voor Xeouwsch-Y laandereii No. 352. PETRA, liet ftsctal». Achter de schermen. Zaterdag 25 Juni 1898. T jaargang. FEUILLETON. Buitenland. HIT NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A<lvertentiepri|g: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. We eindigden ons laatste artikel met de veronderstelling, dat er sterke elementen noo- dig zouden zijn ter zuivering van de druk kende atmosfeer, waardoor we het politieke zwerk van het vierde district bezwaard acht ten. Voor het oogenblik zijn we in die meening verre van verzwakt. Integendeel, doen ver schillende teekenen, gevoegd bij die, welke we de vorige week opmerkten, het vermoe den wettigen, dat het in de liberale partij in onze omgeving niet is, wat men placht te noemen rozengeur en maneschijn." Als we aan die teekenen met een enkel woord onze aandacht wjjden, dan is het al lereerst noodig te verklaren, dat we volstrekt niet onze kracht willen zoeken in persoonlijke aanvallen, wanneer sommigen in hun ambte lijk leven aan deze of gene beschouwing wor den vastgeknoopt. Dergelijke aantijgingen aan ons adres ge tuigden meer van eene zwakke argumentatie, dan van een overtuigend verweer, en we kun nen er met trotsch op wjjzen, dat bezoedeling van personen niet in ons vaandel staat ge schreven. Het ligt ook volstrekt niet in onze bedoe ling om oude koeien uit het graf te halen, als we door een klein stukje geschiedenis het verband der waar te nemen verschijnselen trachten te toetsen aan de moraal der conse quentie. 44. DOOR B. BJÖRNSON. Toen de predikant en zijne dochter, na dit ongeval weer in de huiskamer waren terugge keerd, gevoelden beiden het onaangename, dat Petra's kamer juist nd ontredderd was. In dat zeilde oogenblik hoorden zij Petra's stem, en een minuut later stormde zij nog ge kleed voor de wandeling, de woonkamer bin nen, onder den uitroepGod mijn kamer is verbrand 1 Niemand antwoordde, maar in den adem vroeg zeWie is hier geweest Wanneer is is het gebeurd? Hoe is het vuur aangeko men f De predikant vertelde haar, wie in haar Kamer waren geweest. Wjj hadden er iets ge zocht, vervolgde hij, haar scherp onderzoekend aanziende. Maar Petra gaf geen enkel blijk van bevreem- Het is bekend, dat wij ten vorigen jare de candidatuur-Hennequin gesteld door de Libe rale Kiesverceniging, die heette vooruitstrevend te zijn niet alleen, maar zelfs de Liberale Unie getrouw bleef met deszelfs programma's van hervorming en urgentie, niet konden overnemen, als in strijd met diens strikt po litieke beginselen. Wat de Kiesvereeniging nu deed ten op zichte der Staten-verkiezing, deed zij ten vo rigen jare met betrekking tot de Kamer-can- didatuur. De Kamer-verkiezing is heel wat gewichti ger, dan die voor de provinciale Staten, al moeten we erkennen, dat deze, met de ver plaatsing van de politieke macht in die colle ges meer aandacht verdienen dan men meent. En dat blijkt wel uit het optreden in poli tieke vergaderingen van candidaten en van hen die deze aanbevelen, tot het uiteenzetten van beginselen, en opvattingen, die nopens de verschillende vraagstukken gekoesterd worden. Dergelijke bewegingen ziel men niet bij de Staten-verkiezingen, vooral niet ten platte- lande, al zijn we niettemin van meening, dat de band van afgevaardigden en hunne kiezers vrjj wat hechter en vertrouwelijker zou zijn, indien onderling meer voeling werd gehouden. Geen wonder, dat men het onderscheid tus- schen eene Kamer- en eene Staten-candidatuur vergelijkt bij het wegen op een gouden en een zilveren schaaltje, met andere woorden, dat het beginsel bjj de eerste veel nauwer wordt beschouwd dan bij de laatste. We hebben dat ten vorigen jare nauwkeu rig uiteengezet, en wie herinnert zich niet diug of vrees. Zij kreeg zelfs nog geen wan trouwen, toen Signe niet een enkele maal tot haar opzag. Zij dacht, dat deze erg geschrikt was en ging onophoudelijk voort met vragen, wie het ontdekt had en gebluscht? Maar toen ze niet vlug genoeg naar haar zin, antwoord kreog, verliet zij de kamer even onstuimig, als ze een oogenblik le voren was binnengekomen. Spoedig kwam ze opnieuw binnen zij had nu haar pels afgelegd en vertelde, hoe vreest- lijk hard zij gevlogen had, toen ze den brand zag en hoe blij ze was, dat alles nog zoo goed was afgeloopen. Toen de predikant en Signe bleven zwijgen, beklaagde zij zich, dat de avond nu zoo be dorven was. Zij had zich zoo verheugd op de lezing van Romeo en Juliet; ze had juist van avond aan Signe wilier, vragen, haar nog eens de balcon-scène voor te lezen de schoonste van allen. Midden onder haar woordenvloed kwam een der dienstmeisjes binnen, met de boodschap dat er eenige waschlijnen vermist werden. Petra bloosde en stond dadelijk op. Ik weet waar ze zijnik zal ze halen. Maar voor ze een schrede had