Binnenland. Gemengd Nieuws. Buitenland. Waar immer wordt aangedrongen op ver beteringen op maatschappelijk gebied, staat altjjd de bange vraag naar de bestrijding der onkosten als een zwart spook op den achter grond. We zijn er van overtuigd, dat tal van her vormingen in de maatschappij geldelijke offers eischen, waartoe naar nieuwe bronnen moet worden uitgezien. Immer nieuwe belastingen hellen wordt onpractisch genoemd, vooral waar de belasting-paragraaf van de verschillende staatkundige partij-programma's de minst po pulaire is. Redelijkerwijze moet dus worden gezocht naar de minst drukkende aanvullingen. Ten opzichte van leger en vloot wordt elke ver andering, die nog niet altijd eene verbetering is, als een hoogst noodzakelijke beschouwd, en de vereischle gelden als een gevolg van dien, soms tot enorme massa's afgestaan. Het wordt wel tijd, dat paal en perk wordt gesteld aan eischen, waaronder de volken zuch ten, waaronder de natie gebukt gaat. Onge zegd dat de personeele lasten reeds aanzienlijk zijn, zijn de financiëele werkelijk onrustbarend. In een tijd waarin de strijd om 't bestaan een zware is, moeten de uitgaven beperkt worden, wil men in dien strijd staande kun nen blijven. Als nu die moreele plicht is opgelegd aan elk individueel, moet ook de Staat rekening houden met den strijd des volks en hare offers niet ongemotiveerd ver- hoogen. Het svereenigt u ten goede" is even zeer van toepassing voor de mogendheden als voor elke vakafdeeling in de samenleving. Met groot ceremonieel vertoon is jl. Dinsdag de vergadering voor het zitting-jaar 1898-1899 der Staten-Qeneraal voor de eeiste maal door H. M. de Koningin geopend, met de navol gende TROONREDE: „Mijne Heeren Weinige dagen zijn voorbijgegaan sedert het plechtig oogenblik, waarop ik, na de regeering aanvaard te hebben, in Uw midden den eed aflegde en Uwe huldiging ontving. Talloos waren de bewijzen van vaderlands liefde en gehechtheid aan mijn stamhuis. De heriunering daaraan zal bij mij onuitwischbaar zijn. Thans roept U de aanvang van het zitting jaar tot hervatting uwer gewone werkzaamhe den. Mogen zij, onder Gods zegen, strekken niet waar Zeker. Luther's geloof was blijmoedig, het was het geloof des nieuwen verbonds 1 Achter een geloof dat tot somberheid stemt, loert de dui vel, heeft hij gezegd. Hij wilde hiermee zeggen: dat wie het minst voor verleiding vreest, het minst bezocht zal worden. Hij gebruikte al de kracht hem door God geschonken, om vreugde te verspreiden, hij nam de vroolijkheid als on der zijne bescherming. Witt gij eenige voorbeelden. De vrome Mc- lanchton werkte eens zoo ijverig aan: Een verdediging van de reine leer dat hij zich rust noch voedsel gunde. Luther rukte hem eindelijk de pen uit de hand, zeggende: men dient God niet alleen door te werken, maar ook door te rusten. Daarom heeft God den Sabbath ingesteld. Luther gebruikt in zijne reded veel beeld spraak, zoowel van vroolijken als ernstigen'aard, en .hij was vol van guitige invallen. Hij bracht oude, vroolijke volksliederen in zijn taal over, en was van oordeel: dat er naast den bijbel bij na geen stichtelijkcr lectuur bestond dan zulke volksliederen. Ook bespeelde hij, zooals gij mis schien weet, den cither, en zong met zijn vrien den en kinderen niet alleen psalmen maar ook vroolijke liederen. Hij vervon gezelschaps spelen, hield veel van een partij schaak, en liet de jeugd bij zich aan huis dansen. Hij eischte slechts, dat alles in eer en deugd zou ge schieden. (Wordt vervolgd.) tot welzijn van het Koninkrijk De toestand van land en volk is in menig opzicht bevredigend. J)e betrekkingen met dc buitcnlandsche mo gendheden blijven zeer