Binnenland. Gemengd Nieuws. en de moeder als voor het kinddat het niet erkend onechte kind niet meer zal zijn een rechteloos wezen, doch dat liet integendeel aan de afstamming zolve rechten ontleent. Deze rechten worden meer uitgebreid, naar mate het kind nader tot het familieverband wordt gebrachtdoor de erkenning worden de hoogere geschonken die het ontwerp in zijne verschillende bepalingen omschrijft. Z i. kan de oplossing niet worden gezocht in een ruimer openstellen van de gelegenheid tot het instellen van het onderzoek naar het vaderschap, noch ook in het toelaten van dit onderzoek als regel. Met het geheele begrip onderzoek naar het vaderschap moet worden gebroken. De wet heeft slechts te omschrij ven welke verplichtingen uit de afstamming voortvloeien en hoe dit feit des noodig kan worden bewezen, verplichtingen die in rechte kunnen worden afgedwongen. De bezwaren, die ter verdediging van het verbod van het onderzoek of liever ter be strijding eencr regeling, welke aan het on- pchte kind rechten toekent tegen zjjn vader, zijn aangevoerd, vormen het onderwerp eener korte bespreking. De minister komt tot de conclusie, dat de besproken bezwaren, in geen enkel opzicht kunnen rechtvaardigen, dat aan het onechte kind nog langer onrecht worde aangedaan, dat de onechte vader nog langer van alle plichten jegens zijn kind worde vrijgesteld. De wetgever mag zich dus allerminst laten weerhouden door de vrees van sommigen voor allerlei gevaren, welke denkbeeldig zijn, en voor misbruiken, welke geen anderen grond slag hebben dan de angstvalligheid en de le vendige verbeelding van hen, die er voor waarschuwen. Voorts wordt er op gewezen, dat het ont werp, de afstamming beschouwende als de natuurlijke bron der rechtsbetrekkingen tus- schen de ouders en het onwettige kind, geen onderscheid maakt tusschen onechte kinderen eenerzijds en overspelige en bloedschendige kinderen anderzijds, zoo dikwijls het betreft de vaststelling dier afstamming. Ten aanzien van de erkenning door den vader handhaaft het ontwerp het in de gel dende wet bestaand verbod, met deze beper king evenwel, dat erkenning van een in over spel verwekt kind door den vader wèl kan geschieden, indien zjjn huwelijk is ontbonden alsmede indien de moeder van het kind is overleden en dat de erkenning van de zooge naamde bloedschendige kinderen alleen dan verboden is, indien het huwelijk tusschen hunnen vader en hunne moeder, wegens den graad van bloedverwantschap of aanhuwelij- kiug waarin deze tot elkander staan, nimmer mag plaats hebben. Wat de moeder betreft laat het ontwerp ook ten opzichte van de in overspel of bloed schande verwekte kinderen de tictic der er kenning voortduren. Ten slotte zjj medegedeeld dat het ontwerp, de wettiging van onechte kinderen regelende, daarbjj rekening heeft gehouden met de voor gestelde wetsbepalingen omtrent de erkenning, meer in het bjjzonder met die waarbij de rechtsfictie betreffende de erkenning door de moeder wordt aangenomen. Zoowel bjj de regeling van dit leerstuk als bjj het ontwerpen van verschillende andere voorschriften hebben de bepalingen die in het den brand, de kamer der huishoudsterzij had te vergeefs naar Sigue gezocht oin haar ophel dering te vragen, maar Signe liet zich niet zien. Petra gevoelde dat zij aan een keerpunt in haar leven stond. De geheimste gedachten ha ver ziel waren met ineer haar eigeedom men zou invloed willen uitoefenen waar zij geen in vloed zou kunnen dulden. Zij gevoelde dat zoolang de hoop haar bezielde, eenmaal het doel te zullen bereiken, waarheen ze als door eene geheimzinnige