PETRA, M fistel». No. 358. Zaterdag 6 Augustus 1898. T jaargang, FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD voor Zeenwsch-Ulaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt eiken Znterclng bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bres/eens. Uit de Statenzittiiig. Nu het stenografisch verslag van de Sta- tenzitting voor ons ligt, hebben we een ge makkelijker overzicht over de verschillende onderwerpen, die daar zijn behandeld. Onder meer komt daarbij voor eene wijzi ging van het reglement op de wegen en de voetpaden in deze provincie. Op art. 87, bepalende het verbod de wegen te berijden met rij- en voertuigen, welke door eene mechanische kracht worden voortbewogen, Btelde de beer Hammac/itr als amendement voor, te bepalen, dat het verboden is gebruik te maken van meer dan twee paarden voor eene bespanning, met uitzondering van rijtui gen, bestemd voor personen-vervoer. Ter verdediging van zijn voorstel, zeide de heer Hammacher »De wijziging van het reglement, thans door Gedeputeerde Staten voorgesteld betref fende het gebruik van den korten dissel, is het gevolg van een adres, dat in 1897 aan Gedeputeerde Staten werd gezonden en op initiatief van het bestuur van de watering Cad- zand gesteund werd door verschillende, hij kan wel zeggen de meeste, polder- en ge meentebesturen in het 4e district. Daarbjj was ook gewezen op de wensche- lijkheid om het gebruik van meer dan 2 paarden te verbieden. De reden van dat verzoek was het misbruik dat gemaakt wordt, vooral bij nat weder, om de wagens, bestemd tot het vervoer van land bouwproducten, bovenmatig te belastenhet geval toch deed zich voor dat enkele wegen B. BJÖRNSON. Nu sprak hij in algemeene bewoordingen over de levensomstandigheden, waarin zijne gemeente leden verkeerden, van hunne onderlinge betrek kingen, hun meeningen en gevoelens. De predikant werd voor hen, die hem in zijn dagelijks leven kenden, als herboren, wan neer hij het preekgestoelte had beklommen. Zelfs zijn uiterlijk onderging eene verandering, zijn donker en strak gelaat ontspande zich, en weerspiegelde als het ware de gedachten, die zijn ziel vervulden. Zijne oogen werden groo- fer en vonkelden bij »de blijde boodschap" die hij der gemeente bracht. Zijn stem rolde ma- jeslieus als een zware donder door de gewelven, of klonk kort en heftig in hartstochtelijken toon. Zijn stem was berekend en enkel geschikt voor een ruim lokaal. Zij werd eerst vol en welluidend, wanneer ze zich had uitgezet. Zij- in 2 jaar geheel vernield waren door het ver voer van te zware vrachten. l)e ondervinding heeft geleerd, dat de grint wegen niet bestand zijn tegen zoo zware vrach ten, terwijl het, naar adressanten zeggen, te moeilijk is om een maximum gewicht te be palen. Daarom zat er niets anders op dan door het nemen van dezen maatregel het be oogde doel te bereiken. Nu zegge men niet, zooals in het algemeen verslag voorkomt, dat de schade aan de grint wegen spoedig hersteld is persoonlijk weet hij bij ervaring van een weg onder zijn be heer, o. a. in het najaar van 1896, dat door de natte weersgesteldheid schade is aange bracht, die onmogelijk te voorzien was. Die weg heeft groote kosten gevorderd om hem weder goed te krijgen, en dat niettegen staande de bedding met groote voorzorg on der toezicht van den waterstaat op de meest soliede wjjze is gelegd en het onderhoud vol doende was. Daarop kwam het vervoer van suikerbieten, waardoor de weg spoedig in een desolaten toestand werd gebracht. Nu is wel opgemerkt dat men dan den weg maar zoo sterk moet maken, dat deze daar tegen kan, maar dat gaat niet op. De beste grindwegen moeten op den duur bezwijken. Alleen keiwegen zijn daartegen bestand. De groote meerderheid van de landbouwers is voor den maatregelvan onderscheidene zijden is hem leedwezen betuigd dat Gedeputeerde Staten geen aanleiding hadden gevonden aan het verzoek te voldoen. Het voorstel heeft een goeden grond en is ne gedachten en beelden werden helder en wegslepend, als zij door het vuur van den geest drift werden gekleurd. Hij moest zich eerst door zijn eigen woorden opwinden, eer hij uiting kon geven aan 't geen onder smart en denken, in zijn ziel was gegroeid. In het dagelijksch leven kon hij moeielijk zijne gedachten in beeld brengen, zijne woorden kiezen en ronden. Hij sprak het best, wanneer hij alleen het woord had, en op en neder kon gaan. In een woor denstrijd was hij meestal gemakkelijk te ver slaan. Toch had zoo'n strijd voor zijn tegen partij een gevaarlijke zijde, want hij herstelde zich soms plotseling, en de bewijzen tegen het aangevoerde door zijn tegenpartij, overstelpten dan dezen, door rijkdom en klem. In zulke gevallen, verpletterde hij zijnen aanvaller, of, hij zweeg onverwacht, als bevreesd voor ei gen hartstochtelijkheid. Niemand kon in den regel gemakkelijker tot zwijgen worden gebracht dan dezen weispreken den man. Petra had gebeefd toen de predikant zijn tekst voorlas, want zij begreep, waarom hij juist nu die woorden had gekozen. Hoe meer hij sprak, hoe meer hij voor haar alleen scheen te spreken zij kromp onder zijne, somwijlen vlij- iu het belang van de instandhouding van wegen. Hij meent daarom op de