PETRA, 1st tatasisisje. lb. 367. Zaterdag 8 October 1898. 8e jaargang. Abonnementsprijs. Advertentieprijs: I >«- Boterwet. FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Vlaanderen. x Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Za- in den Minister van Binnenlandsche keris het volgend adres gericht êt bestuur van de .Vereeniging tot be- striing van knoeierijen in den Boter- en Kaïhandel" acht zich verplicht, met verschul- dige gevoelens van hoogachting, bij Uwe Eïdlentie ernstig aan te dringen maatregelen te fcmen tot eene spoedige wijziging en ver- schrping der wet van 23 Juni 1889 (Staats- bla No. 82) bekend onder den naam van >i< boterwet." Tot toelichting van 'dien aandrang neemt adressant de vrijheid het volgende bij Uwe •Excellentie in herinnering te brengen. Reeds zeer vele malen is door bevoegde corporaties, o. a. het Nederlandsch Landbouw- Comite', verschillende Maatschappijen van Land bouw, en ook door de »Vereeniging tot be strijding van knoeierjjen in den Boter- en Kaashandel", aangetoond dat de bepalingen der genoemde wet onvolledig en onvoldoende zijn, dat het toezicht op de naleving der wet zeer veel te wenschen overlaat, en verzocht door wjjziging der wet aan de bestaande be zwaren tegemoet te komen. Mede tengevolge van die verzoekschriften werd op 3 December 1896 door de toenmalige Ministers van Waterstaat, en van Justitie een wjjzigingsontwerp bij de Tweede Kamer in gediend. Dat ontwerp was voor de belanghebbenden eene teleurstelling, omdat de voorgestelde wijzigingen ten eenenmale «onvoldoende waren Het Nederlandsch Landbouw-Comité maakte DOOR B. BJÖRNSON. XI. Sedert dien dag zonderde de predikant zich gedurig af. Tan deele had het a. s. Kerstfeest met zijn vele predikbeurten hieraan schuld, maar de voornaamste oorzaak was, dat hij met zich zeiven in 't reine wilde komen over de vraag, of tooneelspelen den Christenen al dan niet was geoorloofd. Terwijl de predikant zich in zijn studeerkamer in gepeins verloor, ol ge bogen zat over een ethisch werk, vertoefde Oe degaard bij de meisjes, die hij niet moede werd bij elkander te vergelijken. Petra was geen dag aan zich zelve gelijk. Signe daarentegen oefen- do steeds een weldadigen invloed uit door haar onveranderlijke, vriendelijke hartelijkheid. Pe tra s stem gaf getrouw al de wisselingen van stemming en indrukken weer, en doorliep soia- zicli tot tolk dier teleurstelling en zette in een uitvoerig adres uiteen, welke wijzigingen in het belang van de Nederlandsche boternij- verheid en handel wenschelijk en noodig waren. Bij de behandeling van het ontwerp in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal bleek, volgens het voorloopig verslag, dat zeer vele leden niet tevreden waren met de voorgestelde wijzigingen en de voorkeur schonken aan de wenschen, nader uiteengezet in het adres van het Nederlandsch Landbouw- Comité. Het wetsontwerp werd door de tegenwoor dige Regeering niet weder aan de orde gesteld en de belangstellenden vonden daarin aaulei- ding voor de verwachting, dat spoedig een ander en meer volledig voorstel zou worden gedaan. Zij meenden allen grond te hebben voor die verwachting. Immers de regeering erkende meermalen de noodzakelijkheid eener wijziging. Uit de Tweede Kamer kwam een kraclitigen aandrang om spoedig en krachtig te handelen ten einde onze zuivelindustrie en handel voor onberekenbare schade te vrijwaren. De belanghebbenden zijn eenstemmig in den wensch naar eene spoedige regeling dezer zaak en zoowel bij die belanghebbenden als bij vele leden der Tweede Kamer bestaat de overtuiging, dat de wetswijziging moet geschieden in den geest van het straks genoemde adres van het Nederlandsch Landbou w-Comité. Al die verwachtingen blijken tot dusver ijdel te zijn en het is adressant een raadsel, dat de regeering die zoo ondubbelzinnige be wijzen heeft gegeven, dat zij den bloei van den landbouw wil bevorderen, niet kan be- tijds bijna deu geheelen toonschaal. Die van Signe daarentegen was altijd zacht en gelijkluidend, behalve voor het scherpe oor van haren vader, die zelfs de fijnste nuances in haar stem onderscheidde en begreep. Petra leefde in een gegeven oogenblik slechts voor één persoon; Signe behield oog en oor voor allen die haar omringden; zij verdeelde o- ver allen hare vriendelijke opmerkzaamheid. Sprak Oedegaard met Petra over Signe, dan hoorde hij iets als het geklaag van een verlief de zonder hoöp; sprak hij echter inet Signe o- ver Petra, dan werd deze meestal stil. De beide meisjes onderhielden zich nu dik wijls samen, maar over onverschillige onder werpen. Oedegaard gevoelde zich zeer aan Signe ver plicht; hij was door haar toedoen als herboren. De eerste brief dien hij na Petra's vertrek van Signe had ontvangen, was voor hem ais een koele vriendelijke hand op een pijnlijk voor hoofd geweest. Zij schreef hem op tactvolle wijze hoe Petra toevallig tot hen was gekomen en hoe ze steeds door allen, ook door hèm, verkeerd was begrepen. De brieven van Signe vergezelden hem op al zijn reizen. Het was Signe's doel geweest, Petra terug sluiten eene aangelegenheid te regelen, waar naar zoo eenstemmig wordt gevraagd en die zoo dringend