Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. gehad: drie rijks-kanseliers, drie staatssecreta rissen ran baitcnlandsche zaken en dienovereen komstig ook drie chels van de rijkskanselarij en I drie onder-staatssecretarissen van buitenland- sche zaken. Als rijksminister van binnenland- sche zaken is graaf Posadowsky gevolgd op Bötticher, als rijksminister van posterijen Pod- biclski op Stephen. Het rijksdepartcment van justitie heelt niet minder dan vijf chefs gehad. Staatssecretarissen van financien waren achter- I eenvolgens Frhr von Maltzahn, Posadowsky, Frhr von Thielmann. Toen de keizer aan de i regeering kwam, was onder graaf Monts de di- I rectie van de rijksmarine met het oppercom mando in &6n persoon vcreenigd. Kerst na I diens dood in Januari 1889 had de tegenwoor- i dige scheiding plaats, en sedert heeft het ma rine-departement drie chefs gehad. Zeer tal— I rijke mutaties zijn in het Duitsche diplomatieke i corps geschied, bijna alle gezantschappen zijn drie- ot viermaal van chef veranderd. Van de ambassadeurs zijn slechts graaf Haizfcldt te Lon den en graaf Miiuster te Parijs, van de gezan ten alleen graal Alvenslebcn to Brussel, Eisen- decher te Karlsruhe en graaf DönhotT te Dres den en van de minister-residenten Zembsch te Lima op hun post gebleven. Het Militarwochenblatt stelt in zijn artikel in bet licht, dat Duitschland thans meer dan ooit over onovertroffen wapenen kan beschikken. De veldartillerie is met haar nieuwe materi aal C/97 den uaburigen staten verre de baas. De cavalerie heeft in de koningin der wa penen, de lans, een grootere stootkracht gekre gen en wordt met de karabijn 88 voortdurend beter toegerust voor het gevecht te voet. En de infanterie heeft het geweer vau 1888, dat wat zijn kaliber betreft, nog lang mee kan. De Oorlog. Het departement van oorlog bespoedigt de toebereidselen voor een groote samentrekking van troepen te Fernnndina (Florida), waarheen 20,000 man zullen gezonden worden. Deze toebereidselen staan in verband met het vertrek van een expeditie naar Porto Rico. Men ver zekert dat voor Cuba en Porto Rico drie oor logsballons zullen gebruikt worden. De Senaat heeft de resoiutie nopens |de in lijving van Hawaii naar de commissie van bui- tenlandsche zaken verzonden. BRESKEXS, 17 Juni 1898. Bij beschikking van den minister van Wa terstaat is de heer P. Mulder alhier benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken tot verb1, tering van den IJsel bij Giesbeek. Hoofdplaat, 15 Juni. lieden had door den Hoog Eerwaarden Heer Nuss Deken van Aar denburg de plechtige installatie plaats van den WclEerwaarden Heer J. W. Brouwers als pas toor der parochiale gemeente alhier. Een lange stoet, bestaande uit 73 kindereu van verschillenden leettijd, dragende banieren en vlaggen, en getooid met kleurige sjerpen, de leden van het kerk- en parochiaal armbe stuur, benevens eenige collega's uit de naburi ge gemeenten, haalden de nieuwe pastoor van zijne woning af, eu geleidden dezen naar het net versierde, kerkgebouw, alwaar door den voornoemden Deken met eene H. Mis de nieu we herder in zijn heilig dienstwerk werd ge wijd. Na afloop dezer indrukwekkende plechtig- haid werd in dezelfde volgordo de cerw. Heer Brouwers naar zijne woning teruggeleid, alwaar daarna eenige zangstukken ter zijner eer wer den uitgevoerd. De heer Brouwers dankte in hartelijke be woordingen voor dit blijk van sympathie met zijn herderlijk werk. Do kinderen werden op eenige versnaperingen onthaald, en men kan zeggen dat Hoofdplaat ter eer van den nieuwen pastoor een waardig feest beeft gevierd. Hoofdplaat. Voor de betrekking van on derwijzer aan school No. 1 in de kom der ge meente hebben zich drie sollicitanten aange