Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Rechtzaken. regiment grenadiers en jagers. Ook zullen alle generaals met hunne adju danten, zoomede de korpscommandanten, bij de revue tegenwoordig zijn en met de officieren der vreemde mogendheden in den staf van den luitenant-generaal Kool plaats nemen. Er zijn de noodige maatregelen voor een doelmatig spoorwegvervoer getroffen. Hare Majesteit de Koningin zal te paard de troepen inspeoteeren. Omtrent de dienstuitvoering op de post kantoren gedurende de inhuldigingsfeestca is bepaald, dat op den hoofddag der feestvie ring ter plaatse, als hij op een werkdag valt, het hoofdkantoor eu c. q. de bijkantoren geo pend zullen zijn tot niet later dan 11 uur 'sin. en zal in den namiddag, voor 7 uur 'sav. nog gedurende 2 uur kantoor worden gegouden Alleen in de morgenuren zullen postwissels, quitautiën, pakketten en spaarbank?,aken wor den behandeld. Bestelling van postpakketten vindt niet meer dan tweemaal plaats. liet aantal brievenbestellingen zal op bedoel den dag worden verminderd tot 8 in plaatsen, waar op werkdagen 51\ 6 bestellingen plaats vinden en tot 2 daar, waar minder dan 5 ma len wordt besteld. De buslichtingen hebben plaats als op gewone dagen. De diensturen op de telegraafkantoren alsme de op de vereenigde bijkantoren worden onver anderd gehandhaafd. Vóór eenige dagen werd gemeld, dat aan de brievengaarders eene verhooging van ƒ100 salaris was toegezegd. Thans vernemen wij, dat die verhooging niet algemeen is. Het bedrag voor verhooging der salarissen van brievengaarders uitgetrokken bedraagt ƒ40.000, terwijl het aantal brievengaarders die aanspraak meenden te maken op salarisverhoo- ging 988 bedraagt. Het zijn voornamelijk de brievengaarders met nog niet veel dienstjaren, die voorloopig het zelfde salaris behouden. De leden van de Staten-Generaal zullen in de gelegenheid gesteld worden de vlootscbou- wing op het Hollandsch Diep aan boord van twee booten dor Maatschappij Zeeland bij te wonen. In een der zijzalen van het Paleis voor Volksvlijt is ter bezichtiging gesteld de gouden koets, die, zooals men weet, de Amsterdamsche burgerjj aan Hare Majesteit Koningin Wilhel- mina zal aanbieden ter eere van Hare Inhuldi- ging- De plannen van deze gala-koets waren be kend, afbeeldingen er van kon men herhaalde lijk zien, maar die gaven geen honderdste gedeel te van den indruk dien men krijgt bij de be zichtiging van dit prachtig stuk werk. De koets is in óón woord vorstelijk. Tegelijk sierlijk en Hollandsch-degelijk. Men weet niet wat meer te bewonderen, de schoone vorm van het geheel of de fijnheid der onderdeelen, het rijke verguldsel, de prachtige beschildering der Nu gevoelde evenwel de man met het smalle lange gelaat zich geroepen, iets in het mid den te brengen: „Ja, zoo veel voordeel als gij krijgen kuntwas zijne meening. „Maar dan kan de arbeid toch ook in ver zoeking brengen, in de verzoeking n 1om te groote voordeelen te behalen. Nu daagde er hulp op nit de diepte. rDan zijn het de voordeelen die tot verzoe king worden, maar geenszins de arbeib zelf. „Maar wat zegt ge dan, als men don arbeid o v e r d r ij 11 ter wille van het voordeel?" Zij kroop weer in haar schulp, maar Lars kwam er uit. „Wat wil dat zeggen, overdreven arbeid „Dat wil zeggen, dat de arbeid u tot zijnen slaaf maakt. Kan slavernij leiden tot God „Arbeid is godsdienst I" riep Lars. „Durft gij dit beweron van eiken arbeid Lars zweeg. „Gij moet mij toestemmen, dat arbeid ter wille van het voordeel