weg opgesteld om zich in beweging te stellen, zoodra de tram was gepasseerd. In de juiste volgorde van het programma opgesteld, werd de stoet geopend door de Hoofdcommissie met de subcommissiën, waurvan enkele leden als com missarissen van orde het opdringen van liet pu bliek cn voorul van de kinderen trachtten te gen te gaan. Overbodig was deze maatregel niet, want de menigte, die de stoet vergrzelde, was ééne dichte massa. Daarna volgde het eerste gedeelte eerewacllt te paard, onder commando van P. van Dijke, voorafgegaan door A. Janssens en J. Moens als ordonnanceii eii J. Leenhuuts als vaandrig. Nu volgde een tweetal praalwagens, eenvoudig doch niet onaardig in een feestkleed gestoken, met de vertegenwoordiging van de verschillende be roepen en takken van nijverheid uit deze ge meente. Zoo troffen we aan het smids-, schil der-, metselaars-, timmermans-, wagenmakers-, schoenmakors-, kleermakers-, slagers- en bak kersvak en de boekdrukkerij. Al deze bedrijven zag uien uitoefenen; zij trokken niet weinig de aandacht. Uit den aard der zaak waren veler oogen gevestigd op de boekdrukpers van den heer Dieleinan, die een daartoe speciaal vervaar digd gelegenheidsgedicht drukte en onder de joelende menigte verspreidde. Het vers, dat op den stoet en het feest betrekking had, was van den volgenden inhoud: Op hol. Kronin^feeet. (WtJZK fTien Neerlandtch Blued".) <5S>©<54- Waar wij hier samen op deez' dag, Aan U ons ambacht toonen, En ieder zich beroemen mag Ons arbeid te beloonen, Daar danken w' u voor uwe gunst. Weer houden w' ons aan 't woord Bevolen aan ons vak der kunst, En voeren 't uit, zoo 't hoort, (bis.) Jan Leenhouts smeedt bet ijzer heet, Jan Curelt kleurt en teekent, Tan de hun de maakt het welf gereed, Colijn zaagt 't hout en rekent. Be Vlieger maakt de stoel goed rond, Tan Kampen werkt aan 't leder, Lt Bleu knipt goed en there slacht pront, HuijsAecre is een goed kneder. (bis.) Van Teen die altijd drukt in stilt' Slaat nu publiek zijn slag, De vrouwen hebben 't ook gewild Dat ieder hen eens zag, De visschers van deez' havenplaats Zjjn heden in den stoet, Zjj gaan van daag niet buitengaats Maar houden feest met moed. (bis.) Zoo vieren w' al 't Oranjefeest, Ter eer der Koningin Zeer opgewekt en wel het meest Te zamen één van zin. Daar waar 't oranje zich vertoont Stemt ieder gaarne iu, Voor Haar, die heden is gekroond, Met 't >Leef' de Koningin (bis.) Een woord van dank aan 't comité, Voor 't slagen van dit feest, En ook aan allen in privé Die hielpen om 't meest, Aan al wat strekt' tot steun van hen Wier taak niet mak'lijk was Om 't feest te richten naar elks zin En na elks offer was. (bis.) Daarachter kwam het muziekgezelschap «Ho- sanna" met zijl! bestuur aan het hoofd, waarna twee wagens in schuiten vervormd, volgden, en eene algeheele voorstelling gaven van het vis- schersbedrijf, zoo door visschers als door ma trozen. Het was een zeer prettig gezicht de zeelui in huil werk bezig te zien, zuoals zij de gar- nalen-visscherij uitoefenen. De beide schuiten waren behoorlijk opgetuigd. De inutrozen heschen af en toe het respectabele zeil hunner schuit, wat een zeer aardig gezicht verschafte. Hierna volgde de zar.gvereenigiug «Excelsior", waarachter een praalwagen met voorstellingen yan vrouwenarbeid, waarbij de eigeuaardige kleedij en de komische zijde van den uitge- voerden arbeid herhaaldelijk de lachspieren 111 beweging bracht. Achter dezen praalwagen was het muziekge zelschap «Veronica" geplaatst. Daar nog enkele sjouwerlui den wensch had den te kennen gegeven om ook aan den stoet deel te mogen nemen, waaraan door hel Bestuur was voldaan, was nog een wagen ingelascht waarop een heiloestel was geplaatst en eenige werklieden, onder het zingen van daarbij be- hoorende luelodiën de heiblok geregeld op en nêcr lieten gaan. Het idee om ook deze voor stelling in den stoet op te nemen, was