meld, doch waarvan zich bereids een heeft te ruggetrokken wegens benoeming in een andere plaats. Zondagnacht beeft op de Schelde een zeer treurig ongeluk plaats grhad, waarvan wij aan de hand van de Midd. Crt. het navolgende mededeelen Des avonds omstreeks acht uur vertrokken C. H. Lems, sloeproeier bij het Nederlandsch Loodswezen, en zijn zwager L. van Dilst, sloep- roeier bij het Belgisch Loodswezen, beiden te Vlissingen, met een particuliere, kleine zeilboot van Vlissingen, om een Jaar op bezoek geweest, te Breskcns wonend, familielij, dat de provin ciale boot gemist had en toch gaarne nog 's avonds thuis wilde wezen, over te brengen. Het weer was goed, de beide bevaren mannen zagen tegen het tochtje volstrekt niet op en omstreeks negen uur kwamen de drie mannen te Breskens, waar de roeiers hun passagier aan wal zetten en zeiven ook nog eenigen tijd ver toefden. Om kwart voor tien achtten zij het tijd om huiswaarts te gaan en werd de terugreis onder nomen, die voor een van beiden een zoo onge lukkig einde zoude nemen. Van Breskens roeiende, werd weldra het zeil gelreschen en de weg gekozen boven de boei, teneinde de ree te houden en vrij te bljjven van de te verwachten mailboot. Om te draaien ging men over stag het zeil wilde echter niet zakken eu plotseling sloeg de boot om. De beide opvarenden behielden echter hunne tegenwoordigheid van geest, wisten zich aan de boot vast te klampen en zich erop te werken. Het gelukte hun zich eenigen tijd daarop te houden tot voorbij de Nieuwe Sluis. Toen echter kwaraeu de bezwarenherhaaldelijk werden de mannen van de boot afgeslagen, doch telkens weer wisten zij hun vaartuig te bereiken. Wat zij daarbij doorleefden, behoeft niet beschreven te worden. Dien kamp moede, trachtte Van Dilst, een goed zwemmer, zijn zwager Lems te bewegen de boot te verlaten en te beproeven zwemmende den wal te bereiken. Lems weigerde echter, omdat hij niet zwemmen kon. Van Dilst achtte dit geen bezwaarhij meende zoowel zichzelf als Lems zwemmende te kunnen redden, te eerder omdat de wal zeer nabij was. Intusschcn hadden de schipbreukelingen aan houdend geroepen, doch zelfs niet de echo ant woordde. Eindelijk waagde van Dilst een poging om te trachten met zwemmen den wal te halen, welke poging hij echter moest opgeven. Na zich weder op de boot gewerkt te hebben, wierp hij zich, niettegenstaande Lems hem daarvoor ten zeerste waarschuwde, na wat uitgerust te zijn, opnieuw in de golven. Hij wist zich eeni gen tijd boven te houden, doch moest weldra den strijd met het element opgeven. Voor het oog van zijn tochtgenoot, die nog poogde hem een riem toe te steken, zonk hij ter hoogte van Knocke in de diepte. Lems bleef op de boot en bracht daarop doornat, koud, heesch van het roeprn om hulp en telkens en telkens weer den dood voor oogen hebbende, den ganschen nacht door. Door een stortzee werd eindelijk, omstreeks een uur of vier, de boot, die Lems toen had kunnen doen kantelen, ter hoogte van Cadzand op het strand geworpen, doch daarmede was 's mans ellende nog niet geleden. Wijl zijn toestand nog steeds gevaarlijk was, riep hij op nieuw om hulp doch zonder gevolgniemand hoorde hem en kon redding bieden. Meer dan twee uur bleef hij in dien hachelijken toestand. Toen eindelijk de boot nog verder op het strand geschoven was, sprong Lems te water en had het geluk zich op het land te bergen, waar hij, geen wonder voorwaar 1 tengevolge van den doorgestanen doodsangst en vermoeid heid, ineen zakte. Na eenigen tijd daar hulpeloos gelegen te hebben, wist Lems zich te vermannen en ge lukte het hem zich verder hel land in te sleepen, tot hij te Cadzand aankwam en daar een lief— delijke verzorging, hulp en bijstand vond. Zoo spoedig