vriendschappelijk. Met bijzondere ingenomenheid ontving ik het voorstel van Zijne Majesteit den Keizer van Rusland tot het houden van eene conferentie, waarin door vertegenwoordigers van alle mogend heden zal worden onderhandeld over beperking der krijgstoerustingen. In Atjeh zijn uitkomsten verkregen, die het vertrouwen op duurzame verbetering van den slaat van zaken in die landstreek wettigen. Ik breng hulde aan het beleid, dc volharding en de heldhaftigheid, door het Ncderlandsch- Indisehe leger en de vloot daarbij aan den dag gelegd. belangrijk en veel omvattend is wederom de arbeid, die U wacht. Allerwege treden vraag stukken van groote maatschappelijke beteekenis op den voorgrond, tot welker oplossing de wet gever geroepen wordt bij te dragen. Voorstellen tot verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken en in het belang van het onderwijs en de be scherming der jeugd hebben U reeds bereikt. In dit zittingsjaar zal op den ingeslagen weg worden voortgegaan. Ik hoop U ontwerpen te kunnen aanbieden tot verbetering der woningtoestanden, tot het tegengaan van overmatigen arbeid van volwas sen mannen in fabrieken en werkplaatsen, en tot herziening der drankwet. Voorstellen zullen U gedaan worden betref fende secundaire spoorwegen en tot vrijmaking van het verkeer op de rijks land- en waterwegen. Voorts, wat de koloniën betreft, tot verster king der geldmiddelen en tot verbetering der bestuursinrichting in Nederlandsch-Iudië, alsook tot wijziging der regeerings-reglementeu van Suriname en Curasao. De herziening van het tarief van invoerrech ten nadert hare voltooiing. Nog andere gewichtige ontwerpen zijn in staat van voorbereiding. Ik vertrouw, dat Uwe beraadslagingen vrucht baar zullen zijn en dat door Uwen ijver en Uwe toewijding veel tot stand zal komen teil nutte van het Vaderland en zijne overzeesche gewesten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend". Dit Staatsstuk heeft in den Lande over het algemeen een gunstigen indruk gemiakt. De beloften zijn niet sober en ook niet over vloedig. Als al wat wordt aangekondigd, bij hetgeen reeds is ingediend, wordt afgedaan, dan zal de sluitingsrede waarlijk niet zonder resultaat zijn. Het vredes-voorstel van den Czaar van Rus land hebben We in ons hoofdartikel uitvoerig besproken. Dat do defensie-paragraaf in tegenstelling met andere troonreden niets antlers bevat dan een hulde-betuiging aan de dapperheid van dc In dische strijdmacht in zake ;de krijgsverrichtin gen aldaar, trekt de aandacht. Zou de soberheid te dien aanzien reeds een gevolg zijn van de ingenomenheid waarmede het voorstel van Nicolaas II tot beperking van de krijgstoerustingen is ontvangen? Het plan tot afschaffing van de rijkstollen, begrepen in de tirade betrekkelijk dc vrijmaking van het verkeer te water en te land,hopen we in ons volgend nummer nader onder de oogen te zien. BRE.8KENS, 23 September 1S9S. De nieuwe dienstregeling voor de maanden October 1898 tot en met Maart 1899 voor den provincialen stoombootdienst op de Wcster- Schelde geeft weinig verandering. De late diensten van Vlissingen-Dreskens en Terneuzen. Vlissiugen v. v. vervallen. De middagboot op het traject Vlissingon-Bresicens zal ook nu des Zondags niet varen. De eerste gelegenheid van Vlissiugen naar Terneuzen zal voor den Woensdag en Zondag 40 minuten later, dus te 6.50 G.T. afvaren. Onder deze gemeente hecrscht de vlek ziekte onder de varkens, waarvan reeds enkele gevallen met doodelijken afloop zijn voorgeko men. Dinsdag had op de haven alhier een vrij ernstig ongeluk plaats Eenige jongens die aan het spelen waren tusschen dc wagens voor het zandvervoer bestemd trachtten die