PETRA, tó MersiisjB. No. 357. Zaterdag 30 Juli 1898. T jaargang Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. HET NIEUWSBLAD voor Zoonwsch-Ulaanderon. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Na de capitulatie van Santiago is in de Spaansch-Amerikaansche oorlog dermate eene vordering gekomen, dat van uit Madrid vre- des-onderhandelingen zijn aangevraagd. Nu Spanje zijn groote woord heeft moeten intrekken, en den strijd onmogelijk kon vol houden, ware het beter geweest, dat spoediger aan een dergelijken maatregel gedacht was. Werd aanvankelijk het bericht verspreid dat de Paus in de vredesvoorwaarden wilde opgenomen zien, dat Cuba en Portorico bij de Vereenigde Staten werden ingelijfd, dat de Philippijneu aan Spanje terug gegeven, en zekere voordeelen in zijne vroegere koloniën toegekend zouden worden, blijkt thans dat die tusschenkomst uitgesloten is. Wel heeft de Amerikaansche regeering zich reeds laten vinden tot het overwegen van Spanje's voorstel, om de vredesonderhandelin gen te voeren doch door bemiddeling van den Franschen gezant Cambon. Deze heelt daarop eene nota aan Mac Kin- ley doen toekomen, die hierop neerkomt De regeeringen van Spanje en de Veree nigde Staten bevinden zich helaas in oorlog, ten gevolge van den eisch der Unie dat Span je zich uit Cuba zou terugtrekken, 't geen geweigerd werd. In den strijd die toen volg de, heeft Spanje de regeering te Madrid geeft dat toe het onderspit gedolven. Spanje's lijden is dientengevolge zeer groot en het acht den tijd gekomen om de mede werking der Vereenigde Staten in te roepen DOOR B. BJÖRNSON. liet dienstmeisje was op Signe's gil toege schoten. Toen het gillen zich herhaalde, kwam de geheeie hof op de been, maar misschien ware Petra nog eenigen tijd in Je heg blijven liggen, als niet toevallig de predikant haar had ontdekt. Groote angst maakte zich van allen meester, het kostte moeite haar uit de doornen te be vrijden zij werd in Signe's kamer gedragen, gekleed te bed gelegd, en liefderijk verpleegd. Toen ze tol zich zelve gekomen was, smeekte ze haar alleen te mogen laten. Het rustige vertrek, die reine, witte gordijnen, deden haar onwillekeurig aan Sigue deuken zij riep zich Signe's zachte beminnelijkheid, dier vriendelij ke stein, dier fijn gevoel en hartelijke welwil lendheid voor den geest, 't Was haar eigen schuld dat Signe nu niet bij haar kon zijn. Spoedig zou dit vertrek voor haar gesloten tot het eindigen van den oorlog. Het ver zoekt dus, door bemiddeling van den Franschen gezant, de voorwaarden te mogen vernemen waarop de Vereenigde Staten bereid zouden zijn, vrede te sluiten. Cambon kon Mac Kinley niet zeggen wel ke concessiën Spanje zou maken. De gezant kon bezwaarlijk van bepaalde vredesvoorwaarden spreken, maar trachtte uit te vinden op welke voorwaarden ongeveer Amerika vrede zou willen sluiten. Mac Kin ley zou daarop te versta m hebben gegeven, dat Amerika Portorico moet hebben, terwijl Cuba zelfstandig zou zijn, hoewel onderwor pen aan een Amerikaansch protectoraat. Over de Filippijnen zou men nader kunnen confereeren. Alvast zou zoo spoedig mogelijk een wapenstilstand gesloten kunnen worden. De Dreijfus-zaak heeft, nadat zij een poosje minder op den voorgrond trad, weer kolossale afmetingen aangenomen. Men weet reeds dat Picquart in hechtenis is genomen evenals Esterhazy en madame Du Pays. Er was in het begin van deze week ook sprake van dat Du Paty de Clam gevangen zou genomen worden, maar tot heden heeft zich dat bericht niet bevestigd. Picquart heeft nog een tiental klachten ingediend waarvan ook een tegen generaal Pellieux. Zola is nog steeds zoek. Vandaag hoort men dat hij hier en morgen dat hij elders gezien is, doch terstond worden dergelijke berichten weer tegengesproken. zijn, misschien zelfs wel de pastorie. En tot wie zou ze zich wenden Driemaal wordt men niet van den weg op genomen, dacht Petra, en zelfs, al kon dat gebeuren, 2ij zou het niet willen, want het zou toch weer op dezelfde wijs eindigen. Geen mensch kon voortaan meer op haar vertrouwen; wat ook de oorzaak hiervan mocht zijn, zij gevoelde dat het zoo was. Zij was immers in al die jaren niet vooruitgegaan zij zou nooit vooruitkomen op den goeden wegwant zonder het vertrouwen der menschen, zou het nog slechter gaan. Het arme kind weende en bad. Rusteloos wentelde zij zich op haar legerstede totdat ze eindelijk, vermoeid door verschillende aandoenin gen, in slaap viel. Zij droomde een vriendelijken droom, waarin alles om haar heen schitterde vau een verblin dend licht, waarin heldere sterren haar bemoe digend toewenkten en zij zich goed en geluk kig gevoelde, verheven boven de laagheden en verdrietelijkheden van het leven. Toen ze ont waakte onder den indruk van dien schoonen droom, was het haar, alsof de bekoring die ze had