is Met een vroolijken marscli, uitgevoerd door Geduld overwint ging liet derwaarts. De schoolkinderen voegden zich daarbij en die uit d bewaarschool, gezeten Op een tweetal ver sierde wagens van C. Brakman en J. Schippers. Na gelurnieerd te zijn ging het in optochl; de stoet bestond uit de hoofd- en subeominissiën, schoolkinderen, de ring- en fietsrijders, de mu ziekgezelschappen, de deelnemers aan de volks spelen, alsmede de kroners en krooustcrs. Dut de muziekgezelschappen zich beurtelings lieten hooren, behoeft nauwelijks gezegd te wor den, evenmin dat de stoet gevolgd werd door eene voortstuwende menigte, die van tijd tot tijd de nationale liederen aanhief. Na ontbinding van den stoet verspreidde zich de menigte, 0111 'de volksspelen bij te wonen. Ouder gewoonte werden bij mastklimmen, wil en zwart loepen, pupetcn en strooplikken en zakloopen de lachspieren in beweging ge bracht. Dat de riugrijderijen heel wat belangstelling lokten is geen wonderieder ziet gaarne dien kamp, maar de fietsringrijderij, dat iels nieuws is op het gebied der wedstrijden, lokte zeer veel nieuwsgierigen. Waar ieder bierbij nog beter in de gelegenheid was 0111 de versiering der veto's te kunnen bezichtigen, werd menig woord van bewondering voor de Jieusch nrtte scha keeringen der rijwielen, niet unthouden. Waar slechls een drietal prijzen voor deze versieringen was uitgeloofd en bet vorengenoem de drietal den «erepalm wegdroegen, kan nog- tans een woord van lof voor liet met onbelang rijke punt van het programma niet achterwege blijven en zij bet grheele corps den dulik toe gebracht daartoe een steentje te hebben bijge dragen. Aan de ringrijderij te paard werd deelgeno men door 21 ruiters. Na een hardnekkigeu strijd werd de eerste prijs verworven door F. Martelaere en de tweede dour P. Geetaerts, de derde door J. Cornell's Zz., en de vierde duor M. Scbijve. Onder een uchttul mededingers die een gelijk getal vingen bad gesloken, werden dc vijf nog beschikbare prijzen verloot. De wieler-ringstekmg Dracht li deelnemers in liet kamp en bail tut uilslug, dat M. de Ie Lijs de eersle, Iz. Colijn de tweede en Jac. Kense de. derde, prijs behaalde. Bij bet inastkliimnen bleven overwinnaars J. Oosterling, A. van de Luijster, J. ïiersen en J. Ijeenhouts, terwijl bij het wit en zwart loo- pen W. van Haiit-grin als no. 1, J. du Bois als mi. 2, C. Jacques als nu. 3, J. de Brulje als no. i en .1. Casteleijn als no. 5 uit het krijt traden. Aun elk der deelnemers aan liet papetcn en strooplikken, J. de Ruijter, .1. en A. Casteleijn eu VV. van de Luijster werd na hunne eet- en likotjfeuingen behoorlijk te hebben gedebileeid, een bedrag van ƒ1.25 ter baud gesteld. Zoo ook behaalde A. Luuret de 1ste prijs in liet zakloopen 11 ƒ1.75, 1. de Kramer en D. Beerens de 2e en de prijs elk it ƒ1.50 en P. de Brulje de 4e prijs ad ƒ1.25. Ii| den vooravond werd andermaal eenc uit voering op de estrade gegeven cn de muziek gezelschappen ontvingen door de bijvalsbetui gingen den dank der belangstellenden. Des avonds was liet geheeie park rondom de kerk, alsook de muziektempel verlicht, zoo door lampions als door glazen, en waarlijk het was een lantastisch gezicht, dat de veelkleurige bal lons en lantaarns tusgchen het groen opleverde. Doordien de wind schier geheel bedaard was, slaagde deze illuminatie eu de verlichting ook bij verschillende particulieren uitstekend. Tut laat in den avond droeg de mu2iek het hare er loe bij om de feestelijke stemming te verbtiogen, terwijl onder gezelligen toon, gezang en hel nuttigen van een glas liet feest tot in de kleine uurtjes werd voortgezel, 0111 te ein digen met bet zelfbewustzijn niet achter te wil len blijven in tie betooniug van blijken van aanhankelijkheid van ons aloud Oranje-Stam huis. Oostburg. Reeds in den vroegen morgen van den Sisten Aug. heerschte in onze straten eene ongeineene