Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. BRESKEXS, 7 October 1898. Aar. het postkantoor Breskens en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedu rende de maand September ingelegd ƒ5148.98; terugbetaald ƒ5660.74. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2718. Door het Rijkstelegraatkantoor te Bres kens werden in het afgeloopen kwartaal be handeld 1717 telegrammen, n.l. verzonden 519, ontvangen 745 opgenomen en verder geseind 453. Ds. W. H. 11. Dijkman zal hoogst waar schijnlijk op Zondag 30 October a. s. des na middags te 2 ure afscheid vau de Ned. Ilerv. Oem. alhier neuten. Met ingang van 1 Nov. a. s.. zal in het personeel der Commiezen bij 's Rijks belastin gen, de navolgende verplaatsing voorkomen. P. A. Pool van Ellewoutsdijk naar Ter Neu zen, 1'. Remery van Aardenburg naar Ellewouts dijk, M. J. Alinekinders van Ter Neuzen naar Aardenburg, M. G. J, Contant van lJzendijke naar Hontenis.se en J. de Ronde van Kouter naar lJzendijke. Ds. L. B. Onnes te LTzendijke heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Herbajum bedankt, evenals ds. J. Schultz voor dat naar de Herv. Gem. te Berlicuin c. a. In de opgaaf van den uitslag der aanbe steding verleden Donderdag te Cadzand gehou den, en opgenomen in ons vorig nnmmer is een fout geslopen. De laagste inschrijver was de heer H. de Kluiver te Sliedrecht voor 13260 en de voorlaatste de heer C. de Wilde te Kattendijke voor ƒ13290, terwijl ons was opgegeven resp, ƒ13360 en ƒ13390. Naar wij vernemen zal vermoedelijk de uit— voernig van het werk niet gegund worden, en eene herbesteding worden uitgeschreven. Yzeildyke. Door den Commissaris der Ko ningin is tot zetter bij 's Rjjks bel. benoemd de heer F. J. Calon en herbenoemd de heer F. dc Houck. De heer Calon komt in de plaats van het aftredende lid de heer J. B. Antheuuis, die no. 2 op de voordracht was geplaatst. Naar wij vernemen berust het bericht van de beïoeping van ds. Onnes naar Haaks bergen op misstelling. Te Yzendijke is er, naar onze correspondent meldt, niets van bekend. Na afgelegd examen is tot de ambachts school te 's Hertogenbosch toegelaten F. Bonte te lJzendijke. Te Rotterdam is een tweejarig knaapje overleden, vermoedelijk tengevolge van vergif tiging door het eten van. suikergoed, in een snoepwinkeltje gekocht. Er is een gerechtelijke schouwing van het lijkje ingesteld. stad, die het kerstfeest in de pastorie wensch- ten te vieren. Petra en Oedegaard wachtten op een toeval dat hunne belangen bevorderlijk zou kunnen zijn, en dat toeval brachten de bezoekers mee. Er werd ter eere der gasten een groot diner gegeven, na het diner verznrnelden de heeren zich in de studeerkamer van den predikant, en het tooneel werd het onderwerp van het gesprek. Een stiftskapelaan zag een etischo kritiek op de schrijftafel des predikants liggen, en zijn oog viel op het vreeselijke woord Tooneel. Tengevolge hiervan ontspon zich een levendigen woordenstrijd; midden in dien strijd kwam de predikant thuis van een bezoek bij een zieke. Hij was ernstig gestemd, en nam geen deel aan het gesprek: hij stopte de onmisbare pijp en luisterde. Zoo spoedig Oedegaard dit merk te, mengde hij zich in het gesprek; maar het duurde lang voor hij zijn meening duidelijk kon maken, want de stiftskapelaan had voor gewoonte, om hen die bewijzen voor hun mee ning trachten aan te voeren, in de rede te gallen inet de woorden: dat ontken ikl (Wordt vervolgd.) In de provincie Groningen is eene. werksta king uitgebroken onder de schippers, welke een ernstig aanzien begint te krijgen. Zoo nu en dan trekken heele scharen van 20(1 man door het veld om de afvalligen, dit zijn de in lading liggende kameraden, van hun werk terug te houden. Vrijdag