lo. Loonkl. met jaarloon van 0250 2o. 250— 400 8o. 400600 4o. 600— 800 5o. i 8001000 Tevens werd door de commissie eenstem mig beslist, dat er in het algemeen verband behoort te bestaan tusschen het pensioensbe drag en het aantal daarvoor gestorte bijdragen. Met zeer groote meerderheid werd besloten voor de door de deskundigen op te stellen berekening als grondslag aan te nemen het premiestelsel. Met eene zeer groote meerderheid heeft de commissie zich verklaard voor het aannemen vun het beginsel, dat de inning der preiniën behoort te geschieden door het inplakken van zegels op een daarvoor door de verzekerings instelling aan te wijzen document. 11e commissie heeft zich met groote meer derheid verklaard voor het aannemen van een uitsluitingsleeftijd in den toestand na het overgangstijdperk, d. w. z. van een leeftijd boven welken een werkman, die nog nimmer aan den verzekeringsplicht is onderworpen geweest, niet wordt opgenomen in de verplich te verzekering, terwijl zij zich met niet groo te meerderheid verklaarde tegen het aannemen van een uitsluitingsleeftijd in het overgangs tijdperk. Bij meerderheid van stemmen heeft de com missie zich verklaard voor het beginsel dat de Staat iu het overgangstijdperk eene bijdrage verleent aan de verzekerden van den 17-jarigen leeftijd af, met dien verstande: o. dat rekening worde gehouden met den leeftjjd der verzekerden, zoodat de bijdrage voor de jongeren op een kleiner bedrag worde gesteld, en b. dat de bijdrage voor de verzekerden, be- hoorende tot de hoogere loonklassen, gradueel lager zij. Met eenparigheid van stemmen is besloten, om in den bljjvenden toestand ter verkrijging van ouderdomspensioen, een wachttjjd aan te nemen, daarin bestaande, dat in ten minste 20 onderscheidene jaren premiën voor ten minste duizend weken moeten zijn voldaan. Met zeer groote meerderheid werd daarna be sloten, ter verkrjjging van invaliditeitspensioen in den blijvenden toestand een wachttijd aan te nemen, daarin beslaande, dat in ten mins te drie onderscheidene jaren premiën voor ten minste honderdvijftig weken moeten zijn voldaan. IIKESKE.YS, Augustus 1898. Blijkens het programma voor de a. s. inhuldi- giugsfecsteii alhier, dat weldra zal verschijnen, belooft, indien het weder dienende is, de gon- dcltocht zeer aardig te zijn. Des avonds te half negen, dus op een tijd dat de verlichting op de vaartuigen liet prach tigst elleut zal maken, zullen een negental risschersvaartuigen, gesleept door een stoom bootje, een tochije maken door de haven en op de Schelde. De natuurlijke ligging van onze plaats leent gij moet in een klooster gaan. God bewaar mijl riep Erik, zijn oo- gen wijd openende; hij sloot ze echter oogen- blikkelijk weer en begon nog eens: Zooveel als mest en goud verschillen Zijn Kallto Hoor Erik, als gij niet zwijgen wilt, moet gij heengaan Waar zijn we ook gebleven? De ontboezemingen van Erik hadden Oede- gaard zeer vroolijk gestemd, en hij verborg zijn vroolijklieid niet. Op eens klonk hel uit de doeken: Ik zeide, dat liet noch ontspanning, noch een vrucht van den arbeid kon zijn, als Nu herinner ik me liet al weer, dat er verzoeking was in, ja, en toen bewees Erik dat er zelfs in het gebed verzoeking kan liggen. Laat ons duar- oin goed toezien, wat de gevolgeu kunnen zijn van hetgeen wij doen. (Wordt vervolgd.) zich voor zoo'n gondeltocht uitstekend en mocht dus op het programma niet ontbreken. We Iwijltlcu er met aan of van deze gelegenheid zal door velen worden gebruik gemaakt, om dit voor hen zeldzame schouwspel te bezichtigen. Donderdag had de voerman v. H. van Waterlandkerkje zijn kar, beladen met circa 2700 eieren, op de kade geplaatst ter inlading in de schuit van den beurtscgipper II. ÏVnijii. Door een onbekende Oorzaak, vermoedelijk door