macht werd gedreven, zij zou kunnen dragen eu dulden, en in haar hart plaats behouden voor genegenheid en vertrou wen. Maar dok, dat zij enkel aan die hoop, kracht ontleende om te volharden in den le vensstrijd, eu dat zij door het opgeven van haar levensdoel, atstand zou doen van alle geluk. (Wordt vervolgd.) ontwerp der Staatscommissie tot herziening van het Burgerlijk Wetboek worden aange troffen, een voortreffelijke!! leidraad verschaft. De Eerste Kamer lueft de. rijwiel-belasting aangenomen met SU tegen 12 stemmen. De hoofdcommissie voor liet huldeblijk aan II. M. de Koningin-Regentes zal op Maan dag 18 Juli des namiddags te twee uren inde raadzaal van het Stadhuis te Amsterdam eene vergadering houden ter bespreking van do wij ze, waarop de aanbieding van hel. huldeblijk zal geschieden. In alle provinciën van Nederland buil 'zich in bijna alle gemeenten eene plaatselijke com missie gevormd. Mede bestaan commissiëu zoowel in Ned.- Oost- en West-Indië, als in vele plaatsen in liet Buitenland. In een album zijn vermeld al dc namen der verschillende commissieleden en daartusschen vindt men penteekeningrn van historische ge bouwen enz., gezichten in Oost- en YVest-In- dië, de wapens der verschillende provinciën en gemeenten. Alles is zeer artistiek bewerkt door de calli- graten de gebroeders Grevenstuk te llaainbrug- ge. BR ES KEYS, 15 Juli 1898. I.lzendijke. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsvervangend Dijkgraaf van den Nieu- werliuvenpolder, de heer Th. Wijffels. Bij Kon. besluit is herbenoemd als bur gemeester van Sluis de heer J. H. Henncquin. De heer A Bodderij van Sluis is benoemd tol kommies -te klasse der rijksbelastingen, ter standplaats [Jzendijke. firoede. Ds. J. A. Kust, predikant bij de Ev. Lutli. gein. alhier staat op het zestal voor tweeden predikant te Utrecht. Bij het te 's Gravenhege gehouden staats examen tot toelating aan de universiteiten is voor de faculteit der geneeskunde o. a. geslaagd de heer A. J. Risseeuw. IJzt'iidijkc. Woensdagnamiddag kwamen twee met vlas belader, wagen', van den landbouwer Qu.aak de Zu dstruat inrijden toen de tram uit de remisie kuain gereden, en de twee paarden vau den voorsten wagen dred schrikken. Tengevolge daarvan sloegen zij op hol, doch kwamen weldra in de vest achter de boterfa- briek terecht. Ondanks de spoedige hulp, die opdaagde, slaagde men eerst na een uur lang tobbens er in de paarden op liet drooge te krijgen. Hoewel persoonlijke ongelukken niet voor kwamen, was er heel wat schade aan liet paar dentuig. IJzendijke, 12 Juli. In tal van plaatsen waar iiiuziekgezelscliapp-n bestaan ziet men veelal groote belangstelling bestaan van die ver- eenigingen in hunne leden, tot zelfs in de wer kende. Deze week woonde dit gezelschap, een twee tal gebeurtenissen bij, die, Ine scherp ook liet contrast, wel getuigde van belangstelling. Heden was liet tegenwoordig bij de ter-aar de-bestelling van een barer werkende leden, den 21-jarigen II. Groosman. Na- den dienst in de tt. C. Kerk begaf Ge duld overwint" zich en corps naar de dooden- akker, onder het uitvoeren van een Ireurmnrsch: „het Gebed". Toen de lijkkist in de groeve was neerge daald werden door de boeren P. J. Dellaert, kapelmeester, en dr. J. Schouten, bestuurslid van het muziekgezelschap, eenige woorden van hulde en waardeering aan den overledene ge wijd, welke laatste zijne rede besloot met deze woorden rTot U en mij spreekt dit graf met nadruk van de broosheid, van de nietigheid van ons korte menschenlrven dat helaas zoo dikwijls wordt vergald door liefdeloosheid en