begaven zich meer dan 100 schip pers uit Veendam naar Iloogezand, waar zich de schippers van de aldaar staande fabrieken met hen verecnigdcn om verder op te trekken naar Slochteren en Schildmeer, waar aardappels verscheept werden voor de fabriek der firma Koch Co. te Eokshol. Op het zien van de groote schare, staakten ook deze schippers en velen er van brachten den halven II. L. aan de fabriek terug. Bij één fabriek alhier worden de aardappels gebracht door middel van kleine vlotpramen, waarop gewone daggelders werken; de schippers laten deze menschen ongemoeid, omdat het geen leden der vereeniging Eendracht zijn. Op het terrein echter was den eersten dag de politie aanwezig. Alle andere fabrieken, die Maandag de campagne zouden beginnen, staan nu stil en hebben voor een deel het werk volk afgedankt. Deze gedwongen stilstand is echter voor beide partijen uiterst schadelijk vooral voor de schip pers, die gedurende do campagne flinke ver- diensteu maken. De vracht, die gemaakt kan worden, is geregeld naar den afstand. In de onmiddellijke nabijheid der fabriek wordt per H. L. 3 et. betaald nu tijdens den lagen waterstand 31/2 ct.voor den tweeden kring een halven cent meer en zoo vervolgens. Nu echter, door de nieuwe regeling van de veree niging van aardappelmeellabrikanten, blijven de schippers zooveel mogelijk in de nabijheid der fabriek. De vracht is dan gemiddeld 4 a 4t/2 ct. De meeste schippers laden dan ongeveer 6 h 700 H. L. en doen twee vrachten per week. Indien de campagne dus 6 weken duurt, dan is de totale verdienste na aftrek van onkosten, ƒ300. De boer echter wordt nu, als de strike wat lang duurt, wat echter niet te verwachten is, de dupe van de historie. De aardappelen heb ben veel geleden door den regen, de opbrengst is op sommige plaatsen uiterst klein en de vrucht is zeer vatbaar voor rotten. Hoe spoediger de aardappels dus naar de fabriek gaan hoe beter. Men schrijft uit Ilunsingo Onlangs is met een enkel woord er op ge wezen, dat de zee een schat uit haren schoot op het land werpt, welke tot het ontstaan van een tak van nijverheid aanleiding geeft. Wij bedoelden het zeegras of de zeeveer, beide na men, die de zeelieden er aan geven, en die steunen op den uiterlijken vorm. Deze zee plant behoort tot het zeemos (sertularia) en be reikt eene lengte van anderhalven voet. Zij hecht zich aan schelpjes of steentjes, een tiental exemplaren hechten zich aan hetzelfde voorwerp. In den herfst geraken zij los en worden dun bij onstuimig weder op het strand geworpen. Voorheen bleef dit veenmos als waardeloos liggen, alleen de zeedieren leggen er eieren. In het najaar van 1897 voeren twee schepen uit eene Duitsche kustplaats inet netten r.aar de Noordzee om het veenmos op te vissollen en naar Hamburg te brengen. Dit veenmos wordt hoofdzakelijk gekleurd in den handel gebracht en wie prachtige vazen voor de winkelramen ziet met gekleurde bloe men er in oui die tot sieraad op den schoor steenmantel te plaatsen, heeft in den regel deze nederige plant der zee voor zich. Men schrijft uit Barneveld Verleden Vrijdag zijn twee boerderijen, gelegen onder deze gemeente, door een onbekende oor zaak tot den grond toe afgebrand. Verder zijn uog drie bergen, gevuld met. hooi en koren, en twee schuren eene prooi der vlammen geworden. De gebouwen, toebehoorende aan de wed. H. v. S., waren verzekerd, de inboedels en het hooi en koren niet. Dinsdagavond heeft in de beruchte Tol- brugstraat te 's Hertogenbosch een vechtpartij plaats gehad, waarbij een der vechtenden een trap tegen den buik ontving. Deze is des nachts overleden. De dader is gearresteerd door de gemeente politie, welke hem ter beschikking stelde vau de justitie. Bij 's Heerenberg waagde het een "IIol- landsch boertje 300 kilo kaas over de Pruisi sche grenzen te brengen, en dit op klaarlichten dag, zonder hiervan bij het Duitsche grenskan- toor aangifte te doen. De Pruisische commiezen kregen hem spoedig in dekijkers. De man ver ontschuldigde zijn verzuim, dat hij geen Prui sisch geld bezat. De commiezen geloofden dit niet, zoodat de man voor zijn verzuim 300 mark boete zal moeten neerleggen, In de buurtschap Lonneker is een 6 jarig knaapje bij het graven van zand, door het in storten van een gedeelte grond, waarop hij stond, in een kuil geraakt en geheel onder het zand bedolven. Zijn broertje ging den vader roepen. Toen deze met eenige andere niet zouder moeite den knaap te voorschijn haalde, was hij reeds over leden. Te Os is gisterenavond mej. v. T.die zich bij de kachel wilde verwarmen, door het vlam vatten van hare kleeren, in brand ge raakt en kort daarop aan hare brandwonden overleden. Te Edain is een 16-jarig meisje verdron ken gevonden in een sloot langs den vesting wal zij had kermis gehouden met een ruim 20-jarigen jongen en was met dezen in den nacht den eenzamen singel opgegaan. Deze laatste verklaart haar daar te hebben verlaten. Door de politie wordt een onderzoek inge steld. Men schrijft nit Utrecht d. d. 3 Oct. In de gangen van het Paleis van Justitie al hier werd heden een naar stukje afgespeeld, dat weer een treurig licht werpt op zekere maat schappelijke toestanden. Eene vrouw, vroeger te Montfoort, thans te IJsselstcin woonachtig, had een paar kinderen, wier vader tot de onbekenden behoorden. Zij huwde met Teunis Weverwijk, die uit liefde voor de moeder zich niet ontzag de kinderen wettig als de zijnen te erkennen, ofschoon hij en de vader zijner vrouw elkander daarom dik wijls met „schele oogen aankeken". De kin - deren schijnen het gedurende dien echt al niet bijzonder gelukkig gehad te hebben, doch toen de grootvader en daarna de moeder stierf en eindelijk de „wettige" vader hertrouwde, toen was voor de onwettige kinderen de hel op aar de aangebrokou. De buren in Montfoort ergerden zich aan het gedrag der wettige ouders tegenover het oudste dochtertje vooral, een meisje van negen jaar ongeveer.. Naar de veldwachter van die plaats verzekerde, hadden zij de „ouders" de stad uit- gesteenigd, zoodat deze thans met hun kroost hun toevlucht in IJsselstein hadden gezocht. Daar ging het dien kinderen echter niet be ter. Ondanks gemoedelijke waarschuwingen van den veldwachter onthield men hel oudste meisje het meest noodzakelijke voedsel, sloot haar da gen lang op den warmen zolder zonder eten of drinken op, en beriep er zich op dat kastij dingen binnenshuis door vader en moeder ge- geven, niet strafbaar waren. Zaterdagavond deed „de vader" zelfs pogingen om zijn kind in een bus te verzekeren, welke pogingen echter door de inlichtingen die den agenten verstrekt waren, mislukten. En gisterenavond stonden een paar honderd menschen te IJsselstein voor het huis der ouders en maakten kabaal, en vier vrou wen drongen naar binnen en haalden het arme kind van den zolder, waar hel toen een paar dagen, van alles verstoken, op den naakten vloer gelegen had. Den Donderdag te voren had de veldwachter het meisje geheel met blau we plekken overdekt en op sommige plaatsen zelfs ontvleescht, gevonden en mede dientenge volge waren de ontaarde wezens heden voor den rechtercommissaris ontboden. Het zwakke, mishandelde negenjarige meisje, dat niet loopen kon, zat op den schoot van een der buurvrouwen, die getuigen moest, en hief een hartverscheurend geschrei aan, toen op een bericht van een veldwachter „dat de getui gen van Montfoort vertrekken konden", die buurvrouw met de haren, zelf schreiende, ver trok, begaan met het lot van het arme