hij eenigszins tot zich zelf was gekomen, zorgde hij, dat aan zijn gezin de blijde tijding kon gemeld worden, dat hij ge lukkig den dood ontkomen was. Die tijding was een ware uitkomst voor zijn vrouw en zeven kinderen, die reeds in de doo- delijke ongerustheid verkeerden, maar een aller treurigst bericht voor het gezin vau den roeier van Dilst, bestaande uit een vrouw en acht kinderen, waarvan het oudste nog slechts zeven tien jaar oud is, die daardoor het noodlottig omkomen van hun man en vader moesten ver nemen. De roeier Lems, ofschoon nog zeer onder den indruk van het gebeurde, is overigens welvarend, hoogst dankbaar voor zijn redding uit een gevaar, waarin hij herhaaldelijk meende op den rand des grafs te zijn. Uit Cadzand meldde men nog, dat Lems met het gerij van den burgemeester werd afgehaald van de woning van den waterbouwkundigen ambtenaar S. Blok en naar Cadzand gebracht terwijl hij met het voertuig van den heer W. de Sinidt naar de tram te Oostburg werd ge bracht. Het bootje is opgehaald en ligt aan de sluis van het waterschap der Sluis aan de Wielin gen. IJzeildijke, 15 Juni. Heden voormiddag kwam de Gemeenteraad in voltallige zitting bijeen tot behandeling van het rapport en het voorstel van den heer Carpreau tot stichting van een muziektempel op het Marktplein. Na lezing en goedkeuring van de notulen, gaf de voorzitter lecture van het te dezer zake ingediend rapport, waaruit de vermoedelijke ge - rustheid der burgerij. Blijkens overgelegde teekening werd de voor keur gegeven aan een teekening van de firma Vincent Co. te Schiedam. De kosten derzelve zou op ƒ1850 komen te staan en het fondament met bijbehoorende wer ken zou circa ƒ800 bedragen. Dientengevolge stelde de rapporteur voor tot het aangaan eener volksgcldleening ad ƒ2300. Indien nu reeds tot de stichting kon worden besloten, zou de kiosk met Augustus in ge reedheid kunnen zijn. Na de voorlezing van het rapport opende de voorz. de beraadslaging, en gaf allereerst het woord aan den heer Carpreau tot nadere toe lichting van zijn voorstel. Deze zag van het woord af omdat hij aan zijn rapport niets meer kon toevoegen. Dhr. llendrikse zeide niet tot directe beslis sing te kunnen overgaan, daar hij de zaak te ingrijpend achtte, om de gemeente zoo'n last op te dragen. Waar de heer Carpreau voldoende tijd had gehad om deze zaak tc bestudeeren, meende hij voor de overige leden van den raad dit zelfde recht te moeten erlangen. Dhr. Carpreau achtte de zaak voldoende voor bereid indertijd had de raad voor de uitgaaf ad ƒ9000 voor de graanbeurs slechts 5 minu ten tijds ter beslissing. Dhr. llendrikse zeide. dat de heer Carpreau daarbij niet was tegenwoordig geweest en dus daarvan niets af wist. Hij stelde op het rapport een amendement voor tot vertraging van dit voorstel en de stuk ken ter visie voor de leden te leggen. Dit amendement werd bij stemming verwor pen met 4 tegen 3 stemmen\66idhrn. Leenhouts, Doens en llendrikse. Het voorstel-Carpreau werd daarop aangeno men met 4 tegen 2 stemmentegen de heeren Doens en Leenhontsde heer Hendrikse hield zich buiten stemming, omdat hij zich niet ver antwoord achtte onvoorbereid tol deze uitgaaf mede te werken noch haar af te stemmen. De dientengevolge dezer beslissing noodzaki- lijk geworden wijziging der begrooting werd zonder stemming aangenomen. Bij de rondvraag gaf dhr. Carpreau Burg. en Weth. in overweging de buitenmuur der school te verwen in plaats van met gekleurd water te bestrijken, zooals nu het geval was. Daarna werd de zitting gesloten. Bij het gehouden onderzoek tot het ver krijgen van een diploma als hoefsmid zijn uit de atdeeling Oostburg 8 leerlingen geëxami neerd en allen geslaagd, nl. A. J. II. Bouwens te