dat een andere wagen legen de kar reed, is deze ill de kade terecht gekomen, tengevorge waai- van ruim een 1700 tal eieren totaal onbruik baar waren. Slechts een 1000 stuks kon uit liet slib worden opgeviscllt, waarvan nog een 100 tul gekneusd was. Groede. liet programma der feesten op 81 Aug. luidt als volgt: Vuil 78 uur klokluiden, 9 uur Kerkelijke viering, 10l/2 ure brdeeling der armen iu de gemeenteschool, lU/2 ure bijeenkomst der com missiën in de „Drie Koningen" plaatsing Wli lielminabooin. Muziek, 121 uur klokluiden, 1 ure onthaal der schoolkinderen in de ver schillende scholen en bewaarschool21 /i. ure een optocht der schoolkinderen, feestcniimussiëii, deelnemers aan de volksspelen, corso van wiel rijders, muziekgezelschappen vail Groede en 1J- ze 11(1 ijker, kroners en kruonsters, 31 '2 ure ring- rijden te paard, ringrijden per fiets, 4 urezak- luopen, f'/ij ure wit en zwartloopen, 5 ure paprten en strooplek ken, ól/2 ure mastkliiiimen, 43 klokluiden, 56 ure concert op het marktplein op de icrsierde estrade; 7 ure il luminatie van markt en pluntsuen, 7'/2 uie muziek- en zanguitvoering op estrade tut 10 ure. De muziekuitvoeringen worden gegeven door de tanfareii corpsen van Groede en IJzendijke. Tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Oude Tonge c. a. is benoemd de heer W. C. van Oordt, ontvanger derzellde middelen te Aardeuburg. Bij het te's Gravenhngo gehouden examen voor de akte Fransche taal (L. O.) is o. 111. geslaagd de lieer A. L. Aiueluuxeii te Biervliet. De postbode P. Bobijn te Biervliet is met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot Brievengaarder te Kadzund. Men schrijft ons uit Uostbu)fg: In du volgens programma's aangekundigde uitvoering tier zangverretiigiiig onder leiding van den WelEd. lieer lloogeiidorp op 1 Sept. a. s, in de Ilerv. Kerk te üustburg, zal onder meer eene Culitate ten gehoore gebracht worden. De Heer A. P. Yarel, organist van de groote of St. Jrcobs Kerk te Vlissitigen, zal alsdan ucnige orgclstukkeu uitvoeren. Groede, 26 Aug. In de heden gehouden zit ting van den gemeenteraad, die dour den wet houder J. A. Bissecuw werd gepresideerd, werd op het door den heer J. Prins Mellemu, namens de hoofdcommissie der feestviering np 81 Aug. gedaan verzuek tul plaatsing van een hert 11- nerings - Wilhelmina boom, met algemeens stem men gunstig besloten. Eveneens werd goedgevonden dat het open bare schoolgebouw ter beschikking der Feest commissie werd gesteld lot het houden der be- deeling aan de armen te half elf vóór- sti tot het onthaal der schoolkinderen te één uur na middags. Het verzoek van het hoofd der school te Kruisdijk tut het aanschaffen vun een ïlaggcslok en een vlag met bijoehoorende beugel, werd uiet eenparige stemmen goedgekeurd. Bij gehouden aanbesteding valt brandstoffen en verlichtingsartikelen was het laagst inge schreven tlour J. G. Meijer Sr. a yiU.tiÜ vour de ruhr-, en /'li.60 voor de Engelsclle koleu per 1000 K.ü. Voor lainpkatoen door D. Dhont a 20 ct. per M., voor latnpgluzeu door denzelldrn a 7'/2 ct. per stuk en voor de petroleum door A. van Lare i ƒ7.50 per 100 Liter. liet geopperde denkbeeld van den heer C. Fretnouw 0111 een nieuwe vlag vour deft toren aan te schaffen, vond wel instemming, doch de tijd werd te kort geacht om vóér 81 Aug. ge reed te zijn. Daarna werd de zitting gesloten. IJzendijke. De Maandagmorgen gehouden zitting van dcli gemeenteraad werd door alle leden bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen, geschiedde mededeeling van eene ingekomen missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van een raadsbesluit. De commissie, heiast met liet nazien der gem.-rekening over 1897, uit de H.H. Doens en L)e Jaeger, bracht daaromtrent rapport uit, en hij monde van eerstgenoemde werd aanmer king gemaakt op een post nl. de nota van den geni.