zóo kan worden over dreven dat hij al onze gedachten in beslag neemt, dat wij slechts voor hem leven. (Wordt vervolgd.) paneelen, het fijne borduursel en kunstnaaldwerk, de ingewikkelde constructie of de zorgvuldige metaalbewerking, het beeldhouwwerk of de sym bolische beteekenis van zelfs de kleinste details. De koets zal gedurende cenigen tijd in het Paleis voor Volksvlijt tea bezichtiging worden gesteld van hen die er voor hebben bijgedragen of dit alsnog doen, waarvoor aan de kiosken gelegenheid bestaat. De tentoonstelling ervan werd Donderdag ufficieel geopend, in tegenwoordigheid van een aantal genoodigde belangstellenden. Dr. J. Th. Visser eere-voorzitter, sprak bij deze ofïicieele opening een kort woord en even eens werd het woord gevoerd door den heer Q. Piesler, lid van het dagelijks bestuur. Naar men verneemt, zullen do benoe mingen in de verschillende ridderorden bij ge legenheid van den aanstaanden verjaardag van II. M. de Koningin niet, zooals elders is ge meld, in den avond van 30 Augustus, maar eerst op 31 Augustus publiek worden gemaakt. De minister van oorlog, het wenschelijk achtende, dat op 6 September, zijnde de dag der plechtige inhuldiging van H. M. de Ko ningin, bij het leger geene gewone diensten worden verricht, heeft bepaald, dat voor dien dag de diensten moeten worden geregeld als op Zon- en feestdagen, en dat de tenue moet wor den bepaald zooals op die dagen in de verschil lende garnizoenen gebruikelijk is. Voorts is het 's ministers verlangen, dat zij op voormelden dag op de kazernegebouwen de Nederlandsche vlag wordt geheschen. ItltKSIvE.VS, 19 Augustus 1898. Woensdagavond hadden we reeds een voor proefje van de feesten die aanstaande zijn. Het muziekgezelschap „Hosanna" gaf eene openbare uitvoering, gevolgd door eene muzie- kale wandeling, terwijl door een gedeelte der schoolkinderen liederen werden aangeheven. Dat een en ander terstond heel wat volks op de been bracht, behoeft nauwelijks gezegd te worden. IJzeildijke. Op het fondament voor de mu ziektent zijn reeds de arduinen belegstukken, in de nationale kleuren geplaatst. Dinsdag is het ijzeren gedeelte gearriveerd. Ongetwijfeld zal deze tent een sieraad der gemeente zijn. Hoofdplaat, Het inhuldigingsfeest zal al hier hoofdzakelijk bestaan in schoolfeesten. Voor de school te Slijkplaat wordt het feest op 31 Augustus en voor die te Hoofdplaat op 6 September gehouden. Hoofdplaat, 15 Aug. Heden had alhier een wedstrijd plaats in het rijden met de flets naar de vogelpiek, en in het langzaam rijden. In de eerste categorie werden de prijzen be haald als volgtde le door F. J. Mcij, de 2e door B. J. Thomaes en de 3e door Aug. Tho- maes, allen alhier woonachtig. In het langzaam rijden werd de eerste prijs gewonnen door O. Setteur van Sluis, de tweede door Aug. Temmerman alhier en de 8e door P. Matthijs van Watervliet. Een massa volks woonde den wedstrijd hij en gaf op ons dorp meer levendigheid dan tij dens de kermis. Alles liep in de beste orde af. Omtrent de Zeeuwsche Oranjetentoon stelling, die te Middelburg van 22 Augustus tot 5 September zal worden gehouden, deelt men mede, dat deze nagenoeg gereed is en dat de laatste hand wordt gelegd aan den catalo gus. De voor do tentoonstelling bestemde zaal in het gebouw van het Zeeuwsch Genootschap is geheel gevuld. Langs de wanden hangen de schilderijen, waaronder men opmerkt drie stuks van Prins Willem I, ook als Gulden Vlies-ridder, vijf van prins Maurits, waarvan een den prins op 22- jarigen leeftijd