sionneenns. PETRA, tó fissctasiisisje. No. 364. Zaterdag* 17 September 1898. T jaargang FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD voor Zeonvseh-VlaandereiL Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Adyertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. (Slo t.) Met zeer groote meerderheid werd besloten in het overgangstijdperk een wachttijd aan te nemen, terwijl zij zich eenstemmig verklaarde voor het beginsel om in dat tijdperk denzelf den wachttijd ter verkrijging van invaliditeits pensioen aan te nemen als in den definitieven toestand, tegen welk beginsel evenwel eene groote meerderheid zich verklaarde wat betreft het verleenen van ouderdomspensioen. Daarom werd voor de ouderdomsverzekering in het overgangstijdperk aangenomen een ver korte wachttijd, nl. van vijf jaren, waarin ten minste twee honderd en vijftig weekpremiën moeten zijn voldaan. Met eenparigheid van stemmen werd beslist: lo. dat de rechten voortvloeiende uit de ver plichte verzekering behooren te vervallen tenzij in bij de wet aan te wijzen gevallen van uitzondering indien door den verze kerde gedurende zekeren termijn geen bepaald aantal malen bijdragen zijn gestort, en 2o. dat die rechten behooren te herleven zoodra weder gedurende een bepaalden tijd een zeker getal bijdragen is gestort. Eenparig verklaarde de commissie zich voor het beginsel, dat voor het vaststellen van het pensioensbedrag behoort te worden uitgegaan van een pensioengrondslag, welke wordt ver hoogd in verhouding tot het bedrag en het aantal van de premiebetalingen, terwijl zij zich vervolgens met zeer groote meerderheid door B. BJÖRNSON. „Hebt gij er wel eens over nagedacht, vraag de Oedegaard, dat vroolijke mensclien veel be ter werken dan zwaarmoedige? Waarom? Lars begreep waarop dit zou uitloopen en zeide: „Het is juist het geloof dat vroolijk maakt. „Ja, wanneer het blijmoedig is; maar hebt ge nooit opgemerkt, dat het geloof zoo druk kend kan zijn, dat de aarde ons wordt als tot een gevangenis. De blonde vrouw zuchtte zoo diep, dat er in de doeken een reflexbeweging ontstond. Lars zag haar scherp aan, maar zij zweeg, Oedegaard vervolgde: Alles, hetzij arbeid, spel of gebed, maakt dom en zwaarmoedig, wan neer het niet te zijner tijd wordt afgewisseld door iets anders. Gij kunt wroeten in den grond, tot ge een dier gelijk wordt, bidden tot ge u uitsprak voor het beginsel om voor het in - validiteitspensioen een betrekkelijk hoog mi nimum aan te nemen. Daarna verklaarde de commissie zich een stemmig voor het aannemen van een voor elke loonklasse verschillenden pensioensgrondslag, alsmede van een voor elke loonklasse verschil lende pensioenstoename, op de wijze als volgt Loonklasse I. o—f 11. 256 lil. 400—,, IV. GOO— V. 800—,, 250 4()0 II. G00 III. 800 IV. 1000 V. Pensioensgrond slag per jaar. I. 50 gld. 60 80 100 120 Pcnsioenstoc- naine voor elke weekpremio. I. li. m 0.02- 0.03 0.04 gld. IV. 0.05 V. O.0G Bij meerderheid van stemmen heeft de com missie zich vervolgens uitgesproken voor het aannemen van het beginsel om het betrekke lijk hoog minimum invaliditeitspensioen te doen verschillen naar de loonklassen. Na deze beslissing heeft de commissie zich eenstemmig verklaard voor het beginsel om, uitgaande van de aangenomen pensioensgrond slagen, deze degressief percentsgewijze te ver- hoogen ter verkrijging van het minimum pensioensbedrag voor elke loonklasse, gelijk is aangeduid in de volgende tabel Loonklasse. Pensioens grondslag I. 0—250 gld. II. 250—400 III. 400—600 IV. 600—800 V. 800-1000 50 gld. 00 80 100 120 Minimum pensioensbedr. 75 gld. 84 104 120 132 ecu monnik waant, en spelen, tot ge als een krachtelooze ledepop wordt. Maar wissel het een met het ander at, en uw arbeid en uw geloof beide zullen er bij winnen.— „Wij inoefen dus maar vroolijk zijn,"—sprak de jonge man bij de deur, terwijl hij scham per lachte. „Ja, eerst als men opgeruimd is, merkt men het goede in anderen op; men leert de men— schon liefhebben, en slechts door uw medebur gers lief te hebben, bewijst gij u w e liefde voor God." Wijl niemand dil tegensprak, trachtte Oede gaard alles wat hij gezegd had nog eens saam te vatten en hernam: „Alles wat ons vrij kan maken, zoodat de heilige geest, de geest van liefde in ons kan varen, moeten wij beschouwen als hulpmiddelen tot onze volmaking, en daar toe beliooren ook de uitspanningen, die gij lieden wraakt." De stilte, die nu volgde, werd zelfs door geen zuchten gestoord. Maar men zag de doe ken in werking en eindelijk hoorde men op zachtmoedige» toon: „Kr staat geschreven: „Wat gij doet, doet het alles ter eere Gods; maar kan men op de wijze zooals gij bedoelt, zingen, spelen eu dansen ter etre Gods?" Met zeer groote meerderheid is als beginsel aangenomen, dat de verplichte verzekering tegen ouderdom en invaliditeit behoort te worden uitgevoerd door eene centrale verze - keringsinstelling. De commissie heeft voorts eene beslissing genomen over de vraag betreffende de wen- schelijkheid, oin