Buitenland. Binnenland. vervoer op de grintwegen. Dat ia niet vol komen juist. De afdeelingen van de »Zeeuw- sche Landbouwmaatschappij" verklaarden bij na algemeen zich voor beperking der vrachten. Slechts een van de acht afdeelingen (Hulst) heeft geenerlei beperking gewenscht. Enkele afdeelingen gevoelden er minder voor, en verklaarden dat zij eene gewichtsbeperking beter vonden dan een verbod om met meer dan 3 paarden te rijden. Het hoofdbestuur heeft met 14 van de 20 stemmen zich voor het denkbeeld van een verbod om meer dan 2 paarden te gebruiken, verklaard. Het is dus minder juist dat de landbouw in het algemeen tegen de beperking is. Maar niet in alle deelen der provincie wordt het bezwaar van te zware vrachten even sterk gevoeld. Daar waar de aanvoer van grint groote kosten medebrengt, wordt het meest gevoeld dat het onderhoud onbetaalbaar is en aanleg van nieuwe wegen onmogelijk wordt als de misbruiken niet worden gekeerd. De grind is in de meoste deelen der pro vincie, die aan water of spoor leggen, te le veren tegen ƒ1.80 of ƒ2 per M3, maar in andere deelen, o. a. daar waar hij woont, is de prijs f'o of ƒ0. Dat zijn officieele prijzen, betaald bij aanbestedingen. En nu spreekt het van zelf dat de schade van een onbeperkt vervoer oorzaak is dat het aanleggen en het onderhouden van grintwegen dan onmogelijk wordt. Om deze reden zal hij het amsndement- Hammacher steunen, mits het voorgestelde algemeene verbod worde beperkt tot grintwe- met kracht de wegen weer in orde brengen en met grind bespreiden. Waar echter de grindwegen zooveel kosten als in het 4e di strict zou hij zeggen, legt keiwegen. Dat is beter dan beperking van het vervoer. Zoodra het vervoer van grint per M3 ƒ1 en meer gaat kosten, doet men voordeeliger en beter keiwegen te leggen. Hij kan zich dus niet vereenigen met het voorstel van den heer Hammacher Daarop werd het amendement aangenomen met 19 tegen 18 stemmen. De 5 aanwezige afgevaardigden uit het district Sluis stemden allen vóór. gen. Is het niet mogelijk het verbod slechts voor enkele deelen der provincie te doen gelden In het uitgebracht rapport van den hoofd ingenieur betreffende de motorrijtuigen, miste men eene beoordeeling van andere wijzigin gen, mede ter sprake gebracht en deels in het thans behandelde voorstel begrepen. Door de welwillendheid van de leden van Ged. St. is in de afdeeling, waartoe hij behoort, voor lezing gegeven van het deel van het rapport, betrekking hebbende op deze punten. Uit eene vluchtige voorlezing kon hij aanteekenen, dat naar de meening van den hoofdingenieur de regeling dezer zaak vbuitengemeen moei lijk zoude zijn. Maar in het oplossen van de moeilijkheden zagen de Grieken juist het schoone en ongetwijfeld is dat ook bij den hoofdingenieur het geval. Mocht dus het amendement-Hammacher op het oogenblik niet de meerderheid verwerven, dan zou hij graag weten of er geen mogelijkheid is om bedoeld rapport te doen drukkenimmers niet on waarschijnlijk zal men daarin uitgangspunten kunnen vinden om tot de in dezen gewenschte regeling te geraken. Daarna wijzigde de heer Hammacher zijn amendement in den geest als door den heer Hennequin bedoeld, nl. het verbod toe te pas sen op het berijden van grintwegen. De heer Mues merkte nog op, dat het on derhoud van grintwegen bij ongunstig weder altijd een lastige zaak is, en wanneer men een najaar heeft als in 1896, en zooveel ver voer, dan baat er niets, ook niet iets minder laden. Men staat er eenvoudig voor. Best is nog dagelijks de putten wat dichthalen tot de campagne afgeloopen is, en dan terstond opgemerkt, dat elke zucht wordt gehoord ook hoort men dan als het ware, wanneer