PETRA, liet ïlsscliersieisie. No. 356. Zaterdag 23 Juli 1898. T jaargang. IreemdG Eigenaren. FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprifs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. —0— In de jongste zitting der Provinciale Staten is op voorstel van den heer Ileijse besloten om de opcenten op de ongebouwde eigendom men te brengen van 32 op 36. Hoofdzakelijk verheugt men zich over dit besluit, omdat daardoor de buitenlandsche ei genaren van Zeeuwsche gronden getroffen worden. De verhooging der opcenten heeft eene stij ging van belasting tengevolge, voor een be paalde categorie van aangesiagenen, en in de zen zijn het de eigenaars, wier gronden op Zeeuwschen bodem liggen. We hebben immer met voldoening gezien, dat de belasting-heffing geregeld is naar de draagkracht, maar overdrijving werkt ook hier onregelmatig. Wat toch is het geval. We hebben indertijd aangetoond, dat de grondwet van ons Koningrijk bescherming van persoon en goederen waarborgt voor allen, die zich op het grondgebied van het rijk bevinden. Daaruit vloeit voort, dat ook vreemdelingen, gedurende hunne aanwezigheid in het Rijk die aanspraak kunnen doen gelden. Des ondanks dragen ze niet bij in de kosten die deze bescherming tengevolge heeft. Voor de uitoefening der voortdurende be scherming van persoon en goederen wordt door de ingezetenen des Rijks behoorlijk bijgedra gen door middel van belastingen. Zoo helpt elkeen de kosten van de Staats- DOOR B. BJORNSON. Iemand deelgenoot te maken van haar hopen en wcnschen neen, dat zou haar na die mislukte poging in Bergen, niet mogelijk zijn geweest. Zells aan Ocdegaard zou ze het niet hebbeu kunnen zeggen. Zij moest haar geheim bewaren haar talent mocht door niemand wor den bevroed, voor zij zoo kon spreken, dat nie mand het betwijfelen kon. Nu, was alles anders geworden. Zij zag steeds het vuurroode gelaat van den predikant vóór zichhaar zoet vertrouwen op haar geheim was wreed verstoord. Wederom trachtte ze Signe te vinden, maar 't was haar nog niet gelukt ze te spreken, toen de avond reeds was gevallen. Hoe langer de menschen ons ontwijken, als wij ze zoeken, hoe meer wij nadenken over de oorzaak die hen tot ontwijken noopt. Petra huishouding naar zijn vermogen dragen. De rijksbelastingen, directe genoemd, vinden in de gemeente weder hare afspiegeling. Ook hier worden belastingen geheven, zooals de hoofdelijke omslag.- Komt het nu voor, dat de belastingen in de gemeente niet voldoende zijn om jin hare behoeften te voorzien, en als de hoofdelijke omslag zoo hoog is opgevoerd, dat zulks om verschillende redenen niet meer kan, dan wor den opeenten geheven, op de rijksbelastingen, nl. de persoueele en de grondbelasting. We zullen hierbij nu niet uitvoerig stilstaan, omdat het meer onze bedoeling is om te ko men tot de indirecte belasting ten bate der provinciale kas. De provincie eischt geene directe doch in directe belastingen door middel van opcenten. In Zeeland worden aan de provincie geof ferd 18 opcenten op de personeele- en 60 op de grondbelasting, als 28 voor gebouwde en 32 voor ongebouwde eigendommen. Elk die een huis of een tuin of landerijen bezit van een zekere afmeting, wordt aange slagen in de belasting op den grondeigendom, zoo voor den bebouwden als den onbebouw- den grond. Daar de gewone inkomsten der provincie niet voldoende zijn voor hare huishouding, heft zij opcenten op de meergenoemde belas tingen. Het is bekend, dat de ongebouwde eigen dommen, vooral in Zeenwsch-VIaanderen, voor een groot deel in handen zijn van buitenlanders. Door het besluit der Staten tot meerdere heffing van opcenten op de ongebouwde eigen- zag eindelijk in, dat zij verraad had gepleegd aan Signe's vriendschap, door van hare lessen te profiteeren voor een doel, dat Signe als zon dig beschouwde. De alwetende God kon getuigen, dat zij hare wederzijdsche verhouding nooit uit dit oogpunt had beschouwd, toch gevoelde zij zich een groote zondares. Even als vroeger tehuis, overwel digde haar plotseling ecu gevoel van slechtheid en verdorvenheid. Zij was dus in al dien tijd niet beter, niet sterker geworden Dit denk beeld beangslte haar en ze zag in de toekomst enkel ongeluk en ellende. Nanrmatc haar schuldbesef toenam, verkreeg Signe's reinheid van ziel en grootmoedige toe genegenheid in Petra's oog hooger waarde. De gedachte aan Signe's hartelijkheid en liefde, hoopten kolen vuurs op haar hoofd. Zij wilde zich aan de voeten barer vriendin werpen, zij wilde roepen, bidden, hemel en aarde bewegen, totdat Signe haar weer met vriendelijken blik zou aanzien. Het was inmiddels donker geworden. Zij moest nu toch thuisgekomen zijn. Petra begaf zich naar de kamer van Signe. Deze was ge sloten geen enkel geluid verried, dal er iemand in de kamer was. Petra's hart klopto domuien, worden deze. buitenlanders voorna melijk getroffen. Maar meteen treft men ook de landgenoo- ten, die eigenaar zijn van Zeeuwsche gronden, want