PETRA, Kt TisscKrsuisie. No. 360. Zaterdag 20 Augustus 1898. T jaargang. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Vlaandoren. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Ad vertent iën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. Dl KLEM AN, te Breskens. Door de bemoeiingen van den Franseben gezant Cambon is Vrijdagnamiddag het pro tocol van den vrede tusschen Amerika en Spanje geteekend. Zoodra dit feit beklonken was, werd aan allen, die met den oorlog in betrekking ston den van den vrede kennis gegeven en tot staking van alle vijandelijkheden bevolen. Onder de hoofdvoorwaarden van het sluiten van het vredesverdrag komt o. m. voor dat Spanje afstand doet van zijn souvereine rech ten op Cuba, op Porto-rico, de andere eilan den der Spaansche Antillen en de Ladronen, die naar keuze van de Vereenigde Staten aan de Republiek zullen worden afgestaan. Cuba, Porto-Rico en de andere Antillen zullen onmiddellijk ontruimd worden en te Havanna en te San Juan zullen binnen dé tig dagen na de onderteekening van het protocol commissarissen bijeen komen, ter regeling van de bijzonderheden van de ontruiming. Na het teekenen van het vredesprotocol door Day en Cambon heeft president Mac Kiuley, met zijn dank aan den heer Cambon persoonlijk, den Franschen gezant ook opge dragen, de regeering te Parijs dank te zeggen voor de goede diensten die zij verleend heelt in het tot stand brengen van een .rappro chement" de President voegde er bij, met genoegen te zien dat de onderhandelingen over het definitieve vredesverdrag te Parijs gehouden zullen worden. Ook de Spaansche minister van buitenland- DOOR B. BJÖRNSON. En dus is het spel van den predikant eene verzoeking voor Hansliet Else's stem zich waarschuwend hooren. Maar de jonge man voer heftiger voort. „Dit geeft den onmondigen er gernis, want, zooals geschreven staat: „Wee den genen, die ergernis geeft, het ware hem beter zoo hem een [nolensteen om den hals was ge gaan, en hij werd neergeworpen in het diepste der zee.» Nu loste Lars hem af, door ronduit te ver klaren: dat zij den predikant verzochten, het in strument weg te doen, of te verbranden, opdat het geen ergernis meer zou geven aan de leden der gemeente," voegde de jonge man er bij. De predikant dampte huorbaar en nam einde lijk hel woord, terwijl het hem zichtbare inspan ning kostte, om kalm, te blijven. „Voor mij is sclie zaken, de hertog van Almodovar Rio, heeft de regeering van de Republiek den dank van de Spaansche regeering betuigd. Het bericht dat het vredesprotocol getee kend was, en dientengevolge de vijandelijkhe den gestaakt werden, is door de regeering te Madrid met te meer voldoening ontvangen, nu zij er in geslaagd is, de bijeenroeping van de Cortes voorhands te vermijden. Naar 't schijnt, is het .Spaansche volk tot dusver rustig gebleven. De enkele republi- keinsche opstootjes in den omtrek van Valen cia hebben waarschijnlijk zeer weinig te be- teekenen, en van de carlisten hoort men niets Maar de invloed van het verlies der kolo niën en van de ontzaglijke oorlogskosten zal zich op den economischeu toestand van het land nog zwaar doen gevoelen. De ernstige zaak die de Spaansche regee ring thans bezighoudt, zegt de correspondent van de Observer te Madrid, ten aanzien van de toekomst der Filippijnen, in de kwestie der geestelijke ordes. Deze oefenen niet al leen te Madrid, maar ook op het Vaticaan een krachtigen invloed uit, en zij zullen on getwijfeld alles in het werk stellen, ook in Amerika, om bij de beraadslagingen van de commissie die schikking te verkrijgen waarbij zij het minste nadeel lijden. De havens van Cuba en Portorico staan nu weer voor den handel open. Het minis terie van buitenlandsclie zaken te Washington heeft het tot dusver overbodig geacht, uit drukkelijk te verklaren dat de blokkade opge heven is. Naar schatting heeft de oorlog aan Amerika het spel geen verzoeking sprak hij voor mij is het eene vergoeding, eene vrijmaking. Nu weet gij, dat wat onzen geest kan vrijma ken, ons helpt om te begrijpen wat goed is, daarom geloof ik zeker, dat zulk spel een hulp middel voor mij is, om beter te worden." „En ik weet, dat er priesters zijn, die naar de woorden van Paulus, er toch afstand van zou den doen, indien hunne gemeenteleden hun dit vroegen, sprak de jonge man. „Misschien heb ik vroeger zijne woorden óok zoo uitgelegd, maar, dat doe ik nu niet meer was het antwoord. Men mag zich uit liefde voor anderen wel genot ontzeggen, maar wij moe ten toezien, niet eenzijdig en dwaas te worden met de eenzijdigen en dwazen. Ik zou, indien ik uw verzoek inwilligde, niet alleen handelen te gen mijn belang, maar ook tegen het uwe, want, ik inoet u ten voorbeeld zijn, en hierdoor zou ik het noodlottig voorbeeld geven van te gen mijne overtuiging te handelen. De predi kant sprak buiten den preekstoel zelden zoo lang. Hij vervolgde: „Ik wil mijn piano uitleveren noch verbran den; het spel is mij dikwijls een behoefte, en niets is mij liever dan dat ook gijlieden u nu en