voorstelt. Onder de verdere portretten komen voor een levensgroot, ten voe ten uit van Hendrik van Nassau, den eersten gouverneur van Hulst, drie stuks van koning Willem III van Engeland, prins Willem V door Bolomey, enz. Behalve geëncadreerde prenten ziet men aan den wand nog twee in zilver ge dreven portretten van prins Willem V en zijn gemalin prinses Wilhelmina met fraai randwerk, in 1738 vervaardigd door den Middelburgschen zilversmid C. Tevel. Langs de wanden treft men vitrines aan met handschriften, oorkonden en prenten, waaronder veel belangrijks. In het midden der zaal een groote vitrine met historisch porselein en aardewerk en gla zen met Oranjewapens. Onder variagouden snuifdoozen en een pendule, geschenken van prins Willem V, sjerpen, horloges, en andere voorwerpen met portretten van leden van het vorstenhuis. Een fraaie collectie munten vol tooit het geheel. De zaal ziet er aantrekkelijk uit, en deze tentoonstelling kan bij de aanstaande feesten een aangename en nuttige afwisseling bezorgen. Men meldt uit 's Gravenhage: Op den Loosduinscheu weg bij den overweg naar Scheveningen is een Leidsche juffrouw door de Westlandsche stoomtram overreden, toen zij opstapte en de tram reeds in beweging was. Zwaar gekneusd naar het Ziekenhuis overge bracht, is zij daar spoedig overleden. Te Marrum bezweek een arbeider bij het koolzaad dorschen door de warmte. Na eeni ge uren gaf hij den geest. Te Bladel bij Eindhoven is Dinsdagmid dag de sinid T. L. door een zonnesteek getrof fen en op de plaats dood gebleven. Te Enschede is de landbouwer B. M. uit Haaksbergen, die de weekmarkt te Enschede had bezocht, op den terugweg door een zonne steek getroffen. Om 5 uur werd zijn lijk ge vonden. Te Rosendaal is Dinsdag, op het heetsfe van den dag, eene vrouw uit Goes bewusteloos in den trein gevonden. Naar het gasthuis ge bracht, is zij daar overleden. Op het stationsemplacement te Nijmegen is Dinsdagmiddag een leerling-machinist van de locomotief gevallen, onder de machine geraakt en zwaar verminkt levenloos opgenomen. Dinsdagmiddag is te Keeken bij Millin- gen een 7Ojarig arbeider dood bij den weg ge vonden met de zeis naast zieh. Waarschijnlijk is de man overleden aan zonnesteek, althans hij had den heelen morgen gemaaid. Uit Vlissingen meldt men Dinsdagmorgen waren eenige klassianen aan het exerceeren op het binnenplein van de ka zerne. Een vijftal hunner, blijkbaar niet in hun humeur, wellicht door de warmte, wierpen hunne geweren tegen den grond en hunne ran sels over de heining. Dat de wachthebbende manschappen hen terstond kwamen inrekenen en in arrest stelden, behoeft geen betoog. Door een treurig ongeluk is eene geach te familie te Arnhem allersmartelijkst getrof fen. Hun zoon, die pas met goed gevolg het eindexamen der hoogerc burgerschool aldaar heeft afgelegd, was met een paar vrienden op reis langs den Bijn. Daar is hij bij ongeluk van een hooge rots gestort en zoodanig door den val gekwetst, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Colijnsplaat zijn deze week een twee tal werklieden bij de hevige warmte door een zonnesteek getroffen en aan da gevolgen over leden. Een tweetal personen te Molenbeek bij Brussel onvoorzichtig zijnde met petroleum, zijn aan de bekomen verwondingen overleden. Bij een mijnramp te Marieinont zijn een tiental werklieden om het leven gekomen. In den nacht van 18 op 19 Juli is een dubbele moord gepleegd te Gent op eene kot- fiehuishoudster en hare dienstbode. De verdenking rust op