PETRA, let fissclersiieisie. No. 365. Zaterdag 24 September 1898. T jaargang. Het vredewoord. FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Ulaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 nre. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Nederland, dat bij de troonsbestijging van zijn jeugdige Koningin heeft feest gevierd, op eene wijze, die aan het Buitenland eerbied afdwong, en ook elk Vaderlander reden tot tevredenheid gaf, heeft zich weder van het feestkleed ontdaan, en de dagelijksche arbeid opgenomen. Ambachtslui en Staatsman, hebben elk hun ne werkzaamheden hervat, in de overtuigging, dat vóór dezen nimmer een zoo algemeen ge paste hulde werd gebracht, aan eene Vorstin waarvan de verwachtingen zoo hoog gespan nen zijn. De volksvertegenwoordiging heeft jl. Dins dag haren parlementairen arbeid weder aan vaard, welke zitting voor de eerste maal werd geopend door H. M. de Koningin. Na met een enkel woord de goede verstand houding met de buitenlandsche mogendheden te hebben aangeroerd, deelde H. M. mede, dat zjj het voorstel van den Czaar van Rus land, tot het houden van eene conferentie, waarin door vertegenwoordigers van alle mo gendheden zal worden onderhandeld over be perking der krijgstoerustingen, met bijzondere ingenomenheid had ontvangen. Het kan niet anders of het moet de aan dacht trekken, dat H. M. aan dit punt eene bijzondere plaats toekende. Vóór eenige bin- nenlandsche aangelegenheid te bespreken, werd dit voorstel aangeroerd, en dat moet onge twijfeld gunstig stemmen. Eene algeheele ontwapening der Europee- B. BJÖRNSON. Maar als gij nu eene geschiedenis leest die veel overeenkomst heeft met uw eigene, zoudt gij dan, haar lezende, misschien de uwe niet beter leeren begrijpen vervolgde Oede- gaard. Zoudt gij dan niet moeten bekennen, dat de geschiedenis, die u den troost en de opbeu ring schonk welke er ligt in begrijpen, grooter waarheid voor u bevatte dan uwe eigene? Ja, ik heb eens in dagen van grooten kommer eene geschiedenis gelezen, sprak de blonde vrouw, die mij zoo bemoedigde, dat hetgeen mij langen tijd allen levenslust had be nomen, mij bijna tot een bron van vreugde werd. De doeken bewogen zich onrustig. Het is toch waar bvruaui de blonde vrouw als in autwoord op die beweging. Maar de jonge mau liet het er niet bij zitten. sche Staten zal altijd wel tot de vrome wen- schen blijven behooren. Maar dat eene beperking van de krijgstoe rustingen voor vele Staten eene heilzame wer king zoude hebben, is onbetwist waar. Dat heeft ook de Liberale Unie begrepen toen zij in haar program schreef, dat de ti- nanciëele lasten van het defensiewezen zooveel mogelijk behooren te worden verminderd. Nu weten we wel, dat «zooveel mogelijk" een rekbaar voorwerp is, en men zou kunnen zeggen, dat, wanneer die lasten tot het hoogste toppunt worden opgevoerd, het een troost is, dat vermindering niet mogelijk was, doch dat er zooveel mogelijk was naar gestreefd. Dat is de bedoeling van die zin niet. Velen zijn overtuigd dat de lasten die de oorlogsbudgetten met zich brengen te hoog zijn, ja veel te hoog. De ontzettende sommen, die noodig zijn, om aan de grillen der departementen van oorlog en marine te voldoen, kunnen bezwaar lijk worden bestreden uit de gewone inkom sten. Ja, er zijn staten waar afzonderlijke belastingen moeten ,-worden geheven om de tegenwoordige eischen van leger en vloot te kunnen bevredigen. Europa met zijn 23 Staten, tot wien het ontwapenings-voorstel van czaar Nicolaas is gericht hebben tegenwoordig ruim 3.200000 land- en bijna 300000 zeesoldaten onder de wapens, dat is ongerekend de reserve, een totaal cijfer van 3 en een half millioen man schappen. Deze legermacht kost jaarlijks, bljjkens de ollieiëele oorlogsbegrootingen, 2870 millioen Ik zou wel eens willen weten, boe of het sprookje van Asschepoester ooit iemand tot troost kon zijn? was zijn vraag. liet vroolijke heeft groote macht, en dit sprookje toont op vroolijke wijze aan, dat hij, die bet geringste is naar de wereld, in werke lijkheid de meerdere kan zijn van hen, die met verachting op hem neerzien. En tevens, dat hij, die ernstig w i I, zijn doel zal bereiken. Gelooft gij niet, dat het voor vele kinderen, ja zelfs voor volwassenen, goed is, zich dit nu en dan te herinneren Maar te gelooven aan goede en kwade geesten is toch bijgeloof. Wie heelt u gezegd, dat ge daaraan moet gelooven Dat is slechts beeldspraak. Maar het is ons verboden beelden te maken en te gebruiken. Waar staal dat In den bijbel. Neen, dat hebt ge mis, viel de pre dikant in; Je bijbel zelf bedient zich van beelden. Allen zagen hem aan. In den bijbel ont moet men op elke bladzijde beeldspraak; de Oostrrsche volken drukken zich veelal in beeld spraak uit. Wij gebruiken immers ook beelden gulden, dat omgeslagen voor elk ingezetene van Europa, de bevolking op ruim 300 mil lioen rekenende, 9 gulden vertegenwoordigt. De onderlinge naijver der Europeesche Sta ten heeft natuurlijk