Zuidzande, J. de Brau- wer te Schoondijke, H. Dhont te Sluis (Heille,) A. C. Ie Grand te Zuidzande, A. Ilenderiks te Groede, H. F. Meijer te Breskens, J. J. van de Sande te Biervliet en W. J. Tromp te Groede. De tentoonstelling van wege de land- bouw-Maatschappij in onze provincie, zal in het volgend jaar in de afdeeliug Oostburg worden gehouden. Naar aanleiding van het in ons no. voor komend bericht over het ongeluk op de Schel de, oppert de heer J. Z. de Buisonjë hoofd der school aan de Nieuwe Sluis gem. Breskens, in de Midd. Crt. de bescheiden vraag of het, on danks het vele goede, dat gedaan ter wille vau den zeeman, niet wenschelijk zou |zijn oin al daar een joe of een licht vaartuig te statio neeren, opdat het mogelijk zou Bzijn, om, zoo noodig, ook werkelijk hulp te kunnen bieden. We twijfelen niet of deze vraag kan ter over weging aan bevoegden met gerustheid worden aanbevolen. Men schrijft uit Hulst aan de Vliss. Crt Dezer dagen werd alhier verduistering van gelden en valschhcid in geschrifte op aanslag biljetten van de grondbelasting ontdekt. In de maanden April en Mei verzocht iemand van Graauw den boodschapper P. B. aldaar op 't kantoor te Hulst enkele termijnen van de grondbelasting voor hem te willen betalen. B., die reeds meermalen dergelijke boodschap- schappen had gedaan, tcekende ditmaal zelf T billet af en verduisterde de gelden. Toen dezer dagen de deurwaarder der belas tingen eene waarschuwing tot aanzuivering bij den houder van 't biljet bracht, kwam natuur lijk de verduistering en de valschheid in ge schrifte aan 't licht. B. werd dadelijk door de politic in verhoor genomen doch is later, nadat inen hem op vrije voeten had gesteld, spoorloos verdwenen. Men vermoedt, dat hij naar België gevlucht is. Een vrouw ta Sluiskil, /Woensdagmorgen op haar erf komende, vond daar een vreemden houd liggen. Toen zij het dier wilde verja gen, sprong het op en beet de vrouw nog al ernstig in de zijde, den elleboog en de rech terband. De brigadier der rijksveldwacht Goossen al daar, kwam ter plaatse en aan de verschijnse len, die hij bemerkte, rees dadelijk bij hem hel vermoeden, dat de hond dol was, waarom hij hem neerschoot. Het cadaver is naas Terneuzen vervoerd en onderzocht door den prov. veearts Boogert uit Axel, die constateerde, dat het dier vermoede lijk dol was. Het zal ter onderzoeking naar de veeartsenijschool te Utrecht worden opgezon den. Bij eenen brand te Axel, die deze week woedde is een kind omgekomen twee werden er met moeite gered. Twee nog kleine kinderen van twee en drie jaar vonden Donderdagmiddag te Stadska naal den dood in het weterhel eene van den landbouwer H. Niks kwam al spelende in een bij huis zijnde sloot en het andere van den scheepstimmermansknecht H. Engels geraakte ook al spelend in het breede, diepe kanaal. Vermoedelijk door het spelen met lucifers vau kinderen zijn Woensdag te Driewegen (Z.-Bevel.) in minder dan geen tijd het huis, de inboedel en de schuur van een klompenma ker een prooi der vlammen geworden. Niets kon gered worden, doch alles is ge- ssureerd. De 55-jarige timmerman B. V. te Papen- drecht, die verleden Zaterdag met nog 3 an dere timmerlieden naar Iledel was gezonden, om aldaar behulpzaam te zijn bij het lichten van een vaartuig, had het ongeluk te water te ge raken en onopgemerkt te verdrinken. Vermoe delijk heeft hij des avonds laat de lichten wil len bereiken met een roeiboot, die op eenige meters afstand van den oever lag. Zijn lijk is onder Poederooien gevischt en aldaar ter aarde besteld. Bij het ter perse gaan van dit nummer was de uitslag ons zoover bekend als hier aangege ven, en kon deze in geen geval meer ander* zijn.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2