PETRA, let fisscleiaeisie. No. 372. Zaterdag 12 November 1898. 8e jaargang. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Het ministerie-Brisson, dat even als zoovele Fransche Kabinetten is gevallen over kleinig heden, heeft in elk geval de zelfvoldoening dat het de meest brandende kwestie van liet laatst dezer eeuw heelt gebracht ter plaatse waar zij veilig kan geacht worden, veilig vooral voor wat hare oplossing betreft. De val van deze regeering, die aan het kabiuet-Dupuy het leven schonk, heeft deze goede zijde, dat eene regee- riiig is opgetreden, die erkent, dat de justitie in zake het Dreyfus-proces niet mag bemoei lijkt worden. Daaruit volgt dat aan het hoogste rechtscollege de bij de wet toegekende lormeele vrijheid wordt gelaten tot het behandelen der zaak. A.ls het Hof van cassatie voortgaat op de wijze als het is aangevangen, dan kan elk over de behandeling tevreden zijn. Alles ge schiedt met de meest gestrenge geheimhouding. Deze week zijn alle de oud-ministers van oorlog van af 1894 tot nu, voor liet Hof ver schenen. Br lekt natuurlijk niets van uit, ten zij deze getuigen zelve hunne bevinding jruclit- baar maken. Het is nog niet bekend, wanneer de aanvullende instructie, die door het Hof zelve wordt geleid, zal zijn afgeloopen. Het is te begrijpen dat menigeen met belangstelling het einde der zaak tegemoet ziet. Eindelijk schijnt dan toch eene oplossing van het Kretasche vraagstuk, waarover ten vorigen jare door Griekenland en Turkije oorlog werd gevoerd, in het verschiet. De vier mogendheden hebben ieder voor zich aan prins George van Griekenland de opdracht 62. B. BJORNSON. (Slot.) Na de heilige handeling keerden ze bijna zon der iets te zeggen huiswaarts, en ook voor het overige gedeelte van den dag zochten ze elkan ders gezelschap niet. Alleen Petra en Signe bleven tot diep in den nacht op Petra's kamer praten. Den volgenden morgen nam de predikant een plechtig en teeder afscheid van zijn pleegkind. Hij was het met „haar vriend" eens, dat zij haar loopbaan moest beginnen zooals zij van plan was te doen: alleen. In den strijd die haar te wachten stond, zou ze ervaren, welk een steun de overtuiging gaf, dat ze vrienden had op wie ze kon bouwen in allen nood. En de zekerheid, dat die vrienden haar steeds in hun ne gebeden zouden gedenken, o, Petra zou gegeven, als hun bijzondere gedelegeerde en onder hun militaire bescherming het bestuur over het eiland Kreta te voeren. Ze verwach ten dat de Sultan die opdracht goed zal keu ren, aangezien toch zijn souvereimteitsrechten gehandhaafd blijven. Als uiterlijk teeken daarvan blijft op Kreta een Turksche militaire post gevesligd, en zal naast de vlaggen van de vier mogendheden de Turksche vlag waaien. Voorloopig krijgt de prins nog niet den titel prins-landvoogd. Duitschland en Oostenrijk-Hongarije zullen zich waarschijnlijk niet verzetten tegen de be noeming van den prins. De Turksche troepen zijn nu alle van het eiland af, hoewel het slot moeite heeft gekost. Daar de Turksche transportschepen maar niet kwamen om die in Kandia af te halen, beval de Engelsche schout-bij-nacht Vrijdag, de Turk sche troepen in te schepen op een Engulseh transportschip. Dat ging eerst goed, maar toen een gedeelte aan boord was, kwam er van de Turksche au toriteit bevel om de inscheping te staken. De Engelsche schout-bij-r.acht en kolonel Chermside draalden niet, maar lieten onmiddel lijk de Turksche kazernes blokkeeren, en ver klaarden al de Turksche soldaten die nog daar in waren, krijgsgevangen. De Turksche bevelhebber zwichtte, en zijn soldaten waren allemaal ingescheept, toen het Turksche transportschip Zaterdag aankwam. De mohamedaansche Kretenzen beginnen hun wapenen in te leveren. Enkele, die trachtten heimelijk een partijtje wapens aan boord van zeilscheepjes te brengen, ondervinden hoe d i t haar zou sterken. Nadat hij op deze wijs van Petra afscheid ge nomen had, sprak hij een woord oin Oedegaard welkom te heeten. In liefde saam te werken tot eenzelfde doel, noemde de predikant de schoon ste aanleiding tot het knoopeu eener liefdesband. Petra en Signe bloosden bij die woorden, maar de oude mail scheen het niet op te merken. Of Oedegaard ook verlegen was? Geen der beide meisjes waagde het naar hem te zien. Toen het rijtuig naderde, waarmee Petra zou vertrekken en men afscheid nemende om haar heen stond geschaard, fluisterde zij, terwijl ze Signe voor de zooveelste maal nog eens innig omhelsde: Ik weet, dat ik binnen kort groot nieuws van ulieden zal hooren. God zegene u. Toen steeg ze in en het rijtuig rolde heen. Een uur later zag zij niets dan de witte to renspits van de plaats waar ze zoo gelukkig was geweest. XII Op een avond, kort voor Kerstmis, waren allo plaatsen in den schouwburg der hoofdstad bezet. Er zou een actrice debuteeren, over wie al lerlei geruchten in omloop waren. zijn door de gendarmes ontdekt en hebben hun sluikwaar in den steek moeten laten. liet verschil tusschen Frankrijk en Engeland over de