gedaan, herinnerde ze zich den brand en riep verlegen uitGod, nu zijn ze meer de felle bestrijding onzer argumenten Wie kon denken, dat een jaar na dien, van de zijde, waarvan toen de krachtige verdedi ging dier candidatuur uitging de verklaring zoude komen, dat nooit meer gelogen wordt, dan in de dagen van verkiezingen, zoo door de candidaten als door hen, die deze, om welke reden dan ook, aanbevelen. Moeten we daar nu uit opmaken, dat de verschillende beloften en aanbevelingen, die in de dagen van verkiezingen, en dus ook toen, gedaan werden, leugen zijn, of moet ach ter de beteekenis dier groote woorden eene andere reden worden gezocht Als door hen, in wier handen het politiek gezag berust, waarvan hun, door hunne kracht in woord en geschrift als 't ware het brevet is geschonken, verklaringen, als wij hierboven citeerden, worden afgelegd, dan doen deze een verpletterenden indruk ontstaan, want daarin wordt eene critiek uitgeoefend zoo ver nietigend, dat men zich zelve van dien blaam niet kan vrij pleiten, omdat men tot op eene zekere hoogte daarin het leeuwendeel heeft. Als men nu ons, naar aanleiding van de gebeurtenissen in 1897 met een schuin oog aanziet, dan zijn we daarvoor volstrekt niet bang, want er is nu verklaard, dat alles leu gen is, wat in de dagen van verkiezing wordt beloofddie kwade blik is alzoo nog een ge volg van de leugen en dus niet gerechtvaar digd. verbrand, ze lagen op mijn kamer. Signe zag nu voor 't eerst tot haar op. Waarvoor hebt gij die lijnen gebruikt vroeg de predikant. Zijn ademhaling was ge jaagd, het spreken viel hem moeiclijk. Petra zag hem aan. Zijne diepe ernst maak te haar bijna boos, maar in hetjvolgend oogen blik prikkelde hij haren lachlustzij trachtte zich te bedwingen, maar toen ze hem nog eens aan 2ag barstte zij in zulk een hartelijk gelach uit, dat ze bijna niet kon blijven staanhet geruisch van een beekje kon niet onschuldiger zijn, Signe sprong van de sofa op. Wat hebt ge er mee gedaan Wat hebt ge er mee gedaan riep ze. Petra wendde zich al, lachte, huppelde, sprong en wilde de deur uit. Maar Signe sneed haar den pas af. Witt hebt ge er mee geduan, Pe tra herhaalde ze ernstiger. Zeg het. Petra verborg haar gelaat aan Signe's borst, terwijl ze niets deed dan lachen. Neen, zoo ziet een schuldbewuste er niet uit, dat zag zelfs de predikant en hij, die op het punt had gestaan om woedend te worden, stemde nu met haar hartelijken lach in Signe volgde. Niets op de wereld is aanstekelijker dan een D e Oorlog. De berichten over Cuba blijven immer schaarsch. liet is opmerkelijk dut de strijd, die over Cuba liep, meer de Filippijnen tot brandpunt heeft. Zooals men weet hebben de Amerikanen de ze eilandengroep reeds voor een groot gedeelte in hun bezit. Ter voorkoming van verdere veroveringen hebben dc Spanjaarden Manilla willen ontzetten, doch met een volkomen nederlaag. De toestand te Manilla is dan ook zeer ver ergerd. Sedert drie dagen is hevig gevochten in do provincie Bulacan, dertig mijlen ten noorden van Manilla. Generaal Monet die, aan het hootd van 3000 man, gemengde troepen, naar Manilla oprukte, om dit te ontzetten, vond den spoorweg versperd en viel in een hinderlaag. Na een wanhopig gevecht sneuvelde Monet, de inlandsche troepen liepen naar de opstande lingen over, en de overgebleven Spaansehe sol daten, een vijf honderdtal, gaf zich aan de op standelingen over. De opstandelingen hebben Matabon ingenomen. Toen de aanval begon, heeft een bataljon inlandsche soldaten uit Pain- pagna, dat voor zeer getrouw werd aangezien, op zijn officieren geschoten, vijf werden er ge dood. De Spaansehe soldaten slaagden er in, de opstandelingen te ontwapenen, maar een ge deelte ontsnapte. Het ging evenzoo toe bij Zapote, het gehecle gulle lach. De vergcefsche pogingen, die nu eens door Signe, dan weer door den predikant in het werk werden gesteld om te weten te komen waarom zij eigenlijk lachten, verhoogde nog de vroolijkhcid. liet dienstmeisje dat nog steeds stoud te wachten, kon zich ten slotte ook niet meer be dwingen, maar toen ze haar eigen grove lach hoorde, zoo weinig passend bij de fijne men- schen en meubels haastte ze zich naar de keuken. Zij natn natuurlijk de bosmetting mee; spoedig klonk er een schaterend gelach uit de keuken, waar meu nog minder dan in de ka mer wist, waarom men lachte, en dit gaf aan de meisjes en den predikant nieuwe stof tot gelach. Toen men eindelijk van vermoeidheid niet meer lachen kon, deed Signe een laatste po ging, om Petra lot bekentenis te brengen. Nu zult ge het mij zeggen, riep ze, Pe tra bij de hand vattend. Neen, om alles op de wereld niet. Ja, maar ik weet wat het is. Petra zag haar aan en schrikteVader weet het ook, vervolgde Signe. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1