de verplichte verzekering te gen ouderdom en tegen invaliditeit in te voeren op de aangenomen grondslagen in verband met de volgens het premiestelsel opgestelde berekeningen. Met eene niet onaanzienlijke meerderheid heeft de commissie deze vraag ontkennend beantwoord. Later is nog bepaaldelijk gestemd over de vraag »of de invoering van de verzekering tegen invaliditeit en ouderdom, op de door de commissie aangenomen grondslagen, behoor de te worden ontraden op andere gronden dan uithoofde van de daaruit volgens eene uota van de leden dr. J. G. Kluyver en Oor- neille L. Landré naar hunne meening voort vloeiende hooge Staatsbijdrage", welke vraag echter door eene kleine meerderheid bevestigend werd beantwoord. Nadat de gecombineerde verzekering was verworpen heeft de commissie met eene niet onaanzienlijke meerderheid besloten te over wegen of het wellicht aanbeveling zoude kun nen verdienen den verzekeringsplicht, althans in den aanvang te beperken tot de verzekering tegen ouderdom, waarom zij heeft nagegaan of eene regeling op den aangenomen grondslag enkel van de verplichte verzekering tegen ouderdom, met een daaraan te verhinden re stitutiestelsel, raadzaam zoude kunnen worden „Strikt genomen niet maar kunnen wij dit beweren vau eten, drinken ut kleeden En toch moeten wij dit doen. De meening van dien tekst kan dus geen andere zijn, dan dat wij niet mogen zondigen." „Ja, maar is het geen zonde Voor de eerste inaal toonde Oedegaard zich een weinig ongeduldig en hij antwoordde: Reeds in den bijbel lezen wij, dat inen ook in vroe- geren tijd, zang, spel en dans beoefende. „Ja ter eere Gods „Nu goed, ter eere Gods. Maar de Joden spraken altij.i en in alles van „God", omdat zij als kinderen nog niet hadden geleerd, de dingen in hunne bijzondere beteekems te beschouwen. Voor kinderen zijn alle vreemde mannen „de mail. Op de vraag van kindereu: vanwaar komt dit antwoorden zij steeds: van God» maar als volwassenen, sprekende tegen volwas senen, noemen wij ook het middelijkc, noemen wij niet alleen den gever God Zoo kan bijvoorbeeld een schoon lied hande len over God of onze gedachten opvoeren tot Hein, zonder dat zijn naam wordt genoemd. Vele dingen kunnen leiden tot Hem, ofschoon niet allen dat doen op dezelfde wijs. In dien uwe dans in waarheid de uiting is van geacht. De commissie overwoog dan ook alleen of de invoering van verplichte verzekering enkel tegen ouderdom met het volgende daaraan te verbinden restitnliestelsel aanbeveling verdient; a. dat aan de vrouwelijke verzekerde de haar zelf gestorte premiën zonder bijbereke- ning van renten worden gerestitueerd, indien zij, in het huwelijk getreden, ophoudt verze- ringsplichtig te zijn. ti. dat aan alle verzekerdou worden geres titueerd de door hen zeiven gestorte preuiiën zonder bijberekening van renten, indien zij, buiten de gevallen hij eene wet betreffende de verzekering tegen ongevallen voorzien, on geschikt worden tot het verrichten van arbeid inits die ongeschiktheid niet het gevolg zij van hun eigen opzet e. dat aan de echtgenoote en kinderen he neden den leeftijd van 1G jaren van den mannelijken verzekerde hij diens overlijden in gevallen, niet voorzien bij eene wet betreffende de verzekering tegen ongevalten, worden ge restitueerd de door hem zei ven gestorte premiën, zonder hij berekening aan renten, met dien verstande evenwel dat van de echtgenoote nooit meer dan de helft en aan elk der kin deren nooit meer dan 1I3 van het totaal be drag dier premiën wordt verstrekt. d. dat aan de kinderen beneden den leeftijd van 16 jaren van de overleden, op het oogenblik van haar overlijden niet meer gehuwde of ongehuwde vrouwelijke verzekerde op analoge wijze worden gerestitueerd de door haar zelve gestorte premiën, zonder hijberekening van renten. gezonde, onschuldige vreugd, prijst gij daarmee Hem, die u gezondheid gal. „Luistert, luistertriep do predikant Hij herinnerde zich, hoe hij zelf deze dingen vroe ger anders liail ingezien, hoe hij anderen die „onschuldige vroolijkheid» had ten kwade ge duid. Maar Lars had niet vergeefs zoo lang gezwe gen. Hij was weer gereed. „Zijn alle soort vau sprookjes, vertellingen en geschiedenissen, allerlei soort gedichten en intriges, die de hedeiidaagsche boeken vullen, dan ook geoorloofd. Staat er niet geschreven „elk woord dat uwen inoud uitgaat, zij waarheid" „Ik dank u, dat gij dit onderwerp aanroert," antwoorde Oedegaard. Ziet ge, het gaat met gedachten als mot eer, huis, waarin uten woont. Als het zoo laag was, dat gij u ternauwernood in uwe leugte er iu kondt opbellen, danjmoest ge wel iets bedenken om dit te verhelpen. De poëzie verheft onze gedachten, verruimt onzen blik. Indien de gedachten die zich verheffen boven en over de grens van het noodzake lijke, zonde waren, dan zou het bijna onmoge lijk zijn te denken, zonder zich te bezondigen. Ze zouden u klemmen in uw aardsch Tehuis; gij zuudt nimmer iu uwen geest het eeuwige

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1