niet zal kunnen nalaten Dreyfus met kapitein Lebrun-Renault, du Paty de Clam en ande ren te confronteeren. Indien dit op andere wijze geschieden moest geschieden, zouden de belangen der verdedi ging geschaad worden. De indruk wordt algemeen, dat het Hof binnenkort een beschikking zal nemen om Dreyfus te laten terugkomen. Het zou wegens de kosten onmogelijk zijn telegrafisch met hem in verbinding te blij ven. Bovendien zouden zjjn antwoorden langs de telegraaflijn overgebracht, geen voldoenden waarborg voor hun echtheid geven. Het aantal te leveren manschappen voor de nationale militie der lichting van 1899 is voor de provincie Zeeland bepaald op 474 militiepliclitigen. Men meldt uit den Haag Toen in den nacht van Dinsdag op Woensdag een politieagent de Van Ravesteynstraat pas seerde, werd zijue aandacht getrokken door het hulpgeschreeuw van een kind. 't Bleek later dat een lSjarig meisje door haar vader, wonende in de Jan Steenstraat, den vorigen avond in zijn pakhuis was opge sloten. De politie bemoeide zich met het voor val, doch eerst tegen half twee werd het kind door haar vader uit het pakhuis bevrijd en in de ouderlijke woning opgenomen. Dank zij de tusschenkomst der politie werd voorkomen, dat de buren den vader en de stiefmoeder van het meisje te lijf gingen. Zekerheidshalve werd aan de woning een politiepost geplaatst. Iemand te Goes had zooveel muizen in huis, dat ze in een bewoonde kamer met rijtjes krijgertje speelden. Toen ging hij vloeren, muren, zolders, kortom alles insmeren met een carboloplossing. Den volgenden dag legde hij voor de muizengaten allerlei lekkere beetjes om te zien, of zijn gastcu nog aanwezig waren. Maar zie, geen enkele vertoonde zichze waren alle verdwenen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Amsterdam bij den heer J. J. Sleyn, op het VVesterplein, hoek Valckenierstraat, een brutale inbraak gepleegd. Door de deur in de Valckenierstraat dron gen de dieven het huis binnen, namen een brandende lamp, die iu de keuken stond, en brachten een bezoek aan de verschillende ver trekken in het huis. Hun brutaalsten slag sloe gen zij op de slaapkamer van het echtpaar en de 6 kinderen. Alle kleederen werden door snuffeld, en wat van hun gading was, zooals de portemonnaies, namen de heeren mede naar den winkel in het benedenhuis. Hier haalden zo het geld uit de portemon naies, forceerden met een pook de toonbank lade, en verlieten door de voordeur aan het Weesperplein bedaard het huis. De bewoners bemerkten niets van het nach telijk bezoek, hetgeen wel wonder mag heeten, daar de ongonoodigde gasten, na hun visitatie, de klecderen van de kinderen achteloos op de bedden wierpen, waarin de kinderen sliepen. Vermist worden, behalve eenig geld, vijf stuks ondergoed van de dienstbode. Wonderlijk is het, dat de dieven zich niet lieten verleiden van den sterken drank gebruik te maken, die in den winkel (tapperij en slijterij) aanwezig is Men vermist ten minste niets. Men schrijft uit Dinxperlo aan de Arnh. Crt. Over smokkelarijen, die opzien wekken, valt in den laatsten tijd weinig te melden. Natuurlijk maakt de zonderlinge ligging der Hollaudsche en Duitsche grenzen het noodza kelijk, dat de ambtenaren van beide landen een waakzaam toezicht houden. Vooral de Duitsche hebben het noodig, om dat er over de Duitsche grenzen veel rneer wordt ingevoerd dan over de Hollandsche. Uit Isselborg, Suderwick, Werth en Anholt komen de menschen herwaarts om zich van le vensbehoeften te voorzien. De afstand der tol- brug naar den kant van Isselborg en Anholt is 15 minuten van de kom van ons dorp ver wijderd. Evenals altijd zoekt de concurrentie haar middelen om het publiek gemakkelijk te bedienen. Allereerst werd in die richting een kraam opgeslagen om vlecseh tc verkoopen, waardoor de klanten tien minuten minder be hoefden te loopen en nog onlangs is er weder een slagerij door een Duitscher geopend, dich ter aan den grensweg gelegen. Het publiek heeft aan die nabijgelegen winkels weinig, daar ze toch niet de grens mogen passeeren, zonder eerst bij het Zollamt aangifte van hun inkoop te hebben gedaan. Aan dit Zollaint is het dikwijls heel druk, vooral op Woensdag cn Vrijdag. Zou de Zol- leinnehmer elk pakje cn mandje nauwkeurig onderzoeken, dan zou dit vele uren oponthoud veroorzaken. Men hoort daarom bij toerbeur ten luidkeels vertellen, wat men zooal vrij kan invoeren „twee pond spek, 4 pond vleesch, 2 pond vet, 3 pond meel, een half ons koffie", hoort men bi) afwisseling noemen, naargelang van de grootheid van het gezin voor welke de brenger verschijnt. De ambtenaar neemt een kijkje in den korf of tast er met de