zekeren Tom, die al lerlei blijkbaar valsche opgaven omtrent naam enz. doet. Hij is van iels meer dan middel bare lengte, stevig gebouwd, bruin haar en wenkbrauwen, zouder baard, inet een bijna zwart kneveltje, langwerpig gelaat, matte kleur, klein puistje op het voorhoofd, gaatjes in de ooren, vooruitstekende kin, mooi gebit, dunne lippen, groote handen, eenigszins krommo beenen, groo te wit-grijze oogen, als hij spreekt houdt hij 't hoofd een weinig rechts gebogen. Hij rookt zijn sigaren door middel van een houten luci fersstokje, dat hij in de punt steskt en tusschen de tanden kiemt. Hij drukt zich goed uit cu bij voorkeur in hel Vlaamsch, met Antwerpensch accent. Hij ziet er uit als een bediende van goeden huize. Men vermoedt dat hij relatiën heeft met ze keren Alex. Winter of de Winter, die zegt een Engelsch kunstschilder te zijn. In verband met dezen moord heeft de po litie ook vermoeden opgevat tegen Hendrik de Jong, die door de vrouwenverduistering iu ons land geen onbekende is. Breskens. Geboorten. 18 Aug. Johannes Jacobus, z. van Jacobus de Vuijst en Maria la Gasse. Overlijden. 14 Aug. Sentina Tanneke van Houte, 2 mud., d. van Pieter Abraham en Tan neke Huibertina Veroouteren. 16 id. Adrians Notebaart 83 j., wed. van Izaak Boekhout. 18 id. een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Johannes van Luijk en Tanneke Jeannette Meijer. Groede. Geboorten. 9 Aug. Sara Pieter- nella, d. van Abraham Haartsen en Pieternella Lauret. 12 id. Zalma Leonie Francisca, d. v. Bernirdus Franciscus van Ootighem en Ma thilda Taalman. Nieiiwvliet. Overlijden. 17 Juli. Catharina, 41 mnd., d. van Suzanna de Maillie. IJzeildijke. Geboorten. 1 Aug. Constanti- nus, z. van Petrus van Waes en Amelia Ma ria de Greve. 1 id. Amelia Theresia, d. van Augustinus Franciscus van Parijs en Louisa Maria Corijn. 1 id. Abraham Pieter, z. van Pieter Jacobus Roozendaal en Maria Francina de Wagemaker. 2 id. Petrus Jacobus, z. van Jacobus Philippus Dierick en Lóuisa Maria Verdegem. 7 id. Daniël Pieter, z. van Jan Scheele en Catharina Dekker. Overlijden. 3 Aug. Petrus Jacobus Diè- rick, 2 d., z. van Jacobus Philippus en Louisa Maria Verdeghem. 8 id. Jacoba Jansen, 50 j., wed. van Abraham de Blauwe. 10 id. Trese- lina Dhont 73 j., echtg. van Bruno van Parijs. SCHEEPVAART. 17 Aug. zijn Lobith gepasseerd: Pietje Elizabeth, st. Cornelia, Verheij Royers 11, v. d. Heijden en Roijers 13, Walraven, allen naar Breskens. Arrondisseinents-Rechtbank te Middelburg. Zitting van heden Vrijdag 19 Aug. Q. G., 15 j., arbeider te Aardenburg is we gens diefstal veroordeeld tot 1 maand gevange nisstraf. Bij bevelschrift van bovengenoemde Recht bank is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen J. H. B., 42 j., gewezen postdirecteur, ge boren te Rauwerd, laatst wonende te IJzendij- ke, thans in hechtenis te Middelburg ter zake van verduistering van gelden en vervalschingen in de registers in zijne betrek king van postdirecteur te IJzendijke gepleegd zooals in het breede in bovenvermeld bevel schrift omschreven is. Aan den beklaagde is Mr. W. Dicke, advo caat te Goes, ambtshalve als verdediger toege voegd. Kantongerecht te Oostburg. Bij vonnis van het Kantongerecht d.d. 18 Aug. zijn veroordeeld wegens het zich bevinden in staat van openb. dron kenschap P. L. te Sliedrecht ƒ3 boete of 2 dagen, P. J. Th. W., te Breskens, 2 X ƒ2 of 2 X 2 d., Ch. R., te. Groede 8 X ƒ2 of 8 X 2 d., J. ten H., Vlissingen ƒ3 of 2 d,,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2