PETRA, bet Mersilsje. De Uitslag No. 353. Zaterdag 2 Juli 1898. T jaargang. FEUILLETON. Buitenland. HET NIEUWSBLAD voor iueeuwscii-flaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breslcens. der herstemmingen voor de leden der Staten onzer provincie, heeft aan het resultaat van de eerste stemming geene verandering gegeven. Alle aftredende leden, die met candidaten van tegenovergestelde richting in herstemming kwamen, zijn herkozen. In ,het district Vlissingen won de heer Graaf van Lijnden het van den heer Bos, en in Hulst behielden de heeren Van Deinse, (lib.), Van Rornpu en Moerdijk (kath.) hunne zetels. De omstandigheden in aanmerking geno men, heeft Graaf van Ljjnden zjjn zetel met eere behouden, waar de kans voor de anti revolutionairen, die bij de eerste stemming een voorsprong op dezen hadden van een kloine 50 stemmen, zoo gunstig stond. Te meer is het opmerkelijk dat in 0 van de 9 stembureau* bjj een vermeerderd getal uitgebrachte stemmen, op den anti-revoluti onairen candidaat minder stemmen waren uitgebracht, dan bij de eerste stemming. En waar een kleine 200 kiezers meer aan de stembus verschenen dan op 17 Juni. ver kreeg de heer Bos slechts 16 stemmen meer, dan aanvankelijk op hem was uitgebracht. Hoe de Zeeuw et toe komt, om aan deze verkiezingen de leuze >vóór of tegen leer plicht" jast te knoopen, begrijpen we niet. De bedoeling zou moeten zijn, dat door haar het oog werd gevestigd op eene omzet ting der Eerste Kamer. Zeeland kan het zjjne daar niet meer toe bjj brengen immers de beide afgevaardigden DOOR B. BJÖRNSON. Petra wond zich zwijgend uit Sigr.e's armen los, liep tot aan de gangdeur, maar werd hier door Signe ingehaald. Petra Verdedigde zich zij kon er niet toe komen haar geheim te ont dekken zij lachte nog onder de worsteling, maar met tranen in de oogen. Toen Signe dit zag, liet ze Petra los, maar volgde deze in haar eigen kamer. Hier viel Signe haar om den halsPetra sloeg haar ar men om Signe heen. God, weet ge het fluis terde ze. En Signe hernam op denzelfdeu toonJa, wij war?n boven met een jongen uit het dorp, idie u had gezien en wij vonden den touw ladder. Eoh nieuwe gil. een nieuwe ontvluchting, maar ditmaal slechts naar de canapé, in welke kussens zij''het hoofd verborg. behooren tot de anti-revolutionaire party, en, hoewel we daarop niet willen vooruitloopen, tot de tegenstanders eener invoering van leerplicht als nu is voorgesteld. Gesteld echter, dat de uitslag der Staten- stemming zoodanig geweest ware, dat dit col lege weder in eene liberale meerderheid ware omgezet geworden, dan toch zou dat voor Zeeland aanvankelijk geen invloed hebben kunnen uitoefenen op de Eerste Kamer, daar eerst in 1902 de heer Godin de Beaufort aan de beurt van aftreding is, en er dit jaar geen aftreding plaats vindt. En eer we 1902 schrijven, zal het leerplicht-ontwerp wel zijn afgehandeld. De steinbus-kreet svoor of tegen leerplicht" heeft dus meer den schjjn van een machtwoord, waardoor men de goedgeloovige kiezers heett trachten te vangen, dan van een oprecht ge ineend strijdmotief. Immers als het waar was dat de anti-revo lutionaire partjj bij de provinciale stembus onder deze leuze had gestreden, dan vragen wjj ons af, waarom de Zeeuw voor Zierikzee en Sluis het advies gaf geen candidaten te stellen. Volgende het aangegeven spoor van de Zeeuw, dan zou deze stemming geljjk kunnen gesteld worden met een volkspetitionnement cn een ontrading van medestrijden gelijk staan aan een verkleining van het machtsvertoon. Evenmin zouden de candidaten in de Kies- vereeniging der anti-revolutionaire partjj in Sluis zich hebben mogen terugtrekken, indien het ging om de krachten vóór of tegen leer plicht te meten. Signe zette zich naast haar, boog zich over Petra heen en vertelde haar de geheele ont dekkingstocht, met haar brandende gevolgen. Signe verhaalde alles op luiinigen toon. De angst, die haar eenige oogenblikken te voren, zoo ongelukkig maakte, was verdwenen. Toen Signe haar verhaal geëindigd had, fluis terde Petra: Weet ge wat het is? Ik kan onmogelijk reeds om tien uur slapen. Wat wij gelezen hebben, oefent nog te groote macht op mij uit. Ik leer dan op mijn kamer, de schoonste gedeelten van buiten ik heb op deze wijs geheele scènes geleerd. Toen wij Romeo en Juliet hadden gelezen, scheen mij dit het schoonste, het heerlijkste van alles, wat ik ooit had gehoordik was opgewonden, krank zinnig ik moest dat met dien touwladder pro- beeren, ik haalde eenige ljjuen, en op dat oogenblik heeft die schelm zeker beneden gestaan en mij gezien 1 ja, 't is om te lachen, Signe, 't is zoon echte jongensstreek. En nu ben ik morgen in het dorp, het ouderwerp van alle praatjes, Maar Signe die wederom in lachen was uit gebarsten, kuste haar en liep toen hard weg. Neeu, neen, dat moet vader weten I Zijt ge dol, Signe En Petra vloog haar Maar juist het retireeren moet zjjn oor sprong gevonden