Gemengd Nieuws. mer der Statcn-Gencraal gewend met liet verzoek hare aandacht te vestigen op liet feit dat de minister van Binnenlandsche Zaken als uitgever optrad van een portret van II. M. de Koningin, waartoe de Landsdrukkerij als druk ker werd dienstbaar gemaakt en dat gratis aan alle Gemeentebesturen, Scholen en openbare Inrichtingen gezonden werd. Het denkbeeld om vorenstaande corporation van een zoodanig portret te voorzien werd in Juni 1897 door adressant geopperd. Indien dc minister ter kennis had gebracht dat dit denkbeeld door ZExc. in toepassing zou worden gebracht en van regeeringswege gratis zou uitgevoerd worden, dan had adressant aan zijn plan geen gevolg gegeven. Hij stelt echter de vraag of het rechtvaardig is dat van regeeringswege de particuliere nij verheid met Staatsaimacht door de gratis-toe zending eene belangrijke schade wordt toege bracht. Adressant geeft mitsdien de Tweede Kaïner in ernstige overweging, dat hij van regeerings wege schadeloos worde gesteld tengevolge van het besluit van den minister, dat door niemand kon worden voorzien. Als hij zegt een schade van minstens ƒ35.000 te hebben gehad, door het besluit van den mi nister, dan zal het niemand verwonderen, pi- gingen aan te wenden, om eenige satisfactie voor zijn stteven. Met zekerheid kan worden gemeld dat het door de Synode der Ned. Ilerv. kerk aan genomen reglement op het beheer der kerke lijk; goederen en fondsen door de meerderheid der provinciale kerkbesturen bij de daarover gehouden eindstemming verworpen en dus ver vallen is. BRESKENS, 18 Korember 1898. Bij de Dinsdag gehouden periodieke verkie zing van twee leden in het college van nota belen der Ned. Herv. Gem. alhier zijn herkozen de heercii I. Brakman met 11 en Abr. van de Sande inet 10 van de 13 uitgebrachte stemmen. Met ingang van 17 Nov. wordt de ma réchaussee A. van der Zijde van de brigade Breskens overgeplaatst naar die te Zevenbergen en wordt vervangen door den maréchaussee Hendrikx van Steenbergen. De sluiting der jacht op patrijzen ill de provincie Zeeland is bepaald op Maandag 21 November a. s., met zonsondergang, en die op hazen, fazanten, korhoenders en kwartels op Zaterdag 31 December a. s. met zonsondergang. Het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild zal nader worden vastgesteld. Hoofdphlilt. Na wegens verbouwing gerui- men tijd gesloten te zijn geweest, werd Zon dagnamiddag 13 Nov., de herstelde kerk alhier meid, of een praatje maken met de kamenier of muziek maken met Lorenzo Ik verveel inij, zeg ik u. Freule Veber heeft mij niet weder geschreven. Ondankbare! Zij heeft mij vergeten nu zij met haar Poolsche dam» op reis is. Zij heeft niet welgedaan, ik zou haar willen zeggen: onze goede vrienden, die in moeilijke tijden hunne deuren en hun hart voor ons geopend hebben, mogen niet ver geten worden. Omdat zich nu plotseling eene gunstige gelegenheid voor freule Veber opdeed, moest zij daarom zoo handelen Maar in ver trouwen vraag ik u: als wij haar niet vijftien of zestien maanden in huis hadden gehouden, waar zou zij dan nu zijn P In eene liefdadig heidsinstelling. Intusschen gij zult u herinneren, dat ik meer heb gezegd, dat het karakter van dit jonge meisje trekken van groote onverschilligheid cn trotschheid vertoont. Veel geest, weinig hart. Voor het overige, geduld. Ik denk aan den naderenden winter eu verheug inij voor mijzelve tn voor uWij zullen ons toch aan het vastgestelde programma houden Zullen wij niet een klein weinig verlangen krijgen naar de carnavalsdrukte, de schitterende avondpar tijen en de wandelritten door de stadsstraten? (Wordt vervolgd.) weder ingewijd door den Consulent ds. Hom burg van Biervliet. Hen talrijke schare woonde