Gemengd Nieuws. Rechtzaken. BRESKENS, 1* October 1898. o ri dinsdagavond had door het Bestuur der hrereeniging tot bevordering van opvoeding en nderwijs de aanbesteding plaats van het bou- bi'en van een nieuwe bewaarschool op het ter- ein der voormalige parochieput. Ingeschreven werd door de heeren 1'. Monjé Pz., ƒ1415, P. A. van Houte ■410, A. P. van de Sande i32U, J. A. Ca mels ƒ1300, J. M. H. van de Sande ƒ1291, Monje ƒ1150, W. Woittiez ƒ1035. Allo inschrijvers wonen te Breskens. sc De raming bedroeg ƒ1250. m Aan den laagsten inschrijver is de uitvoering G an het werk voorloopig gegund. Met is ons deze week gebleken, dat de p( .cts het in snelheid van de electriciteit der te- gegraaf heeft gewonnen. Even 10 uur werd het draadbericht van den ze litslag der loting voor deze gemeente, te Oost- di lurg op het telegraafkantoor bezorgd en eerst Ai'ngeveer te half 12 was het in ons bezit, na na lat door middel van de fiets, de uitslag hier Ila eeds was möegedeeld. L)e lange overtocht komt ons onbegrijpelijk 'oor. Ten vorigen jare, kwamen we evenzeer he ot de minder aangename ontdekking, dat een ba elegram door ons te Oostburg aangeboden een ue minuten later hier arriveerde, dan een ali tor dat na het onze was gepresenteerd. ste Jl. Zaterdag werd te Sas van Gent, door de len eerste luitenant, der maréchaussee Schoen- eeinaeckers, voor het front der vereenigde briga de le, aan den heer J. Geleijnse, commandant der 13 irigadc maréchaussee alhier, met een hartelijke te :oespraak, de bronzen medaille voor twaalf-ja- opp'igen dienst uitgereikt. Schoonilijkc. Bij de Woensdag gehouden TOI/ergadering van leden en begunstigers der Af- eel leeling Zeeuwsch-Vlaanderen van het Nederl. •jijbelgcnootsehap is tot penningmeester-biblio- njr .hecaris benoemd, de heer ds. G. Hotstede, pred. de :e Aardenburg, in de plaats van den lieer ds. W. H. H. Dijkman, die wegens vertrek, als zoodanig ontslag heeft genomen. „ft, Als secretaris van de Evangelisatie Vereeni- no. g'nS alhier is opgetreden dc lieer ds. P. Brcen van Cadzand, terwijl de heer ds. Dijkman het ^penningmeesterschap blijft waarnemen. (,er IJzCllllijke. Eene alhier woonachtige dieust- Mzbode, die Zondag de kermis te Watervliet be zocht, kwam, bij het verlaten van een danstent tot de minder aangename ontdekking dat haar de portemonniie waarin een niet onaardig be- e drag was geborgen, ontrold was. Van den da- der natuurlijk geen spoor. De heer I. Uaartsen alhier is benoemd ivn 'S1 voor verleiding bijna geen plaats. Maar het no< beroep van tooneelspeler brengt zoo veel ver- cbc leiding mee, zegt men. mm Ik zeg, ieder voelt dat op zijne wjjs. In mijn oog staat men in dat beroep aan de grootste tad verzoeking bloot, hetwelk verleidt tot het ge- an loof, rechtvaardig te zijn, o m d a t men dc P boodschap brengt des Reehtviardigen; dat be at roep, hetwelk het geloor kweekt: zelf geloovig ijn, te zijn, o ui d a t men tot anderen spreekt over tee. geloof. Duidelijker gesproken, naar mijn E idee, sluit