PETRA, Isl fissÉnisji. No. 354. Zaterdag 9 Juli 1898. T jaargang. De Oorlog. FEUILLETON. BET NIEUWSBLAD voor Zoouwseh-Vlaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 4;") cents. Voor Amerika /2.0Ü per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A «I vert e n l i e p r li s Van 1 tot en met 4 regels 23 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. I ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskem. O Vrijdag 1 Juli is door de Amerikanen den Spanjaarden een geweldig verlies toegebracht, door den zeeslag bij KI Caney, die de Ame rikanen tot voor de poorten van Santiago heeft gebracht. We lezen daaromtrent in de N. R. Crt. Met uitzondering van omstreeks 10(10 man, die Baiquiri en Juragua bezet hielden, was de geheele Amerikaansche legermacht in het vuur,' 11,000 man, en daarenboven 1000 Cu banen Te vier uur in den morgen werd de reveille geblazen en voor zonsopgang was men over de geheele Amerikaansche linie gereed. De troepen strekten zich uit van Peluca in het zuiden tot KI Caney in het noorden het cen trum lag bij het gehucht Siboney, tusscheu Sevilla en Santa Ana. Aan den uitersten lin kervleugel stond generaal Dufheid met het 8de regiment vrijwilligers (MichiganDaarop volgde, noordoostwaarts gaande, de brigade van generaal Kent, met de reserve. Aan den rechtervleugel stond de cavalerie divisie die tot 's middags aangevoerd werd door generaal Simmers, ter vervanging van generaal Whee ler, die ziek was. De brigade van generaal Young, ook bedlegerig, stond onder comman do van kolonel Wood. Behalve twee halve- escadrons aan deD rechtervleugel was er geen bereden cavalerie. Generaal Lawton, die ook tot dusver de bewegingen geleid had, zou den eersten aanval op KI Caney, den sleutel van Santiago, besturen. DOOll B. B J O 11 N S O N. Pat is waar. Een Wbrkelijk beschaafd mensch wordt zelden acteur, meende Signc. En nog zeldzamer een poëtisch ontwik kelde natuur. En geschiedt dit al een enkele maal, dan hapert er meestal iets aan het ka rakter. Ik heb in mijn studententijd, zoowel als, op mijn reizen,- menig acteur leeren kennen, inaar nooit heb ik een werkelijk christelijk loo- neelspeler gekend, of zelfs maar van zoo iemand gehoord. Gij hebt u laten meeslepen, ging de predikant zich tot Petra wendende voort. Er was altijd in u iets gejaagds, het scheen u moeielijk u te bepalen ik had soms het voor nemen u hierover te onderhouden, maar gij liadt allicht mij geantwoord 't Is een troost, dat het nog niet erger met mij is. Dat is evenwel ecu schrale troost. Wanneer ons lé- veu, het goede, den christelijken zin niet steeds Te vijf uur rukte generaal Lawton met het centrumnoordwaartseen batterij van liet eerste regiment artillerie onder kapitein VI- lyn Capron voorop. Teder man droeg behalve zqn ammunitie mondkost voor drie dagen. liet eerste schot werd kwart voor zessen gelost door kapitein Capron, wiens zoon, bij de rough riders dienend, bij de bestorming van Sevilla gevallen was. liet geschut werd op El Caney gericht, en het vuren hield 80 minuten aan, maar de Spanjaarden beantwoord den het niet, ofschoon zij de stad sterk bezet hielden Intussehcn was ook de cavaleriedivisie, met een batterij lichte artillerie onder kapitein Grimes, in beweging gekomen. Haar doel was El Paso, een plaatsje ten oosten van Santiago, op een hoogte gelegen. Het was zwaar werk, de batterij bergop te brengen, de vallei was drassig en de helling steil, en hier gaven de Spanjaarden dadelijk blijk van hun aanwezigheid, maar Ei Paso werd geno men, en kapitein Grimes bracht zijn geseind in positie en begon nu op de buitenste ver dedigingswerken van Santiago te vuren. Een en twintig schoten werden gelost voor dat de Spanjaarden van zich lieten hooren, maar toen antwoordden zij met opmerkelijke juistheid. Zij schoten, met snelvuurgeschut van 18 c.M., klaarblijkelijk van Gervera's sche pen afkomstig. Ken hagelbui van kogels daalde op KI Paso neder, waar intusschen generaal Sumner en de Cubaaiische aanvoer ders Garcia, Castillo, Capete, en llabi hun troepen geconcentreerd hadden. Kr is reeds op gewezen, dat dit een ernstige fout was, ia ons wekt cn versterkt, dan leiden we een zondig leven. De lieer behoede li hiervoor, mijn kind I Den volgenden morgen, toen de predikant van eene vroege wandeling huiswaarts keerde, zag hij voor liet raam van Petra's kamer, een een opengeslagen cahier liggen, dat zeker hij den brand uit het raam was gevallen, en wijl de witte kleur niet tegen de sneeuw afstak, onopgemerkt gebleven was. Hij nam hel boek mee naar zijn studeerka mer. Toen hij het voor den kachel wilde droo- gen, zag hij dat cr tusschen de fransche stijl oefeningen, waarvoor liet oorspronkelijk dienst scheen gedaan te hebben, verzen waren geschre ven. Hij dacht er niet aan, deze verzen te lezen, maar toevallig viel zijn oog op het woord „Tooneelspeelster", dat overal geschreven stond en ook in de verzen