volko men gerechtvaardigd, daar aan een havenplaats als de onze het heien een belangrijke werk zaamheid uitmaakt. Het was werkelijk ecu leuk gezicht en bracht nog meer afwisseling aan den overigens levendigen stoet. Het tweede gedeelte eerewacht te paard, on der commando van Jac. Risseeuw besloot den stoet. Onafzienbaar was de mensclienmenigte, die aan weerszijden en achter den optocht mede liep of geposteerd was. Het was één stroom volks, die stelselmatig door den stoet werd mo degetrokken. De breeds Dorpsstraat was let terlijk van het begin tot het eind bezaaid als met menschen. Nu willen we wel gelooveu, dat verschillen de omstandigheden daartoe medewerkten. Zoo was eerstens het weder als uitgelezen, zoo schoou, daarbij gevoegd de belangstelling die in onze vooruitgaande gemeente gesteld wordt, zal velen, vooral bij zulk een zonnigeu dag als Dinsdag tot een uitstapje hebben uitgelokt. Ook was het programma zoo rijk iu afwisse ling, dat onwillekeurig elkeen en velen van buiten de gemeente tot nieuwsgierigheid ge prikkeld werden. De optocht is dan ook in alle opzichten ge slaagd en ongetwijfeld was ieder tevreden, zoo wel de feestcommissie, en de deelnemers aan den optocht, als het publiek, althans de her haaldelijk opstijgende jubelkreten konden vrije lijk a'is bijvalsbetuigingen beschouwd worden. Do optocht ging voorbeeldig ordelijk en het woord van dank dat door de commissie bij de ontbinding, aan elke afdeeling vau den stoet werd gebracht, was wèl verdiend, en we zijn er vast van overtuigd dat de taak der commis sie heel wat werd verlicht toen haar de organi satie van dien optocht werd aangeboden ter complementeering van het teest. Ook wij voe gen aan den dank der commissie de onze voor de regelmaat en de totstandkoming van dezen stoet, waar den talrijke vreemden bezoekers een blik kon worden geschonken iu de takken van nijverheid die in onze gemeente worden uitge oefend en uit den aard der zaak in landelijke gemeenten niet bestaat. NI de ontbinding verspreidden zich de feest gangers en velen achtten het noodzakelijk hun nen dorst te lesschen aan het schuimende ger stenat. De korte pauze die daardoor in beslag was genomen, werd weder spoedig opgevolgd door het uitvoereu van de volksspelen. Zoo werd te half vijf aangevangen vóór het Hotel van Alphen", inet koordknippen, voor meisjes van 13 tot 16 jaar, waaraan door elf mededingsters werd deelgenomen. De belangstelling in dezen kiiipkamp was buitengewoon groot. Honderden menschen wil den getuige zijn van dit in onze omgeving on bekende volksspel. Telkens als één der ge blinddoekte strijdsters de draad, waaraan ren kaartje was gehangen had doorgeknipt ging er een oorverdoovend hoera geroep op. Toen om streeks half zes deze kamp beëindigd was, haastte ieder zich om op de haven een plaatsje te be machtigen in de onmiddellijke nabijheid van het strijdperk van den wedloop met hindernis sen, voor jongens van 14 tot 18 jaar, waartoe zich 8 deelnemers hadden aangemeld. O, o, wat is er toch gelaclieu toen die rappe knapen niet alleen spartelden om 't eerst door de bo- demlooze ton te kruipen, maar ook angstige pogingen aanwendden om onder het op den grond uitgestrekte zeil door te komen. De toeschouwers hadden ongekend veel schik. Na afloop begaven velen zich terug naar liet dorp, en anderen bleven op het haventerrein tot dat de boot van ruim 7 uur was vertrokken. Tegen dien tijd was de menigte wéér verba- zeud aangegroeid en bewoog zij zich in bonte mengeling en in de meest opgewekte en geest driftige stemming op de ruime kade. Zingende en hossende troepjes waren zonder onderscheid bijeen, en van alle zijden hoorde men het leve de Koningin, ja zelfs aan alle onderdeeleu van den optocht werd een hoera gewijd. Langzamerhand begon de schemering te val len en werd hier en daar aangevangen met de verlichting. De veelkleurigheid van de lichten