bezetting van Fashoda in Afrika is uit den weg geruimd, en de vrees voor het uit - breken van vijandelijkheden tusschen deze mo gendheden, is aanvankelijk van de baan. Immers de Fransche ambassadeur te Londen was door zijne regeering gemachtigd, mede te deelen, dat de Fransche regeering besloten had Fashoda te ontruimen, omdat deze voor Frank rijk van geenerlei waarde was. Niettemin lig gen er voor beide rijken nog heel wat andere onderhandelingen in den omtrek van dat ge bied op eene oplossing te wachten. En of alles zoo voetstoots gaan zal, als nu is geschied, zal de toekomst nog moeten leeren. De minister van oorlog heeft, met het oog op de afschaffing van de dienstvervanging bij de militie de voorschriften ter verdere uitvoe ring van de wet betrekkelijk de nationale mili tie herzien. In de Vrijdag voortgezette zitting der Provinciale Staten van Zeeland is o. m. goed gekeurd de aanvraag tol het verleenen van een subsidie ad ƒ275 gedurende 5 jaren aan de Vereeniging „School voor hand- en bouwkun dig teekenen" te Tholen. Aar. deu agent van den Provincialen Stoom- bootdienst op de Wester-Sclielde, W. F. Harte te Terneuzen werd een pensioen verleend van Geboren uil het volkhaar moeder moest een visehvrouw zijn had zij met hulp van ande ren, die haar talent hadden ontdekt, het nu zoover gebracht, dat zij in de hoofdstad kon op treden, en naar het gevoelen van lien, die het konden weten, moest zij een ster zijn van de eerste groote. Onder het publiek werd er heel wal gefluis terd, voor het opgaan van het gordijn. Volgens den een was de actrice een zeer „jon gensachtig meisje" geweest, die zich, toen ze een weinig ouder was, tegelijkertijd verloold had met zes verschillende personen, en die betrekkingen gedurende een half jaar had aangehouden. Een ander wist te vertellen, dat zij door de politie uit de stad harer inwoning was gezet, dia geheel iu oproer was gebracht door haar schuld. Een derde vond het vreemd, dat de directie het optreden van zulk een meisje toestond. Weer anderen bezwoeren, dat al die praatjes geen grein waarheid behelsden: zij was na haar tiende jaar opgevoed bij een predikantenfamilie in het stift Bergen. Zij was een beschaafd, be minnenswaardig meisje, zij kenden haar goed; zij moest groot talent bezitten en zij was zeer schoon. Er bevonden zich eudelen in den schouwburg ƒ500 's jaars. Zonder hoofdelijke stemming werd goedge vonden aan de gemeente Westdorpe een rente loos voorschot van ƒ14.216 te verleenen voor wegsverbeteri ng. Ter verbetering der paardenfokkerij werd be sloten lot het verleenen voor 1899 en 1900 van een subsidie van leit hoogste ƒ2350 aan de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. De minister van binneiilaiulsche zaken heelt van de Gedep. Staten der provinciën op gave gevraagd van de gemeenten, waar op 31 December li, ter uitvoering van art. 82, le al. der wet op het lager onderwjjs, verbodsbepa lingen bestonden omtrent den arbeid van kin deren beneden 12 jaar, en van liet getal ma len in ieder der jaren 1895, 1896 en 1897 dat wegens overtreding dier verbodsbepalingen, straf is opgelegd. In de afdeelingen der Tweede Kamer is geklaagd over 't snelle rijden^van motorrijtui gen langs 's rijkswegen ter gelegenheid van een wedstrijd op de wegen ParijsAmsterdam. Door de kamerleden werd tevens opgemerkt dat op 's ministers bevel de tolbooinen moesten openstaan, opdat die rijtuigen ongehinderd den weg konden passeeren, en werd door hen ge vraagd of de verschuldigde tolgelden later ver goed zijn geworden. Naar aanleiding van deze vraag merkt de „Zutf. Crt." op, dat voor motorrijtuigen geen tolgeld mag worden gelieven. Ook kruiwagens, handkarren, fietsen passeeren 's rijks tollen vrij van tolgeld. die beter op de hoogte naren, en hiertoe be hoorde in de eerste plaats de door liet geheele land welbekende risobhandelaarYngve Bold. Hij was toevallig voor zaken in de hoofdstad. „Men" zei, dat de vurige „Spaansche" met wie hij getrouwd was, het hem somwijlen zoo warm maakte, dat hij nu en dan een reis on dernam om zich wat at te koelen. Hij had de dichtst bij het tooneel gelegen loge gehuurd; en zijne toevallige tafelgenooten in het hotel uit- genoodigd hem te vergezellen; zij zouden dan iets zien; „iets duivelachtigs." Hij was in eene uitstekende stemming, tot zijn oog viel op ja, was h ij het, neen! ja! ja zeker, het was Gunnar Ask. die daar met eenige zeelieden in de loge tegenover hem zat. Gunnar Ask die met het geld zijner moeder eigenaar en gezagvoerder was geworden van de „Noorsche Grondwet" was op zijn laatste reis ingehaald door een schip, dat toevallig de „Deen- sche Grondwet" heette. Toen Gunnar merkte, dat zij poogde hem voorbjj te koinen, ontwaak te zijn eerzucht. Dut kon hij toch niet dulden. Hij zette alle zeilen bij, het kraakte in de oude grondwet, en het gevolg was, dat hij na eenige uren op het strand zat op eene, Gunnar ge heel onbekende plaats. Hij was nu gedwongen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1