deze plechtigheid bij, waaronder al de ringpredikauten cu eenige leden van de herstellingscommissie. Hartelijk heette de spreker allen weikou in dit, uit zijn verval als herbaren gettouw, waarin het oude niet meer terug tu vinden is. Namens de gemeente bracht hij hul Ie eu dank aan allen die daaraan hadden medegewerkt, zoowel door het bijeenbrengen van de noodige gelden, als door de uitvoering van liet werk. Maar bovenal komt dien dank toe aan Hein, die inenscbelijke pogingen zoo rijk heeft 'geze gend en wien flij ook dit vernieuwde gebouw opdroeg in gebed eu leerrede over Ps. 81 2 eu 3, waarvan de grondslag was, dat dit ver nieuwde bedehuis een symbool moge zijn van de hernieuwde belangstelling der gemccute op dat het slrekke tot eere Gods en de uitbreiding van rijk. Door den liter J. Th. Hendrikse, admi nistrateur te IJzeodijke werd jl. Donderdag in het openbaar aanbesteed het bouwen van een nieuw woonhuis ter hofstede bewoond door den heer Abraham vail Houte aldaar cn het afbre ken en opruimen van het bestaande gebouw. Ingeschreven werd duor de lieeren A. C. van Hevele te IJzendijke voor ƒ31193, A. van Male te Sehoondijke ƒ3915, A. Hanewinkel te Vlissingen ƒ3945, C. van Beers te id. ƒ3947, Wed. A. van der Weijde, IJzendijke ƒ3990.50, J. M. H. van de Saude te Breskens ƒ4000, J. B. van Acker te IJzendijke ƒ4000, C. L. Aernaudts te id. ƒ4010, J. Haartsen te Grne- de ƒ4200, Ch. vin Poueke, Oostburg ƒ4223.97, J. Elfrink te IJzendijke ƒ4361, Brugghe- maii te id. ƒ4408, Th. J. de Rijckke te itl. ƒ4480, René Heene te Eeeloo ƒ4490, A. C. Maes te Hoofdplaat ƒ4880. Aan den laagste» inschrijver is het werk on der nadere goedkeuring gegund. Hoofdplaat. Woensdag den lüde» dezer vierden alhier een echtpn.ir hun 50 jarig hu welijk, nl. Petrus öeruardus Vale en Carolina Temmerman, beiden 84 en 72 jaren oud. Zij werken dagelijks op het veld om in hun onderhoud te voorzien. Vele ingezetenen toon den hunne belangstelling, door met een mtee- kenlijst, te circuleeren waarop zij oen bedrug van 75 hadden verkregen, om de oude bravo en behoeftige luidjes, een aangenomen feestdag te doen genieten. Des morgens werden de ju bilarissen met een rijtuig van den heer P. L. de Meijer van hun woning afgehaald, en mal de kerk gebracht, alwaar ter hunner eere eene plechtige H. Mis verd gecelebreerd en daarna weer huiswaarts gebracht. Vale is een oud militair, en diende liet land onder twee Koningen, Willem 1 en Willein II en wel bij de 17e atdeeling, later het üe re- gement infanterie genoemd. Met geestdrift weet hij nog van die dagen tc gewagen. In 1874 bij gelegenhoid van het feest ter eere van het 25-jarige Koningschap van Wil lem III was Vale de commandant der eere- wacht in deze gemeente, en hij het jongste, in- huldigings/eest nam hij ook nog aan den l'ees- telijken optocht deel. De jubilarissen ontvingen van H. M. de Ko ningin een feestgave van ƒ25. Aan het parket van een officier van ju stitie iu Friesland vervoegde zich Dinsdag een ex-onderwijzer, dragende »de blauwe knonp." Hij meldde zich aan voor het ondergaan van 7 dagen hechtenis, hein opgelegd wegens dron kenschap, herhaalde malen voorgekomen. Met het insigne van den Geheel-onthouders- bond op de borst werd hij naar de cel over gebracht. Men meldt uit Overslag Vrijdagavond, ongeveer half zeven, ontmoet ten de douanen van Waoiitebeke eenige smok kelaars met zeven koeien. Aldra kwain het tot een schermutseling tusschen de verschillen de partijen, waarbij de smokkelaars 2 melk koeien in den steek moesten laten. Men schat ze op 900 fr. de twee, zoodat hier een goed voordeeltje voor de commiezen op zit. Men schrijft aan de Zutf. Crt. uit Warns- veld Donderdagavond omstreeks half 10, werd de veldwachter