zoo door glazen als lampions, was een ongekend prachtig gezicht. Door niets belemmerd kwam de il luminatie volkomen tot haar recht en bracht deze een traai effect teweeg. Op de verlichte muziektempel klonk het er nog lustig op los, uit de koperen keeleu van «Veronica." Niet zoodra bracht de Potpourri populaire eenige bekende aria's te voorschijn of velen die over het marktplein krioelden begonnen mêe te zingen, waardoor de vroolijkheid ten top steeg. Tegen acht uur stelde «Veronica" zich op en lokte door zijne opwekkende tonen de men schen mêe naar de haven, waar voor de Gon- deltocht alles in gereedheid was gebracht. Toen scheen het dorp als uitgestorven want letterlijk alles pakte zich samen op de kade. Nadut alle vaartuigen behoorlijk bemand wa ren en «Veronica" aan boord van de «Johan na" had post gevat, gaven drie slooten uit de stoomfluit het sein dat de lange file van schui ten zich in beweging ging stellen. Langzaam, statig en onder het eindeloos gejubel der me nigte, stoomde de vaartuigenrj de haven uit. Het was een aangrijpend schouwspel toen die lange lichtenmassa zich in zijne volle lengte voor ons vertoonde. Daar was nu niemand uitgesproken over het eenig-mooie van die gon- deltoeht, en niemand zal die fantastische aan blik vergeten, die de talloozen lichten op de duistere en door niets onderbroken achtergrond tooverde. We gelooveu dat niet één feestgan ger zich de reis naar Breskens zal beklagen, al was het uiaar enkel dat deze verlichte water tocht hem voor alles tevreden stelde. Af en toe liet «Veronica" hare tonen over het water hooren en het klonk iteusch schoon. Neen, zoo iets hadden nog weiuigen der toe schouwers gezien. Dat deze tocht volkomen slaagde was in de eerste plaats aan de bijzon der gunstige weersgesteldheid te danken. Toen de maan begon te lichten kon de tocht als afgeloopen beschouwd worden. Dat de medewerkers den dank van het tal— looze publiek inoogstteu, behoeft wel nauwelijks gezegd te worden. De luide bijvalsbetuigingen waren daarvan het meest doorslaande bewijs. Het is ons niet te doen om te vlijen noch dezen of genen pluimpjes te geven die niets zeggen bf niet gemeend bf niet oprecht ge meend zouden zijn, maar toch ineenen we hier een afzonderlijk woord van dank aan den heer J. van den Ende voor de diensten der feest commissie en hel publiek bewezen, niet te mo gen onthouden, waar het hoofdnummer vau het programma, de goiideltocht, door zijn welwillen de medewerking tot stand is gekonen en bekos tigd is geworden op een wijze, die onzen lof te boven gaat. Het was er op aangelegd om de feestgangers bezig te houden en de commissie had dat goed ingezien, want niet zoodra hadden de vaartui gen aangelegd en was de sleepboot «Johanna" vastgemeerd, of «Veronica" begaf zich met fak kelverlichting naar de woning van den Burge meester, om dezen een serenade te brengen. Onvermoeid klonk her er op los. En weer dezelfde harmonie kwnm in de toespraken uit, toen het gezelschap ten huize van den eere voorzitter werd genoodigd. Zingende en dan sende trok men weer saineu naar het haventer rein, alwaar het vuurwerk zou worden ontsto ken. Verscheidene vuurpijlen gingen opperbest, terwijl een tweetal vurige slangen zoo lang bleTen kronkelen, tot de laat ste sprank van levensvuur was uitgedoofd. Er mislukte wel niet zooveel, als we elders zagen, maar toch maakte dit laatste nummer van het programma geen schitterend effect. Wel werd nu en dan eene vluchtige opmer king gemaakt over het vuurwerk, maar die ging het eene oor ill en het andere uit. Wie had nu ook tijd om bij een zoo uitnemend geslaagd feest, zich te storen aan een koppige vuurpijl, die niet hoog genoeg ging, of wiens gekleurde ballen te vroeg uiteenspatten? Die meening scheen men algemeen te zijn toegedaan, want de feestviering was nu zoo al gemeen, dat men schier aan geen scheiden kon denken, ondanks het