dan ontspant, door zang, spel en dans. Ik 150 millioen dollars gekost. De üuitsche kranten hebben nog voortdu rend verslagen of aankondigingen van rouw- plechtigheden ter eere van de nagedachtenis van prins Bismarck in alle mogelijke plaatsen van het land nu is er pas weer een indruk wekkende plechtigheid geweest op den Kü- nigsplatz. te Munchen. Onder de Propyliien stond een katafalk, geflankeerd door geniën met zwarte vleugels en omringd door een reusachtigen vergolden krans met een mid dellijn van 10 Meter. Terwijl van de Propyliien, de Glyptotliek en andere gebouwen pekfakkels een menigte van vele duizenden toeschouwers verlichtten, voerde een koor een gezang uit, dat door Possart gedicht en door l'odhertsky op mu ziek was gezet Zwarte ruiters met staudaards hadden zich om de sarkofaag geschaard. Tromgeroffel en de Wacht am Rhein beslo ten de plechtigheid, waarhij verscheidene prin sen van het koninklijke huis en vertegenwoor digers van de diplomatie aanwezig waren. Het post- en telegraafkantoor te Friedriclis- ruh heeft het in de eerste dagen na Bismarck's dood verbazend druk gehad. Om de kranten te bedienen waren meer dan 70 verslaggevers te Friedrichsruh aangekomen, waaronder Oos tenrijkers, Engelschen, Franschen, Denen en Amerikanen. Voor berichten van gewicht, b.v. over de komst en liet vertrek van den Keizer en de Keizerin, werd druk gebruik gemaakt van dringende telegrammen. In het geheel zijn van 31 Juli tot 3 Aug. in Friedrichsruh 3018 telegrammen met om- houd zulk een uitspanning voor heilzaam en goed. De jonge man boog liet hoofd ter zijde, pss! spotte hij. De predikant werd rood van veront waardiging; hel werd zeer stil in het vertrek. De man met zijn stok wiegde al ineer door, alsof hij zeeziek was of ondragelijke pijn Ited, en reciteerde nu, op hoogst tragischen toon, eenigszins door den neus: „Leer mij, o lieer! den weg door u bepaald; „Dan zal Ik dien ten einde toe bewaren. „Geef mij verstand met god'lijk licht bestraald „Dan zal mijn oog op uwe wetten staren; „Dan houd ik die; boe ligt mijn ziel ook dwaalt; „Dan zal zich 't hart met mijne daden paren. Pas had hij geëindigd of Lars viel in: „Dus gij zegt dat spel en dans goed is; ha dan is het óok goed, den Satan te wekken door de zinnen, dkt is dan de meening van onzen pre dikant; nu 't is goed, dat we hel weten! hij denkt dus: dat al het slechte waartoe ledig heid verleidt, tot hulp en vrijmaking is van den geest, dat, wat ons in verzoeking brengt, goed is Oedegaard die zag dat de predikant zich bijna niet meer kon bedwingen, haastte streeks 135.000 woorden overgeseind of ont vangen. Het grootst was het getal van de aangekomen telegrammen op 1 Augustus 000 stuks met 35,000 woorden. Vijf Morse- leidingen niet Hamburg en drie Morseleidin gen met Berlijn werden 31 Juli 's ochtends in werking gesteld, die met uitzondering van enkele uren na middernacht bijna onophou delijk in gebruik bleven tot 3 Augustus. De post bezorgde verder in dienzelfden tijd omstreeks 10,000 briefkaarten en brieven te Friedrichsruh. Omtrent de revue over het leger op 21 Sept. verneemt men, dat deze zal plaats hebben op de lleukuinerhcide, des vuurmiddags te 11 uren. Behalve de maiiocuvreercnde troepen der le en 2e divisie, infanterie en van de koloniale reserve, zal daaraan worden deelgenomen door de detachementen van du overige korpsen van het leger, ter sterkte van ucue compagnie van 100 man, een escadron of eene batterij van 4 stukken, van het rcg. grenadiers en jagers echter zoowel eene compagnie grenadiers als eene com pagnie jagers. Bij die compagnieën en escadrons zuilen de vaandels en standaarden zijn ingedeeld. De compagnieën der le divisie infanterie vormen daarbij een bataljon; evenzoo de com pagnieën van de 4 regementcn vesting-artillerie en die van het korps pantserfort-artillerie en van de korpsen pontonniers en torpedisten. Al deze troepen staan onder bevel van den kolonel J. L. de Bock, commandant van het zich te vragen: 55eg mij eens goede man, kent gij iets, dat ons niet tot verzoeking kan wor den Allen zagen tot hem op. De vraag was zoo onverwacht dat Lars noch een der anderen, wist wat hij zoo dadelijk zou antwoorden. Daar klonk eindelijk op een toon, alsof hij uit een kelder opdoemde, „Arbeid De stern kwam uit de doeken, liet was Rau- di die voor de eerste maal sprak. Een zege vierende lach vertoonde zich op het gelaat van Lars, do blonde vrouw zag goedkeurend tot haar op, en zelfs de jonge man hij de deur ver loor voor een oogenblik zijn spottenden lach. Oedegaard begreep, dat deze vrouw als het hoofd der deputatie moest worden beschouwd. Hij wendde zich daarom tot haar. „Waarom zou arbeid ons niet tot verzoeking kunnen zijn „Dc vrouw zweeg, do jonge man hernam: „De vloek luidt in het zweet uws aanscliijns zult gij uw brood eten arbeid geeft dus moeite en zweet. „Niets dan dat Geen voordeel bij voor beeld? Ook op deze vraag van Oedegaard be waarde de vrouw een hardnekkig stilzwijgen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1