Egthuizen gewaarschuwd, dat een zekere H. op dep. grintweg even buiten het dorp werd aangerand door 2 huzaren. Aan genoemden veldwachter mocht het met behulp van den nachtwacht en een burger ge lukken de beide huzaren nog in het dorp op tc sporen cn aan te houden. Een der huzaren, die vastgehouden werd door den nachtwacht Somer en den burger, wist zich los te rukken en te vluchten, terwijl de andere vastgehouden werd duor den veldwach ter Egthuizen. Inmiddels waren een menigte inenschen naar buiten gekomen, die allen gingen zien, waar de gevluchte huzaar was gebleven deze toch werd door den nachtwacht en eenige burgers achtervolgd. Bij de Zutpbensche be graafplaats gekomen, sprong de huzaar in de gracht, en gelukte het hein na een poos door het water te hebben gew aad, langs den wandel weg te ontkomen. De door den veldwachter aangehouden huzaar was inmiddels naar bet arrestautenlokaal in het dorp overgebracht eu door den politieman werd den burgemeester verslag gedaan van lu-t voorgevallene. Deze begat zich met genoemden veldwachter naar de cavaleriekazerne te Zutphen, om aldaar per soonlijk een onderzoek naar den ontvluchtte in te stelien. Het is Zondag de politie gelukt de namén van de verdachten te oitdekken, en hen tot bekentenis te brengen. In hun bezit werden gevonden een zilveren horloge en 21 gulden, alles afkomstig van den boerenknecht II. hier boven genoemd. Met recht kan gezegd worden, dat II. van een ^kolden markt" is thuisgeko men. Hij was nl. den geheelen namiddag met de huzaren in gezelschap geweest en deze boden hem welwillend aan, hem een eind naar huis te vergezellen. De kooiker .1. Kuyvers te Staphorst h.-i.l al meermalen ontdekt, dat het oin en bij zijn kooi niet naar behooren toeging; hij in-enle, dat er wel eens stroopers kwamen. Maan.l.tg- morgen ging zijn zoon Jan reeds om half' zes van huis om eens tu zien of er ook ongeweiischt bezoek kwain. Hij was vertrokken met de belofte vroeg terug te zullen komen. Wat er toen buiten bij de kooi gebeurd is, schijnt r.og niet met zekerheid vastgesteld te zijn, maar Jan bleet langer weg, dan men verwachtte. Vermoedende, dat er iets niet orde was, gingen ze hein zoe ken en vonden ze hem bij een bek levenloos liggen. Een bloedspoor wees den weg aan, dien bij nog geloopcn had. Op een wagen werd hij naar huis gebracht. De inmiddels ontboden geneesheer constateerde, dat hij een schot in de dij had gekregen en tengevolge daarvan aan bloedverlies was over leden Tegen 4 uur kwam de jager Hendrik Jan H. bij den burgemeester een klacht indie nen tegen Jan Kuypers Jr., daar deze hem, volgens zijn zeggen, 's morgens om 8 uur ge slagen had. Toen nu Jan Kuyers levenloos uit het land werd gehaald, rezen er zware ver moedens tegen Hendrik Jan H., waarop deze door den burgemeester in scherp verhoor werd genomen en dientengevolge in verzekerde be waring gehouden. Volgens II. moet hij, bij het op den loop gaan voor Jan Kuyers, gevallen zijn, waardoor het schot afging, dat den overledene in de dij trof. Wat er van waar is, zal wel moeielijk uit te inaken zijn, daar in dezen tijd van 't jaar op dat uur in den morgen geen volk in 't veld is. Jammer is het, dat het ongeval niet eerder ontdekt is, dan zou er wellicht kans geweest zijn den jongeling in het leven te be houden. Dan zou men inet meer zekerheid vastgesteld kunnen worden, hoe deze droevige zaak zich toegedragen heeft. De overledene was een al gemeen bemind jongmensch van 23 a 24 jaar. Hendrik Jan II. is des avonds met den trein naar Zwolle vertrokken en daar ter beschik king van den officier van justitie gesteld. 