sein van de exfra-lram het vertrek voor vele vreemdelingen aankondigde. Op dc meest eensgezinde wijze werd de feest viering tot in de kleine uurtjes voortgezet, ja zelfs toen deze begonnen te zwellen, dacht men eerst aan naar huis gaan. Breskens had dan feest gevierd, en wel op de meest ongedwongen wijze. Dat daaraan de groote eenstemmigheid is toe te schrijven, is buiten kijf. Breskens heeft getoond een natio naal feest te kunnen vieren zonder aanzien des persoons, zonder nevenbedoelingen en zonder te letten op punten van verschil, die de samen leving niet zich brengt, Dat alleen is gelet op de punten van aanraking, is een machtige factor geweest voor den goeden gang van het feest. Zoo eindigde het Breskensche inhuldigings- leest op een wijze, die hare geschiedenis met eene gulden bladzijde heeft vermeerderd. Maar nog ziju we niet aan het einde van onze taak. Want Woensdag vierde de school jeugd feest. Des namiddags ten 1 ure verza melden de kinderen zich in de openbare school waarbij zich die van de Nieuwe Sluis, aange bracht met een achttal wagens, voegden. De muren van het gebouw weergalmden van de oranje-liederen der schooljeugd. Door eenige jonge dames werden den kinderen rijkelijk cho colade-melk en koeken toebediend. Ook de kinderen van de Bewaarschool werden op de zelfde wijze onthaald. Omstreeks twee uur werd de kinderstoet op gesteld, die geopend werd door het muziekge zelschap «Hosanna", gevolgd door de zangver- eenigiug «Excelsior" en door de leden der Eeestcoinmissie. Daarachter namen de school kinderen, begeleid door hunne onderwijzers en onderwijzeressen hunne plaatsen in, terwijl dc kinderen der Bewaarschool, gezeten in de 8 rijtuigen voornoemd, de achterhoede vormden. Deze optocht leverde waarlijk een aardig ge zicht op. Tal van kinderen waren voorzien van oranje-mutsen of -barrelten, sommigen niet oranje- kroontjes, menigeen had een oranje-sjerp om terwijl velen een vlaggetje iu de hand hadden. Zoo ging het onder het spelen van een op gewekt marschje naar de woning des burge meesters, alwaar Hosanna ZEd. een serenade bracht, Excelsior hem een lied wijdde eu zelfs de schoolkinderen niet achterbleven om een oranje-liedje aan te heften. De kinderen ontvingen hier een gedenkpen ning aan een nationaal gekleurd lint, terwijl de de overige deelnemers in den stoet door den Burgemeester een verversching werd aangeboden. Na verder eene omwandeling gemaakt te hebben, werden de kinderen in de school an dermaal onthaald en ontvingen elk een door de firma Bredée uit Rotterdam geleverde gedenk plaat. In den vooravond hebben allen die den vo- rigen dag aan den stoet hadden deelgenomen eene gezamenlijke omwandeling gemaakt, voor afgegaan door Hosanna en Excelsior. Deze optocht bracht weer heel wat leven en beweging te weeg. Bij de bcstuurs- en enkele andere leden van de feestcommissie werd halt gehouden en het «Wien Neerlandsch Bloed" gezongen bij wijze van eene serenade. Op liet marktplein teruggekeerd ontbond de stoet zich en kon nog wat worden genoten van het concert dat door de muziek- eu de zang- vereeniging werd gegeven. De uitvoering der cantate «Neerland en O- ranje" door Excelsior liep flink van stapel. Vele nummers echter, hoe goed ook uitge voerd, smolten weg in het lawaai, dat om de kiosk gemaakt werd. De koperen monden van «Hosanna" die na tuurlijk krachtiger zijn, overstemden het gezang van troepjes feestvierende jongens en meisjes. Na afloop van het concert, als slotnummer van het feestprogramma, werd door de beide gezelschappen nog eene serenade gebracht bij den voorzitter der commissie, de lieer A. du Burck, alwaar zij werden onthaald. Maar nog gaf Breskens het niet op, en werd de feestviering geestdriftig tot laat voortgezet. Aan het einde onzer taak gekomen is het wel niet direct aan ons om eeve-blijken, in den

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2