wagens voort te duwen, met het noodlottig gevolg, dat een hunner, W. M met zijn arm tusschen de wa gens bekneld raakte en dit lichaamsdeel ernstig bezeerde, zoodat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Na behandeling doordr. Mel- lema uit Groede, is de toestand bevredigend. De loting voor de lichting der nationale militie van het jaar 1899 zal dit jaar plaats hebben voor wat betreft de gemeenten in Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen als volgt Oost burg Dinsdag 11 Oct. 9 u voorm. voor Nienwvliet, 9.15 u. vin. Groede, 10 u. vin. llreskens, 10..'J0 u. vin. Zuidzande en 10.45 u. vin. Oostburg. Sluis Woensdag 12 Oct. 10 u. vin. voor Sluis, 11 ii. vin. Retrenchement, 11.15 u. vin. Eede, 11.30 u. im. Cadzand, 12 u. inidd. Aar- denburg en 12.45 u. nm. St. Kruis. IJ z o ii d ij k e Donderdag 18 Oct. 9 u. vin. voor Sehoondijke, 9.45 u. vm. Biervliet, 10.30 o. vm. Watcrlandkerkje, II u. vm. Hoofdplaat en 11.30 vin. lJzendijke. Gisterenmorgen had een paardenknecht van den landbouwer Tol onder deze gemeente het ongeluk, dat hij, van een in beweging zijnden mestwagen springende, met het voorwiel in aanraking kwam, waardoor hem het geheele onderbeen werd opengereten. Onmiddellijk moest heelkundige hulp worden verleend. Ds. A. van der Linden, predikant hij de Chr. Geref. gemeente te Sehoondijke, heeft voor het op hein uitgebrachte beroep naar de gein. Arnemuiden bedankt. Tot lid van liet bestuur der waterkeering van den calamileuze Hoofdplaat- on Thoinaes- poldcrs is benoemd de heer C. B. Temmerman. IJzciiilijkc. De muziekale kwesties zijn van de lucht niet af, zonder daarom nu juist zeer harmonisch te zijn. De heer Dellaurt, die èn le onderwijzer aan de openbare lagere school èn directeur van het muziekgezelschap „Ge duld overwint" is, is door Burg. en Weth. aangezegd, dat hij tot waarneming van het Ka- pelmeesterschap de vergunning noodig heeft van Ged. Staten. Al uicencn we dat eene aanvraag als deze niet zal geweigerd worden, indien de vergunning voor dit soort onderwijs noodig is, was het niet kwaad de ineening van autoriteiten in te winnen. Vreemd is liet dat nïi de aanzegging komt, nadat de heer Dellaert reeds een drietal jaren als kapelmeester is opgetreden. Wanneer dc aanzegging, waarvan de bedoeling duidelijk is, inoet dienen om den heer Dellaert, zijn verzuim onder het oog te brengen, dan heeft men in elk geval de verdienste oin door hard schreeuwen, eigen verzuim dood te zwijgen. De vergunning indien nu noodig, was dan ook vóór 3 jaren noodzakelijk. Hoofdplaat. De suikerbieten - campagne is ook hier weder aangevangen. Reeds zijn een viertal scheepsladingen ver trokken. Naar men zegt, valt de qualiteil nog al mee. Er worden ongeveer 15 16 duizend K. G. per gemet gebot. Hoofdplaat. De heer E. A. Pateer, gemeen te secretaris alhier, heeft van II. M. de Konin gin een vereerend schrijven ontvangen, behel zende eene dankbetuiging voor de aanbieding van een adres van Hulde op 31 Aug. 1898. Zaterdagavond viel te Haarlem vrouw v. 8., terwijl zij alleen thuis was, door een dui zeling bevangen, met een brandende petroleum lamp. I le ongelukkige kreeg brandwonden aan hoofd, lichaam en arm, waarvan zjj aan de gevolgen is overleden. Een familie te Goes, die tijdens de in huldigingsfeesten aldaar de stad had verlaten, vond bij hure thuiskomst verscheidene ruiten harer woning verbrijzeld. De aanleiding hiertoe schijnt te zijn gelegen in de omstandigheid, dat libch de vlag was uit gestoken, noch eenige versiering was aange bracht. Op den Ouden Seheveningschen Weg na bij de „Promenade" werd Woensdagavond de Scheveningschc winkelier 1). W., op zijn fiet3 zittende, door een