No. 363. Zaterdag 10 September 1898. 7e jaargang De Oranjefeesten. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-flaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A d vertentiep rijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer c"> O 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. l)eze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. Dl KLEM AN, te Breslens. li. We gevoelen ons gedrongen 0119 nogmaals neder te zetten om den indruk weer te geven, dien de oranje-leesten hebben te weeg gebracht. Hebben de meeste gemeenten het zoogenaam de .Kroningsfeest" den .11 Augustus gevierd, onze oude veste gaf in afwijking van dien in ons district gevolgden regel, de voorkeur aan een huldefeest onzer Koningin op den dag dat die inhuldiging plaats vond. Gaven we de vorige week reeds een enkele schets van de geestdrift, die op 81 Augustus by de jaardag onzer Koningin waar te nemen was, het was slechts een voorproefje, van wat nog komen moest, zooals we toen bereids op merkten. En het is gebleken, dat dit voor proefje nog niet in de schaduw kon staan van net leest der inhuldiging. Als we echter over den 6en September den ken, zouden we allicht ons zeiven voorbijloopen. Onze pen voert ons daarom lerug naar de dagen die aan de eigenlijke festiviteiten voor afgingen. Als we zoo spreken van .eigenlijke festivi teiten", dan zou men kunnen vragen of die vdór-dagen ook reeds feestdagen waren. Nu als men onze gemeente doortrok, dan had het er veel van weg, alsof sedert een veertien da gen Breskens één feestzaal was. De nationaal gekleurde stokken, waaraan het rood-wit-blauw moest prijken, verrezen als pad - destoelen uit den grond. Het was een gehamer inet het plaatsen van die vlaggestoken en het bevestigen van de beu gels, dat hot een aard had. Iedereen was vroeg tijdig in de weer om toch op tijd klaar te zijn. Heeds dagen te voren toen enkele gedeelten van het programma bekend werden, begon de geestdrift naar buiten te treden. Vergaderin gen werden gehouden zoo van de hoofd- als van de sub-commissiën om met een en ander tot eene nadere regeling te komen ten dienste der feestviering. Binnenshuis werden versieringen in orde ge maakt, de muziek- en de zangvereeniging oe fenden zich als om strijd om het beste beentje voor te zetten, de schoolkinderen zongen niet anders meer dan oranje-liedjes, kortom alles werkte mede om 't oranje-feest een feest te doen zijn in optima forma. Reeds de vorige week begon men met den bouw en de versiering der estrade op de markt en werden aan het begin en het einde van de Dorpsstraat een paar sierlijke eerepoorten opgericht, terwijl vele inwoners hunne vlaggen van at 81 Augustus hadden laten hangen. De repetitie van de eerewacht te paard, die Zaterdagavond op het strand, met begeleiding van het muziekgezelschap plaats vond, bracht al terstond heel wat volk op de been. Met goeden moed ging men de feestweek tegen. In den vroegen Maandag was het reeds een geklop, getimmer en g ham r, met liet aanbren gen van versieringen en liet planten van boomp jes, waartusschen guirlandes van groen met bloemen en de nieuwe soort van papieren guir landes hingen, terwij! de veelkleurige lampions een zeer aardig effect maakten en het eentoni ge van het groen breekten. Een gedeelte der Dorpsstraat was afgezet met opgaande sparrebomnpjes, dat aan het geheel geest en leven gaf en eene nette laan deed ontstaan. De versieringen, die aan de huizen van par ticulieren verschenen, was boven veler verwach ting, immers schier van bus tot huis waren verlichtingen, zoo door vetglazen als door lam pions aangebracht, terwijl het met kwistige hand verwerkte groen en bloemen sominiger huizen