PETRA, 1st fissclsrsiisis. I No. 359. Zaterdag 13 Augustus 1898. 7e jaargang. FEESTVREUGDE. FEUILLETON. Buitenland. HET MIEÏÏWSBLAD voor Zeenwsch-Vlaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bres/eens. Het voor ons zoo merkwaardige jaar 1898, welks zomer velen teleurstelde door regen en wind, koude en guurheid, heeft toch voor ons Nederlanders thans eene stijgende be langstelling. De «klassieke bodem der vrijheid en onaf hankelijkheid" kroont weldra de laatste Oran je-telg tot regeerende Vorstin. Koningin door de geboorte, zal 31 Augus tus haar den schepter in handen geven Gewichtige dag voor land en volk, voor Vorstin en vaderland, gij zult niet ongemerkt voorbijgaan Wij willen toonen dezen dag waardig te kunnen vieren ter algemeene herinnering want wat wij tot heden van onze dierbare toekomstige Koningin hoorden, deed ons vol blijden moeds de toekomst tegemoet zien. Eeuwenlang deelden Nederland en Oranje lief en leed, samen streden ze voor de vrij heid, samen doorleefden ze de glansperiode onzer geschiedenis, samen streden ze tegen den van buiten indringenden geweldenaar. Mochten volk en vorst ook enkele malen voor korteren of langeren tijd geseheiden zijn, ze hereenigden zich ten slotte toch weder en sloten een band vaster dan ooit. Het volk zingt nog algemeen den dichter na Bescherm, o, Godbewaak den grond Dat die band vast en hecht is, dat vorsten huis en volk één zijn, bewijst ook het besluit van dit jaar tot invoering van den persoon lijken dienstplicht. Niet met geld betaald DOOR B. BJÖRNSON. Daar klonk het rinkelen van bellen op den weg. Men zag een slede den hof inrijden. Allen slaakten een zucht van verlichting. Zij hoorden iemand den gang binnenkomennu ontdeed hij zich van zijne reiskleederen en laarzenhij sprak met het dienstmeisje, dat hem daarbij behulpzaam was. De predikant stond op om den bezoeker te gemoet te gaan, maar hij bedacht zich, hij wilde de beide meisjes niet alleen laten. De vreemdeling na derde de woonkamer, men kon zijn stem dui delijk onderscheiden. Allen zagen op. Petra was van haar stoel opgesprongen en hield de oogen onafgewend op de deur gevestigder werd geklopt. Binnen riep de predikant ontroerd. Een man met een vriendelijk gelaat, de oogen door een bril beschermd, stond in de deur. bloed zal voortaan onze dierbare Koningin beschermen, neen wij Nederlanders rijk en arm, zullen het voortaan doen, schouder aan schouder en met een moed overeenkom stig den vrijheidsbodem, die ons 't licht gaf. De Nederlandsche Leeuw waakt en laat, evenmin als vroeger, met zich spotten. Vreugde heerscht alom in den Lande, ge tuige wat de pers er van schrijft over de feestprogramma's, getuige wat wij in onze nabijheid als zoodanig zien regelen. Kunnen op den gedenkwaardigen 31 Au gustus slechts een klein getal Nederlanders hunne geliefde Vorstin toejuichen en in haar glans aanschouwen, ieder kan toch uiting ge ven aan zijn blij gemoed door 't vieren van een vroolijk, gezellig feest, waarlijj hij de Koningin gedenkt. Ook in ons afgelegen district, vroeger be- hooreud tot de veroverde landen der zeven provinciën, lang achteruitgesteld, lang ook in de Provinciale Staten als een stiefkind be handeld, voelen wij ons Nederlanders en klopt ons hart voor de jeugdige Vorstin. Wij wenschen, evenals de overige deelen des lands, uiting te geven van onze sympathie. De merkwaardige dag der troonsbeklimming zij ook hier voor oud en jong, voor arm en rijk een onvergetelijke dag. Immers, voor zoover bekend, zal geen en kele gemeente in onze omgeving achterwege blijven om de plechtige inhuldiging feestelijk te gedenken. In tal van gemeenten is de eendracht voor beeldig, en zelfs daar, waar voor een oogen- blik met de aanvankelijke pogingen niet werd Petra gaf een gil, en zonk weder op haar stoel het was Oedegaard. Geheel onverwacht kwam hij niet voor den predikant en Signehij had geschreven, dat hij gaarne de kerstdagen in de pastorie wilde door brengen, doch dat hij juist op dit oogenblik kwam, moest eene bestiering der Voorzienigheid zijn. Petra kwam niet tot bezinning, eer hij voor haar stond en hare hand in de zijne hield. Heen van beiden sprak een woord. Het was Petra zelfs onmogelijk op te staan. Maar ter wijl ze hem onafgebroken aanstaarde, rolden twee dikke tranen langs haar wangen. Hij was zeer bleek, maar kalm en hartelijk. Eindelijk onttrok hij Petra zijne hand om naar Signe te gaan die zich bij het verstver- wijderd raam, tusschon hare bloemen had terug getrokken. Petra verlangde alleen te zijn en verliet de de kamer. Signe ging eenige huishoudelijke bezigheden verrichten, de predikant en Oede gaard begaven zich naar de studeerkamer om een glas wijn te drinken, waaraan de reiziger behoefte had. Hier vertelde de predikant hem wat er in de laatste dageii was voorgevallen. Oedegaard