handen zelf wel eens in, doch er zjjn er weinigen, die op onraad betrapt worden. Opmerkelijk is het dat vooral bij dames de lust bestaat meer koffie mee te nemen dan de wet vrijlaat, doordien de koffie een onmisbare drank en in Duitschland veel duurder is. Wanneer de dames van haar inkoop ten kan tore aangifte doen, zal men van de fraude niets bemerken. Het trekt echter de aandacht, dat vele dames, die zeer luchtig gekleed uit Issel- horg of Werth komen aantrippelen bij den terugkeer naar haar haar woonplaats zoo dik gekleed zijn, dat het loopen haar moeilijk valt. Bij visitatie blijkt dan dat de tournure nog niet uit de mode is en dienst doet tot bergplaats van koffieboonen. Na de boete te hebben be taald, kunnen de dames haar weg vervolgen en betreuren het dat de koffie zoo duur kon wor den. Het Gerechtshof te 's Gravenhage be vestigde gisteren de vonnissen der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg contra Leo Meloen, waarbij deze wegens diefstal van kip pen werd veroordeeld tot 2 jaar en wegens vernieling in zijn cel in het huis van bewa ring te Middelburg tot twee maanden gevan genisstraf. Hoogwatergetij te Breskens. DAGEN. voorni. nam. Zaterdag 19 Nov. 4.23 4.47 Zondag 20 5.19 5.43 Maandag 21 6.30 6.54 Dinsdag 22 7.56 8.20 Woensdag 23 9.21 9.45 Donderdag 24 10.19 10.43 Vrijdag 25 u 11.17 11.41 Zondag 20 Nov. 1898. Ned. Herv. Kerk. Biervliet vm. 9 u ds. Homburg. Breskens vm 9 u dhr. Meeuwenberg, cand. te Doorn. nu. 2 u ds. Krol, Doopbediening. Groede vin. 9 u ds. Krol. Hoofdplaat nu. 2 u ds. Beckeringh. Nieuwvliet vm 9.30 ds. van Essen. Schoondijke vm. 9 u ds. Beckeringh. Waterlandkerkje nu. 2 u ds. Onnes. IJzendjjke vm. 9.30 ds. Onnes. Ev. Luth. Gum. Groede vm. 9 u ds. Rust. Evangelisatie. Schoondijke vm. 9 u dhr. H. Slavenga. nm. 2 u Dordrecht, 17 November. De stemming voor granen was heden hij ma tigen aanvoer wederom flauw. Tarwe moest in alle soorten 10 cent lager worden afgegeven. Rogge was tot vaste prijzen te plaatsen. Win ter- en zomergerst komt weinig voor, is prijs houdend verhandeld. Wintergerst per 100 kilo ƒ9. Haver mede prijshoudend verkocht Paar den-, duiven-, witte- en bruine boonen als vo rige week verhandeld. Blauwe erwten als vo ren. Kanariezaad zonder vraag. Koers van het geld. België 100 fr. ƒ47.25 A ƒ47.575. Engeland 1 Pond Sterl ƒ11,97 h ƒ12.105 N-Amerika 1 Dollar ƒ2.44. Voorspoedig bevallen van een Zoou S. MORAUW-Baijens. Groede, 15 Nov. '98. staande onder de gemeente Groede. Te bevragen bij den eigenaar-bewoner C. MOSSELMAN te Groede. op Woensdag 33 Nov. 's avonds om 7 uur. Toegang vrij. SCHOO. TE BRESKENS, op Vrijdag 25 November 1898, 's avonds 6 ure, in het lokaal van den Heer Weijkman. Entree ƒ0.20. Ontvangen C. DIELEMAN, Breskens. Notaris Zijlstra te IJzendijke zal Zaterdag 19 November 1898, des nam. 4 uur bij de Wed. Rissbeüw te Oost burg publiek verkoopen vour zijn principalen als W E I L A IV I>, gemeente Retranche- inent, Sectie A. nummers 809, 828, 834, 835, 847, sainen groot 1.09.70 II.A. of 21'2 Geinet. In pacht bij P. Brevet voor ƒ32 59 per jaar. ZEGT HET VOORT. Beste nieuwe Zouteviseh 150, nieuwe verzou ten Schelvisch zonder koppen 21, puike blan ke komijne Kaas 35, beste Gouda Kaas 50 cent alle» per K.G. Beste volle bokkurn ƒ2.3 per 1/j ben. Puik blank Aiuerikqansch Spek en Reuzel aan concureerenden prijs. Aanbevelend, YAN ïittlkij Oostl>ui*g-. Notaris Zijlstra te IJzendijke zal des nam. 3 uur, ter herberge van de Wed. Risseeuw te Oostburg publiek verkoopen voor zijn principalen en krachtens recaterlijk bevel een© vruchtbare bestaande uit. GEBOUWEN, WEiLAND, BOUWLAND, DIJK, enz., Gemeente Schoondijke, onmiddellijk nabij Oostburg. Sectie A. nummers 25, 26, 62, 66, 674/j, 114, 117, 118, 119, 120, 121, 124, 137, 138, 152. B. nummers 386394, 30li7s, 395. Samen groot 28.82.78 H.A. of 53 Ge meten. Voorwaarden te vernemen ten kantore van den voormelden Notaris. De NEDEHLAN DSCH E GIST EN SPIRITUSFABRIEK en de PRANSÜH-HOLLANDSCI1E OLIEPABRIE KEN CVIiVE-DEIjF! brengen ter kennis, dat zij als hunnen vertegenwoordiger voor geheel ZEEUWSCH-VLAAN DEREN W. D. hebben aangesteld, den Heer JI bij wien steeds alle bestellingen op («roilll- notenkoek eu Spoeling moeten gedaan wor den. Achtend, De Directie, J. C. VAN MAKKEN. F. G. WALLER. BRESKENS. VOORMA 1) E IV eene ruime torteering van CORTONNAGES, gevuld met fondant, Ronhons, Borstplaat, Pralines dragcc's Flikjes enz. Ecne prachtige collectie Suprises, enkele zeer verrassend. Letterbanket, Boterletters, Amandel ST. NICOLAAS, Gewoon ST. NI- COLAAS enz. Harten, Sterren van Borstplaat.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3