tweedracht. Zoo laat de groeve van Uwen jongen mak ker, als symbool van rust en vrede, lang nog in Uwe herinnering blijvenzoo worde zijn nagedachtenis ons ten zegen Door een lid der familie werd voor deze be- iangstellin» den hurtelijken dank der familie overgebracht. Des avonds werd ter eerc van het huwelijk van inej. M. E Hendrikse, dochter van den heer J. Th. Hendrikse, vourzitter van het mu ziekgezelschap, met den heer C. L. Doens van Kaatsheuvel, aan het jonge echtpaar een sere nade door dit gezelschap gebracht. Nadat een drietal stukken waren uitgevoerd en de gebruikelijke complimenteering bad plaats gehad, begaf de muziek zich onder liet spelen van een opgewekte pas-redoublc, naar hare re- peliliczual, alwaar op de gezondheid van het jonge paar een extraatje werd genuttigd. Indertijd werd door burg. en weth. van Wis- sekerke. (N.-B.) ingetrokken de vergunning van den heer L. Gaanderse, „Hotel Bellevue", we gens het door den derden doen étaleeren in zijn lokaal, waarin vergunning is tot verkoop van sterken drank in 't klein. Dit besluit is door Qed. Staten van Zeeland vernietigden wel o. a. op grond, dat burge meester en wethouders niet bevoegd waren de vergunning van den appellant in te trekken omdat de uitstalling en verkoop van winkelwa ren door een ander dan een tapper, gelijk te plattelande gobtuikelijk is, immers, zoolang dit slechts bij uitzondering geschiedt, niet kan ge acht worden de lokaliteit Ie stempelen tot eene, waarin winkelnering wordt uitgeoefend in den zin van art. 3, no. 8 der drankwet. Dc gisteren voortgezette zomerzitting der Provinciale Staten van Zeeland, werd bijgewoond door 38 leden. Aangenomen werd een voorstel tot aankoop van een huis in de Lange Delft te Middel burg ter inrichting van een provinciale biblio theek. De heer Henncquin stemde tegen. Aan de gemeenten Veere en Nisse werd een subsidie verleend resp. van ƒ500 en ƒ222.50 ter tegemoetkoming in de kosten harer huis houding voor 1898. Een ingekomen verzoek van de burgemeesters der gemeenten in Zuid-Beveland tot afkoop van den tol op den weg van Goes naar 's Graven polder, werd van de hand gewezen. Op een adres van den raad der gemeente Hontenisse tot afschaffing van de tolheffing op de provinciale wegen werd afwijzend beschikt. Tot het opnieuw houden van een tweejarigen cursus in het hoefbeslag, werd een subsidie ad ƒ700 's jaars. Over het voorstel van Ged. Staten tot af wijzende beschikking op het verzoek der Mij. tot bev. van ooft- en tuinbouw in 't kanton Oostburg om een 3-jaarlijkscli subsidie ad ƒ150 lot het houden van een driejarigen cursus in het snoeien, staakten de stemramen, waarna de beslissing, op voorstel van den lieer Hainmaeher werd aangehouden tot de najaars-zitting. Het reglement op de verplichte hengsteukeu- ring werd aangenomen met enkele kleine wij zigingen. Men schrijft uit Veere: Sedert verleden jaar is men druk bezig om de onderloopschheid van de groote kolk der schutsluis in het kanaal door Walcheren weg te nemen door het inheien van een houten damwand en het aanbrengen van betonbestor- ting. Dit jaar geschieden die werkzaamheden aan den buitenkant, juist vöor den ingang der groo te deuren. Die toegang, in gewone omstan digheden 20 M. breed, is voor enkele maanden gedeeltelijk afgezet, zoodat ongeveer 2/8 der breedte is opengebleven. Men is thans inet het werk genaderd tot aan het midden der deuren. Van 25 Juli af zal nu de toegang tot op 71l2 cM. worden verminderd. De sluis zal dan voor een tijd van vermoe delijk 7 weken geen doorgang verleenen aan schepen van meer dan fit/j M. breedte. De