iemand kalm is, en neemt dit aan, als bewijs van ver hardheid. Men geraakt in spanning, omdat er niets wordt gezegd, en men beeft op de gedachte dat er iets gezegd zou kunnen worden. De schcidswand dien men in zulke oogen- blikken tusschcn zich optrekt, wordt met elke minuut hoogerons eigen schuld groeit, de schuld der anderen eveneens. Nu eens is men in vertwijfeling, dan weder inaakt men zich boos want hij die zich zoo tegenover ons gedraagt, is onbarmhartig en dat kunnen wij niet verdragen, dht kunnen wij niet verge ven. Petra kon niet meer, zij moest gillen of vluchten. (Wordt vervolgd.) Zaterdagavond te elf uur is Vorst Otfo von Bismarck te Friedriehsruhe op 88-jnrigen leef tijd overleden. De naam van den oud-Kanselier van het Duitsche rijk is vereeuwigd aan de geschiede nis van de laatste 50 jaren. l)e stichting van het Duitsche Rijk is zijn werk. Heeft hij een massa vereerders, zijne tegen standers zijn ook niet weinigen. Trouwens wie heeft vrienden en geene vijanden. Niet hij, die een zelfstandig karakter heeft, en veel min der bij een doorzettende natuur zooals van Von Bismarck. Na het sterven van Wilhelm 1 is Bismarck's ster langzamerhand gedaald, want ouder Frie- drich III, Wilhtlui's zoon. werd diens macht cenigszins getemperd, totdat het bij de regee ring van Wilhelm II in 1890 geheel tot een botsing kwam. Toen trok Bismarck zich terug ei, leverde af en toe in zijn officieus orgaan „de Hambur ger Nachrichten", eenige beschouwingen over sommige zaken, waarbij nog immer elk woord gelezen en gewogen werd. Van lieverlede is echter Bismarck zijn poli ticke val tc boven gekomen en de verhouding tusschen hem en den Keizer verbeterd. Wilhelm was op het ontvangen van het doodsbericht zeer getroffen, en gat onmiddellijk bevel oin van uil het Noorden waar hij zich bevond, terug te keeren naar Duitschlnnd. De Keizer stelde aan do familie voor om het stoffelijk overschot eene begrafenis van Staats wege te verschaffen, doch op uitdrukkelijk ver langen van den overledene zal hij op de llirsch- gruppe worden b graven, een hoogte tegenover het slot. De laatste woorden, dio de Vorst uitte, be helsden een dank aan z'jn dochter, gravin Rant- zau, die hem zijn levensavond zoo had veraan genaamd. De correspondent van de Times in het Atne- rikaansche hoofdkwartier te Cavite meldt De kuststreek ten zuiden van Manila is over een breedte van omstreeks een mijl door de Ainerikaausche troepen bezet, maar de Ameri- kaanschc stellingen strekken zich niet u,t tot aan de Pasig-rivier. Ten noorden van de stad hebben de Amerikanen geen grondgebied inge nomen. Generaal Greene, die inet het opper bevel over de troepen te velde belast is, heeft zijn hootdkwartier opgeslagen dicht bij hot strand, beschermd door de kanonnen van de oorlogs schepen, op. 4009 el van de Spaausche jiositiën en op 800 tot 2000 el van die der opstande lingen, die hun stellingen op een punt tot 150 el van den vijand vooruitgeschoven hebben. Hier hebben dagelijks schermutselingen plaats, die echter weinig uitwerking hebben en weinig verliezen meebrengen. Het regenseizoen is ingevallen, zoodat de krijgsverrichtingen en het leven in het kamp zeer lastig worden, en de gezondheid der troe- pen, die tot dusver niets te weusehen gelaten heeft, bedreigd wordt. De Amerikanen hebben nog geen schut gelost, hoewel de Spanjaarden telkens het vuur op hen openen. Toch zou de inneming der stad (naar deze berichtgever ver zekert), gemakkelijk kunnen geschieden, met medewerking van de vloot, in weerwil van de bezwaren die de tropische plantengroei en het terrein, door overstroomde sawahs ingenomen, aanbieden. De correspondent zegt uit de beste