kind, waaraan zij toch niets kon veranderen, want „zij had zelf vijf kinderen en moest hard wer ken om aan den kost te komen." Het kind moest weer met de „ouders" roede, Cadzand, 5 October 1898. M. de Redacteur! Beleefd verzoek ik U voor 't volgende ei plaatsje in Uw eerstvolgend nummer. Ik acht mij niet gerechtigd de besluiten e ner vergadering, waarvan ik voorzitter was, aan de groote klok te hangen. Zeer aangenaam zal 't mij echter zijn, indien X in den loop der volgende week eens bij mij wil koinen, dan zal ik 't ontstaan en 't daarop gevolgde besteden van dat „batig saldo" nader toelichten. Indien X geschreven heeft uit zuivere be langstelling, dan vertrouw ik, dat hij van dit aanbod gebruik zal maken. Met dank voor de plaatsing verbliji ik M. de R. Uw dw. dnr. J. DE MEIJER. Gewezen voorzitter der nu ontbonden feestcommissie. M. d. R. Blijkens uw verslag van de vergadering der Landbouw Mij. te Oostburg gehouden, zijn op voorstel van het Bestuur dier Afd. op de no minatie geplaatst de gemeenten lJzendijke en Sluis, alwaar in 1899 de landbouw-tentooustel- Img diende gehouden te worden. Uit den boezem der vergadering werdeu aan dat tweetal Groede, Oostburg en Breskens nog toegevoegd. Als het Bestuur uitgaat van den stelregel, dat die gemeenten het eerst in aanmerking be- hooren te komen, waar die tentoonstelling nog niet is gehouden, dan baart het verwondering, dat het Bestuur niet Breskens noemde en wel Sluis. Immers Breszens heeft nog niet de eer gehad van de tentoonstelling binnen hare gren zen te moger, houden. Sluis daarentegen wel. Er zal toch, hoop ik, in dezen geen verband bestaan tusschen politieke of persoonlijke ver wikkelingen, want, waarlijk M. d. R., als het zoover is gekomen, dat de Landbouwzaken aan de politiek ondergeschikt moeten worden, dan ziet het er treurig uit. Het ligt wel voor de hand, dat de algemee- ne vergadering zich met het voorstel niet zal vereenigen om Breskens aan te wijzen, maar het zou nog te bezien staan of Breskens niet een even goed figuur zou maken als elk andere gemeente in het IVe. Door combinatie, of machinatie is het wel zoover te sturen, dat een der niet aan de beurt zijnde gemeenten bij stemming wordt aangewe zen. Maar of het eerlijk is, om de kaas van een anders brood te nemen, waar deze door een kleiner ledental zich niet voldoende bij de stem ming kan verdedigen, kijk, M. d. R., dat laat ik aan het oordeel uwer ltzers over. Breskens is geen landbouwende gemeente, wordt beweerd. Daar valt niets tegen te zeg gen. Dat is zoo. De aard van zijne natuur lijke ligging leidt daar nu eenmaal toe, Om dat het een zeeplaatsje is, is uit den aard der zaak de landbouw er niet zóó vertegenwoor digd, als dieper het IVe in. Eu toch heeft Breskens evenveel, zoo niet meer, belang bjj den landbouw, als elk andere plaats. Dat argument is dus weinig steekhoudend. De wederzijdsche vervoermiddelen die van uit Breskens de communicatie onderhouden, ma ken haar meer geschikt voor het bezoekon ee- ner tentoonstelling als men denkt. Vóór men gaat combineeren, om, ondanks alle billijkheid, een zekere plaats aan te wij zen, overdenke ieder eens goed, aau welke plaats hij de voorkeur geeft. Voor zoover ik echter gehoord heb, zullen er te Breskens geetie buitengewone middelen worden aangewend om stemmen vódr haar te winnen. Als het eenmaal zoover mocht komen, (maar dan zoude ik aan een wonder moeten gelooven) dan beu ik er van overtuigd, dat Breskens de vreemdelingen op waardiqe wijze weet te ont vangen, zonder bijbedoelingen, maar komt men niet, en leidt de combinatie in een andere rich ting, ook goedBreskens bedelt niet om stem men. Die ze heeft, hoe weinig dan ook ge-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2