bijna niet deed herkennen. Het gaat bezwaarlijk om van alle versierin gen afzonderlijk melding te maken, oindat bij zooveel aan den dag gelegden ijver onwillekeu rig namen zouden vergeten kunnen worden, wat unaangenaam zou stemmen. Noch de Boulevard, noch de Zandstraat had den zich onbetuigd gelaten om hunne belang stelling in het leest te betoonen, maar ook de bewoners van de Haven hadden gewedijverd inei die van de Dorpsstraat oin aan alles een feestelijk aanzien te geven. Op de markt was aan den ingang een twee tal piramides van groen opgericht, die ecu zeer goed figuur maakten, terwijl de kiosk, waarvan we reeds hiervoren spraken, in chineeschen stijl was opgetrokken en naast het onmisbare groen en bloemen, van een oranje-kleurige balustrade was voorzien. Dat een en ander geflankeerd was door de nationale driekleur behoeft wel nauwelijks ge zegd te worden, immers het was één rij vlag gen. Was tegen den avond de laatste hand gelegd aan de verschillende versieringen en zou men kunnen volstaan hebben met te zeggen, dat Breskens toegerust was voor het leest van Dins dag, het tegendeel was waarwant toeu hier en daar een kijkje werd genomen, stelden zich te ruim (i ure het muziekgezelschap „Hosanna" en de zangvereeniging „Excelsior" op en be gaven zich en corps naar liet marktplein om op de estrade door eene uitvoering het feest te openen. Dit was ook voor velen het sein om aan hunne niet meer te binden geestdrift ui ting te geven, toen door de mildheid der di recteuren aan de voorgeschrevene 8 nummers nog een extra nummer was toegevoegd. Na afloop van dit concert werd nog eene muzikale wandeling gemaakt, gevolgd door een opgewekte menigte, de nationale liederen aan heffende, tot dat. hel muziekgezelschap, dat zich in zijn repetitielokaal terugtrok, de menigte deed verspreiden. Zoo was dan het feest geopend, dat voor den volgenden dag zooveel beloofde, volgens liet programma. Dinsdagmorgen was elk weder vroeg in de weer. De eerste blik was gericht naar de don kere, mistige lucht, die het aanvankelijk on mogelijk maakte lampions en ballons buiten te hangen, zonder geheel waardeloos te worden. Te ruim 8 uur kwain er leven en beweging in tie strait toen het muziekgezelschap „Ho sanna" zich had opgesteld, oiu in vereeniging niet het Bestuur var. de feestcommissie den eere-vooizitter, den heer J. G. Gerritsen eene aubade te brengen. Dat velen, reeds in feestgewaad nitgedoscht, van het ceremonieel op den eigenlijken feestdag getuige wilden zijn, behoeft nauwelijks vermeld te worden. Toen de tonen van het „Wilhelmus" uit de koperen monden rolden, werd door velen liet hoofd ontbloot als een stille hulde aan de jeug dige Koningin en Haar doorluchtig .Stamhuis. Onder het uitvoeren van dit vulkslied was de burgemeester verschenen, gekleed in gala- cosluuui en omhangen met het insigne der ge meente. Nadat de laatste tonen waren weggestorven, trad de heer A. du Burck, voorzitter der Feest commissie naar voren om den Burgemeester den morgengroet van de feestvierende gemcenteua— ren te brengen en om hem tevens ook te com- plimenteeren met het heugelijk feit van dezen dag, waarop de jeugdige Koningin, wier verte genwoordiger te dezer plaatse de eere-voorzitter was, gehuldigd zou worden. Een luide hoera-geroep, bezegelde deze be woordingen. Toen nain de Burgemeester hel woord, aller eerst om zijn dank uit te spreken voor deze hulde. Na een uiteenzetting van de beteekenis van het feest, dat stond gevierd to worden, sprak hij de hoop uit, dat dit leest op een waardige wijze mocht worden gevierd. Hij wenschte verder dat de Kóningin zoo oud zou worden, dat een dergelijk feit door velen onzer niet meer zou behoeven herdacht