eene oplossing eischt. Het is reeds herhaaldelijk gezegd en adres sant neemt de vrijheid het hier te herhalen, dat onze boternij verheid, die van jaar tot jaar meer wordt gedrukt door de invoerrechten, welke naburige Staten van het product heffen en door de knoeierijen die den binnenland- schen handel bederven, onvermijdelijk nog verder zal teruggaan, indien niet, evenals in alle andere Staten het geval is, door wette lijke bepalingen het bedrog in den export- handel strafbaar wordt gesteld eu indien niet het voortwoekeren van de knoeierijen in den binnenlandschen boterhandel, krachtig wordt bestreden. Op grond van het bovenstaande herhaalt adressant het verzoek in den aanhef dezes gedaan, dat het Uwe Excellentie moge behagen ten spoedigste bij de wetgevende macht voor stellen in te dienen tot wijziging der boterwet in den geest van het meergenoemde adres van bet Nederlandsch Landbouw-Comité, zoodat de wijziging in de eerste plaats ten doel zal hebben a. Het verwijderen van het woord »Surro- gaat" uit art. 1 der wet, zoodat alle vetarti- kelen daar bedoeld, die geen boter zijn, zullen worden aangeduid met den naam ^Margarine". b. Het wijzigen van art. 2 der wet, zóó, dat alle vormen van boterhandel vallen onder de bepalingen der wet. c. Het verscherpen van het toezicht op de naleving der wet en wel door de aanwijzing van speciaal daarvoor aangestelde rijksambte- te brengen onder de hoede én leiding vau Oe degaard, maar haar brieven hadden juist het tegendeel uitgewerkt. Hij leerde door haar Pe tra's artistieke natuur kennen en begrijpen. Wat hij zelf vruchteloos had getracht te ont dekken, werd hem door Signe, zonder dat deze het vermoedde, duidelijk gemaakt. Hij beschouw de nu hun beider dwaling weldra in een ander licht, en gevoelde zich als van een zwaren last ontheven. Het grillige, wispelturige, tegenstrijdige in Petra's wezen, had zich voor hem als opgelost in den instinctieven aandrift en onbewusten drang eener kunstenaarsnatuur. Petra vervulde nu meer dan ooit geheel zijn ziel. Maar op an dere wjjze dan voorheen. Het was niet de geliefde, die al zijn denken en gevoelen beheerschte. Zijn liefde had een geheele veran dering ondergaan. Het was nu de g e w ij d e aan de kunst, de geroepene tot iets hoogers, aan wie hjj dacht, voor wie hij wilde leven. De kunst was voor Oedegaard een onderwerp geworden van vurige belangstelling en nauw gezet nadenken. Er was veel op dat gebied, wat hem als Christen moest ergeren. Doch al waren sommige priesters onwaardigen in den D naren, in dien zin als bedoeld in de memorie van toelichting gevoegd bij het wetsontwerp dato 2 Juli jl., tot wijziging van het Hoofd stuk Binnenlandsche Zaken der Staatsbegroo- ting voor 1898, waarbij door de regeeriug de aanstelling van vaste inspecteurs in uitzicht worden gesteld. d. De wijziging der strafbepalingen in diea geest, dat die straffen meer in overeenstem ming zijn met den aard vnn het misdrijf, dat, bij recidive, steeds gevangenisstraf wordt toe- gepast, en dat bij elk veroordeelend vonnis publiekmaking van dat vonnis gebiedend wordt j| voorgeschreven. Ofschoon zulks minder behoort tot het speciale doel waarvoor onze vereeniging werk- zaam is, acht adressant het toch geweuscht Uwe Excellentie er op te wijzen, dat eene verscherping der boterwet niet uitsluitend is in het belang van boternijverheid en |handel, maar ook wel degelijk in dat van den nijve- ren werkmansstand. Margarine is voor dien stand zeer zeker r een goed voedingsmiddel, maar zoolang die margarine straffeloos verkocht kan worden onder den naam van boter, wordt dat product veel te duur betaald en de werkman wordt tot dusver maar al te zeer de dupe van de bedriegelijke voorstellingen des knoeiers. Eene verscherping der wet die aan de knoeie- rijen een einde maakt en de verkoopers dwingt het product onder zijn waren naam en voor billijken prijs te verkoopen, is voorzeker een r algemeen belang, een belang dat ons vryheid I geeft met te meer klem ons verzoek bij Uwe 1 Excellentie aan te bevelen. 3 tempel, hij begreep, dat ook hier velen waren geroepen, maar weinigen uitverkoren, en dat het grootsche der roeping niet steeds kon over eenstemmen met een diepst, die niet altijd een eeredienst bleek te zijn. Oedegaard was het in deu beginne niet met zich zei ven eens, welke gedragslijn hij nu te genover Petra zou volgen, maar langzamerhand werd hij zekerder van zijn zaak. Met onuitsprekelijke blijdschap vernsin kij uit de brieven van Sigue, hoe heerlijk Petra zich ontwikkelde en hoe deze de rechte persoon was om haar te leiden. Hij was nu gekomen oin getuige te zijn van die ontwikkeling, en hij wilde de vriendelijke fee danken voor het goede dat zij onbewust had bewerkt. Ohij verlangde zoo innig Petra weer te zien en te weten, welk een afstand haar nog scheidde van haar doel. Hij had reeds den dag na zijn komst dit punt aangeroerd, en sedert spraken Petra en iiij gedurig over wat hen zoo na aan het harte lag, en zij vermeden hierdoor tevens zich te verdiepen in het verleden. Maar zij werden nu gestoord door de komst van genoodigde en ongenoodigde gasten uit du

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1