bron tc weten dut men te Manila slechts wacht met zich over tc geven tot de Amerikanen be loven, de bevolking tegen de opstandelingen te beschermen, die, wat ook oorspronkelijk hun drijfveen n geweest in igen zijn, thans nog slechts om wraak en plundering vechten. De houding van de ojistandelingen is het eenige bezwaar dat de onmiddellijke schikking van de zaak in den weg staat. Aguinnldo's strijdmacht een gewapende rooverhende, zegt de correspondent heeft de stad geheel inge sloten, maar de Spanjaarden zijn nog meester van alle voorsteden. Inmiddels staan de vredesplannen zeer guns tig- Van Spanje is officieus bekend, dat het de voorwaarden der Amerikanen aanneemt. Er is dus alle kaas dat ook dezen krijg weldra tot het verledenc zal hehouren. De Anti-Dicnstvervaiiging-bond, heeft deze week hare laatste, vergadering gehouden ter ont binding van dien bond, uu zijn doel de afschaf fing der plaatsvervanging, is bereikt en de ver- eeniging geen reden van bestaan meer heeft. BRE.8KENS, 6 Augustus 1898. Aan het postkantoor Breskens en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedu rende de maand Juli ingelegd 8056.35; terugbetaald ƒ2671.03. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2692. Hedenmorgen hield de gemeenteraad eene openbare zitting, waarin de hccren J. van Ma le, P. Risseeuw en II. Weijkirian afwezig wa ren deze laatste kwam later ter vergadering. Na lezing en goedkeuring der notulen, werd mededecling gedaan van verschillende ingeko men stukken, als 2 missives van Ged. Staten, houdende kennisgeving der goedkeuring van het raadsbesluit tot vaststelling van den Hoofd. Omslag, en dat de rijksbijdrage overeenkomstig de wet van 24 Mei '97, voor 1898 ƒ2693.92 bedraagt. Brief van het waterschap Oud en Jong Bres kens, houdende kennisgeving, dat, ingevolge besluit van ingelanden van den 28 Mei jl., tot de Stoomtrain-iuaatschappij Breskens-Maldeghem de vraag is gericht of de Maatschappij genegen is met het waterschap eene zoodanige overeen komst wil sluiten, dat het pad langs de tram lijn aan den VVest-Spuikom door haar in orde wordt gehouden, waarop door de Maatschappij is kennis gegeven, dat bij besluit van den Ge meenteraad vau 13 Sept. 1886 aan de Maat schappij vergunning is verleend tot gebruikma- kiug van dat pad. Weshalve vroeg het waterschap aan den Raad met welk recht en op welke grond zij dat pad had afgegeven cn waardoor is beschikt over den eigendom van het waterschap. De voorzitter gat hierop te kennen dat, bui ten beschouwing laten der vraag hoe het wa terschap er toe komt om nu 12 jaren hiernaar te vragen, Burg. en Weth., als uitvoerders van dat besluit geen verantwoording schuldig zijn de van hunne daden aan wie ook, den raad voorstelden, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De begrooting voor de schutterij voor deze gemeente bepaald op ƒ15.60, werd vastgesteld. (Plaatsgebrek noopt ons het verslag hier af te breken, het slot geven we in het eerstko mend nommer.) (ludzsuid. Den heer J. Verstelle, brievengaar der alhier, is op zijn verzoek met ingang 16 Augustus a.s., eervol ontslag als zoodanig ver leend. Groede. Naar men verneemt zullen toch nog pogingen worden aangewend oui eeu feestje te organiseeren. Of een commissie zal worden aangewezen, dau wel of andermaal eene algemeene oproeping zal gedaan worden weet ik niet. Waar bij andere gelegenheden onze gemeente op zoo'n voorbeeldige wijze feest kon vieren, verwondert het bij velen, dat thans de plannen zoo moeilijk ter wereld komen of in de geboor te blijven. Schoondijke. Woensdagmiddag werd van een der bewoners van het armenhuis uit diens ver trek een bedrag van ƒ7.50 gestolen, door