het beroep van predikant de grootste rge verzoeking in. cu (Groot alarm. Ik ontken! Ja! Stil st te! Ik ontken. Dat is waar. Stilte. Ei Ik heb nooit gehoord, dat de domino's t s erger waren dan de tooneelspelers, riep de ka- »g pitein. (Gelach en geroep van alle zijden.) sng Dat lieefi hij ook niet gezegd, kapitein, oor Ja, de duivel edi Pas op, kapitein, nu komt de duivel Hi dadelijk. n Goed mijn kind, zeer goed. i li Oedegaard nam hier de draad van het ge- n sprek weer op. iuri Indien er verleiding bestaat in hel zich n laten roeren door het schoonc, dat door de wo zinnen tot ons spreekt, indien er verleiding kan lig zije in het voorstellen van deugden, zéé, dat llei we ons voelen opgewekt tot navolgen en be trachten, dan is ook de kerk een plaats van verleiding. Het tumult nam toe. (Wordt vervolgd.) tot kommies der 4e klasse hij 's rijks belastin gen ter standplaats Budcl (N. B.), terwijl de heer O. L. d' Olieslagers, kommies der 3e kl. inct ingang van 10 dezer wordt overgeplaatst naar Echt. Door den gemeenteraad van Biervliet werd met 6 tegen 1 st-, die van den heer Lijbaart, de jaarwedde van den gemeente-ontvanger den lieer J. L. I. de Bits, verhoogd van ƒ275 tot ƒ400, welke bezoldiging meer in overeenstem ming is met de te dier zake bestaande regeling door Ged. Stalen vastgesteld. Het verzoek van den heer A. L. Amelunxcn om verliooging zijner jaarwedde, wegens liet bezit der hoofdactc en die voor de Eransche taal, werd van de hand gewezen. Alleen de heer Wadde van Roon, onderstelde de billijk heid en stemde voor. De voor den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Sehel'lc op de fabriek „De Maas" te Rotterdam in aanbouw zijnde stoomboot, zal den naam „Zuid-Beveland" krijgen en deze maand te water worden gelaten. De boot wordt gebouwd en ingericht naar de spoorbooten, die dienst doen tnsschen StavorenEnkhuizen. Behalve een le en 2e klasse zal er een af zonderlijke dames-salon en een rook-salon le klasse zijn. De boot zal 3 mettr langer zijn dan de te genwoordige en zal men geen last hebben aan dek van vuil uit den schoorsteen, zooals bij de „Walcheren" en de „Zeeuwsch-Vlaanderen" het geval is. Bij de Woensdag te Sluis gehouden lo ting voor de nationale militie, deed zich het hoogst zeldzame geval voor, dat twee broeders voor de gemeente St. Kruis aan de loting deel namen, die niet dezelfde moeder hadden. Die des oudsten was overleden. Men schrijft uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren dat de konijnen- en kippendieven aan de Belgische grens weer veel van zich doen hooien. Vooral in de omstreken van Koewacht leggen zij talrijke bezoeken af. Ondanks ijverige nasporingen kan liet der politie jammer genoeg maar niet gelukken da ders in handen te krijgen. De houders van kippen en vooral van konijnen zijn dan ook niets op hun gemak en sommigen 7crkoopen reeds nu hunne dieren, hoewel dit over het algemeen nu nadeel opleven. Zij hebben er dan althans iets aan, wat niet het geval was met een bewoner van