-secr. van Biervliet tijdens dc loting. De voorz. lichtte dezen post als volgt toe De militie-commissaris Epkema had hem, (burg.) verzocht een ander schrijver bij de lo ting te verschaffen, en op zijne aanwijzing heeft de heer Maarleveld die functie waargenomen. Ter overkomst naar hier had dhr. Maarleveld een rijtuig genomen, waarvan de kosten ad 2.25 door de gemeente dienden gedragen te worden. Dhr. Hendrikse wees hierbij op een treurig verschijnsel. Voor een traktement van ƒ980 voor den secretaris en van ƒ150 voor den ad junct, blijkt het, dat de gemeente-werkzaamhe den moeten worden algeilaan door iemand die vlugger en heter op de hoogte is. Die hulp moet bovendien door de gemeente worden be taald. Als 't in 't kleine zoo gaat, dan gaat op den duur zulks ook in hel groote. De voorz. gaf nog te kennen, dat desnoods de overige gemeenten in de lotingskoslen zou den kunnen tegemoet komen. Dhr. Hendrikse zou dit niet zoo kwaad vin den alle beetjes helpen. Voorts stelde hij voor om de rekening arti— kelsgewjjze te behandelen omdat hem een be handeling zonder post voor post te kennen zoo ongewoon voorkwam; verworpen met 4 tegen 3 st., vóór dhrn. Hendrikse, Leenhouts en Doens. Dhr. Carpreau gaf in oveiweging om de re kening van 14 dagen ter visie te leggen. De voorzitter merkte hiertegen op dat zulks niet kan, daar de rekening vóór 31 Aug. bij Ged. St. inort zijn ingezonden. Dhr. Hendrikse achtte dit niet voldoende de rekening dient openhaar behandeld le wor den, opdat de geinecuteiiareu welen, hoe met het beheer der gemeeute-ünunciën wordt omge sprongen. Indien de commissie geene bedenkingen tneer had, maakte hij aanmerking op een tweetal pos ten, nl. 63 en 65 der rekening. Daaruit bleek Item, dat voor eene rekening van Aerls ƒ10 en van F. de Witte ƒ12.56 was verantwoord. Daar hem de bijlagen niet waren verschaft, vroeg hij opheldering. De voorz. deelde mede dat zulks was tijdens de verkiezingen Uit de bijlagen bleek dat door Aerts 4 ett door de Witte 5 couverts waren geleverd. Hij vroeg mitsdien voor wie de meer dere couverts bestemd warenhet stembureau, telt toch maar 3 leden. Dc voorz. antwoordde, voor den Secretaris, en iu het laatste geval ook voor het plaats vervangend lid. Dhr. Hendrikse dezen behoort niet tot liet stembureau en al die er niet toebehooren moe ten maar thuis eten. Heel de raad zou wel kunnen komen eten. Als spr. de secretaris was, zou hij volstrekt niet willen hebben dat daar over aanmerking moest gemaakt worden, en zou het uit zijn eigen zak betalen. Hij stelde voor om deze posten le schrappen. Dhr. Leenhouts kan zich hiermede niet ver- eenigener is vroeger besloten, ook voor 4e <le schouwing van du wegen, dat de secretaris wel mocht meeëten, maar niet meepraten. Dhr. Hendrikse beschouwt het in elk geval als een overbodige weelde. Het besluit waar van dhr. Leenhouts sprak was zoo lang geleden, dal het door een indertijd gemaakte aanmerking van dett Wethouder Antheunis krachteloos is geworden, tengevolge waarvan de secretaris nooit meer mééging naar de schouwing. Dc voorz. Ziidc dat als Burg. en Wetli. de secretaris noodig hadden, hij er werd bijgeroe pen. Het voorstel-llendrikse tot schrapping werd met 6 tegen 1 st. verworpen, die van dhr. Hendrikse, doch onder beding, dat voortaan deze uitgaaf niet meer zul geschieden. De rekening werd daarna onder protest van dhr. Hendrikse, die tegen stemde goedgekeurd uiet 4 tegen 1 st.de commissie van onderzoek, coucludeereude tot goedkeuring hield zich bui ten stemming. De gtm.-begr. voor 1899 werd aangeboden en zal 14 dagen ter visie "worden gelegd, en ter fitte valt onderzoek gestold in banden der zelfde commissie. Op eene desbetreffende vraag van dhr. Hen drikse, gaf de voorz. te kennen, dat de gem.