een paar kinders van 8 en 9 jaar. Schoondijke. De feestelijkheden zijn alhier bepaald op 31 Augustus en beloven nog al wat. Behalve de godsdienstoefeningen worden de kinderen onthaald zal er een optocht gehouden worden, waarin praalwagens zullen zijn, muziek- en zanguitvoeringen op de markt en het geheel zal besloten worden door vuurwerk. Mzendijkc, f Aug. Ten overstaan van Burg. en Weth. dezer gemeente, had Maandag de aanbesteding jrlaats van de benoodigde steen kolen, ten behoeve der openbare scholen, de secretarie, raadzaal, wachtkamer cn beurs, wuar- bij het minst werd ingeschreven voor de school aan de Klakbaan k ƒ10.75 door E. Modde, en voor hel overige door Ad. Groosman d ƒ9.75 alles per 1009 K.G. De petroleum ten dienste der straatverlich ting, de school No. 1 en de beurs werd aan genomen door Lcop. Bonte voor ƒ7.07 de 100 Liter. Voor het verwen van het buitenhoutwerk van de school aan de Klakbaan en de onder- wijzerswoning aldaar werd het minst ingeschre ven door W. Aerts voor ƒ25.50. Alle inschrijvers zijn ingezetenen en de le veringen zijn aan de laagstel! gegund. IJzeildijke, 1 Aug. Bij de heden geopende bussen der inschrijving van de aandeeleu in de pretnie-volksleening, ter stichting van een mu - ziektempel, bleek voor 778 wandoelen te zijn ingeschreven. Aangezien tr slechts 460 aandeeleu ad ƒ5 benoodigd waren, werden de enkelvoudige in schrijvingen eerst toegewezen en dc meervoudi ge jmnds-ponds-gewijze verdeeld. Afgescheiden van de vraag of de kans van aanzienlijke premiën te trekken niet een belang rijke rol bij velen speelde en tot deelneming opwekte, kan de leening als volkomen gelukt beschouwd worden. Op 6 September a. s. heeft de trekking plaats van 10 loten, waarvan het eerst uitkomende lot ƒ100, het 2e ƒ20, het 3e ƒ10 cn de overige 7 ƒ5 bedragen. Voorts heeft de trekking telken jare op 6 September plaats (ook des Zondags [Red.]) terwijl als dan het le, 2e, 3e, en '4e lot ƒ30, ƒ25, ƒ20, en ƒ10 bedraagt en het laatste jaar (1920) vertegenwoordigt het eerste lot ƒ20. De belangstelling van 6 Sept. zal dus in de toekomst aanzienlijk worden vermeerderd. Aardcnburg. Bij de door Burg en Weth. gehouden aanbesteding van het schilderwerk aan de kazerne, het stadhuis, de westpoort enz., werd ingeschreven door J. Baart voor ƒ435, en J. de Koster voor ƒ295, wien het werk is gegund. Hoofdplaat. De heer J. F. Temmerman al hier geboren, heeft met gunstig gevolg het eind-examen afgelegd aan de rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg. Hoofdplaat. Woensdag is het geladen aak schip van P. Verheijke van Hoek, waarmede hij van af de Spijkerplaat aan het zandvletten was ter verzwaring van den zeedijk van den Hoofdplaatpolder vol water geloopen, vermoe delijk ten gevolge van een lek. Het zeil en het tuig zijn van het wrak af gehaald. Het vaartuigje dat denkelijk verloren zal zijn, is niet verzekerd. Groede (Kruisdijk), 4 Aug. In de hedena vond gehouden vergadering van de commissie van het schoolfeest, waartoe ook de heer J. J. de Fouw behoort, wiens naam de vorige week abusievelijk vergeten was te vermelden, is be sloten het feest te houden op Vrijdag 2 Sep tember. De kinderen zullen op ververschingen worden onthaald, terwijl hen een souvenir zal worden aangeboden. Mede bestaat het voornemen oui iu den na middag een rijtoer te maken over Schoondijke, Oostburg en Groede, indien een voldoend aan tal rijtuigen door de landbouwers beschikbaar kan gesteld worden, waaraan evenwel niet ge twijfeld wordt. Er moet voor een vrij aanzienlijk bedrag zijn ingeteekend, in aunmerkiug genomen, dat het slechts een buurtfeest is.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2