Koewacht, die eenige konijnen kweekte om met de opbrengst win terprovisie te kunnen betalen, en de konijnen hokken 's morgens geledigd vond. Van de Belgische grenzen wordt liet vol gende feit gemeld: vier gendarmen en een bri gadier bemeikten omstreeks drie uur in den morgen drie wild-troopers met lichtbakken (een stroopmiddel algemeen in deze streken gebrui kelijk) in de bosschcn van den heer Visart de Bocariné te St. Kruis bij Brugge. Toen de wildstroopers zieli omsingeld zagen, schoten twee hunner op een afstand van 8 h 16 meter up de gendarmen maar troffen niemand. De gendarmen beantwoordden het vuur en zekere Theophilis Ventieman, 2G jaren oud, werd in den onderbuik getroffen en viel ter aarde. Toen de kruitdamp was opgetrokken, zagen de gendarmen Venneman op den grond liggen; hij wilde zich nog oprichten, maar zijn krach ten begaven hem, hij viel neder en blies den laatsten adem uit. En dat voor een haas! Een der andere wilddieven moei ook getroffen zijn, want men hoorde hem kermend het hazen pad kiezen met zijn kameraad en bij nader on derzoek vond men bloedsporen. In verband inet deze zaak werd nog zekere Vlamynck aan gehouden, woonachtig te St. Kruis. De stratfen in België op het stuk van jacht zijn zeer streng, en vandaar verzet van stroo- pers, wanneer ze op de daad betrapt worden, en waardoor jaarlijks menschenlevens vallen te betreuren. Scliooiltlijke, 11 Oct. Door notaris De Smidt werd hedenavond geveild het woonhuis bewoond geweest door wijlen mej. S. S. Poissonnier kooper werd de heer Adr. Luteijn te Sasput voor ƒ2050, en ƒ50 voor overname. Twee meisjes van ongeveer 18 jarigen leeftijd uit Hazerswoudc, waren Zondagmiddag omstreeks halldrie een wandeling gaan maken naar Boskoop en vervolgden verder hun weg naar Alfen, waar zij 's avonds omstreeks .half zeven zijn gezien door een persoon uit de ge meente. Zij hebben hun weg toen vermoedelijk terug genomen langs den Rijndijk en de kade langs de Papenvaart, met het voornemen binnen door le loopen, niettegenstaande het pad erg moeilijk is om te passeeren, terwijl men ook nog over planken en een draai moet komen o- ver de sluis. Daar schijnen zij door de duister nis en het roode kroos bij den Rietveldschen molen misleid en in het water geloopen te zijn, met het treurig gevolg, dat beiden zijn ver dronken. De een was een eenige dochter, Mina de Kort, en dc ander een wees, Marijtje Groen, die van kind af bij haar oom en tante is groot gebracht. Donderdagmorgen had op de werf der kon. maatschappij De Schelde te Vlissingen de onderhaas C, v. II.bij het verrichten van eenige werkzaamheden aan de kluis van den op de helling staanden kruiser Noord-Brabant, het ongeluk vau eene stelling te vallen, waar door hij een ernstige verwonding aan het hoofd heeft bekomen. Na voorloopig in de verbandkamer der fabriek door den inmiddels ontboden dokter te zijn verbonden, werd hij ter verdere verpleging naar het gasthuis vervoerd. Men meldt uit Den Haag: Een zonderlinge poging tot zelfmoord