hebben in de overtuiging van een hopeloozen strijd tegen de candidaten der Liberale Kiesvereeniging. Die strijd is des te minder aan te binden, nu van de Katholieke Kiesvereeniging geen openljjke afbakening der te volgen gedragsljjn bekend wordt, en het niet samengaan met de anti-revolutionairen voor dezen eene onthou ding het meest verstandig voorkomt. Nu mist bovendien de anti-revolutionaire partjj in ons district van die hoofdmannen, wier naam een klank heeft van Noord tot Zuid, en van Oost tot West. Veelal missen zjj ook de gelegenheid om zich in de praktijk voor het Staten-ambt in te werken. De hoofdmannen der anti-revolutionairen zijn meestal menschen uit den vreemde, die krachtens hunne betrekking, aan een school, of een kerk of een kantoor werkzaam zjjn, en wier kennis van de omstandigheden der gemeente waar zij zich bevinden eerst lang zamerhand ontwikkelt, en wier conversatie- kring zich in den regel niet zeer ver uitstrekt. Daar tegenover staan de leiders der liberale partjj, die als burgemeester, notaris, djjkgraaf, ontvanger-griffier of lid van het bestuur der onderscheidene vereenigingen en maatschap pijen, die zich over het gansche district uit strekken, een algemeene bekendheid hebben verworven en een ruime blik verkregen in de verschillende toestanden en omstandigheden des lands. Voeg daarbij de kennis van de polder- en waterschaps-aangelegenheden, waarmede zjj hunne rjjke ervaring vermeerderen, dan im- na de kamer uit. Zij liepen den predikant bij na omver, die juist wilde zier, waar de meisjes bleven. Toen Signe begon te vertollen, liep Petra met een gil weg, maar bedacht weldra, dat ze Signe zou kunnen verhinderen in het vertellen. Ze wilde dus naar binnen, maar de predikant hield de deur stevig vasttoen ze geen kans Zag de deur te openen, trachtte ze Signe door gezang, geklop, gestamp te overstemmen. Doch Signe verhief haar stctn steeds hooger, tot de predikant alles had gehoord. Hij betoonde zich even verheugd als Signe, over deze aieuwe manier van klassieken te be- studeeren. Toen hij de deur opende liep Petra weg. Na het souper, waaraan Petra had deelge nomen, en behoorlijk door den predikant was geplaagd, moest zij bij wijze van straf, recitoe- ren, wat zij had geleerd. Het bleek nu, :dat zij de meest beroemde scènes uit het hoofd kende. Zij zeide ze op, zooals de predikant cn Signe ze gewoon waren te lezen. Nu en dan had ze moeite, het vuur, dat in haar brandde te be dwingen tóch deed ze het. Nauwelijks be merkte de predikant dit, of hij vermaande haar, mers hebben zij een ontzaggelijken voorsprong op eenig anti-revolutionair in onze omgeving. Al deze eigenschappen komen hun in de Staten bijzonder ten nutte, zoodat schier elke strijd daartegen hopeloos is, te mear als de persoon des candidaats aan die eigenschappen nog meer kracht bjjzet. De Oorlog. In de afgeloopen week hebben dc opstaude" lingen en de in loopgraven verscholen Span jaarden nu en dan op elkaar geschoten, maar de opstandelingen hebben niet getracht verder voorwaarts te gaan. De Spanjaarden beweren dut zij hen teruggedreven hebben op eenige punten. De toestand is echter vrijwel onver anderd. Eenige Spaansche vrijwilligers kregen onlangs bevel, naar de loopgraven te gaan, maar zij weigerden, zeggende dat zij daar niet heen wihleu terwijl de geregelde troepen door de stad bleven slenteren. De opstandelingen wier pen den 20en eenige granaten op de kerk van Santa Ana. Tweeduizend man werden bezig gehouden met het opwerpen van verschansingen uit zakken aarde bestaande, buiten de grach ten van Las Saguadas. Het gerucht wil, dat de Spanjaarden de voorstad Malate in brand gestoken hebben om het terrein te raseeren, ter wille van de verdediging van de hoofdstad. Duizenden hoornen in den omtrek van de citadel zijn omgehakt, inaar de plantentuin is gespaard. Zoodra dc Atnerikaansche troepen aankomen, te reciteeren zooals ze gevoeldehij vond dat een weinig meer uitdrukking haar voordracht zou verbeteren maar deze opmerking maakte haar nog schuwer. Zij kende de coinische scènes even goed als de tragische, de schertsende als de ernstigr. Haar geheugen wekte bewondering en ge lach zij lachte zelf mee, en vroeg hen het ook eens te probeeren. Ik wenschte, dat de arme acteurs het achtste gedeelte van uw geheugen bezaten, sprak Signe. God behoede haar, dat zij ooit actrice worde, sprak de predikant eensklaps ernstig. Maar vader, gij gelooft toch uiet, dat Petra aan zóo iets denkt, hernam Signe la chend. Die bede ontsnapte «ij, vervolgde haar vader, wijl ik dikwijls heb opgemerkt, dat zij, die van hun jeugd af als het ware zijn gevoed met poëzie, zeldru het verlangen koesteren om acteur te worden, terwijl daaren tegen zij, die van de poëzie geen begrip heb ben, voor zij volwassen zijn, dikwijls met dit idee dweepen. Op eens wordt hun verlangen gewekt en verleidt hen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1