spoorbooten van Zierikzee zullen, wegens hare breedte tengevolge der raderkasten, niet kunnen passeerende schroefbooten der Mid- delburgsche Maatschappij voor stoomvaart op Rotterdam Middelburg I en II) kunnen ge regeld blijven doorvaren. Groede, IA Juli. Heden had ten raadhuize alhier de aanbesteding plaats van de uit te voeren gemeentewerken, waarvoor werd iiige. schreven door P. Mazure voor ƒ168, P. vat Roo ƒ4.67, II. Elfrink ƒ463, J. Kareis ƒ460 Joz. Haartsen ƒ457, J. van Roo ƒ450 en J. A. van de Sandc ƒ429,75. Aan den laagstelt inschrijver is het werk ge gund. Te Kaatnsdonk is de landbouwer G. Kaap, bij liet hooistapelcn in zijne schuur van een hooitas gevallen, tengevolge waarvan bij eeni ge uren later overleed. Te Oudeliaske is Woensdagmorgen dl 'lOjarige R. B., terwijl bij niet wagens hoii naar zijne boerderij reed, bekneld geraakt tus scheii de wagens en een paal. Hij werd inet moeite er tusschenuit geliaali en is vreeselijk aan de borst gewond. Zijn toe stand is zorgeloos. Te Ilarlingen is Woensdag (den 13en Juli!) sneeuw gevallen. Woensdag is een conducteur der Staats spoorwegen tusschen Lui.' en Maastricht uit den trein gevallen en aan de gevolgen eener bekomen herschenscliudding overleden. Te Leeuwarden heeft een 11 jarige jon gen zich opgeliaugen bij schijnt het uit on tevredenheid gedaan te hebben, omdat hem ge weigerd was te gaan vissollen. Donderdagmiddag is te twee uur in de kapitale boerderij van Erdkamp, te Eist een hevige brand ontstaan. Men meldt uit den Haag Een negenjarig meisje, dat slecht ter been is en veelal door een harer zusjes in een sportkar gereden wordt, viel gisterenmorgen in de Prin senstraat uit haar wagentje juist op het oogen- blik dat een kolenwagen aankwam. Het kind werd door het zware voertuig over reden, en was bijna onmiddelijk dood. Te Hilversum heeft Maandagavond O. van Rheenen dezelfde die indertijd een man redde uit den ingestorten welput aan den Trom penberg in een vlaag van dronkenschap en woede zijne vrouw zeer ernstig mishandeld, waarbij hij haar met een nies eene diepe wond langs den bals en over het gezicht toobrachl. De vrouw vluchtte naar een keunis, waar zij thans onder geneeskundige behandeling is. Haar toestand is niet zonder gevaar. Van Rheemen is geboeid naar Amsterdam vervoerd en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Bij een veehouder aan den Haarlemmer weg te Sloterdijk is een poging tot inbraak beproefd door bet uitsnijden van een ruit. De dieven vijf mannen of jongens, die in een open rijtuig waren gekomen werden door den boer, die door het gedruiscli was ge wekt,, te paard gevolgd en op den Haarlem merdijk acnterhaald, waarna zij aan de politie werden overgeleverd. Aangaande de krijgsverrichtingen in At- jeli, wordt uit Batavia dd. 13 Juli geseind Den llen dreef de troep van Van Heutz den vijand van Edi naar Edi 'l'joet over Plawa Pontong en de heuvels van Blang Sekodji. Do vijand had 80 dooden. Aan onze zijde werden 3 militairen beneden den rang van of ficier gedood en licht gewond de le luitenant der infanterie L. E. F. Weijergang en de 2de luitenant der infanterie H. A. Gerth van Wijck en 18 militairen beneden den rang van offi cier. Vandaag gaat een troep naar Perlak om den vijand uit Pedawa Ponton» te verdrijven en te voorkomen dat Teungkoe Tapa naar Perlak ver der oostwaarts gaat. Onder dagteekeuing van 14 Juli wordt uit Batavia geseind Te Edi werden bij een hinderlaag een adel borst en 8 matrozen licht gewond. De vijand vluchtte met achterlachting van 20 dooden.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2