gevoeld, nog baar hart doortrilde, en of de zachte, harmonische tonen die de lucht ver- Zola die lid is van het Legioen van eer, is daarvan voorloopig geschrapt. Zola zal dus een poosje »eer'Toos zijn, om dat de autoriteiten in hunne eer zijn aangetast. Als de regeering geen verrassingen vreesde, begrijpen we niet dat de revisie niet ter hand wordt genomen. Maar de ongemotiveerde weigering voedt juist de twijfelmen laat zich nu niet meer met een kluitje in het riet sturen. We zijn toch waarlijk benieuwd of het mogelijk zal kunnen blijven, de revisie tegen te houden. In verband met de inhechtenisneming van Picquart zullen er vermoedelijk nog meerdere volgen. Ontegenzeggelijk heeft deze onverkwikke lijke zaak een opmerkelijke wending genomen. De minister van oorlog heeft machtiging ver leend om 2000 man infanterie ter beschikking te stellen als bijstand van de politie bij de in komst enz. van H. M. de Koningin te Amster dam. Behalve liet 7e reg. infanterie in garnizoen te Amsterdam zullen nog de volgende detache menten worden verstrekt grenadiers en jagers 18 officieren en 440 minderen, 3e bat. 4e reg. inf. te Haarlem 9 officieren en 300 minderen, 4e reg. iuf. te Leiden 4 officieren en 150 min deren, le bat. 7e reg. inf. ,te Hoorn 4 officieren en 174 minderen, 5e bat. 7e reg. inf. te Naar- den 9 officieren en 300 minderen. vulden, de echo's waren van het in droom doorleefde geluk. De kerkklokken luidden het was Zondag. X. Toen Petra geheel ontwaakt was, sprong ze op, kleedde zich, haalde een stukje brood uil de provisiekamer, en ijlde zonder iemand te hebben ontmoet, naar de kerk. Toen ze binnenkwam was juist de dienst be gonnen. De predikant stond nog voor het al- laar, zij wachtte bij de deur tot zijne helpers het rood fluweelen miskleed hadden aangenomen. Toen begaf zij zich naar den zoogenaamden bisschopsstoel, die in het koor stond, en van gordijnen was voorzien. De bank der predi kanten-familie bevond zich op de galerij, inaar wanneer een der huisgenooten gaarne alleen wilde zijn, maakte hij gebruik van den bis schopsstoel. Bij het binnentreden der bank, ontwaarde ze Signe. Zij trad een schrede ach teruit, maar juist op dat oogenblik, ging de predikant voorbij de bank, om zich naar do kerkekamer te begevenzij nam nu haastig plaats, zoover van Sigue af als mogelijk was. Signe liet haar voile vallen. Dit ontstemde Bovendien zal tegenwoordig zijn de konink lijke kapel van het reg. grenadiers en jagers, alsmede de muziekkorpsen van het 4o en 7c reg. infanterie. Uitgezonderd het detachement van het reg. grenadiers en jagers, dat op 8 September naar den Haag terugkeert, verlaten alle detachemen ten op 6 September de hoofdstadzij komen alle aldaar aan op 8 September. De correspondent van de N. R. Crt. te Batavia seint onder dagteekening van 26 Juli De colonne van 07crste Willems trok den 20en van Segli over Garot, den Gld Gapoej en Langga naar Keuinala. Hier werd gebiva- keerd. De vijand beschoot het bivak. Donderdag ging het verder naar de heuve len van Tjot Moeroug, waar gebivakcerd werd. De cavalerie verdreef den vijand. Een com pagnie nam een benteng en vernielde die. Tachtig geweren werden buit gemaakt. 's Nachts werd het bivak beschoten. Vrijdag werden de omstreken van Tjot Moe- rong verkend. Zaterdag keerde de troep naar Segli terug. De vijand vervolgde onze troepen en viel ze aan bij Reung Reung. De vijand liet tien doo- den achter. Uit bijna alle bevriende kampongs werd op de onzen geschoten. Onze verliezen bedroegen in het geheel 26 minderen gewond en 4 dwangarbeiders gedood. De correspondent van het Handelsblad te Batavia seint over dezen tocht het volgende De colonne Willems is teruggekeerd (te Si- gü-) Petra. Zij liet nu haren blik weiden over de gemeente, die saamgedrongen in de groote houten banken zaten, de mannen te rechter, de vrouwen ter linker zij. De adem der lieden verdikte zich boven hunne hoofden, zoodat ze als wolkjes zichtbaar werd. Op de vensters lag het ijs een duim dik do zware gebeeld houwde houten beelden, de slepende, zware zang de saamgepakte menigte, alles paste zoo goed bij elkander. Onwillekeurig moest zij denker, aan den mid dag, toen zij in haar kariool, Bergen verliet. Ook hier was ze dus slechts een „door trekkende" geweest. De predikant beklom nu den preekstoelhij zag nog ernstiger dan gewoonlijk. Hij had tot tekst gekozen „Leid ons niet in verzoeking". Wij weten allen, zoo sprak hij, dat de krachten, die God een iegelijk onzer geschon ken heeft, hare eigenaardige verzoekingen mee brengen. Vergeten wij toch nooit Hem biddend te vragen, dat Hij ons genadig zij en ons niet beproeve boven onze kracht, want slechts als wij onze krachten en talenten gebruiken onder deemoedig opzien tot Hem, kunnen ze ons ten

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1