aanneming ervan te moeten aandringen in het belang van de onderhoudsplichtigen van wegen. Door den heer De Casembrool lid van Ged. St. werd medegedeeld dat dit college gemeend heeft niet te moeten ingaan op het verzoek 0111 het lijden met drie paarden te verbieden, omdat zij van oordeel zijn, na daarover ook den hoofd-ingenieur van den provincialen wa terstaat gehoord te hebben, dat dit verbod voor vele landbouwers bezwarend zou zijn. Voor hen toch, die op grooten afstand van de haven wonen en dientengevolge slechts ééns per dag daarheen kunnen rijden is het, wan neer in natte najaren door druk vervoer de wegen stuk gereden zijn, dikwijls noodig drie paarden te gebruiken. Zijn nu de wegen zoo slecht, dat eene bespanning van drie paarden noodig is, dan zal naar zijne meening de vracht ook niet veel zwaarder zijn, dan die met twee paarden vervoerd wordt. Bovendien verlieze men niet uit het oog, dat niet alleen door zware vrachten, maar veel meer nog door het druk vervoer bij nat weer de wegen stukgereden worden. Een bewijs daarvoor heeft men in het najaar van 1890; toen waren tengevolge van de vele regens en door het bijzonder druk vervoer van suiker bieten, ook in die streken van Zeeland, waar nooit drie paarden voor een wagen gezet wor den, alle wegen in een ellendigen toestand. Heeft men, als verleden jaar, een droog najaar, dan hoort men geen klachten. Daarenboven moet naar zijn oordeel, het verkeer niet meer dan strikt noodig beperkt mend, scherpe, woorden, in een, en ze zag, dat ook Signe dat deed. Maar onbaimhartig vervolgde hij zijn boet predikatie. De leeuw was uit op buitPetra gevoelde zich als een vervolgd' wild dat geen uitweg meer vindt, maar eindelijk het dreigen de wapen ziet zinken uit barmhartigheid. En toen zij ten slotte vrijgelaten zich in de hoede zag aanbevolen eener oneindige liefde, barstte ze in tranen uit en bad. Petra hoorde hoe ook Signe snikte, en ze gevoelde dat zij haar liethad, inniger dan ooit. Toen de predikant den preekstoel verliet en de bisschopsbank voorbijging om naar de kerke- kamer te gaan, lag op zijn streng maar edel gelaat nog een glans van verheerlijking alsof hij zijnen Heer had aanschouwd. Zijn stralend oog viel op Petra en de blik dien ze wissel den sprak van liefde en verzoening. Sigue stond spoedig daarna op zij had haar voile nog niet opgeslagen zoodat Petra het niet waagde haar te volgen. Zij verliet daarom een weinig later de kerk. Maar dien dag aten ze weer gezamenlijk. De predikant sprak weinig en Signe was verlegen. Zoodra de predikant, die zich voorgenomen had het voorgevallene ter sprake te brengen, worden en moet men niet alles willen regle menteeren. De wegen zijn er nu eenmaal voor om ge bruikt te worden en naar mijn oordeel zul len die welke goed onderhouden worden na afloop van het suikerbietenvervoer in orde ge bracht en met een flinke grindlaag bedekt worden, spoedig weer in goeden toestand ver- keeren. Op deze gronden meent hij de aanneming van het amendcraent-Hammacher te moeten ontraden. De heer Maas wilde het amendement van den heer Hammacher in geen geval doen toe passen op alle wegen in de geheele provincie, en het zal ook niet menigmaal voorkomen, dat er vrachten over vervoerd worden, die niet door twee paarden kunnen worden getrokken. Beter dan het voorstel van den heer Ham macher ware het voor grindwegen te bepalen dat er geen vrachten mogen worden vervoerd dan van hoogstens zooveel kilo's, maar niet een algemeen verbod uitvaardigen om geen 3 paarden voor een wagen te spannen. De heer Hennequin meende, dat wat door den laatsten spreker is gezegd, den heer Ham macher aanleiding zou kunnen geven, om zijn amendement zoodanig te wijzigen, dat het al leen slaat op de grintwegen. Hij meent dat wat de heer Maas gezegd heeft volkomen juist is, en dat in het amen dement alleen behoort te worden gesproken van grintwegen. Het bevreemdt hem echter dat het lid van Ged. Staten heeft gezegd, dat de landbouwers zich verklaren tegen een beperking van het er over begon, wist Signe hem op zoo fijne, taktvolle wijze af te leiden, dat hij onwillekeu rig aan zijne, vrouw werd herinnerd. Hij zweeg en verviel in treurig gepeins. Niets is pijnlijker dan een mislukte poging tot verzoening. Men stond van tafel op, zonder elkander aan te zien of te danken voor het gezelschap. In de woonkamer gekomen, werd hun sa menzijn eindelijk zéo drukkend, dat ieder gaar ne naar zijn eigen kamer ware gevlucht; nie mand wilde echter de eerste zijn. Petra ge voelde, dat wanneer zij ging, het 2voor goed" zou zijn.. Zij zou niet in Signe's nabijheid kunnen leven, als ze hare liefde niet mocht toonenzij kon niet verdragen, dat de predi kant treurig gestemd was, door haér schuld. Maar, indien ze weg wilde gaan, moest ze het doen zonder afscheid te nemen. Hoe zou ze deze vrienden vaarwel kunnen zeggen De gedachte er aan ontroerde haar reeds zéé ge weldig, dat zij de grootste moeite had niet in schreien uittebarsten. Elke minuut die ouder zulk een pijnlijk zwij gen verloopt, maakt den toestand meer en meer onuitstaanbaar. Men vermijdt het eene bewe ging te maken, omdat men weet, dat zij wordt

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1