voorkwam, llij wilde nu alles nauwkeurig nagaan. Na veel moeite ontcijferde hij de volgende ontboezeming „Ik wil u iets vertellen, o mijn lieve 'Vil if ICIJ YCrtLllLll^ D (111 U zeggen, wat ik worden wil. want de heuvel bood een gemakkelijk doel aan de Spaansche artilleristen, die zeker ook den afstand nauwkeurig kenden, en daaren boven hadden de Amerikanen niet, zooals de Spanjaarden, rookzwak buskruit. De ernstige verliezen, hier geleden door de Amerikaansche troepen, die nutteloos aan het vijandelijk vuur blootgesteld waren, zijn ongetwijfeld voor een groot deel aan dezen tactische» misslag te wij ten. Ken granaat viel op liet dak van een groot magazijn, bij een suiker-plantage behoorend, waar tien Cubanen naar het gevecht keken, liet dak stortte in, en allen werden gekwetst, drie doodelijk. Keu detachement van JU0 Cubanen en het le en lüe regiment cavale rie, met de rough riders, verlieten nu, .onder aanvoering van kolonel Wood KI Paso, recht op de versterkingen aanrukkend. Grimes' batterij bleef intusschen vuren, om die bewe ging te dekken. Toen de troepen de helling half afgegaan waren, koos kolonel Wood een geschikte plek uit. van waar twintig minu ten lang salvo's afgegeven werden op den vijand. De Spanjaarden hielden echter vol, en richtten nu hun vuur op een ravijn, waar detachementen Cubanen als reserve opgesteld waren. Voor deze zich in veiligheid konden brengen, hadden zij tal van gewonden. Ken kwartier later waren de Spaansche batterijen tot zwijgen gebracht Middelerwijl hadden generaal Lawton's di visie, de brigade van Chaffee en de batterij van kapitein Capron de Spanjaarden die in en om KI Caney verschanst waren, aangevallen. De Spanjaarden vochten kalm en flink, maar 'k Wil worden kunstnares Der wereld toonen, de vrouw; Hoe zij in vreugde lacht, In droefheid treurt, Bemint en hoopt, Gelooft en bidt. Du vrouw haar toonen, in den glans der niin- [lijkheid, En in het somber floers, waarmee haar zonde [dekt. God helpe mij, bij 't grijpen naar dien kroon 1 Mijn lot, mijn slagen of mislukken, 't Ligt al, in Zijne hand." Een paar bladzijden verder, vermoedelijk als kantteékening op een gedicht, dat zij samen hadden gelezen, las llij „O, te zijn gelijk een elfe ja een elfe Maneschijn cn neev'lenspel, neev'lenspel Zweven, dansen, naad'ren wijken, naad'ren wijken, Dooden hen die spiedend kijken, spiedend kijken neen, 't is zonde, lnrum, ia." Dan volgde na eenige lijnen, tcekeningen, langzamerhand dreven de Amerikanen hei terug. Tegen elf uur waren de Spaanscli liniëu verbroken, en grootendeels trokken zi op Santiago terug langs deft hoofdweg, terwjj de Amerikaansche artillerie dien weg beschoot! en 80110 Cubanen hun den pas trachtte af ti snijden. Generaal Wheeler verscheen tegei half twaalf op het slagveld, tusschen El Pa so en Caney; hij lag in een ambulance, inaa toen hij de gewonden zag die op draagbare! langs hem heen gebracht -werden, stond hi huu zijn plaats af, steeg tegen den raad vai de doctoren te paard, en begat zich naar zij i post. Het hevigst schijnt er gevochten te zijl aan den uitersten rechtervleugel, oostwaarts van KI Caney. Dit gebeurde tegen twee uur Keu eerste aanval van de Amerikanen o[ de versterkingen die de Spanjaarden hier op geworpen hadden, werd afgeslagen, maar me behulp van de artillerie wist een brigade on der kolonel Clark met een gedeelte van ge neraal Kent's divisie een heuvel ten oostei van KI Caney te nemen, en daar verschanstt men zich toen in een hacienda. Dit was hc' begin van den aanval die met het doorbro ken van de uiterste linie der Spanjaarden, ter noordoosten van KI Caney eindigde. Kei cavalerie-divisie en de brigade van generau Hawkins gingen de tegenoverliggende hoog ten op met den stormpas, maar zij werdei met een moorddadig vuur ontvangen. Som: wankelden de troepen, en zij wierpen ziel - neer, maar om weer op te staan en voorui te stormen tot zij eindelijk met een hoera di versperring over waren, terwijl de helling he noten i Hop sa, sa, hop sa Dansen inet u allen, maar nooit zich laten vangen Tra, la, la, tra la Ia. Altijd zijn de eerste, maar allen laten hangen Ook fragmenten van brieven, en een gehee- j|: len, zeer duidelijk- geschreven brief, trokkei dc aandacht van den predikant.i „Beste Hendrik Vindt gij niet, dat gij en ik, de bc.stei zijn van de geheele coinedie Ik engrosseer u, om morgen avond me inij te gaan naar de masearade ik heb noj. nooit een masearade gezien, en verlang on eenige ondeugende streken uit te voeren hier in huis is alles zoo stil cn treurig. Gij zijt een grooten schelm Hendrik, wanneer komt gij? Hier zit Uwe Permi.lk. Eindelijk stond er met groote letters, duide lijk e.n uieer dan eens, het volgende vers, da zij zeker van buiten wilde leeren „Het grootste sleept mij mee! En ill mijn borst, gloeit een verlerend vuur AH aangeblazen door gedachten schoon en stout

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1