drukte; overal waren nijvere handen bezig oui versieringen aan te brengen aan hui zen en eerepoorten; overal een opgewekte toon, overal een vragenden blik naar bet wolkenfloers, plaats van ons Kanton, zou het bij bare zuste ren niet achterstaan. Reeds vroeg in den morgen, nauwelijks ti uur, wei.d de nationale vlag op de openbare gebou wen geheschen, en dat was liet sein voor an deren 0111 liet dundoek voor den dag Ie halen. Geen huis of er stak een vlag uit of ze stond er voor; liet was een piettige aanblik tusschen groen en bloemen en de wiegelende ballans liet dundoek te zien wapperen. De gelieele gemeente bad zich ill feestdos gestoken; eerepoorten waren verrezen en iedere buurt had zich beijverd oin de kroon der sier lijkheid te erlangen. We achten ons niet geroe pen 0111 uitspraak te doen, wiens kunstlievend werk het best geslaagd was, en we geven ook geen voorrang aan deze of gene poort. We zijn er van overtuigd, dat ieder door een zelfde geest bezield was. 11. I. lyn Ooslburg een recht fees telijk aanzien te geven, en de opschriften adem den allen één oranje-geest. Had de vorige avond reeds een generale re- pititie plaats gehad voor de uitvoering der zang- vcrccniging «Oefening kweekt kunst" eu daar door de geestdrift eenigszins aangevuurd, te middernacht knalden 21 schoten door de lucht als aankondiging van den dag, waarop onze Kon ngin de regeering aanvaardt. Des morgens te 7 uur werd de feestklok ge luid, terwijl te 8 uur aan de verschillende ar- incti eene uitdeeling plaats vond oin ook dezen een pretligen dag te bezorgen. In de onderscheidene bedehuizen vond te 9 ure dc kerkelijke viering van het heugelijk feit pla it*. Na afloop hiervan kwem de feestcommissie, benevens andere autoriteiten ten ruadbuize te zameil ter onthulling van liet Portret van Hare Majesteit dat van gemeentewege up de Raadzaal werd gehangen. Bij deze gelegenheid werd door dei| Burge meester den lieer I. van Houte het woord ge voerd en nadat de beeltenis was onthuld volg den oog enkele speeeln. Tijdens deze pleeh- ligh id werd wêcr de feestklok geluid, en daar na het portret ter bezichtiging van de ingeze tenen beschikbaar gesteld, waarvan een vrij ruim gebruik werd gemaakt. Door de Ooslburgsohe Puntaren werd op de nette kiosk op liet u>arktp[ciu eene muziekuit voering gegeven, waarna een pauze intrad tot half drie. Toen richtte elk zijne schreden naar den Zjlidzalldsuhrii straatweg, alwaar de stoet voor den gruoten optocht werd opgesteld, waarvan vele verwachtingen werden gekoesterd. Zij werd geopend en gesloten door de bere den innréehaussées, en begeleid door twee af- deeluigen «erewacht. Het tanfaren-gozelschap liet af eu toe zijne tonen hooren. Daarna volgden de leden der feestcommissie, een triomf wagen voorstellende de Nederland- ■Sclie Maagd een vertegenwoordiging van den landbouw, een deputatie uil de leilerijkerska- mcr, verschillende ambachten, voorstellingen van vrouwenarbeid een triomfwagen vertegenwoor digende het gezelschap ter uitvoering van de operette «Prinses Zonneglans", verschillende takken van nijverheid als dc vlas-iuduslrie, de steenbakkerij en de boekdrukkerij. De geheeie optocht leverde een kranig ge zicht op, waartoe de kostuuies vin enkele le den van den stoet niet weinig bijdroeg. De optocht duurde bijna twee uur en had, begunstigd door prachtig weder, een ongekend succes. liven véér de sloet op liet marktplein werd ontbonden, roerde de inuziek een tweetal volks liedereu uit, en bracht de Burgemeester den dank der feestcommissie voor dc nette uitvoe ring en de ordelijkheid van den stoet, waarop de beer van Houte warm werd toegejuicht. Tegen liet vallen van de schemering werd aangevangen met (Ie verlichting, waarvan de uanblik schitterend was. De illuminatie van b>'t stadhuis met zijn talrijke lichtpunten slaagde uitmuntend eu dank de ingetreden windstilte, had elk particulier