ook een enorme uitbrei ding en verbetering te weeg gebracht in het oorlogsmateriëel. De waarde daarvan wordt geschat op 18 milliarden of 18000 millioen gulden. De rente-standaard rekenende op 4 ver tegenwoordigt dit kapitaal een interest van 720 millioen gulden. Dat de Staatsschulden door deze verderfe lijke hooge opvoering van de militaire doel einden ontzettend zijn gestegen, behoeft wel geen nader betoog. En daaruit vloeit voort dat èn aflossing én interest ook nog door het nageslacht zullen moeten worden gedelgd, als die schuldenlast maar ooit zoover kan komen. Het is dus niet te verwonderen, dat aan het vrede-woord van den machtigen czaar eene groote aandacht wordt gewijd. Ja het is zelfs een gunstig teeken, dat door velen dit erns tige woord in ernstige overweging wordt genomen. Dat de groote Staten zullen moeten voorgaan in het nemen van het initiatief, spreekt van zelve. Maar even gemakkelijk als de kleine Staten volgen om de groote na te doen in het aanbrengen van hervormingen in het leger en in het materieel om de volmaking nabij te komen, zullen ze ook het voorbeeld vol gen van de machtiger Staten om de uitbreiding te staken. Wanneer echter de tijd zal aanbreken, dat Europa zal blaken in de stralen der vredezon, in onze kerken, in onze taal, ja, wij zuuden ons geen begrip van godsdienst kannen maken, zonder beelden. Maar dat niet alleen. Oók Jezus gebruikte ze, en heeft God de Heer zelf zich niet in beeldspraak den profeten geopen baard Kwam hij niet in gestalte eens wande laars tot Abraham, om te spijzen aan diens la- fel En zou liet dan den meiischen verboden zijn, zich van beeldspraak te bedienen? Neen. Dat moest men toestemmen. Oedegaard stond op, klopte den predikant op den schouder en sprak: Dank u, gij be wijst daar uit den bijbel duidelijk, dat to o- neelspelen geoorloofd is! De predikant zweeg v 'rbaasd. De rook, die hij zoo pas had opgezogen, ontsnapte zonder zijn directie uit den geopenden mond. Oedegaard stapte nu op de doeken toe en boog zich, oin zoo mogelijk een gliinp van het gelaat, dat er in verborgen was, te zien, maar te vergeefs. Is er meer dat gij wenscht te weten, vroeg iiij. Het komt mij voor, dat gij werkelijk over bet een en ander hebt nagedacht. Ach, God helue mij; ik denk niet altijd juist. Maar ja in Jeu eersten tjjd na de is nog op verre na niet te bepalen. Hoe goed de bedoeling van den czaar ook moge zijn, zal de eenmaal gewekte najjver der groote Europeesche mogendheden, zich niet zoo spoedig verloochenen. Het is zelfs mogelijk, dat achter het voorstel bedoelingen worden gezocht, die er feitelijk niet achter te vinden zijn, en juist de hinderpalen zullen worden om tot het doel des czaars te komen. Gewenscht is echter de beperking wel. De enorme sommen, die nu aan leger en vloot worden ten koste gelegd, kunnen worden aangewend voor nationale belangen, die lang zooveel niet eischen. De financiëele toestan den moeten dus gaandeweg verbeteren, en de bloei van een Land moet teenemen, wanneer de gelden, die nu onrustbarend hoog worden uitgegeven, voor doeleinden, die misschien óf nimmer óf slechts in een verre toekomst in aanmerking kunnen komen, daartoe niet noo dig zijn. In de huidige omstundigheden zijn de som men, uitgetrokken voor leger en vloot, waar- delooze cijfers, voor wat betreft, het produc tieve deel. Immers wat komt terug van de 38 milli oen gulden, die jaarljjks door onze schatkist aan deze strijdkrachten worden geofferd. Niets, totaal nietswant het zijn uitgaven, waarte genover geen inkomsten staan. Zou het nu ook voor ons land niet heilrjjk zijn indien dit vredewoord doordrong in alle hoeken van Europa Voorzeker immers. We spraken van nationale belangen, die tinanciëel gebaat zouden kunnen zjjn bjj eene beperking van de oorlogsbudgetten. bekcering is inen zoo geheel vervuld van hare wonderen, dat al het andere ons nutteloos en onjuist voorkomt. Men is als een verliefde, men verlangt naar niets anders dan naar den ge liefde. En en moeten de eerste Chris tenen ons niet ten voorbeeld zijn Neen hunne strenge begrippen over hei denen eu ongeloovigen bijv. kunnen niet lauger de onze zijn; wij moeten het Christendom met de tegenwoordige zeden in overeenstemming brengen. Maar er zijn zoovele uitspraken in het oude testament, sprak de jonge man. Voor de eerste maal zonder bitterheid, die een geheel anderen geest ademen. Ja, de woorden van het oude testament, antwoordde Oedegaard, zijn als dood voor ons geworden, zij zijn te niet gedaan, zooals Paulus zegt. Wij zijn dienaren van het nieuwe verbond, niet naar dc letter maar naar den geest. De geest des Heeren is dien der vrijheid. Alles is mij geoorloofd zegt Paulus, maar niet alles is mij ten nutte, voegt hij er bij. Nu zijn we zoo gelukkig, dat iemand ons door zijn leven heeft bewezen, wat Paulus met die woorden heeft be doeld. Luther namelijk. Van Luther gelooft gij toch, dat hij een goed Christen was.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1