heeft zich gisteren alhier in een scheerderswinkel voorgedaan. Em slager, die „onder het mes zat", greep eensklaps den arm vau den barbier, om zich - zelf zoodoende te verwonden. Dc scheerder, hoewel verschrikt, had echter genoeg tegenwoordigheid van geest om zich los te rukken, waarna de levensmoede klant den winkel verliet. Toen de dekknecht C. B. der stoomboot Lekkerkerk Woensdagavond, na afgeladen te hebben, nog de boot op wilde gaan, gleed hij uit en viel in het water. Hij werd levenloos opgehaald. Hij laat een vrouw en acht kin deren na, waarvan 4 nog te jong om iets te verdienen. Woensdag ontstond aan boord van een visschersvaartnig, dat den Waterweg reeds uit was, tusschen twee personen der bemanning een hevige twist, welke al heel spoedig tot handtastelijkheden overging. Dc 14-jarige zoon vau een hunner stak den aanvaller van zijn vader een mes zóó diep in het dijbeen, dat, wanneer men niet spoedig naar Maassluis was teruggekeerd om geneeskundige hulp in te roepon, de man zeker aan bloedver lies zou zijn bezweken. Arrondisseinents-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag 11 October zijn veroordeeld: A. C., 24 j., werkman, en Ch. L. C., 26 j., landbouwer, beiden te IJzendijke, wegens mis handeling, de le tot ƒ5 of 5 d., en de 2e tot 7 d. gev. straf, en J. J. D., 29 j., polderwer ker, en II. d. S., 21 j., landbouwer, beiden te Hoofdplaat tot ƒ8 ol 8 d. üutionale Militie. De uitslag van de gehouden loting voor de nationale militie, is, voor wat het district Oost- burg betreft, als volgt Aurdenburg. 1 C. de Bruijckere, t. k., 2 J. I. de Ridder, g., 3 P. J. de Bruijne, e. z., 4 P. J. Hol, brd., 5 J. A. Z. de Roos, gebr., 6 L. Iz. Vijncke, e. z., 7 A. J. Wijffels, brd., 8 E. L. de Rooze, g., 9 E. Ycrpraet, brd., 10 P. .J J. B. van den Hemel, g., 11 M. B. Buijsse, brd., 12 A. II. P. Calon, brd., 13 Th. A. vail Damme, g., 14 A. Provoost, g., 15 P. J. van Leeuwe, g., 16 M. A. Pieters, g., 17 F. X. van den Becke. g., 18 E W. Smalle, g., 19 O. P. do Marree, g., 20 J. van Oosten, gebr., 21 A. Verdouw, c. z, Biervliet. 1 J. D. Clacijs, g., 2 T. H. Keukelaar, g., 3 E. Mofiet, brd., 4 A. van der Linde, brd., 5 C. Moes, g., G J. B. Ilamelijnck, brd., 7 A. Timmerman, i. d., 8 I. J. Leen- houts, brd., 0 F. Goebert, g., 10 P. M.Lecn- liouts, gebr., 11 J. J. Schilieinan, g., 12 A. Wisse, g., 13 B. A. Boerjan, g., 14 A. Stuim, brd., 15 S. C. de Kraker, brd., 16 J. Elfrink, e. z., 17 A. J. Kwekclberge, g., 18 J. Provoost, gebr., 19 I. J. Lijbaart, e. z., 20 1. A. van der Linde, g., 21 R. F. Sturm, brd., 22 C. den Decker, g., 23 V. J. de Pauw, t. k., 24 P. J. Dosschc, g. Breskens. 1 C. v. d. Heuvel, g., 2 J. Oos terling, g., 3 J. B. Becu, gebr., 4 A. Maas, brd., 5 VV. Woittiez, g., 6 C. L. Tol, gebr., 7 A. v. d. Broecke, g., 8 A. Boeckhout, g 9 J. F. de Winde, g., 10 I. Keijinel brd., 11 J. Ph. van Roo, g., 12 J. F. van Leeuwe, brd., 13 J. Ph. Salomé, g., 14 D. van Male, gebr. Cailzand. 