gesympathiseerd, is het beginsel prijs gegeven om de feesttoon niet te vergallen. Dat niettemin in IJzendijke, waar de par tijschappen zooveel verdeeldheid brengen, geen voldoende overeenstemming is verkregen om het feest zonder wanklanken te vieren, is zeker betreurenswaardig. Het valt dan ook dubbel te bejammeren, dat een buitenlandsch muziekgezelschap de nationale feesttoon zal moeten verhoogeu, en uiting zal moeten geven aan de feestvreugde der bewoners, terwijl de eigen luit, anders zoo meesterlijk bespeeld, zal rusten. Zal dat dan niet een wanklank zijn in het oor van elk weldenkende, en is het niet droe vig dat persoonlijke veeten zoo ver kunnen voeren Hoorde men in Groede na het mislukken der eerste pogingen van geene feestviering meer, thans zullen toch nog, door den drang der ingezetenen, eenige festiviteiten worden georganiseerd. Moge de samenstelling der commissie ook al aanleiding geven tot op- of aanmerkingen, en wordt het comité als te veel uit ééne hand beschouwd, och, werp toch in den oranje kelk geen gal der verdeeldheid, en strooi geen zaad der tweedracht, waar eendracht macht maakt, en waar het gevoel ons één van zin doet zijn. Weest mannen, verheven boven dat alle- daagscli gekibbel en toont zulks door ijverig de handen in een te slaan onder de leuze «voor Vorstin en Vaderland 1" Welnu wij hopen, dat Groede zijne hoofd commissie krachtig steunt, dat er geen twee verzor.k in diep gepeins, maar gaf door geen enkel woord, zijne meening over het voorge vallene te kennen. Zij werden op zeer eigen aardige wijs in hun gesprek gestoord. Door het raam zagen ze n.i. twee vrouwen en drie mannen achter elkander den tuin door komen. Nauwelijks had de predikant ze herkend, of hij sprong op onder den uitroep «daar zijn ze weer 1 nü moeten wij geduld oefenen 1" Eerst kwamen de vrouwen binnen, langzaam door de mannen gevolgd. Zwijgend schaarden zij zich langs den wand tegenover de sofa waarop Oedegaard had plaats genomen. De predikant gaf hen stoelen ze gingen zitlen, met uitzondering van een heer achtig gekleed jongraensch, die met uitdagend gelaat, beide handen in de zakken, bij de deur bleet staan. Na een langen poos van zwijgen, waarin de predikant een pijp stopte, en Oedegaard de bezoekers nauwkeurig beschouwde, nam eindelijk een blonde, bleeke vrouw van ongeveer veertig jaar, het woord. Zij had een smal voorhoofd en groote sluwe oogen, die niet recht schenen te weten, hoe ze zich moesten gedragen. dracht ontstaat, zoodat de bewoners nog lat gen tijd met genoegen dezen gewichtigen da herdenken. Daarvoor echter is de samenwerking va alle burgers noodig, het eigen ik moet voc 't algemeen belang wijken. Dit feest ka een echt volksfeest worden, en tot in lengf van dagen eene aangename herinnering ach terlaten. In den tegenwoordigen tijd van strijd e twijfel op elk gebied, waarin 't materialisme meer en meer zegeviert en de poëzie van leven verdrukt, is het hoogst aangenaam ee geheel volk, alle rangen en standen, de be lijders van alle godsdiensten gemeenschappr lijk, als broeders en zusters van een vadei land, te zien feest vieren. Dagen, waarin een geheel volk feestvier zijn er weinig, derhalve mag men zich nis op zulke dagen door persoonlijke veeten la ten meesleepen om anderen de feestvreugd te bederven. Laten wij in 't land van Cadzand, hoewt dicht bij België, door dit feest aan 't overig Nederland toonen, dat wij gevoelen echte Ne derlanders te zijn en een hart te bezitten, da warm klopt voor onze jeugdige Vorstin. In de nieuwe opera te Berlijn heeft Zondag middag de plechtigheid plaats gehad ter nage dachtenis van Bismarck, georganiseerd door d' Berlijnsche commissie. liet inwendige van he gebouw was met rouwfloers behangen. Nada Gij hebt van daag eene schoone preek ge houden dominé, aldus begon ze, een preek di> precies paste bij hetgeen tegenwoordig ons alle gedachten vervultwij hebben in Qijgarne dei laatsten tijd, zeer veel over „verzoeking" gc sproken. Zij zuchtte. Een man met eei gelaat waarvoor het benedenste gedeelte zee smal en het bovenste deel buiten verhoudinj breed was, zuchtte eveneens en sprak op zal- venden toon „Deere, behoed onze wegen. Wem mijne oogen af van ongerechtigheid." Else, de vrouw die het eerst gesproken had zuchtte hierop nog dieper en hernam „Heere waarmêe zal een jongeling zijn pad rein bewa ren, zoo dat hij handelt naar uw woord Deze ontboezeming klonk cenigszins vreemc in den mond der veertigjarige vrouw. Een man van middelbaren leeftijd leundt met de kin op een stok, dien hij met beide handen voor zich tusschen de knieën hield. Terwijl hij zich zachtkens heen en weej wiegde, en de oogen geen enkele maal opsloeg, sprak hij half slapend „Door zinlijkheid „En waan verleid, Tot ongerechtigheden

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1