succes van zijn pogingen oin Oostburg in lichtglans te doen stralen. Op do verlichte muziektent werd des avonds 1 een concert gegeven, dat door velen werd bij gewoond. commissie inoest dit nummer worden verschoven. Dc feestvreugde werd lol laat of ook wel tot vroeg aangehouden en overal heerselite de groot ste eenstemmigheid eu de meest ongekunstelde oranje-pret. Scliooiillijke. Het aanvankelijk idéé om een kinder-schoolleest te vieren bij gelegenheid van de troonsbestijging van II. M. Koningin Wil- nclmina, bleek al spoedig niet voldoende voor de. stemming van de oranjedievende bevolking. Kr kon wel wal meer gedaan worden en daarom moest ook maar de band aan den ploeg geslagen worden. Or.der leiding van de feestcommissie waar van de beer Beerens de ziel was, kwam, ;dank zij 'Ie gewaardeerde en de niet te ontberen steun van verschillende corporation een pro gramma tot stand, dat, zon liét weder uiêewerk te, in den smaak moest vallen. Volijverig toog ieder aan liet werk om het feest te doen slagen en allerwrge ontstond vol komen eensgezindheid om door het oprichten van ecrebogen het dorp jeen feestelijk aanzien te geven. Nu de bijzonder gunstige weersgesteldheid der laatsle weken, bracht dc laatste kentering niet zonder reden eene bezorgdheid te weeg, die er voorzeker aan den vooravond van het feest niet beter op werd. Zeer ongunstig liet bet weder zich in den vroegen morgen aanzien, en de blijde hoop op dezen dag ging schier iu wanhoip over. Doch «een droevigen morgen maakt een blijden dag», zegt bel spreekwoord en voor dc zoovevlste maal is dat volksgezegde op 31 Au gustus bewaarheid. Als oranje feest viert, schijnt alles mêc te werken en dus maar op moed geleefd, zoo was veli r overweging. Te ongeveer zeven uur iu den ochtend stegen de dutfe klanker. van de lerstklok tut den zwaar bewolkten hemel op, nudat bevorens door 101 schoten het feest was aangekondigd. Reeds te aelit uur stelde het muziekgezel schap zich op, 0111 op de estrade eene uitvoe ring te geven. Dat diende zeker tevens ook 0111 dc geestdrift rn de feestelijke stemming.aaii te vuren, want natuurlijk krachten de koperen iiiuudcn heel wat niensclien op de been. Aan geen enkele feestviering scheen ditmaal een kerkelijke viering te ontbreken. Zoo toog men hier te negen uur tempel- waarts en gaf elke gezindte neiging aan zijn godsdienstig begrip uinlrent de troonsbestijging. lil de Ned. Ilcrv. kerk werd onder leiding van den beer A. J. Brakman van Groede door de zungvereenigiiig «Kunstmin» eene operette «Nederland en Oranje» uitgevoerd, die bijzon der is geslaagd. Na afloop der godsdienstoefeningen werd de feestcommissie door den Burgemeester namens verschillende autoriteiten op de raadzaal ge complimenteerd, waar menig harteljjk woord aan het gewichtig feit van den dag werd ge wijd. Tevens werd het portret van Koningin Wilhelmina bezichtigd, dat op de raadzaal een plaats was gegeven. Tijdens dit ceremonieel werd op de muziek tempel door de fanfaren en de zangvcrecni- ging eene uitvoering gegeven. We nemen deze gelegenheid te baat om dc datnes-zangeressen een compliment te brengen voor de net- en de eenstemmigheid waardoor zich hunne toiletten kenmerkten. Van af 12 uur tot half twee werd den in gezetenen de gelegenheid aangeboden om het het voornoemde portret te gaan bezichtigen. Het portret maakt op de Raadzaal een zeer goed figuur. Waar we dit tjjdperk ook evengoed als een pauze in liet programma konden beschouwen, namen we even een kijkje op het dorp. E11 weer trof ons hetzelfde aangename vcr- schjjnsel als elders, dat letterlijk geen huis zonder vlag was. I11 de vier hoofdstraten van het dorp waren eerepoorteu opgericht en wel in de richting Breskens, de weg naar Oost- burg, die naar Sasput en die naar IJzendjjke. Ook de opschriften getuigden van Oranje liefde en voretenmin. Aan verschillende woningen zagen we ver sieringen