1 J. van Bortel, g., 2 A. J. la Gasse, g., 3 J. de Hullu, g., 4 Abr. Cappon, brd., 5 P. J. Leenhouts, g., 6 A. AAlbregts. g., 7 I. A. de Keuuinck, g., 8 J. Moggré, brd. Eedc. 1 P. Steijaart, brd., 2 C. L. Fokke, g., 3 J. M. IJsebaerlbrd., 4 C. .L. de Coster, brd., 5 C. Lazoen, brd., 6 V. van Renterghem, g., 7 C. Willems, brd., 8 A. L. Gijs, g., 9 F. D. van Rie, g., 10 A. Rodts, g., 11 A. de Martelaere, g., 12 G. Coppens, g., 13 A. Ver- wulst, g., 14 E. Coens, g., 15 E. P. H. Buijck, gebr. («roede. 1 A. A. Colijn, gebr. 2 D. Hen- nekeij, g., 3 W. B. Verschage, brd., 4 P. A. van Lare, g., 5 P. J. Becu, g., 6 R. A. Straub, gebr., 7 C. Brakman, g., 8 A. Ph. Cappon, brd., 9 J. J. van Staan, g., 10 J. A. de Koning, g., 11 I. P. Rookus, g., 12 A. L. Janssens, gebr., 13 A. Tack, e. z14 A. Neele, g., 15 J. Verhage, gebr., 16 P. J. Albregts, e. z., 17 J. Versprille, g., 18 J. Freiier, gebr., 19 P. J. Verkeij, g., 20 J. Hermenet, g., 21 C. A. Salomé, g., 22 J. F. Tanghe, i. <1., 23 Adr. Casteleijn, g., 24 Adr. Dierkx, gebr., 25 1'. de Potter, e. z., 26 A. C. van Roo, g. 27 J. A. Leenhouts, g., 28 P. van de Sande, g., 29 A. Cornells, g. Hoofdplaat. 1 P. Kamp, g., 2 P. F. Weij- nen, g., 3 J. Geirnaart, g, 4 J. C. Goeseijne; g., 5 P. J. Riteco, brd., 6 A. M. Temmerman, brd., 7 J. J Bonnewei, e. z., 8 E. de Ruijter, brd., 9 J. B. Rooze, g., 10 W. C. de "Geile— kens, brd., 11 J. A., Boes, e. z., 12 J. J. de Koster, g., 13 M. E. van Opdorp, g., 14 P. J. Temmerman, t. k., 15 F. vau Zele, g., 16 A. J. Manhave, e. z. St. Kruis. 1 J. J le Grand, g., 2 E. C. de Backere, g., 3 A. Beun, g., 4 A. Blondeel, e. z., 5 J. Rosier, g., 6 A. J. Dhont, e. z., 7 C. Lobman, g., 8 M. Beun, gebr. en t. k. Nicuwvlict. 1 F. Kense, g., 2 C. Brakman, Iz. brd., o H. Legrand, gebr., 4 P. Datlhiju, g., 5 Adr. Mabelis, g., 6 J. Scliijve, g., 7 Abr. Fremouw, g., 8 Joz. Lucieer, brd., 9 C. Brakman, Pz., g., 10 A. Voogdt, g. Oostburg". 1 J. Willems, g., 2 J. B. Gal- le, brd., 3 1'. J. Loinan, brd. en t. k., 4 L. J. Bossant, g., 5 P. H. Gocthals, g., 6 J. B. van de Kerklmve, brd., 7 C. E. Scbutijser, g., 8 C. P. Cauwels, g., 9 R. L. Bosschaert, i. d., 10 1. A. Ekkebus, e. z., 11 W. Boidin, g., 12 E. J. le Grand, g., 13 P. Daanseu, e. z., 14 J. Versprille, brd., 15 I. Leenhouts, brd., 16 S. Versprille, g., 17 J. J. Vale, g., 18 J. A. van Houte, gebr., 19 J. P. Scholte, gebr. Rctrauchement. 1 C. van Dale, brd., 2 D. A. Grince, g., 3 J. P. Verdouw, e. z., 4 J. J. Schcerens, g., 5 D. Datthijn, g 6 W. J. Hcnderikx, g., 7 I. de Ridder, g., 8 C. L. Buijck, g., 9 J. Lucieer, g Schoouiiykc. 1 J. A. Cransberg, e. z., 2 W. Hubregtse, g., 3 A. I. D'hont, g., 4 A. Leenhouts, g., 5 C. van Laere, g., 6 J. C. Wisse, g., 7 A. Stcurrijs g., 8 A. Goetlials g., 9 Th. Saeij, g., 10 A. Brakman, g., 11 J. de Groote, brd., 12 J. K. van Kouwenberg, brd., 13 H. Vermeulen, g., 14 J. L. Caminaert, g., 15 I. J. van de Vijver, gebr., 16 A. Luteijn, g., 17 P. J. van Bortel, g., 18 J. du Burck,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2