deze zijn toch niet allen in vreemde handen. We willen hoegenaamd geen pleidooi hou den ten gunste van vreemde eigenaren, maar we kunnen evenmin ontveinzen, dat eene be lasting als deze onrechtmatig is, als zij ten minste dienen moet om die eigenaren te willen weren. Ons dunkt dat eene belasting daartoe aller minst in het leven wordt geroepen. Indien het eigen kapitaal zich om welke redenen dan ook niet waagt aan den aankoop van landerijen in hare landpalen gelegen, en die eigendommen zoodoende in handen komen van vreemden, dan mag dat geen reden zijn, oiu deze door middel van hooger belasting te bemoeilijken, vooral niet als men eigen inge zetenen ook tegelijk daarmede treft. Als de belasting op den grondeigendom, waarvoor elk eigenaar bescherming van den Staat geniet, noodwendig moet verhoogd wor den, dan kan daartegen weinig bezwaar be staan, en is het tevens voor den Staat vrijwel het zelfde, of zij die belasting van eigen of van vreemde eigenaars ontvangt. Dergelijke middelen missen ten eeneumalc hun doel, want door een hoogere heffiug be lemmert men ook weer de lust tot aankoop door liet eigen kapitaal. Dient het equivalent der verhooging ten algemecnen nutte, dan kan er geen overwegend bezwaar zijn, dat elkeen daarin bijdraagt, en hoorbaar, toen zij de kruk omdraaide en sraee- kend riep Signe, laat me toch met u spre ken Signe, ik kan het niet langer uithouden! Geen geluid weid vernomen. Petra drukte haar oor tegen de deur, en klopte opnieuw. „O, Signe, Signegij weet niet, hoe onge lukkig ik ben 1" Geen antwoord. Als men geen antwoord krijgt, begint men ten slotto te twijfelen, of er iemand binnen is, zelfs al weet inen het tegen deel. Signe, Signezijt ge daar Wees toch barmhartig antwoord mij, Signe Het was en bleef stil. Petra begon te schreien en te snikken. Op dat oogenblik werd de keukendeur geo pend, een breede lichtstroom viel in de gang, zij hoorde lichte schreden in den hof. Als een bliksemstraal schoot haar de gedachte door liet hoofd, dat ook zij in den hof kou gaan, en langs de lijst aan de steencn muur der bij gebouwen zou kunnen omloopeu tot aan de andere zijde, waar de muur veel hooger was. Op die wijze, zou ze in Signe's kamer kunneu zien. Het was een stcrheldere winternacht, bergen en huizen teekenden zich scherp af te gen de lucht. eene gelijkelijke verhooging op de personeele belasting ware een juister middel geweest om de belasting rechtmatig te doen zijn. Immers waartoe behoort eene speciale bij drage gestort te worden, waarvan het resul taat niet tot het algemeen belang strekt. Hoe is 't te verstaan, dat slechts een enkele ca tegorie van aangesiagenen de lasten draagt, terwijl de lusten algemeen gedeeld worden. Omdat die bepaalde categorie van menschen meer geld heeft Maar dat is tot op zekere hoogte al te dwaas. Wie kan met zoo'n bre vet vuil onmondigheid vrede hebben Als het algemeen belang een offer vraagt, waarom zou dan het algemeen daaraan niet kunnen meehelpen We zouden het eerder tot onze eer moeten rekenen om de vreemde belastingpenningen, die meer geïnd worden af te slaan, door er op te wijzen, dat we ons zeiven nog wel be druipen kunnen, zonder de hulp van vreemden, waartegen we met ons belastingstelsel zouden willen ageeren. Of we dan zoo bepaalde voorstanders zgn van de buitenlandsche exploitatie onzer gron den? Verre van daar; we zouden liever zien, dat eigen landgenooten de vreemde inmenging tegengegaan had, toen zulks nog mogelijk was. Maar aan den anderen kant gaat het toch niet aan om allen over één kam te scheren. Als men eens een omwandeling deed, zou dan op de landheeren die we tot de Neder- luudsche grondeigenaars rekenen, ook niets aan te merken zijn Wel zeker immerswant anders zou tegen De sneeuw schitterde de bezoedelde voetpa den deden het vlekkeloos wit der ongerepte sneeuw nog helderder uitkomen. Van den weg klonken doffe geluiden. Zij nam een aanloop om op de lijst te springen, en dacht zich aan den vooruitstekenden rand van het houtwerk vast te houden, maar zij verloor het evenwicht en viel. Zij nam nu een lodig vat en rolde het naar den muur, klom er op, en bereikte zoo de lijst. Behoedzaam kroop zij op handen en voeten verder, in grooten angst, dat iemand haar zou zien, want men zou niet aarzelen dezen tocht in verband te brengen met de touwladder. Zoodra ze maar aan de andere zijde was, zou alles beter gaan. Maar ook ddar dreigde haar het gevaar, ontdekt te worden de blinden waren van dien kant niet gesloten, en telkens, wanneer zij een venster passeerde, beefde ze van angst. De muur was hier zeer hoog en bij een mogelijken val, zou ze in een dooruheg terecht komen maar daaraan dacht ze niet. Haar handen gloeiden, ze beefde over haar geheele lichaam, toch volhardde zij. Nog slechts cenige schreden en zij was het doel van haren tocht genaderd. In de kamer van Signe brand de geen licht, maar de maan verlichte het ver-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1