van groen cn bloemen aangebracht, terwjjl weer andere huizen tot verlichting w met de samenstelling van den stoet. De re geling daarvan was voorbeeldig en reeds een aunvankeljjk succes voor het goede idéé der feestcommissie. De traditioneele eerewacht te paard opende de stoet, gevolgd door het muziekgezelschap. De verschillende groepenvoorstellende de Stedemaagd en haar gevolg, benevens de N'e- derlandsche Maagd, waren in één woord de schitterende sterren, niet alleen van den stoet maur zelfs van liet geheeie programma, Er was één roep, één bewondering over dit on derdeel van dit feest, dat door ieder tot hoofd punt werd verheven. De verpersoonlijking dezer groepen kwam bjjzonder geed tot zjjn recht Met zorg eu smaak waren de wagens, die nende als triomfwagens, bewerkt en versierd, en zjj wier kunstgevoel ltierbjj is te pas ge komen, hebben ontegenzeggelijk alle eer van hun werk. De schoolkinderen, alsmede eenige voorstel lingen van vrouwen- en landbouvrarbeid en van diverse ambachten, namen ook in den stoet hunne plaatsen in, waarna, gevolgd door een tallooze inenschen-menigte, de verschillende straten werd doorgetrokken, opdat iedereen in de gelegenheid zou zijn de optocht in oogen- schouw te nemen. Omstreeks vier uur werd de stoet ontbon den en konden de kinderen in hunne school banken van de lange wandeling uitrusten. Het was nu ecliter niet om hun gewoon onderwjjs aan te vangen, neen, waar iedereen feest vierde, konden ook de kinderen zulks vrjjeljjk doen. Uit volle boïst stegen de oranjc-liederyn opwaarts, en werden de kleinen onthaald 'op krentenkoeken en chocolade-melk. Als her innering aan dit heugelijk feit werd hen een geïllustreerd boekwerkje geschonken, terwjjl den kinderen der Bewaarschool een naar ge lang kleiner boekje werd ter hand gesteld. Inmiddels werd op de estrade bjj afwisse ling door de muziek- en de zangvereeniging een concert gegeven, waarbij door handge klap beide gezelschappen den dank van net publiek inoogstten. Toen de tram van Breskens te 8 uur aan- kwam, was men reeds hier cn daar hegounen met de illuminatie en baadde de muziektempel in een zee van licht. Maar ook het logement «de Zwaan" schitterde door prachtige verlichting. De lampions in hunne veelheid van kleuren en /urmen maakten tegen den donkeren ach tergrond van de eerepoorten een mooi effect. Langzamerhand stroomde alles naar den Dam 0111 getuige te zijn van het vuurwerk, dat op de epene weide van den heer Leenhouts werd ontstoken. Wat we te zien kregen waren vuurpijlen, draaiende uiulens, zwermpotten, arabische gom ballen en een slotstuk, bestaande in een vurige W met de kroon ep boven. N'iet znodra was de laatste sprank uitgedoold of de tijding kwain tot ons dat bij Leenhouts de gordijnen voor de ramen hadden vlam gevat, ten gevolge van het ontvlammen van branden- dende lampions. Door spoedige hulp was men weldra het vuur meester cn kon de feestviering, na wat opgewondenlteid onder de gesprekken veroorzaakt te hebben, worden voortgezet. Maar ook hij de wed. Schijve was een brand je ontstaan, vermoedelijk door dezelfde oorzaak. Maar ook dit incident behoorde spoedig tot het verledene. Zoo heeft ook Schoondijke feest gevierd op eene wijze dat het voor andereu niet behoeft onder te doen en dat eene schooue bladzijde zal vullen in oud-WïlIeuisdorp's geschiedenis. ItRKSKFAS, 3 September 1898. Alhoewel dc feestviering dei inhuldiging te dezer plaatse, is bepaald op a. s. Dinsdag, is reeds de jaardag zoo algemeen gevlagd, dat niemand zieli onbetuigd liet, om zijne belang stelling in dn heugelijke gebeurtenis te tooneii. De kinderen waren in de bontste schskrerin- gen van oranje getooid, en zelfs grooteren had den een oranje-kokarde of roset op de borst. Omstreeks elf uur werd door alle schoolkin deren eene omwandeling ueni.inkt waarbij de

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3