uit het Van Stolkjiark ko mend rijtuig omver gereden, met het gevolg dat hij zware verwondingen, vooral aan het hoofd, bekwam én aar. de gevolgen is overle den. Woensdag vierde de oudste inwoner van Nederland, de heer G. A. Boomgaard, in liet Anfoni- en Jacohi-gasthuis te Groningen, zijn llOdon verjaardag. De Drevfus'zaak, die sinds liet geruchtma kende proces van Zola onophoudelijk van zich heeft doen spreken, schijnt eindelijk tot klaar heid te zullen kinnen. De mecning heeft altijd voorgezeten, dat er een hoog en valsch spel is gespeeld, en vooral bij dc behandeling van het Zola-proces versterkte dc tergende partijdigheid, waarmede de behandeling werd geleid, dit denk beeld. Toen de verkiezingen het optreden van een nieuw ministerie ten gevolge hadden, is in de Kaïner de zaak van den balling op het Dui velseiland weder ter sprake gekomen. De toenmalige minister van oorlog, Cavnignac, verklaarde beslist, dat Dreyfus schuldig en wet tig veroordeeld was, en staalde deze bewering door het voorlezen van een der stukken, die op deze zaak betrekking hadden. Teneinde te trachten het Eransche volk deze ineening voor goed te doen deelen, werd deze rede in alle gemeenten van de Republiek aan geplakt. De strijders voor het recht, die zich voor Dreyfus partij hadden gesteld, waren werkelijk een oogenblik onthutst, tol op eens de mede- deeling, dat het stuk door Cavaignac voorge lezen, valsch was en vervaardigd door kolonel Henry, een officier verbonden aan het bureau van den spionnagedienst, heel Frankrijk en ve len daarbuiten deed opschrikken. De minister heeft den falsaris tot bekentenis gebracht en hein daarna doen opsluiten in de gevangenis. Korten tijd daarna heelt Henry zich van het leven beroofd; men zegt ook wel, dat hij gezelfmoord is. Het gevolg hiervan is, dat de Dreyfus-zaak zich thans in een geheel ander licht aan de wereld vertoont. Men verlangt zelfs, dat deze zaak nu zal komen te staan in het licht der waarheid, en het is nu mogelijk, dat deze in Frankrijk alles bcheerschende kwestie tot een goed einde wordt gebracht. Het is mogelijk, zeggen wij, al is het nog niet zeker. Wel gaat men voorhands den goe den weg o]i. Maar ongetwijfeld zullen zich op dien weg zoovele voetangels vertoonen, waarin de toongevers in het Zola - proces zullen ver dwalen, dat men huiverig is, haar te bewande len. Hoogstwaarschijnlijk zijn reeds daarvoor twee ministers van oorlog teruggedeinsd. Cavaignac, die Henry ontmaskerde, verklaarde niettemin van de schuld overtuigd te zijn, en stelde zich onverzettelijk tegen den bij zijn ambtgenooten opgewekten eisch tot revisie van het Dreyfus- proces, en ging mitsdien heen. Zijn opvolger, generaal Zurlinden, die na een onderzoek van het dossier dezelfde ineening was toegedaan, leg de de portefeuille neder. Het ligt voor de hand, dat de schuld ol on sehuid van Dreyfus niets te maken had met de revisie van zijn proces, en dus deze rede- neering niet steekhoudend was tegenover den eisch der rechtvaardigheid om een vonnis, dat onwettig gewezen was, te herzien. Inmiddels heeft jl. Zaterdag de ministerraad den minister van oorlog gemachtigd om He aan vraag van de herziening van het proces te on derwerpen aan het advies eener juridische com missie. Deze advies-commissie heeft haar onder zoek jl. Woensdag aangevangen en zal niet vóór de-,volgende week Donderdag of Vrijdag gereed kannen zijn. Toen de kist, bevattende liet stoffelijk over schot van Keizerin Elizabeth van Oostenrijk te Weenen in de kapel van den Hofburg aankwam, was'de smart van den Keizer, die aldaar met da Keizerljjke familie de. aankomst afwachtte,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2