- begrootingeu altijd artikels-gcwijze behandeld den. Ter opmaking eetier voordracht voor twee leden in het cullcge van zetters, werden voor de vuc.-Antheuiiis benoemd als le cand. F. J. Galon niet 4 st., tegen 3 op Antheunis, en als 2e cand. .1. B. Antheunis met 4 st., tegen 2 op E. Temmerman en 1 op Aug. de Witte. Voor de vae.-B. J. Doens, werd als le cand. benoemd B. J. Doens met 4 st. tegen 3 o;j J. A. Brkaar, en als 2e cand. J. A. Bekaar met 5 stemmen legen 2 op A. F. Lako. Ter gebruikmaking van de Graanbeurs voor bet militair onderricht, zijnde de vrijwillige oe feningen in den wapenhandel was gevraagd naar een matiger berekening, daar ƒ55 te boog werd geacht. Aangeboden werd voor ƒ10 bet lokaal af te staan. Met het oog op liet goede duel hebben Burg. en Weth. bericht, dat zij met bet voorstel ge noegen namen. Dhr. Leenhouts achtte bet eet: goed ver schijnsel dat men op het departement van oor log zuinig wordt. Dhr. Hendrikse Daar weten ze op de klein tjes te passen. Na afhandeling van dc agenda, richtte dhr. Hendrikse zich tot den voorz. met de navol gende vragen a. Waarom is de brief van dr. Schouten die in de vorige vergadering tot een volgende werd aangehouden, nu niet in behandeling ge komen De voorz. antwoordde, dat deze brief niet ter behandeling is aangekondigd, omdat hij van oordcel is dat die brief niet voor openbare be handeling vatbaar is. Bovendien is niet gezegd in de maar in een volgende vergadering te be handelen, waaruit is op te maken, dat elke ver gadering daarvoor kan aangewezen worden. Verder was de brief aan hem, burgemeester. Dhr. Hendrikse zeide deze opvatting uiet te doelen men kan ook zeggen dat een jaar na dezen ook een volgende vergadering iswal geenszins de bedoeling kan zijn. Al is de brief aan het persoonlijk adres van den Burg. gericht, dan is de brief toch ingeko men naar aanleiding eetier klacht geuit in eeue openbare zitting door het raadslid De Jaeger en als zoodanig staat tie brief daarmee iu ver- verband. Wanneer nu een geacht man als dr. Suhouten in het openbaar wordt aangevallen, dan heeft bij toch wel het recht zich in het publiek te verdedigen. Het gaat niet aan om dat in den doufpot te steken. Eenig voetgetrappel onder liet aanwezige pu bliek, blijkbaar als instemming met het gespro kene, werd door den voorzitter onderdrukt., on der inededceling dat teekenen van goed- .of af keuring niet te pas kwamen. De brief zal nu in de volgende vergadering ter latei komen. b. Wat is de reden dat U, als Hoold der politie den kapelmeester van „Geduld Overwint" geweigerd hebt voortaan des Zondags, nu liet eindigen der openbare Godsdienstoefeningen, muziekuitvoeringen te doen geven, niet om de sociëteit tnaar out Hendrikse. De voorzitter antwoordde, dat het bericht, zooals het in de courant had gestaan, onwaar was, ett hij slechts voor die ééne uitvoering ge weigerd had. I11 andere gemeenten wordt die vergunning gevraagd door den voorzitter der vereettiging en vóór elke uitvoering. Ten slotte was hij den heer Hendrikse geen verantwoor ding verschuldigd voor zijne houding. De heer Hendrikse gaf te kennen, dat hij zich niet mengde in de taak van liet Hoofd der Politie, doch als deze persotteel wordt, dan wenscht hij opheldering en vroeg mitsdien wat hij kan doen, om den Burgemeester pleizier te doen en de muzieksocieteit ter wille te zijn; in dien mogelijk, wil hij het bezwaar opheffen dat zijnerzijds zou kunnen bestaan. Wat betreft de weigering, merkte hij op, dat niemand zich zal wagen aan herhaaldelijke weigeringen. Als man van uw gevoelen, ging hij voort, verwacht ik opheldering van personeele uitdrukkingen. c. Of met den bouw van de kiosk ook be-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2