't Was in 1861, het jaar van den wa tersnood te Warnel en omstreken. Velen verloren het leven, anderen werden gered. Eu onder dezen een meisje, aandrijvende bij een ijsschol, gered door de nog bijtijds uitge strekte hand van.... Koning Willem III. En het meewarig hart van den Koning liet het daar niet bij. Hij trok zioh het lot van dat kind aan en zorgde voor de opvoeding er van. Dat kind is thans een dame van 40 jaar. Zij had behoefte om bij de Inhuldiging der Dochter van haren redder en weldoener uiting te geven aan wat haar hart vervult. En zij deed dit in [enkele dichtregelen aan II. M. de Koningin-Moeder. Na de redding van Johanna van Beek, zoo heette zij, heeft Koning Willem III herhaal delijk Zijne belangstelling voor haar doen blij ken en tiaar dejbevinding der geredde gevraagd, met het aanbod tevens om voor haar opvoeding te zorgen. Omdat aan Z. M. de verzekering was gege ven, dat het onuoodig was, heelt de geredde echter nimmer eenige privilegie genoten. Slechts later, toen Johanna van Beek, de verloofde was van den heer Hoeben, candidaat- notaris, werd bij de sollicitatie van dezen naar het notariaat te Leeuwen, Z. M. herinnerd aan Zijne in 1861 gedane toezegging. Onverwijld en zonder bedenking werd de koninklijke belofte vervuld. Zelfs geen voordracht is toen gemaakt. Uit den tnond van den toenmaligen minister, graaf van Lijnden van Sandenburg, vernam wijlen de heer Hoeben toen, dat hij het voorrecht zijner vroegtijdige benoeming te danken had aan de belofte, eenmaal door den Koning (gedaan aan den voogd zijner aanstaande vrouw, den over leden heer Kolfschoten, destijds burgemeester van Wamel, in bijzijn van verschillende heem raden. Men schrijft aan de Zutph. Crt. uit Apeldoorn. Het bericht voorkomende in sommige bla den, als zoude H. M. de Koningin bij hare rijtoeren vergezeld zijn van een of twee hee- ren en steeds voorafgegaan worden van een gesloten rijtuig is geheel onwaar. II. M. rijdt op verschillende tijden van den dag door- en buiten liet dorp, is vergezeld van eene hofdame, of H. Br. moeder, ment liet tweespan zelve, terwijl als steeds een rij knecht te paard zich achter of op zij van het koninklijk rijtuig bevindt; dus iets heel ge woons, en niets opvallends. liet feit dat de rijtoeren van H. M. zieh niet alleen tot de straten en lanen bepalen, maar uitstrekken tot zelfs een uur buiten het dorp, spreekt genoeg voor Hr. Ms. volkomen gerustheid in deze omgeving. Ook de mededeeling als zoude bier een Italiaan met anarchistische bedoeling zijn aan getroffen en over de grenzen gezet is, mede een onwaarheiden moet de aanleiding tot dit bericht gezocht worden in de omstandig heid, dat een Duitscher die zonder middel van bestaan was, zich bij de politie aanmeld de en als zoodanig op Duitschen bodem werd overgebracht. De heer J. A. van Boven, burgemees ter van Terneuzen, heeft als zoodanig ont slag aangevraagd met ingang van 1 Jan. a.s. Op den Oudenwijvenweg te Winscho ten, is Maandagnacht op zekeren F. van Nies- jesoord een moord gepleegd. Vier personen zijn in verband daarmede aangehouden. Woensdagavond lieett de Oosterstoom- tram, komende van Arnhem, op den Wage- niugschen Berg een arbeider overreden, die vermoedelijk op de rails lag te slapen. De on gelukkige, naar schatting veertig jaar, werd letterlijk verbrijzeld en was onmiddellijk dood. Het lijk werd naar het lijkenhuis op de begraafplaats te Wageningen overgebracht. In de vorige week werd van een barge schipper, met zijn vaartuig liggende in het kanaal te Ter Neuzen, terwijl hij en zijn knecht van boord waren ƒ90 gestolen. Op een inwo ner van Ter Neuzen, die tijdens de afwezigheid aan boord geweest was, viel verdenking, doch deze kon zijn onschuld aantoonen. Thans is een jongen, eveneens op de barge varende, ge-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2