Ie worden. Voorts deelde hij mede, dat door hem een telegram van geluk- wensching zou worden verzonden van den vol genden inhoud: „Op dezen voor het vaderland zoo gewicliti- gen dag zij liet de feestvierende ingezetenen van Breskens vergund hunne gevoelens van hulde en trouw eerbiedig aan de voeten van Uwer Majesteits troon neder te leggen. Namens hen, l)c Burgemeester. Met een driewerf „Leve de Koningin" welke uitroep bij de talrijke aanwezigen luide instem ming vond, besloot de spreker zijn toespraak, waarop een geestdriftig „Eevcde Burgemeester" als terugslag volgde. Onder hel spelen van een vroolijkc niarsch trok het muziekgezelschap op eu richtte koers naar het kerkgebouw, alwaar het „Wilhelmus" ten gehoore werd gebracht. Langzaam vulde zich de ruimte niet belang stellenden. Naar aanleiding van liet eerste vers van l'salin 118 hield ds. W. H. II. Dijkinun eene schooue feestrede, die aandachtig werd aange hoord. Nadat het amen ter beëindiging van de gods dienstoefening was uitgesproken werd door de gunsche gemeente staande het „Wilhelmus" en het „AVien Nêerlandsch Bloed" aangeheven. Van af het kerkgebouw richtte „Hosanna" zijne schreden naar de markt ter uitvoering van eenige nummers op de kiosk. Inmiddels was de tram van 10 uur aange komen, die al heel wat feestgangers aanvoerde. Over het algemeen heerschte eene zeer op gewekte stemming, vooral om de muziektent, waar de uitvoering van een drietal nummers vele belangstellenden trok. Na afloop van dit concert, toog de Hoofd commissie inet „Hosanna" en deszells bestuur naar de grens der gemeente om het muziekge zelschap „Veronica" tegemoet te treden. Reeds had zich daar eene opeengepakte me nigte verzameld. De heer A. du Burck riep het gezelschap een hartelijk welkom toe, en had goeden moed, dat, hoewel niet dezelfde heereu van vóór elf jaar tot het gezelschap belmoren, de tonen van „Veronica" liet hunne zouden bijdragen oin de feestvreugde te verlloogen. Toen ging het met een lustigen pas-rédoublé naar de woning van den Burgemeester alwaar den Eere-voorzitter eene ovatie werd gebracht. In zijne toespraak, waarin allereerst dank werd betuigd voor de hulde hem gebracht, wees de heer Gerritsen vooral op de bestaande sym pathie tusschen Zuidzande en Breszensj en dat het juist daarom niet te verwonderen was, dat Veronica op de eerste roepstem van het Feest comité bereid was de feesten te Breskeus op te luisteren. De eenheid van gevoelen over het feit van den dag zou het mogelijk maken, dat als er veel van de muziek gevergd zou worden, met opgewektheid daaraan zou worden voldaan. Andermaal riep de eere-voorzitter inet krach tige stem het „Leve de Koningin", en dit was het sein voor een spontane uiting van de geest driftige menigte, die tot een dichte drom was aangegroeid. Nadit door de beide gezelschappen gezaine- lijk het Wien Neerlandsch Bloed was gespeeld, scheen aan het gejubel geen einde te komen. Zoodra de uitbundige vreugdetonen bedaar den smolten do muziekgezelschappen in een, eu zeer ainikaal werden do gelijke partijen ver sterkt en trok men gemeenschappelijk op naar dc kiosk waar door Veronica een concert werd gegeven, natuurlijk openende met Wilhelmus volgens de oude toonzetting. Toon het programma, waarvan de uitvoering luide bijvalsbetuigingen ondervond, was afge werkt, werd gepeuscerd, om een en ander in gereedheid te brengen voor den te houden optocht. liet getal bezoekers had ondertusschen een verbazunde hoogte bereikt. Van alle kanten kwamen de ruiters voor den te vormen eerewacht aangetreden en zochten dc praalwagens hunne plaatsen op. Te hall twee werd de stoet in den Molen-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1